30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Postup po odběru krve  (Přečteno 10565 krát)

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Postup po odběru krve
« kdy: 13 Října 2021, 13:17:57 »

Jak nejlépe postupovat po odběru krve? Zavolat do nemocnice a zjistit výsledek? Nebo čekat, s čím se kdo ozve?
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Postup po odběru krve
« Odpověď #1 kdy: 13 Října 2021, 13:23:06 »

Předpokládám, že se rozbor krve bude dělat v nějaké laboratoři a nejspíš ani ne pŕimo v té nemocnici, kde byl odběr proveden, volání do nemocnice se mi tak jeví jako docela nesmyslné.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Postup po odběru krve
« Odpověď #2 kdy: 13 Října 2021, 13:37:41 »

Vyhledem k tomu, ze organ zada lekare/zdravotnicke zarizeni a do laboratore to muze "kamkoliv", tak vysledek by se mel vracet opet do zdravotnickeho zarizeni, ktere odesle vysledek organu.

Volani do laboratore nemam moc smysl(hlavne nevite do ktere, pokud jste po vysetreni nepozadal podle GDPR lekare, kdo bude mit pristup k biologckemu materialu), protoze nejste jeji "zakaznik", ale zakaznik zdravotnickeho zarizeni.

Zarizeni je povinno Vam vysledek sdelit.
« Poslední změna: 13 Října 2021, 14:12:05 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Postup po odběru krve
« Odpověď #3 kdy: 13 Října 2021, 13:59:25 »

Dostal se ke mně případ, kdy po odběru krve v nemocnici si zkumavku s krví odnesli policajti na stanici.
To mě dost překvapuje, je to standardní postup? Co se děje pak? Oni to do nějaké laboratoře posílají?
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Postup po odběru krve
« Odpověď #4 kdy: 13 Října 2021, 14:06:00 »

Brat krev, jako dukaz mi nedava to smysl,  protoze s ni muze manipulovat jen vyskoleny personal za presne danych podminek(hlavne teplota). Navic vy jste poskytl krev lekarskemu zarizeni/laboratori a nesouhlasil jste pri odberu, aby s nim manipulovala policie.

Neni to nuz, kterym jste nekoho bodl nehlede opet by s nim mel manipulovat jen forenzni technik a ne nejaka tupa opice s krochnou a pendrekem.

Mohu se mylit, ale s tim co o tom vim bych na ne okamzite volal dosahoveho dustojnika, at  si ty kreteny srovna a paralelne GIBS(ne ze bych od  nich neco cekal).

oprava: nemocnice odesila zpravu o vysetrerni a laborator predava vysledky, bud osobne nebo kuryrem,
Ona casto byva nemocnice tou laboratori.

O vyšetření etylalkoholu v krvi může rovněž požádat i občan sám. Jestliže se jedná o odborné lékařské vyšetření pro právní účely, provede lékař před samotným odběrem krve celkové vyšetření zaměřené na zjištění ovlivnění alkoholem, tj. na zjištění známek účinku alkoholu. O tomto vyšetření se vede zdravotnická dokumentace a na konec vyšetření lékař vyplní protokol, který musí být na předepsaném formuláři. Důležité je, aby vyšetření krevního vzorku za účelem průkazu a stanovení etylalkoholu pro právní účely provedla specializovaná toxikologická laboratoř, jedná se o laboratoře, které musejí splňovat přísná kriteria1. Tyto laboratoře jsou pak při provádění vyšetření povinny postupovat podle stanovených zásad2. Je-li prováděno vyšetření pro právní účely, je tomuto vyšetření a rovněž odběru krve vždy přítomen žadatel, tj. v převážné řadě Policie ČR.

Příslušná laboratoř je tedy povinna provádět vyšetření v souladu s platnými standardními postupy definovanými a schválenými Českou lékařskou společností JEP podle zásad správné laboratorní praxe. Vzorek krve musí být vyšetřen dvěma na sobě nezávislými laboratorními metodami, z nichž jedna musí být přísně specifická. V tomto případě se jedná o metodu plynové chromatografie, která je nezastupitelná. Jako druhé, ověřovací metody, může být použito jakékoliv jiné, sice nespecifické, nicméně však přesné metody (Widmarkova, enzymatická, apod.). Plynovou chromatografii je nutno provést z téhož vzorku nejméně dvakrát, ověřovací zkoušku nejméně jedenkrát. Výsledky vyšetření se uvádějí v hodnotě g/kg. Pokud se výsledky dosažené oběma metodami od sebe liší o více než 0,2 g/kg do hodnoty 3,0 g/kg a o 0,3 g/kg, při hodnotách vyšších než 3,0 g/kg, je nutno vyšetření opakovat, a to tak, že vyšetření plynovou chromatografií se znovu provede 2x a vyšetření ověřovací metodou rovněž 2x z téhož vzorku. Za pozitivní průkaz požití alkoholického nápoje se pokládá hladina etylalkoholu v krvi vyšší než 0,20 g/kg, stanovená metodou plynové chromatografie.
Příslušná laboratoř po skončeném vyšetření krevního vzorku vyplní výsledek vyšetření provedeného plynovou chromatografií, a to podle elaboračního protokolu jako průměrný výsledek ze dvou měření, do příslušného oddílu „Protokolu“ a opatří výsledek číslem vyšetření z elaborační knihy, razítkem, jmenovkou a podpisy ustanovených vysokoškolských pracovníků s toxikologickou erudicí. Protokol s výsledky laboratorního vyšetření je žadateli předán do vlastních rukou neprodleně po skončené analýze (poštou doporučeně nebo oproti podpisu kurýrovi). Jedno vyhotovení Protokolu vždy zůstává uloženo a archivováno v toxikologické laboratoři. Stejně tak na tomto pracovišti zůstává po dobu nejméně 8 týdnů uložen krevní vzorek. Protokoly o lékařském vyšetření a dokumenty o analýze se uchovávají minimálně 10 let. Sdělení výsledku jiným osobám než žadateli je možné pouze v souladu s platnými právními předpisy. Úhradu vyšetření zdravotnickému zařízení provádí žadatel.

Laboratoře zařazené mezi laboratoře s oprávněním stanovovat hladinu etylalkoholu v krvi i pro potřeby právní (soudně-toxikologické laboratoře, které musí být buď organizační či úzce kooperující součástí ústavů nebo oddělení soudních lékařství), se musí řídit stanovisky České společnosti soudního lékařství a soudní toxikologie ČLS JEP a musí splňovat kritéria v souladu s požadavky „Metodického pokynu“ (Věstník MZ ČR č. 7/06). Uvedenými kritérii jsou přístrojové vybavení a prostorové podmínky, personální zajištění, metodika a zajištění kvality výsledků. Vzhledem k tomu, že kritéria platná pro stanovení alkoholu pro právní účely jsou mnohem přísnější je zřejmé, že výsledky laboratoří soudně-toxikologických jsou pro potřeby zdravotnické v plné míře použitelné, v žádném případě však to neplatí naopak.1 Z uvedeného tedy vyplývá, že přesnou hladinu alkoholu v krvi lze zjistit pouze laboratorním a přísně specifickým „lege artis“ vyšetřením.   Výsledek vyšetření na přítomnost alkoholu v krvi podezřelého řidiče, které bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení, které není v seznamu laboratoří (příloha č. 5)  vedeného ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví, nelze odmítnout jako důkaz, pokud může přispět k objasnění věci.2


zdroj: Právní aspekty řízení motorových vozidel pod vlivem alkoholických nápojů a jiných návykových látek“, Karel Kampas 2010
« Poslední změna: 13 Října 2021, 14:17:12 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Postup po odběru krve
« Odpověď #5 kdy: 13 Října 2021, 14:25:33 »

Došlo k tomu včera (nejsem to přímo já).
Má cenu teď dávat nějaké stížnosti na GIBS, resp. žádat o vysvětlení?
Lze případně zpochybnit výsledek?
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Postup po odběru krve
« Odpověď #6 kdy: 13 Října 2021, 14:52:41 »

Zpochybnit vysledek - to je pravni otazka, zalezi na souvislostech a  nejak to vyhodnoti asi az soud.
Policie to uzavre klasicky nic se nestalo a GIBS take, tam jde o to, kdyby to doslo k soudu, aby bylo patrno, ze to nevytahujete ucelove.

Hraje se tam o neco podstatneho?

Mate nejake video/fotogrfii/audio, jak s tou krvi manupuluji?
Pokdu ne, tak tak bych zvazoval stiznost min. na policii, aler zalezi na okolnostech.

Vecer se na to podivam blize, mozna me nekdo opravi nebo doplni.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Postup po odběru krve
« Odpověď #7 kdy: 13 Října 2021, 14:58:35 »

Hraje se tam o neco podstatneho?
Zřejmě ne úplně, orientační dechová zkouška 0,3 promile.

Spíš že si policajti hodně vyskakovali na mladého kluka, lhali mu, ani jednou ho nepoučili o právech a o možnosti odmítnutí výpovědi, vyhrožovali mu omezením na svobodě, nasazením pout, odmítali ho pustit na záchod, atd.

Bohužel ani fotku ani nahrávku nemáme, poučení pro něj pro příště, že všechno je třeba dokumentovat.
« Poslední změna: 13 Října 2021, 15:20:49 od Lafayette »
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Postup po odběru krve
« Odpověď #8 kdy: 13 Října 2021, 16:06:47 »

Jestli jsem to správně pochopil podle tohoto policejního internetového članku, tak vzorek krve řidiče obdrží po odběru většinou opravdu policajt, tak snad mu to lékař předá alespoň v nějaké zapečetěné nadobě?

https://www.policie.cz/clanek/postup-prislusniku-policie-ceske-republiky-na-useku-sluzby-dopravni-policie.aspx

Píší tam: "Ve většině případů policista posléze od lékaře obdrží vzorek odebraného biologického materiálu a vyplněný Protokol o lékařském vyšetření při ovlivnění alkoholem, kdy lékař vyplní v tomto protokolu část B."
« Poslední změna: 13 Října 2021, 16:16:33 od alo.is »
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Postup po odběru krve
« Odpověď #9 kdy: 13 Října 2021, 17:09:06 »

Take jsem nalezl:
https://www.fnol.cz/pdf/soudni/FNOL_LSOUD_LM_Laboratorn%c3%ad%20manu%c3%a1l_platnost_od_01_03_21.pdf
Doručení BM spolu s potřebnými žádankami do LSOUD zajišťuje dožadatel (tj. zdravotnické
zařízení, Policie České Republiky, soud, orgán státní správy či zaměstnavatel).


https://bulovka.cz/uploads/2021/04/30/laboratorni-prirucka-v06.pdf
Po odběru vzorků krve a moči v Ambulanci žurnálního lékaře, jsou vzorky následně samotnými
žadateli o vyšetření (např. Policie ČR, zaměstnavatelé, apod.) umístěny do uzamčené místnosti -
do chladničky, ve které jsou uzamykatelné zabezpečené schránky.


http://www.policie.cz/soubor/zppp-160-2009-pdf.aspx
(2) Orgán policie doručí na odborné zdravotnické zařízení odebrané biologické
materiály, kde je provedeno prvotní zjištění z moče a krevní vzorek uschován pro
případnou potřebu znaleckého zkoumání.


Vypada, ze jimdelaji pripadne taxika, ale zatim nevim na zaklade jakeho provniho predpisu, jestli to je v zakone ze provedeni bude nejakou vyhlaskou, pokynem.

UPDATE:
A uz jsem to nalezl, je to v . Metodický pokyn pro postup při toxikologickém vyšetření specifi kovaných návykových látek
v krvi a nebo v moči

https://www.mzcr.cz/wp-content/uploads/wepub/7036/36194/V%C4%9Bstn%C3%ADk%20MZ%20%C4%8CR%209-2012.pdf
Vzorek krve a/nebo moče je nutné neprodleně dopravit do nejbližší toxikologické laboratoře tak, aby nedošlo ke změnám jejich složení (např. rozkladem dokazovaných látek, hnilobou aj.). Pokud nelze vzorky neprodleně předat, musí být uloženy v uzamčené chladničce při teplotě cca 4 °C. Za stejných podmínek se skladují krevní vzorky v laboratoři. Po provedených analýzách je vhodné zamrazit zbytky krevního séra při teplotě -20 °C. Vzorek moče se v případě, že bude vyšetřen týž den, uloží při teplotě 4 °C, jinak se po doručení do laboratoře zamrazí při teplotě -20 °C. Zbylé vzorky krve a moče se po provedeném vyšetření uchovávají při teplotě - 20 °C po dobu
8 týdnů.
...

Po odběru vzorků na žádost oprávněného orgánu předá žadateli poskytovatel, který provedl odběr, dobře uzavřené
vzorky krve a moče a řádně vyplněný a lékařem podepsaný Protokol. Vzor Protokolu je uveden v příloze 1. Žadatel
převzetí vzorků a Protokolu opatří datem a potvrdí svým jménem napsaným čitelně hůlkovým písmem a podpisem.
Žadatel neprodleně zajistí dopravu vzorků a Protokolu do příslušné laboratoře. Předání se též zaznamená do zdravotnické dokumentace vedené o vyšetřované osobě. Pokud se provádí lékařské vyšetření a odběr krve a moče z rozhodnutí lékaře a nebo na vlastní žádost fyzické osoby, zajišťuje dopravu vzorků i s průvodní zdravotnickou dokumentací
do příslušné toxikologické laboratoře tato osoba.
« Poslední změna: 13 Října 2021, 17:26:51 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Postup po odběru krve
« Odpověď #10 kdy: 13 Října 2021, 17:41:19 »

Takže to vypadá, že samotný fakt, že policajti si odnesli zkumavku s krví, je OK.

Přiznám se, že to mě dost překvapuje.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Postup po odběru krve
« Odpověď #11 kdy: 13 Října 2021, 18:40:58 »

A asi není ani možné v nemocnici zjistit, která laboratoř bude provádět rozbor krve, pokud to tedy řidiči neprozradí sám policajt, asi se ho na to měl řidič hned zeptat, kam jeho krev pošlou k rozboru. A i kdyby se to řidič dozvěděl, pochybuji, že by mu v laboratoři řekli výsledek rozboru krve jen na základě telefonického dotazu. Možná dotaz pres datovou schránku by ale mohl být úspěšný, tam je totožnost žadatele prokazatelná 
« Poslední změna: 13 Října 2021, 18:49:16 od alo.is »
IP zaznamenána

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 458
    • Zobrazit profil
Re:Postup po odběru krve
« Odpověď #12 kdy: 28 Října 2021, 10:28:27 »

Výsledek sdělí laboratoř  majiteli vzorků po prokázání totožnosti. Obvykle pak do dvou dnů odesílá protokol na adresu majitele doporučeně poštou.
Mám k tomu zajímavý příběh.
  Na jaře jsem řešil případ jednoho řidiče, který  na nakládce převrátil dvě bedny s odlitky dílů pro automotive. Ty by se měly automaticky zlikvidovat bez ohledu na to, jestli utrpěly poškození. Celé to byla zřejmě připravená finta. Vedoucí směny řidiče odtáhl do kumbálu  a dal mu dýchnout a udělal lízací a žvýkací test na nějaké drogy bez přítomnosti dalších svědků. Celé se to odehrálo ve 4 hodiny ráno a tím řidič nasekal hromadu chyb hned na začátku, protože mne nechtěl budit. V první řadě bych nelíznul ani nedýchnul do bůhvíčeho nějakému vedoucímu směny a zavolal bych fízli a svého dispečera. Lízací test na amfetaminy vyšel pozitivní, sepsali protokol, který podepsali dva virtuální svědci, přiložili protokol o škodě a poslali zfetovaného řidiče 150 km na vykládku.(56 letý řidič si sem tam zajde na pivo, kouří cigarety, ale nemá potřebu brát nějaký svinstvo) Všechno cajk, už máme hejla, který zaplatí  dvě bedny zmetků.
  Já jsem se o té ranní komedii dověděl až v 7:00. Volal jsem své obvoďačce, pro rychlou radu. Nejpozději do 16:00 hodin zajistit krev a moč a dopravit neprodleně do laboratoře! Řidič mi přijede tak ve 14:00, to bude našponované! Domluvil jsem se s toxikologií v krajské nemocnici, že to bude test samoplátce a že mám přes noc uchovat zapečetěné vzorky v lednici a hned ráno na 7h přivézt. Zásadní problém českého zdravotnictví je sehnat nějakého doktora, sestru nebo zdravotnické zařízení, která po 14hodině odebere krev a moč jen tak bez nějaké žádanky a dalších legislativních kroků. Slyšel jsem nepřeberné množství výmluv a dotazů, několikrát jsem musel celý příběh převyprávět." No to my nemůžem bez žádanky, kdo to dopraví do laboratoře, to není jen tak" Až jsem narazil na špitál, pár stovek metrů od bydliště, který  nikdy neměl dobrou pověst. Tam není problém zemřít, ale ani odebrat krev v 15h a z celého aktu pořídit videozáznam až po převzetí zapečetěných zkumavek. Scéna z trefování pinďourem do sklenice na moč byla vynechána :-) Celý akt oběru biologického materiálu byl zaknihován a byla vystavena účtenka na 32 korun českých. Sestřičce, která si zahrála ve filmu, byl později doručen balík kávy.
 Jak to celé dopadlo.Na toxikologii byli všichni velmi ochotní, snažili se vše řešit a pomoci. Výsledek z moči byl hotov do půl hodiny, jen mi nemohli sdělit jeho výsledek, ale řekli mi, že netřeba dělat  další rozbor krve a protokol zašlou na adresu řidiče. 
   Nadešel den D: Prohlídka poškozených dílů a  likvidace škody likvidátorem za  přítomnosti mne a řidiče. V rukávu jsme měli důležitou kartu. Pokud vytáhnou jejich protokol o provedení lízacího testu.Řidič s naprostou jistotou nepozná bedny s poškozenými díly a my vytáhneme naši kartu a přejdeme do protiútoku. Nic takového se nedělo, pojišťovna škodu uhradila, dokonce mi přišli protokoly o likvidaci poškozené komise. Vše OK.
 Né, úplně všechno, na základě těchto namátkových lízacích a žvýkacích testů se tam bezbranní hejlové, přebyteční nebo nepohodlní zaměstnanci vyhazují na hodinu z práce.
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Postup po odběru krve
« Odpověď #13 kdy: 05 Listopadu 2021, 08:39:18 »

Výsledek sdělí laboratoř  majiteli vzorků po prokázání totožnosti. Obvykle pak do dvou dnů odesílá protokol na adresu majitele doporučeně poštou.

Máte k tomuhle nějaký zdroj? Laboratoř odmítá sdělit výsledky. Prý jen Policii. Přitom žadatel nebyla Policie, do nemocnice na odběr krve se jelo na základě požadavku řidiče.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Postup po odběru krve
« Odpověď #14 kdy: 05 Listopadu 2021, 12:27:09 »

Mate na to narok, je to soucasti vasich udaju, nehlede ze jste to platil, pohledejte min. jednou jsem zde zminil... pripadne pristupem do spisu zjistite u PCR/Mestapa
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin