30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nutnost předložení faktury při registraci vozidla  (Přečteno 2423 krát)

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Nutnost předložení faktury při registraci vozidla
« kdy: 13 Října 2021, 20:41:39 »

Pořídil jsem si nový přívěs a tak jsem se jej dnes vydal přihlásit na MMB. Vybaven čistopisem TP, dokladem o zaplacení povinného ručení a vyplněným formulářem jsem se dostavil k přepážce.

Paní úřednice po mně chtěla také předložit fakturu, že bez toho mi přívěs nepřihlásí. Když jsem se ptal proč potřebuje fakturu, blekotala něco o nutnosti ověřit, že jsem zaplatil DPH. Snažil jsem se jí vysvětlit, že do toho jí vůbec nic není, že to je věc finančáku a ne registru vozidel. Také jsem jí (lživě) sdělil, že jsem smlouvu o koupi vozíku uzavřel ústně a že žádná faktura neexistuje. Že ústní forma smlouvy je ale v Kocourkově legální a ať to prostě přihlásí a vydá mi RZ a ORV.

Nejprve mě chtěla poslat někam za vedoucím, což jsem odmítl. Pak na mne nastoupily další dvě úřednice a blekotaly něco o tom, že to tam tak dělají (myšleno požadování předložení faktury). Nakonec to dopadlo kompromisem, kdy jsem do formuláře dopsal, že četně prohlašuji, že jsem vozík koupil v ČR a že jsem odvedl DPH. Pak mi bylo vydáno ORV i RZ.

Existuje nějaká povinnost předkládat při registraci (nového) vozidla fakturu?
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:Nutnost předložení faktury při registraci vozidla
« Odpověď #1 kdy: 13 Října 2021, 20:59:03 »

IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Nutnost předložení faktury při registraci vozidla
« Odpověď #2 kdy: 13 Října 2021, 21:01:10 »

lerion> Myslíte tohle?

g) potvrzení o zaplacení DPH v případě pořízení nového dopravního prostředku z jiného členského státu EU nebo doklad o nabytí s uvedením DPH

edit: Pro úplnost: Fakturu jsem u sebe měl, ale zhodnotil jsem, že s nimi nebudu hrát jejich hru a prostě jim ji nepředložím.

« Poslední změna: 13 Října 2021, 21:02:43 od Číkus »
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:Nutnost předložení faktury při registraci vozidla
« Odpověď #3 kdy: 13 Října 2021, 21:05:36 »

Myslim nebo doklad o nabytí s uvedením DPH (coz take nechapu, proc je to zajima).
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Nutnost předložení faktury při registraci vozidla
« Odpověď #4 kdy: 13 Října 2021, 21:07:28 »

Já to chápu tak, že pokud je vozidlo pořízeno z jiného členského státu EU, je potřeba předložit
a) potvrzení o zaplacení DPH nebo
b) doklad o nabytí s uvedením DPH.

(nehledě na to, že žvásty na jejich webu nejsou závazné)
IP zaznamenána

oemd

  • Příspěvků: 61
    • Zobrazit profil
Re:Nutnost předložení faktury při registraci vozidla
« Odpověď #5 kdy: 13 Října 2021, 21:35:10 »

Nehledě na to,že kdyby prodejce nebyl plátce DPH,tak žádné DPH odvedeno nebylo.
IP zaznamenána

Viktor Š.

  • Příspěvků: 91
    • Zobrazit profil
Re:Nutnost předložení faktury při registraci vozidla
« Odpověď #6 kdy: 13 Října 2021, 21:44:08 »

Já to chápu tak, že ...

No, tak ta věta opravdu nezní, "nebo" je jinde.  :D

Potvrzení o zaplacení DPH k novému z EU dovezenému vozidlu požaduje §6 zák. 56/2001 Sb. (o podmínkách provozu vozidel na poz.kom.)
O žádné smlouvě, faktuře ani ničem jiném podobném při registraci neříká ale vůbec nic.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Nutnost předložení faktury při registraci vozidla
« Odpověď #7 kdy: 14 Října 2021, 07:20:08 »

Číkus to má správně.
oemd uvažuje špatně. Je totiž zcela irelevantní, zda kupuji od plátce či neplátce. Jde totiž o pořízení zboží a přechod tohoto zboží na náš trh. To DPH musí být odvedeno. Je to jako s dovozem ze 3. zemí (USA, Čína, Rusko). Tam Vám celníci doměří clo a DPH a klidně můžete dovážet i ze zemí, kde ani DPH nemají.
Viktor Š. Nikoli. Číkus to má správně dle jazykové výkladu s tím, že možnosti a) a b) se vzájemně nevylučují a můžou nastat zároveň.
Viktor Š. Právě, že zákon v § 6 odst. 5 zákona č. 56/2001 Sb. tuto povinnost stanoví. Cit.: (5) K žádosti o zápis silničního vozidla do registru silničních vozidel žadatel přiloží .. f) potvrzení o zaplacení daně z přidané hodnoty v případě pořízení nového dopravního prostředku z jiného členského státu
Takže pokud při koupi nového z EU neprokážete zaplacení DPH, tak z úřadu můžete odejít taky pěkně s nepořízenou.

Ale tady asi Číkus nekoupil vozík z EU, když měl v ruce čistopis TP.
« Poslední změna: 14 Října 2021, 07:21:52 od Panek »
IP zaznamenána

oemd

  • Příspěvků: 61
    • Zobrazit profil
Re:Nutnost předložení faktury při registraci vozidla
« Odpověď #8 kdy: 14 Října 2021, 12:17:36 »

Pánek - z textu jsem předpokládal, jak píšete na konci,že vozík je pořízen v ČR.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Nutnost předložení faktury při registraci vozidla
« Odpověď #9 kdy: 14 Října 2021, 22:41:18 »

drobnou otázkou je, byla-li registrace prováděna na IČO nebo na RČ
v prvním případě bych byl ochoten i připustit jakousi legálnost požadavku, ve druhém nikoli
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Nutnost předložení faktury při registraci vozidla
« Odpověď #10 kdy: 15 Října 2021, 00:12:46 »

Vozík koupen v ČR od normálního/běžného prodejce na RČ.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Nutnost předložení faktury při registraci vozidla
« Odpověď #11 kdy: 15 Října 2021, 07:55:01 »

Pak nechápu, proč chtěli fakturu. Kdyby mi nezapsali vozík a já byl kverulant, tak si půjčím vozík z půjčovny, napíšu stížnost a požádám o nahrazení škody, která mi vznikla nesprávným úředním postupem.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:Nutnost předložení faktury při registraci vozidla
« Odpověď #12 kdy: 15 Října 2021, 08:31:01 »

Panek: no, je to trapné, ale bohužel mají to skutečně v zákoně. Neb zákon 56/2001 Sb., §6:
(3) Obecní úřad obce s rozšířenou působností zapíše silniční motorové vozidlo nebo přípojné vozidlo do registru silničních vozidel na základě písemné žádosti vlastníka silničního vozidla, popřípadě společné žádosti vlastníka a osoby, která je v žádosti uvedena jako provozovatel silničního vozidla, pokud

c) byla při pořízení silničního vozidla z jiného členského státu zaplacena daň z přidané hodnoty, stanoví-li tak zvláštní právní předpis,

(5) K žádosti o zápis silničního vozidla do registru silničních vozidel žadatel přiloží

f) potvrzení o zaplacení daně z přidané hodnoty v případě pořízení nového dopravního prostředku z jiného členského státu

Takže pokud se jedná o nákup/dovoz z jiného státu, je nutné předložit tyto patřičné dokumenty. Pokud se jedná o tuzemskou záležitost, není potřeba nic dalšího předkládat. Pokud se jedná o nákup v ČR, úřad nemá právo na zmíněné dokumenty a je možné ho odkázat do patřičných mezí (kde sluníčko nesvítí a smrdí to tam)…
« Poslední změna: 15 Října 2021, 08:47:05 od ViktorN »
IP zaznamenána