30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Všichni úředníci jako oprávněné úřední osoba  (Přečteno 1348 krát)

ryuu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Všichni úředníci jako oprávněné úřední osoba
« kdy: 20 Června 2022, 21:36:08 »

Při jednom nahlížení do spisu jsem teď narazil na zajímavou praxi, že jako oprávněná úřední osoba jsou ve spisu zapsaní všichni úředníci příslušného odboru správního orgánu, dohromady něco jako 30 jmen. Zároveň v průběhu nahlížení neměla úřednice problém mi přiznat do záznamu, že tihle všichni se ani náhodou na tom případu přímo podílet nebudou.

Dá se proti tomuhle zjevnému obcházení zákona a pošlapání smyslu stanovení úřední osoby bojovat ještě nějak jinak než stížností podle § 175 správního řádu, která zcela jistě dopadne jako "zákon to nezakazuje, tak co chceš, drbane?"
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 892
    • Zobrazit profil
Re:Všichni úředníci jako oprávněné úřední osoba
« Odpověď #1 kdy: 20 Června 2022, 22:53:55 »

zákon to nezakazuje, tak co chceš, drbane?" snad neplatí vzhledem k principu legality výkonu veřejné moci.

IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Všichni úředníci jako oprávněné úřední osoba
« Odpověď #2 kdy: 21 Června 2022, 15:23:46 »

Uvést tam celé oddělení/odbor je asi přípustná praxe. Vyjmenovat úplně celý úřad včetně lidí, kteří třeba ani nesplňují zákonné podmínky pro OÚO, kde ani teoreticky nepadá v úvahu, že by se v té věci angažovali (byť jako nějaký zástup zástupu), už by byl exces. Obecné správní řízení je vedeno převážně písemně (ústní jednání či jiné osobně činěné úkony jsou spíše výjimkou), institut konkretizace OÚO hned v počátku řízení má sloužit především k tomu, aby si účastník mohl posoudit a případně včas namítat podjatost - kdyby se řízení vedlo především osobně, stačilo by to na jednání, kde by se účastník dozvěděl, že tím, kdo rozhoduje, je třeba soused, se kterým má spory. Přestupkové řízení má svá specifika, ale od PřesZ/2016 už ÚJ také není povinné, a SO dělají vše proto, aby co nejvíc věcí vyřídily od stolu, takže i zde určení OÚO plní výše uvedený účel.

SO by měl mít nějaký interní předpis, podle kterého ty věci bude konkrétním lidem alokovat, ten si případně lze vyžádat pomocí InfZ, ale v zásadě, pokud tam nedojde k nějaké zjevné svévoli, nelze (s výjimkou podjatosti) protestovat proti přidělení věci konkrétnímu úředníkovi, resp. proti tomu, že se tam v průběhu řízení střídají. Je to rozdíl proti soudům, kde existuje právo na tzv. zákonného soudce, podle kterého musí být věc přidělena konkrétnímu soudci/senátu podle nějakého algoritmu tak, aby to nebylo ovlivnitelné ze strany soudu, a ideálně ani účastníků.
IP zaznamenána

ryuu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Všichni úředníci jako oprávněné úřední osoba
« Odpověď #3 kdy: 24 Června 2022, 13:40:24 »

Díky. Dalo by se to možná na druhou stranu nějak obrátit proti úřadu a získat z toho případně nějakou výhodu?

Napadá mě tak akorát:
- výmluva "nemůžete nahlížet do spisu, protože tu není oprávněná úřední osoba" je ještě nesmyslnější, ale to je dost mimo i bez tohohle.
- když při nahlížení do spisu má úředník potřebu to sice komentovat, ale na dotaz potom odpoví "to není můj případ, já neznám podrobnosti", tak si rýpnout, že je v tom případě OÚO a měl by mít přehled.
- pak mě napadají maximálně takové extrémní případy, jako že je ústní jednání na poslední chvíli odloženo, protože úředníka přejelo cestou do práce auto, v tom případě to za něj má přezvzít jiná OÚO.

Nic z toho nezní moc zajímavě.
IP zaznamenána