30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nedání přednosti chodci na přechodu MP Brno  (Přečteno 3116 krát)

blbec33

  • Příspěvků: 115
    • Zobrazit profil
Nedání přednosti chodci na přechodu MP Brno
« kdy: 08 Srpna 2022, 09:11:12 »

Dobrého dne přeji. Jsem tu s dotazem, zkoušel jsem hledat a nic podobného nenašel krom případu z roku 2014 kterej ale pán vyhrál na prekluzi..

Je to sice jiná osoba a je to prohrané, přesto by mě zajímalo jak to ve skutečnosti mohlo dopadnout.

Situace - kamarád mě vezl z práce domů, na křižovatce odbočoval doleva ve směru z města z Palackého třídy na Husitskou jako cca 3.-4. auto na zelenou. Problém je, že tam jakýmsi divným způsobem jsou sladěni chodci. Pokud vím, je to tak, že nejdřív se rožne zelená autům, a až po nějakých 5 vteřinách chodcům. Jelikož kolega nejel první (2-3 auta před ním přechod úspěšně projely) tak už mu nejspíš blikla zelená na tom přechodu (upřímně jsem si tý barvy nevšiml, takže nevím) a skočila mu před auto malá holka, samozřejmě v té rychlosti nebyl problém zastavit a nic se nestalo, holka se lekla, kolega se lekl, pak jsme jeli všichni spokojeně dál.

Samozřejmě to celé viděla hlídka MP jedoucí z protisměru (taky z palackýho ale ve směru z Řečkovic), no a za chvíli ho zastavili. Já se zprvu divil, že vůbec měšťáci můžou zastavovat - to jsem ale na místě narychlo dohledal, že v případě porušení plynulosti provozu či co ano. No radil jsem mu ať se s nima nebaví a nechá to ve správním, že na něj beztak nic nemají - ale zaplatil 500 a má 4 body v háji.

a) mohl MPák v té chvíli vůbec pána zastavit? ,Přestupek' se stal na zmíněné křižovatce, my pokračovali až na slovanské náměstí a tam nás stopli (tj cca půl kiláku a ještě se pokoušeli ho zastavit na zastávce MHD, tak popojel kus dál..)
b) jaká reálná možnost výhry by byla? Já si řikal, že pokud nemají kameru (což netuším, možná je tam i nějaká bezpečnostní která to mohla natočit) tak snad není boha aby takovou věc dokázali jen na základě tvrzení dvou empáků; spíš jsem se bál, že by se na patě otočili a šli sehnat tu rodinku, kterou kolega tak nějak ohrozil (i když popravdě rodiče tý holky ji měli spíš držet než auta odjedou, byla to fakt v zásadě souvislá minikolona) a přinutit je k nějakýmu svědectví..

Díky za vyjádření :)
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti chodci na přechodu MP Brno
« Odpověď #1 kdy: 08 Srpna 2022, 09:22:33 »

Předpokládal bych, že mají kameru nejen v autě, ale i kamerový systém po celém městě a vědí, co je kde pod kamerou. Křižovatky budou asi prioritou. Chtělo by to ale hlavně kopii pokutového bloku, bez toho se nedá posoudit, jestli tam je chyba, na základě které by šla pokuta zrušit. Jinak to totiž nemá cenu řešit.
« Poslední změna: 08 Srpna 2022, 09:24:59 od alo.is »
IP zaznamenána

blbec33

  • Příspěvků: 115
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti chodci na přechodu MP Brno
« Odpověď #2 kdy: 08 Srpna 2022, 09:23:34 »

No, asi jo.. zkusim sehnat, jako moc s tím nepočítám, spíš mě zajímalo jak se zachovat až se to stane mě :-)) (bydlím tam)

Jinak dohledal jsem paragraf 84 který vymezuje co MP může projednávat..

Citace
e) obecní policie přestupky

1. jejichž projednávání je v působnosti obce,

2. podle zákona o silničním provozu spáchané nedovoleným stáním nebo zastavením vozidla na pozemní komunikaci, vjezdem do míst, kde je to místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích zakázáno, porušením pravidel o překročení nejvyšší dovolené rychlosti, porušením pravidel jízdy na zvířatech, vedení a hnaní zvířat na pozemní komunikaci, pohybem chodce nebo osoby na osobním přepravníku se samovyvažovacím zařízením nebo obdobném zařízení na pozemní komunikaci odporujícím pravidlům provozu na pozemních komunikacích, nedovoleným způsobem použití lyží, kolečkových bruslí a podobných prostředků na chodníku a nedovoleným vedením jízdního kola nebo jízdou na něm v rozporu s pravidly provozu na pozemních komunikacích a porušení pravidel provozu na pozemních komunikacích ostatními řidiči nemotorových vozidel,

3. spočívající v neoprávněném stání vozidla na místní komunikaci nebo jejím úseku, které lze podle nařízení obce použít ke stání jen za cenu sjednanou v souladu s cenovými předpisy a při splnění podmínek stanovených tímto nařízením,

4. na úseku taxislužby podle zákona o silniční dopravě.

.. takže v zásadě jen místní zákazy vjezdu, rychlost a zakázaný parkování? Nicméně v takové situaci si pak MP asi volá PČR? Je řešením prostě nezastavit?
« Poslední změna: 08 Srpna 2022, 13:36:25 od blbec33 »
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 892
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti chodci na přechodu MP Brno
« Odpověď #3 kdy: 08 Srpna 2022, 17:32:23 »

Nepleť te si, co může poloopice projednávat (řešit na místě blokem) a kdy Vás může stavět.
Bohužel, musíte zastavit vozidlo na jejich signalizaci. Pak je poslat do horoucích pekel, ale to už budete ztotožněn a údajný přestupek postoupen na SO.

Dle 4b to vypadá na § 5 odst. 2 písm. f ohrožení chodce na přechodu a neumožnění nerušeného a bezpečného přejití vozovky tedy 125c 1 f) 6. To řešit mohli.
A je to tzv. sledovaný přestupek.

Můžete ještě zkusit přezkum, ale moc šancí tomu nadávám.

IP zaznamenána

Trip

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti chodci na přechodu MP Brno
« Odpověď #4 kdy: 09 Srpna 2022, 20:46:50 »

Toto resim denne.
Oni maji ty semafory tak nahovno serizene.
Nejhorsi je to na motorce. Kdyz jsem v naklonu a projizdim krizovatkou, tak skoci chodcum zelena. Okamzite vlezou na prechod a ja se muzu pak posrat, abych to uridil.
Nicmene okamzite bych je poslal doprdele a dal ji podelanou normu na svetelne krizovatky, kde je vyslovne napsano, ze tento stav je nezadouci.
Tedy zelena chodcum tesne pred rozjete auto. Ridic ma tak znemozneno dat radne prednost chodcum. Vinik je sprava semaforu.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 892
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti chodci na přechodu MP Brno
« Odpověď #5 kdy: 09 Srpna 2022, 22:46:21 »

Od chvíle co se pohybuji v centru maloměsta i s dítětem v kočáře, mě představa motorkáře v náklonu projíždějícího křižovatku zrovna nenadchne. Většina řízených křižovatek je se signálem S4a (Signál žlutého světla ve tvaru chodce).
I kdyby tam třeba přechod nebyl, nezapomínejte navíc na § 5 (2) g).
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti chodci na přechodu MP Brno
« Odpověď #6 kdy: 10 Srpna 2022, 12:17:54 »

Trip: V teto zemi byly krizovatky rizene svetelnymi signaly jiz dlouho pred mym narozenim a tak mi prijde naprosto samozrejme, ze az na specificke krizovatky byva pravidlem, ze chodci dostavaji zelenou vicemene zaroven se soubeznym smerem na vozovce. Cekal bych tuto znalost i od vas a tedy, ze budete pocitat s tim, ze kdyz se vam rozsviti zelena a odbocujete, je obrovska sance, ze chodci dostanou zelenou take.

Pokud nedokazete uridit motorku v takove bezne situaci, doporucuji prejit na jiny, mene komplikovany, dopravni prostredek.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti chodci na přechodu MP Brno
« Odpověď #7 kdy: 10 Srpna 2022, 14:13:35 »

Ale pokud dostanete zelenou, kouknete na semafor pro chodce. Oni mají červenou, tak začnete odbočovat a najednou z ničeho nic padne chodcům zelená. Co budete dělat?
Co jsem pochopil, tak je to právě tento případ. Že chodci dostávají zelenou se zpožděním.
Neměl by naopak dostat pokutu ten chodec v tomto případě?. Snad platí, že nesmí vstoupit do vozovky bezprostředně před projíždějící auto. Pokud mají oba zelenou, tak by měla platit stejná pravidla na přechodu jako kdyby tam žádné semafor nebyl.

Jenže řada chodců vůbec nemá pud sebezáchovy. Vidí zelenou, tak prostě vyrazí. Mě tohle nikdy nenapadlo. To že mám zelenou mě stejně nezachrání od toho, že někdo v autě může třeba odbočovat v levo a nevšimnout si mně, nebo může klidně někdo projíždět na červenou.
Takže i na semaforu se jako chodec vždy rozhlédnu.
IP zaznamenána

blbec33

  • Příspěvků: 115
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti chodci na přechodu MP Brno
« Odpověď #8 kdy: 12 Srpna 2022, 22:43:00 »

ano, presne tak jak rikate - 3-4 auta projely na cervenyho panacka, my ,zkusili' na zelenyho. Ani si nemyslim, ze to kolega ridic videl - bo se tam podival chvili pred projetim, a dal uz koukal na auto pred sebou, logicky. Ja jako spolujezdec cucel na semafor a na fizly zprotismeru.

Diky za akekoli info, takze vzdy zastavit... :(
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti chodci na přechodu MP Brno
« Odpověď #9 kdy: 13 Srpna 2022, 04:11:56 »

Ono to bude asi tím, že odbočující řidič je povinen dát vždy přednost chodcům přecházející vozovku, na kterou odbočuje.

https://zelenavlna.rozhlas.cz/za-rohem-je-chodec-7921635
IP zaznamenána

Trip

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti chodci na přechodu MP Brno
« Odpověď #10 kdy: 13 Srpna 2022, 11:08:42 »

Od chvíle co se pohybuji v centru maloměsta i s dítětem v kočáře, mě představa motorkáře v náklonu projíždějícího křižovatku zrovna nenadchne. Většina řízených křižovatek je se signálem S4a (Signál žlutého světla ve tvaru chodce).
I kdyby tam třeba přechod nebyl, nezapomínejte navíc na § 5 (2) g).

Bohuzel, je to jinak. Krizovatky zde nemaji zlute panacky. Nastaveni semaforu se meni nekolikrat za den. Jednou zelena skoci chodcum i autu stejne (to super) a druhy den autum zelena chodci maji cervenou a po rozjezdu temer pred prechodem skoci chodcum zelena. Ti bez rozhlednuti vlezou rovnou pod auto/moto.

Nejhorsi je, kdyz auta zastavuji dale od krizovatky a po zelene naberou u toho prechodu uz nejakou rychlost a chodec pak vleze rovou pod rozjete auto.

Na motorce jezdim ve meste defenzivne a chodce poustim jak se ma, protoze jsem casto chodec. Ale i tak to nekdy nestaci. Kdyz vidim decko na odrazedle u rusne silnice ( i u 4 proudovky s prechodem) a rodice dobrych 50m bokem, tak pak jen cekam, kdy to posle rovnou do silnice.
Posle to tam temer vzdy :D

Jakmile to decko je podiva do silnice, tak si zaturuju. Pak se jen kocham rodicovsky sprintem :D

Jednou to ale nedopadlo a doslo ke stretu dite na pidi kolobezce a motorky na prechodu. Dopadlo to dobre, motorka je cela. Stal jsem v jednosmerce a chtel vyjet na hlavni rohlizim se. A najednou bac z boku do stojici motorky. Nastesti ani boule ;) Musim zminit, ze pred prechodem stala auta, kdyby tam bylo 5m volbo nemuselo by se to stat. Ikdyz to dite nedavalo pozor. Ale to neni uplne jeho vina. Rodice desitky metru daleko. Pak zase jen kochacka sprintovych zavodu.


IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 339
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti chodci na přechodu MP Brno
« Odpověď #11 kdy: 13 Srpna 2022, 17:31:21 »

Trip> Jestli každý den řešíte problém s chodci, kteří vám na zelenou skáčou pod kola motorky, tak byste se měl zamyslet, jestli by nešlo lehce upravit styl jízdy. Na motorce máte spoustu možností, jak odbočit přes křižovatku a projet přes následný přechod. Můžete to vzít nejkratší cestou a pak pro vás bude přechod součástí zatáčky. Nebo si můžete zajet více do křižovatky, tam zatočit, a přes přechod pak pojedete rovně. Můžete projet přechod po levé nebo pravé straně nebo prostředkem.

Důvod proč vůbec máte tento problém souvisí s tím, že motorka má výrazně větší výkon na kilo než auto. Proto se k semaforu dostanete o pár sekund dříve než auto. Případně si můžete koupit CBF125, která je na tom s akcelerací podobně jako auta. A navíc ušetříte za benzín  :) .
IP zaznamenána

Trip

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti chodci na přechodu MP Brno
« Odpověď #12 kdy: 13 Srpna 2022, 21:01:13 »

Urban.novak Byl jste nekdy v Brne? Vite jak tu vypada organizace dopravy a ulice  8)? Pokud ne staci jedboduchy popis. katastrofa. To co mesto tady predvadi je mazec. Brnaci potvrdi :D
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 339
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti chodci na přechodu MP Brno
« Odpověď #13 kdy: 13 Srpna 2022, 21:47:03 »

Brnem jenom občas projíždím, naposledy loni v létě.

Chcete říct, že je to tam horší než v Praze? To aby jste si založili pobočku Motoristé sobě https://www.30kmh.cz/index.php?topic=11901.0.

Po cca 10 letech zkušeností s pražskou dopravou mám problémy tohoto typu jednoduchý recept. Do interkomu si pustím audioknížku, abych se nenudil, když nějaký blb přede mnou překáží. No a jakmile je přede mnou alespoň 80 cm mezera, tak abych se tam vešel řídítky, klidným tempem vyrazím kupředu.
« Poslední změna: 13 Srpna 2022, 21:50:20 od urban.novak »
IP zaznamenána

Trip

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Re:Nedání přednosti chodci na přechodu MP Brno
« Odpověď #14 kdy: 13 Srpna 2022, 22:58:35 »

To se neda vubec srovnat.
Prahou uplna pohoda.
Tady tu dopravu ridi nemehla.
Pripada mi to, jako by tu dopravu vymyslely decka na stredni.

Jasne, ze krizovatku muzu projet ruzne,
ale pokud hodi chodcum zelenou tesne pred rozjete auto/moto, tak je to prasarna.

Kdyz nekdo stoji blbe dostane 120db trubku :) Nicme dostane ji tak i tak od sanitky, co jede za mnou.

Jednou mi jela za prdeli. Ja prijel kolonu za 2 minuty a borci dorazili 15 minut po me. Z hlediska prvni pomoci katastrofa.
(Byl i vrtulnik,ale bohuzel).
 
IP zaznamenána