30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Řidič jel na žlutou a usmrtil chodce, který šel na červenou. Hrozí mu osm let  (Přečteno 2715 krát)

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil

Profesionální řidič, pár zákazů řízení, fůra bodů na kartě, jel jako prase. Ta oranžová hrála roli jen v titulku. Kdyby Mirek Dušín projel padesátkou oranžovou, mohl rozsudek asi vypadat jinak.
IP zaznamenána

Johnny

  • Příspěvků: 37
    • Zobrazit profil

Docela poučné, chlapík vypadá na hovado, který na silnici nechcete potkat. Zároveň článek je ukázka toho jak neprovádět svoji obhajobu, když například podobného pacienta potkáte v černých šatech, v noci, uprostřed silnice 1. třídy a zdemoluje vám vaše auto...
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil

Kilem v dodavce na kratomu, oni se prakticky navzajem nemohli predvidat. :D Ze jel na oranzovou / cervenou celkem nehraje zadnou roli.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

plešoun

  • Příspěvků: 193
    • Zobrazit profil

.... pár zákazů řízení, fůra bodů na kartě...

Aniž bych chtěl jakkoli hodnotit tento konkrétní případ - k zákazu řízení se tu dá celkem snadno dostat i za zcela banální přestupky, a zvlášť pokud je člověk řidič z povolání tak i opakovaně.
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil

Aniž bych chtěl jakkoli hodnotit tento konkrétní případ - k zákazu řízení se tu dá celkem snadno dostat i za zcela banální přestupky, a zvlášť pokud je člověk řidič z povolání tak i opakovaně.
Obávám se, že vzhledem k ostatním indiciím, jsou-li pravdivé, to nebude ten případ.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil

No nevím, když jsem dělal IT poskoka, tak jsem jezdil opravovat PC po zákazníkách a najezdil jsem všude možně hromadu km. Taky mě časově honili, ale to jsem měl na párku. Nikde jsem se schválně nezdržoval, ale zároveň jsem odmítal porušovat rychlosti. On člověk ve výsledku stejně nažene maximálně pár minut.
Ale za tu dobu krom jednoho telefonu jsem žádnou pokutu nedostal.
Navíc v článku je jasně napsáno, že o řidičáky přišel ještě v dobách jako řidič amatér.

Ale pokud člověk vleze na přechod na červenou a auto jede na oranžovou (byť rychle), měla by z logiky věci jít větší tíže zavinění nehody na toho chodce.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil

Zaujal mě ten nezájem o nějaké odškodnění ze strany rodiny toho chodce. To nebývá úplně standardní....i ta nejčernější rodinná ovce bývá v okamžiku skonu zpěněžena, je-li k tomu možnost....
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil

Ale pokud člověk vleze na přechod na červenou a auto jede na oranžovou (byť rychle), měla by z logiky věci jít větší tíže zavinění nehody na toho chodce.
Balancování míry zavinění různých škůdců, resp. spoluzavinění poškozeného, připadá v úvahu při řešení náhrady škody a jiné újmy. Trestní odpovědnost funguje trochu jako v Albigenské křížové výpravě - "zabte je všechny, Bůh si ty svoje pozná." Pokud je formálním znakem nějakého TČ protiprávní jednání + následek (např. způsobení škody, újmy na zdraví či jako zde dokonce usmrcení), došlo k té protiprávnosti i následku, a je tam příčinná souvislost ve smyslu sine qua non, pak za to takový pachatel odpovídá. Je klidně možné, že takových pachatelů ve vztahu k jednomu následku bude víc - přičemž to, do jaké míry k tomu přispěli, může být jedním z hledisek při určení trestu, ale nezbavuje to odpovědnosti. Ten standard posuzování příčinné souvislosti je zde poměrně přísný, hledá se odpověď na hypotetickou otázku, zda je jisté, že kdyby nedošlo k protiprávnosti, následek by nenastal, v konkrétním případě by tedy řidič jel < 50, zastavil na semaforu a sledoval provoz. Pak lze asi s poměrně velkou měrou jistoty tvrdit, že by nikoho nezrakvil, dokonce ani v případě, že přecházel na červenou.

Teoreticky by to mělo fungovat symetricky. Kdyby stejná zápletka skončila tak, že řidič by to v poslední chvíli strhnul a zabil sám sebe o sloup, chodec by měl být také odsouzený za usmrcení z nedbalosti - a nepomohlo by mu ani to, že řidič jel na oranžovou a rychle, protože kdyby on nepřecházel na červenou, tak by nikdo nezemřel.
« Poslední změna: 20 Května 2022, 17:56:49 od hh »
IP zaznamenána

Huntfilihunt

  • Příspěvků: 62
    • Zobrazit profil

    Za smrtící jízdu „na žlutou“ žádal žalobce vězení, soud trestal mírněji

    Zdroj: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/soud-nehoda-semafor-smrt-argentinska-zluty-signal-ridic.A220608_181318_praha-zpravy_iri
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 848
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

Huntfilihunt

  • Příspěvků: 62
    • Zobrazit profil

dík za cennou informaci
IP zaznamenána