30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Řízení před vydáním ŘP, po žádosti  (Přečteno 4341 krát)

miln

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Řízení před vydáním ŘP, po žádosti
« kdy: 28 Května 2020, 12:35:19 »

Dobrý den,
předem upozorňuju, že si nejsem jistý, zda tohle téma patří do poradny nebo do gaychatu, když nemám konkrétní problém s konkrétním SO, a prosím o případné přesunutí. Načetl jsem tu spoustu témat, ale žádné z nich neřeší situaci, do které jsem se teď dostal – mám po autoškole zažádáno o vydání ŘP a docela by se mi hodilo řídit už teď, ještě než budu mít ŘP v ruce. Studoval jsem zákon 361/2000 i vyhlášku 31/2001, ale ani v jedné z nich jsem nenašel, zda oprávnění vzniká převzetím ŘP, nebo už žádostí (tzn. kdybych řídil, jestli by šlo jen o řízení bez průkazu, nebo o řízení bez oprávnění).

Pokud jde o řízení bez oprávnění, myslíte, že by šlo případné řízení vyhrát na absenci materiálního aspektu (o ŘP bylo požádáno, byly splněny všechny zákonné podmínky pro vydání a tedy neexistoval způsob, jak by úřad mohl ŘP nevydat)?

Díky
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Řízení před vydáním ŘP, po žádosti
« Odpověď #1 kdy: 28 Května 2020, 12:41:21 »

Myslim ze odpoved bude nekde mezi, kdyz se to zprocesovava. Pokud prijde sms ze mate RP vydany, pak bych to povazoval za rizeni bez RP. Kazdopadne to riziko za to imho fakt nestoji.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Řízení před vydáním ŘP, po žádosti
« Odpověď #2 kdy: 28 Května 2020, 13:00:22 »

Odpověď bych hledal v § 151 spr. řádu. Řidičské oprávnění tedy imho získáte až převzetím dokladu, kterýžto akt v tomto případě nahrazuje vydání písemného rozhodnutí o udělení ŘO a ukončuje správní řízení o žádosti.

Myslím, že spíš nešlo. Standardně je těm parazitům nějaká ta absence materiálního aspektu u prdele a vyšší instance to pak nějak zakecá.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

SunWuKung

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Re:Řízení před vydáním ŘP, po žádosti
« Odpověď #3 kdy: 28 Května 2020, 18:26:14 »

fakt je, ze co jsem si loni rozsiroval ridicak, tak u novych skupin mam v ridicaku datum podani zadosti
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Řízení před vydáním ŘP, po žádosti
« Odpověď #4 kdy: 28 Května 2020, 22:29:51 »

fakt je, ze co jsem si loni rozsiroval ridicak, tak u novych skupin mam v ridicaku datum podani zadosti
Nebo datum udelani zkousek?
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

SunWuKung

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Re:Řízení před vydáním ŘP, po žádosti
« Odpověď #5 kdy: 29 Května 2020, 08:22:06 »

nikoliv, datum v ridicaku u skupin je skutecne datum podani zadosti na ourade (spolu s papirem z hotovejch zkousek a vod doktora obv)
edit: zkousky jsem delal 2 dny pred podanim
« Poslední změna: 29 Května 2020, 08:24:40 od SunWuKung »
IP zaznamenána

miln

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Řízení před vydáním ŘP, po žádosti
« Odpověď #6 kdy: 29 Května 2020, 08:30:11 »

Ted ještě zjistit, jestli to tak je i v případě prvního řidičáku, nebo jestli tam je nějaká prodleva (bůh ví, jak dlouho ouřadovi trvá založit kartu řidiče, i když to jsou tak čtyři, maximálně pět kliků), a docela bych se i přestál bát
IP zaznamenána

miln

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Řízení před vydáním ŘP, po žádosti
« Odpověď #7 kdy: 29 Května 2020, 08:45:00 »

Tak mě napadá, v případě, že si zajdu pro výpis z evidenční karty řidiče, ve kterém jsou všechna oprávnění vypsaná včetně platnosti, tak pokud tam moje oprávnění už bude, s řízením bych neměl být problém a měl bych to uhrát na zapomenutý ŘP, ne?
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Řízení před vydáním ŘP, po žádosti
« Odpověď #8 kdy: 29 Května 2020, 09:37:11 »

Já bych si dovolil zopakovat, že mám stále za to, že pravomocné a právně účinné je udělené ŘO až po převzetí prvního ŘP, který toto osvědčuje. I když je v registru a v ŘP uvedeno dřívější datum.

Musel byste narazit na fízla s nízkým právním povědomím (což není zas tak těžké), který spatřiv již zapsané příslušné ŘO v registru, s radostí vystaví pokutu příkazem na místě pro zbytkový přestupek řízení bez ŘP u sebe, udělá si čárku a pojede buzerovat někoho jiného. Pak do toho ještě nesmí začít šťourat fízl na pendrekárně, který to bude posílat na úřad, a úředník na úřadě, který to bude zapisovat do registru. Ti oba by si teoreticky mohli všimnout, že rozhodnutí o nedávno uděleném ŘO ještě nemuselo být v okamžiku přistižení v právní moci a mohli by příkaz na místě poslat do přezkumu a podnítit stíhání pro řízení bez ŘO. Taky by asi víc hrozilo, že si toho někdo všimne, kdyby nešlo jen o kontrolní kontrolu, ale něco horšího. A taky kdyby se to z jakéhokoliv důvodu projednávalo v plnotučném správním řízení. Pokud vám za to stojí kvůli pár dnům toto riziko (šance na chycení a odhalení velmi malá, avšak hrozící následek docela velký(roční zákaz)) postupovat, tak směle do toho.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Řízení před vydáním ŘP, po žádosti
« Odpověď #9 kdy: 30 Května 2020, 16:22:37 »

Mám za to, že v kartě řidiče končí všechny přestupky proti bezpečnosti a plynulosti provozu. Nasvědčuje tomu text vyhlášky a píše o tom i DFENS ve svém FSM:

Citace
V případě, že vám hrozí sankce v řádu stovek a přestupek není bodovaný, se jeví zaplacení pokuty bez rizika. Bohužel ani to není tak docela pravda. Nepodceňujme český silniční fašismus. Přestupek bude zaznamenán v registru a může se stát, že bude použit ve váš neprospěch v jiném správním řízení, kdy se při stanovení výše sankce přihlíží k osobě pachatele, tedy zda se v minulosti dopouštěl přestupků. V případě trestního řízení v nějaké dopravní věci také může předchozí záznam o přestupku vést k přsnější sankci.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Řízení před vydáním ŘP, po žádosti
« Odpověď #10 kdy: 30 Května 2020, 17:04:59 »

Já bych si dovolil zopakovat, že mám stále za to, že pravomocné a právně účinné je udělené ŘO až po převzetí prvního ŘP, který toto osvědčuje. I když je v registru a v ŘP uvedeno dřívější datum.
Ano, přesně tak. Pokud by úřady postupovaly striktně podle právní úpravy, je proces získání (resp. vrácení, rozšíření atp.) ŘO řízením o žádosti, které je ukončeno pravomocným rozhodnutím, až tehdy se žadatel stává držitelem ŘO. Nic nebrání tomu, aby úřad na základě žádosti a po jejím zpracování vydal standardní papírové rozhodnutí s náležitostmi dle § 68 SprŘ, to doručil, počkal na nabytí právní moci (tj. na marné uplynutí lhůty nebo vzdání se odvolání) a pak teprve pozval žadatele k převzetí ŘP (ten v takovém případě musí vydat ex offo, viz § 109(1) ZPPK).

Takový postup ale není moc praktický, proto se to bere zkratkou přes § 151 SprŘ - rovnou se připraví doklad (ŘP), a jeho převzetím zároveň nabyde právní moci rozhodnutí o udělení ŘO (které se fyzicky nevystavuje, místo něj je ve spisu jen záznam o převzetí dokladu).

Údaje v registru řidičů (o udělených ŘO a vydaných ŘP) by se správně měly změnit až současně s právní mocí rozhodnutí (tj. po převzetí dokladu). Dovedu si představit, že by ohledně ŘP existoval v registru nějaký zvláštní (a zákonem nepředvídaný) záznam o ŘP, který je fyzicky vyroben, ale dosud nepředán, ale rozhodně by se nemělo stát, že se před vydáním ŘP (případně před nabytím právní moci rozhodnutí o udělení ŘO, pokud by se ho z libovolného důvodu SO rozhodl realizovat jinak než předáním dokladu) v registru objeví záznam o ŘO.

Netuším sice, jaká je skutečná praxe, ale jsem dosti skeptický k teorii, že se záznam o ŘO objeví objeví v registru už v průběhu vyřizování žádosti. Pokud to je jen spekulace a není to podloženo alespoň empiricky, tak i když je v Kocourkově možné lecos, pořád platí, že nejsou-li k dispozici detailnější informace, je statisticky výhodnější předpokládat, že je zákon dodržován, než že je ignorován.
« Poslední změna: 30 Května 2020, 17:07:28 od hh »
IP zaznamenána

miln

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Řízení před vydáním ŘP, po žádosti
« Odpověď #11 kdy: 30 Května 2020, 19:19:00 »

Našel jsem stanovisko MDČR z doby, kdy se začínaly ŘP vyrábět centrálně, podle kterého je to tak, jak říká iWarp a hh. Výpis z evidenční karty řidiče si stejně ze zajímavosti nechám vyhotovit (pochlubím se, jestli tam to ŘO je, až to budu mít v ruce), ale riskovat to teda asi nebudu, protože až k soudu se mi s tím nechce. Díky za názory!
IP zaznamenána