Děkuji za rady, převážně tedy pana Číkuse.
Můj návrh na obranu bude:
1) po zastavení trolejbusu zbylo ještě dostatek místa mezi vozidly na dokončení parkovacího manévru. Z čehož vyplívá že řidič trolejbusu brzdil zbytečně prudce což zapříčinilo pád cestujících.
2) z videozáznamu a popisu videozáznamu PČR vyplívá, že mezi počátkem zastavovacího manévru osobního vozidla a aktivací brzd trolejbusu uplynuly 3s což je významně více než odpovídá reakční době odpočatého a soustředěného řidiče. Z toho dovozuji že se řidič trolejbusu plně nevěnoval řízení. Tuto verzi událostí též podporuje záznam z tachografu kde je patrné prudké brždění po dobu 2s následné povolení brzdy na 0,5s a opětovné prudké brždění až téměř do zastavení.
3) Ze záznamu tachografu z trolejbusu je možné brzdící manévr rozdělit na 3 části. V první části řidič prudce brzdí, to působí přetížení na cestující. V druhé fázi povolí brzdu (proč pokud jde o nouzové brždění??) což způsobuje polevení přetížení na cestující a ti též poleví v držení. Třetí fáze je další prudké brždění a zastavení což již cestující po předchozím uvolnění brzd nečekají a následně někteří upadnou.
4) Ze záznamu tachografu vyplývá že zastavovací manévr trval 2,735 s se zrychlením -3,72ms-2, pokud by se však řidič plně věnoval řízení měl by na zastavení další minimálně 2s navíc a výsledný zpomalovací manévr by trval 4,735s s výsledným průměrným zrychlením -2,17 ms-2 což je méně než 2,3ms-2, tedy v toleranci pro cestující. Odpovídá to i dráze potřebné pro takové zastavení a ta jest při rychlosti 37,15kmh-1 24,4m což odpovídá jak videozáznamu tak popisu videozáznamu od PČR.
Prosím o kritiku a hodnocení mých argumentů.
Též chci poprosit o radu jak se vypořádat s případnou výpovědí svědků případě řidiče. Zda a jak to lze využít ve svůj prospěch a na co si dát pozor. Ze svědků mám fakt největší strach neb můžou plácnout jakoukoliv 3,14íčovinu...