30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [LOST] Parkování na místě pro postižené  (Přečteno 6762 krát)

rTed

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
[LOST] Parkování na místě pro postižené
« kdy: 06 Července 2022, 16:31:20 »

Zdravím,
do DS mi přišla výzva k zaplacení částky, kdy údajně někdo s mým vozem stál místě pro postižené. Místo bylo označeno svislou dopravní značkou s dodatkovou tabulkou upřesňující platnost na 3m na každou stranu (viz příloha). Mám za to, že pokud není místo označeno vodorovnou dopravní značkou (což tady není), tak značka není platná.
Lhůta 60 dní pro šetření přestupku úřadem již uběhla, mám tedy počkat na konec lhůty pro zaplacení a udat se jako řidič? Mám strach aby to nepřehodili na Sprdel.
Po té, co bude zahájeno řízení se řidičem, jim mám hned vpálit fotku jako důkaz, že značka nebyla platná?
Prosím o radu jak postupovat.
Díky




IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Parkování na místě pro postižené
« Odpověď #1 kdy: 06 Července 2022, 16:51:27 »

Jenom několik faktických bodů:
- existuje metodika Ministerstva dopravy, dle které je skutečně potřeba pro naplnění § 125c 1 f11 aby bylo jak vodorovné, tak svislé značení. Ministerstvo dále dodává, že jeli splněna jen jedna podmínka, pak se jedná o § 125c 1k, tedy zbytkový přestupek (s menší sankcí, bez bodů), který spočívá v tomto případě v parkování na vyhrazeném/rezervovaném parkovacím místě. Teď se mi nechce ten dokument hledat, nicméně to určitě zde na fóru najdete, opakovaně se to tu řešilo.
- vemte na vědomí, že v případě prohry provozovatel ve sprdelním řízení zaplatí 5000+1000 Kč. To neříkám, abych vás odradil, naopak, myslím, že bojovat smysl má (pokud na to aspoň trochu máte chuť), ale abyste s tím předem počítal a nebyl pak překvapený
- dále vemte na vědomí, že jako řidič byste za tento delikt mohl nově získat až 2 body, to ale pouze za předpokladu, že byste nenásledoval místní rady a postupy a opakovaně se (ideálně na ústním jednání) přiznal. Úvodní přiznání v rámci podání vysvětlení úřadu nestačí
- na udání řidiče je 15 dnů od doručení výzvy k uhrazení určené částky (... ačkoliv jsem nikde nenašel pramen odkud zrovna 15 dnů plyne, to si to stanovuje úřad sám?), zatímco na zaplacení je nově od tohoto roku 30 dnů, tak to nespleťte

Ať vás provozovatel označí jako řidiče. Myslím, že minimálně na rekvalifikaci z §125c 1 f11 na 1k máte velice slušné šance. A dost možná to úřad někde v průběhu posere, nebo se na to vykašle. Ačkoliv zde již bohužel promlčení sprdele nehrozí, i tak bych doporučil být pasivní a využívat lhůt na maximum, včetně např. podávání emailem a následným potvrzováním po pěti dnech.
« Poslední změna: 06 Července 2022, 17:24:20 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 003
    • Zobrazit profil
Re:Parkování na místě pro postižené
« Odpověď #2 kdy: 06 Července 2022, 17:09:26 »

Od 01.01.2022 je na zaplacení určené částky i na udání řidiče 30 dnů.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Parkování na místě pro postižené
« Odpověď #3 kdy: 06 Července 2022, 17:25:48 »

Taky jsem si to implicitně myslel, ale na přiložené výzvě uvádí, že na sdělení totožnosti je 15 dnů. Z toho jsem dovozoval, že to tak je. Přeci by úřad nelhal :) A nebo že by víc jak půl roku posílal výzvy s lživým poučením? :O ;D
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Ladislav Laker

  • Příspěvků: 126
    • Zobrazit profil
Re:Parkování na místě pro postižené
« Odpověď #4 kdy: 06 Července 2022, 18:24:11 »

rTed, jde o jiný přestupek než je uvedeno ve výzvě. Takže výzva je zmatečná.

Ouředník nesprávně tvrdí, že se jedná o přestupek podle § 125c odst. 1 písm. f bod 11. Tohoto přestupku se dopustí fyzická osoba tím, že "neoprávněně stojí s vozidlem na parkovišti vyhrazeném pro vozidlo označené parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením nebo v rozporu s § 67 odst. 4 neoprávněně použije parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením při stání nebo při jízdě".

Vyhrazené parkoviště však musí být vyznačeno jinak: k tomu slouží svislá dopravní značka "IP 12 Vyhrazené parkoviště". V tom případě by tato značka musela být povinně doplněna o vodorovné značení "V 10f Vyhrazené parkoviště pro vozidlo přepravující osobu těžce postiženou nebo osobu těžce pohybově postiženou". Není-li přítomna kombinace obojího značení IP 12 + V 10f, nejde o vyhrazené parkoviště ve smyslu § 125c odst. 1 písm. f bod 11 zákona.

Plyne to přímo z definic obsažených ve vyhlášce č. 294/2015 Sb.. Popis svislé značky IP 12 odkazuje na nutnost užít při vyznačení místa pro vozidlo přepravující postiženou osobu zároveň vodorovné značení V 10f. Platí to i opačně: v popisu vodorovného značení V 10f je uvedeno, že musí být osazena i svislá značka IP 12.

Samotný úředník však rozhodl a napsal že jde o značku "IP 11a Parkoviště", která je ve vyhlášce definována tímto popisem: "Značka označuje místo, kde je dovoleno zastavení a stání. Na značce nebo dodatkové tabulce může být vyznačen způsob stání na parkovišti nebo druh vozidla, pro které je parkoviště určeno.". Tato značka nemá stejný účinek jako značka IP 12 a neoznačuje vyhrazené parkoviště. Je-li doplněna o symbol druhu vozidla, vyznačuje pouze parkoviště "určené" (nikoli "vyhrazené")  pro tento druh vozidel. Je tedy vyloučeno řešit tento přestupek podle § 125c odst. 1 písm. f bod 11 zákona.

Úředník si tím sám podtrhl židli pod zadkem. Probíhající řízení je zjevně zmatečné. Jde o přestupek "jiné porušení povinností" podle § 125c odst. 1 písm. k zákona, a tedy s nižší sazbou pokut. Bloková pokuta za špatné parkování je do částky 1500 Kč, ve správním řízení od 2000 do 5000 Kč.
« Poslední změna: 06 Července 2022, 23:31:22 od Ladislav Laker »
IP zaznamenána

rTed

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Parkování na místě pro postižené
« Odpověď #5 kdy: 06 Července 2022, 20:19:50 »

Děkuji všem za odpovědi. Dobrovolně jim nim platit samozřejmě nehodlám.
Citace
Taky jsem si to implicitně myslel, ale na přiložené výzvě uvádí, že na sdělení totožnosti je 15 dnů. Z toho jsem dovozoval, že to tak je. Přeci by úřad nelhal :) A nebo že by víc jak půl roku posílal výzvy s lživým poučením?
Tady jde asi o to, že na výzvě je uvedeno, že řidiče můžu (ale nemusím) udat do 15 dnů. Předpokládám, že se jim nechce čekat. To mají ovšem smůlu.
Výzva mi byla doručena do DS fikcí 25.6. pokud tedy počítám správně, tak nejpozději 25.7. jim pošlu mail, kde se udám jako řidič a do 5 dní jej potvrdím, třeba pro změnu písemně.
Uvažuji, jak to bude probíhat dál. Pokusím se o maximální obstrukce. Budu se bránit tím, že přestupek není jednoznačně prokázán. Doložím foto, že na zemi není vodorovné značení tj. se přestupek dle § 125c 1 f11 nestal. Pak doufat, že budou dostatečně vyčerpaní nebo naštvaní, budou se věnovat lukrativnější kořisti a nezahájí nové správko.
Uvažuji alespoň trochu správně?
S úřady jsem už v jiných záležitostech trochu laškoval, komunikace mi problémy nedělá ale co se týče přestupků na úseku dopravy, tak tam zkušenosti nemám. Každopádně si na to alespoň trochu vybuduju skill.






IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 003
    • Zobrazit profil
Re:Parkování na místě pro postižené
« Odpověď #6 kdy: 06 Července 2022, 22:13:11 »

Bloková pokuta za špatné parkování je do částky 1500 Kč, ve správním řízení od 2000 do 5000 Kč.

Blokově do 2000, ve správním řízení 1500 - 2500.
IP zaznamenána

rTed

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Parkování na místě pro postižené
« Odpověď #7 kdy: 07 Listopadu 2022, 08:43:23 »

Takže po nějaké době update. Ač to ze začátku vypadalo nadějně, že se nikdo neozve tak se tak nestalo. Udal jsem se jako řidič s tím, že jsem auto nouzové odstavil, pak klasika obvinění z přestupku, výzva k ústnímu jednání. Všechno vybráno poslední den lhůty + nějaká omluvenka byla. Můžu naskenovat, pokud by to k něčemu bylo.  Při ústním jednání se ukázalo, že už je vlastně dávno rozhodnuto a má návštěva je pro úřednici jenom formalita. Jednání mám nahrané ale nestalo se tam nic, co bych považoval za nestandartní.
Do protokolu jsem uvedl, že jsem tam auto nouzově odstavil, jelikož byla na motoru závada kterou jsem pak řešil odtahem, jelikož auto bylo nepojízdné. Jako důkaz jsem předložil fakturu za náhradní díly, jelikož jsem si opravu prováděl sám. V pátek jsem vyzvednul z datovky rozhodnutí a nečekaně jsem vinen...
Protokol a rozhodnutí přikládám. Rozhodnutí pokládám za snůšku nesmyslů kdy úřednice přepsala 2 řádky textu s mým jménem a zbytek je ve stylu ctrl + c a ctrl + v.
Prosím vás o pomoc s odvoláním. Zatím mě napadají tyto body:
1) Místo není řádně označeno (není vodorovná značka viz. foto v prvním příspěvku). Město si svou chybu určitě uvědomilo, protože pár měsíců po údajném přestupku parkovací místa přeznačila a teď už to mají označené správně.
2) Materiální aspekt - auto mohlo začít hořet, bylo nutné okamžitě zastavit a vypnout motor. (krajní nouze?)
3) Nevypořádání se důkazy - faktura za díly nic nedokazuje ale co mám vlastně doložit, když jsem opravu prováděl sám a odtah řešil taky soukromě? Můžou jednoznačně vyloučit, že jsem jednal v krajní nouzi?


IP zaznamenána

rTed

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Parkování na místě pro postižené
« Odpověď #8 kdy: 06 Února 2023, 11:39:52 »

Takže prosím o přesun do loss. Rozhodnutí Krajského úřadu přikládám. Když to shrnu, tak je nezajímá špatná značka, porucha, svědci, nezajímá je v podstatě vůbec nic. Pěkně si s tím odvoláním vytřeli prdel. No když už nic, tak jsem si za 6000,- zaplatil celkem slušnou zábavu a zmrdi museli vykazovat činnost.
IP zaznamenána

303030

  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
Re:[LOST] Parkování na místě pro postižené
« Odpověď #9 kdy: 19 Února 2023, 02:05:41 »

To je hnus (Ad 4). Zrovna toto bych bral jako základ, když v zákoně je vodorovná+svislá značka, tak že se tím bude alespoň SO2 řídit. Proč to teda v té vyhlášce je?
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 621
    • Zobrazit profil
Re:[LOST] Parkování na místě pro postižené
« Odpověď #10 kdy: 19 Února 2023, 11:08:06 »

https://vyhledavac.nssoud.cz/DokumentOriginal/Index/429408 - 73 A 20/2018-42, bod 44.

Vodorovné DZ má definovat plochu, na které platí zákaz.
V české judikatuře zřejmě není řešen případ, kdy VDZ V 10f absentuje, možná by to stálo za podání (třeba by se toho někdo zdejší ujal).
IP zaznamenána

rTed

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:[LOST] Parkování na místě pro postižené
« Odpověď #11 kdy: 16 Března 2023, 09:00:04 »

Na žalobě pracuji. Moc se mi nedaří vyhledávat rozsudky, které bych použil na podporu k žalobním bodům. Později bych sem postnul kostru žaloby a byl bych vděčný za pomoc.
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 255
    • Zobrazit profil
« Poslední změna: 28 Března 2023, 18:19:33 od motoosman »
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 255
    • Zobrazit profil
Re:[LOST] Parkování na místě pro postižené
« Odpověď #13 kdy: 20 Dubna 2023, 12:56:58 »

Našel jsem stanovisko MV ČR.
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 621
    • Zobrazit profil
Re:[LOST] Parkování na místě pro postižené
« Odpověď #14 kdy: 20 Dubna 2023, 14:55:58 »

Stanovisko MV má datum 12/02/2019, tedy o víc jak půl roku předchází výše citovanému rozsudku.
IP zaznamenána