30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Právní moc udělení ŘO a přestupek dle § 125c odst. 1 písm. e)  (Přečteno 5514 krát)

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil

Zdravím místní osazenstvo,
předem se omlouvám, že nejde o už spáchaný přestupek. Požádal jsem dnes o udělení řidičského oprávnění a vydání řidičáku. Hodilo by se mi řídit dřív, než ŘP dostanu, a zároveň mi přijde, že jde o praxí neprozkoumanou problematiku a asi se úplně nebráním tomu průzkum bojem uskutečnit, pokud nebude riziko příliš velké (především proto, že se jen snažím obejít nesmyslná pravidla nastavená státem, která vůbec ničemu nepomáhají, naopak škodí).

Zatím jsem zjistil:
- splňuje-li žadatel o řidičské oprávnění všechny podmínky podle § 82, má právní nárok na udělení řidičského oprávnění (§ 92 odst. 7)
- udělování oprávnění se řídí správním řádem a pokud je žádosti vyhověno, místo rozhodnutí se vydá ŘP (§ 129 odst. 1), tzn. udělení oprávnění nabyde právní moci vydáním ŘP (?)
- v Portálu občana již v údajích z registru řidičů vidím, že oprávnění mám, uděleno k dnešnímu datu (datu žádosti), což mi přijde v rozporu s předchozím bodem

Přemýšlel jsem, co dělat v případě, že by pomahači měli podezření, že jsem se řízením dopustil přestupku dle § 125c odst. 1 písm. e) (řízení bez oprávnění). Papíry do čistírny samozřejmě hned po jejich získání posílat nechci. Napadají mě dva způsoby obrany:
- Řidičské oprávnění mám, však se podívejte do registru, pane policajt
- Nenaplnil jsem materiální znak přestupku, neboť smyslem povinnosti řidičů mít řidičské oprávnění je, aby po silnicích nejezdili lidé, kteří nejsou odborně či zdravotně způsobilí, mají zákaz řízení apod. Já jsem všechny podmínky pro udělení řidičského oprávnění splnil, dle § 92 odst. 7 mám na jeho udělení právní nárok, jenom čekám, až v tiskárně vyrobí plastovou kartičku.

Myslíte si, že alespoň jednou z nabízených variant bych z podezření na spáchání přestupku vybruslil? Nemám problém to dotáhnout až k soudu, samozřejmě předpokládám, že minimálně SO1 by mě uznal vinným.
« Poslední změna: 11 Března 2022, 13:33:07 od adolf »
IP zaznamenána

Dýkej

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 370
    • Zobrazit profil
Re:Právní moc udělení ŘO a přestupek dle § 125c odst. 1 písm. e)
« Odpověď #1 kdy: 11 Března 2022, 14:05:54 »

Myslím, že hrát si se zapálenou sirkou u otevřené nádrže nafty výměnou za to, že Vám za to dá pusu krásná holka je IMHO nesmysl.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:Právní moc udělení ŘO a přestupek dle § 125c odst. 1 písm. e)
« Odpověď #2 kdy: 11 Března 2022, 14:24:43 »

Dostal jsem se do situace, kdy mi současná pojišťovna Č oznámila zvýšení pojistného (skoro jako kdybych xkrát boural), ale já se na to vy*ral a teď, když mi mile připomněli platbu pojistného, mi došlo, že jsem debil. POV mi může za lepší cenu s vyššími limity zřídit otec u pojišťovny D (bezproblémový řidič, má u nich několik vozidel = mají ho rádi), problém je v tom, že od oznámení zvýšení pojistného uplynul víc než měsíc a do nového pojistného období už 6 týdnů nezbývá (měsíc a pár dní). Jak co nejméně problémově POV vypovědět/ukončit?
V tomhle příspěvku se vyjadřujete spíše jako řidič.... i když jste třeba jako neřidič kvalifikovaně sjednával POV....
Takže se nabízí otázka - požádal jste o vydání ŘO, nebo o vrácení ŘO, nebo jenom vymýšlíte příběh?
« Poslední změna: 11 Března 2022, 14:26:15 od gumidos »
IP zaznamenána

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil
Re:Právní moc udělení ŘO a přestupek dle § 125c odst. 1 písm. e)
« Odpověď #3 kdy: 11 Března 2022, 14:30:18 »

Mám už nějakou chvíli auto, které na značkách stojí na oploceném parkovišti a občas ho někomu půjčím. Teď jsem udělal zkoušky a požádal o vydání ŘO. Stálý člen jakubb, který tu působí déle, než mě zajímá problematika správních řízení, umí potvrdit existenci toho auta, pravdivost příběhu a asi i to, že jsem řešil POV.

Ale podle těch dvou odpovědí mi přijde, že se mi snažíte říct, že jsem se zbláznil, takže pokud se tu neobjeví spasitel, který mi řekne, že jsem normální, tak dám na vaši radu a bláznit přestanu.
« Poslední změna: 11 Března 2022, 14:59:53 od adolf »
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Právní moc udělení ŘO a přestupek dle § 125c odst. 1 písm. e)
« Odpověď #4 kdy: 11 Března 2022, 15:15:25 »

Potvrzuji, že @adolf je velmi aktivní a nadějný zmrdobijec (mnohem aktivnější a odvážnější než já), kterého osobně znám, je několik let vlastníkem OA a do dnešního dne ještě nebyl držitelem ŘO.

Ve věci dotazu jsem jej taky odrazoval od možných následků, ale současně mi to v teoretické rovině přijde velmi zajímavé a zajímá mě erudovaný právní názor na tuhle situaci (tj. v evidenci je již evidován jako oprávněný řidič, jen neproběhlo vydání průkazu).
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Právní moc udělení ŘO a přestupek dle § 125c odst. 1 písm. e)
« Odpověď #5 kdy: 11 Března 2022, 21:21:28 »

Předpokládal bych spíš přestupek §125c/1k) než §125c/1e), tedy že řidič nedodrží povinnost mít u sebe řidičský průkaz §7/a) ? Ovšem řidičký průkaz mít u sebe nemůže, když ještě nebyl vydán. Je to překážka na straně řidiče?
IP zaznamenána

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil
Re:Právní moc udělení ŘO a přestupek dle § 125c odst. 1 písm. e)
« Odpověď #6 kdy: 11 Března 2022, 21:53:50 »

To IMHO je, vzhledem k tomu, že dle zákona pořád udělení oprávnění není v právní moci a tím pádem bych řídit neměl vůbec, i když se oprávnění do registru zapisuje hned při žádosti (v rozporu se zákonem). §125c/1k) je samozřejmě ideální řešení, to bych byl ochotný i pomahačům zaplatit, aby se v tom nikdo nešťoural (místo správního poplatku za zrychlené vydání ŘO, které je u prvního ŘP nemožné, god knows why). Vlastně nevím, jestli fízlové při lustraci koukají i po řidičáku (aby mohli někam napsat jeho číslo), nebo jen po oprávnění.
IP zaznamenána

Dýkej

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 370
    • Zobrazit profil
Re:Právní moc udělení ŘO a přestupek dle § 125c odst. 1 písm. e)
« Odpověď #7 kdy: 11 Března 2022, 23:30:52 »

V hlavě mi vyvstává, teď sem si vzpoměl, že jsem někde četl judikaturu v tomto stylu, že pokud je člověk neřidič, udělá autoškolu atd..... a jen čeká na plastovou kartičku, tak z pohledu dikce zákona se stane držitelem řidičského oprávnění až ve chvíli, kdy mu tu kartičku opravdu reálně předají.  Může to být trochu matoucí, protože řidičský průkaz a řidičské oprávnění jsou dvě věci, ale pro absolutního panice jsou ty 2 věci propojeny.

Jak by to dopadlo, kdyby to dotyčný hnal až k NSS skrz absolutní absenci škodlivosti netuším ale nedělám si iluze.....

Protože, kdyby prošlo tohle, muselo by projít i to, že si řidič, co má měsíc zákaz nezajde obnovit ŘO (taky čistě administrativní krok) tak toto jednání taky nejde trestat, protože škodlivost je zcela nulová.
IP zaznamenána

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil
Re:Právní moc udělení ŘO a přestupek dle § 125c odst. 1 písm. e)
« Odpověď #8 kdy: 02 Května 2022, 23:47:43 »

Asi je možné téma přesunout do ukončených případů, i když jsem přes týden jezdil bez ŘP (ovšem s ŘO zapsaným v registru řidičů), tak jediná interakce s opicemi byla na parkovišti u magistrátu, kde jsem chtěl zaparkovat při vyzvednutí ŘP, ale bylo uzavřené kvůli uprchlickému centru. To ale skutečně pomáhali a chránili, resp. poradili, kde je jiné parkoviště, které není zatarasené, a kontrolní kontrolu neprovedli.

Přijde mi to ale škoda, bylo by to bezpochyby zajímavé SŘ a zodpovědělo by dosud nezodpovězený dotaz. :)
« Poslední změna: 02 Května 2022, 23:52:28 od adolf »
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Právní moc udělení ŘO a přestupek dle § 125c odst. 1 písm. e)
« Odpověď #9 kdy: 09 Července 2022, 14:25:25 »

Zajímavé to je, ale už to zde na fóru bylo řešeno - např. zde:

Já bych si dovolil zopakovat, že mám stále za to, že pravomocné a právně účinné je udělené ŘO až po převzetí prvního ŘP, který toto osvědčuje. I když je v registru a v ŘP uvedeno dřívější datum.
Ano, přesně tak. Pokud by úřady postupovaly striktně podle právní úpravy, je proces získání (resp. vrácení, rozšíření atp.) ŘO řízením o žádosti, které je ukončeno pravomocným rozhodnutím, až tehdy se žadatel stává držitelem ŘO. Nic nebrání tomu, aby úřad na základě žádosti a po jejím zpracování vydal standardní papírové rozhodnutí s náležitostmi dle § 68 SprŘ, to doručil, počkal na nabytí právní moci (tj. na marné uplynutí lhůty nebo vzdání se odvolání) a pak teprve pozval žadatele k převzetí ŘP (ten v takovém případě musí vydat ex offo, viz § 109(1) ZPPK).

Takový postup ale není moc praktický, proto se to bere zkratkou přes § 151 SprŘ - rovnou se připraví doklad (ŘP), a jeho převzetím zároveň nabyde právní moci rozhodnutí o udělení ŘO (které se fyzicky nevystavuje, místo něj je ve spisu jen záznam o převzetí dokladu).

Údaje v registru řidičů (o udělených ŘO a vydaných ŘP) by se správně měly změnit až současně s právní mocí rozhodnutí (tj. po převzetí dokladu). Dovedu si představit, že by ohledně ŘP existoval v registru nějaký zvláštní (a zákonem nepředvídaný) záznam o ŘP, který je fyzicky vyroben, ale dosud nepředán, ale rozhodně by se nemělo stát, že se před vydáním ŘP (případně před nabytím právní moci rozhodnutí o udělení ŘO, pokud by se ho z libovolného důvodu SO rozhodl realizovat jinak než předáním dokladu) v registru objeví záznam o ŘO.

Netuším sice, jaká je skutečná praxe, ale jsem dosti skeptický k teorii, že se záznam o ŘO objeví objeví v registru už v průběhu vyřizování žádosti. Pokud to je jen spekulace a není to podloženo alespoň empiricky, tak i když je v Kocourkově možné lecos, pořád platí, že nejsou-li k dispozici detailnější informace, je statisticky výhodnější předpokládat, že je zákon dodržován, než že je ignorován.
IP zaznamenána