30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Požití alkoholu po nehodě  (Přečteno 5834 krát)

Dýkej

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 370
    • Zobrazit profil
Požití alkoholu po nehodě
« kdy: 13 Října 2021, 01:24:15 »

Dobrý večer,

nevím jestli už to je tím kolik je hodin, ale nemůžu se k ničemu solidnímu vygooglit. Když se stane nehoda a řidič není chycen za ruku, může tvrdit, že alkohol požil až po nehodě. To je sice zakázáno dle  $ 47 odst. 2, písm. (b) zák. 361/2000 ale nelze mu prokázat to že požil před jízdou, takže TČ se dá shodit. To znám z praxe.  Dále ale tápu...

Vzhledem k ustanovení výše uvedeného zákona se potom děje co? Spadne to do klínu SO a ten potrestá řidiče podle jakého paragrafu s jakou sankcí?  Nebo se na to uvede paragraf § 5 odst. 2 písm. b) s tím že dotyčný je za řidiče považován i ve chvíli kdy reálně neřídí?

Snad jsem se vyjádřil dostatečně.

Díky
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Požití alkoholu po nehodě
« Odpověď #1 kdy: 13 Října 2021, 02:29:40 »

Pokud to "znáte z praxe", tedy víte, co se reálně dělo v nějakém případě, kde se pití po nehodě (ať už reálné, či jen v rovině tvrzení) objevilo, víte víc než já.

Ryze teoreticky by to fungovat mohlo, porušení § 47(2)(b) ZPPK není nikde v § 125c speciálně sankcionováno, a určitě na to nejdou napasovat klasické chlastací přestupky spočívající v "řídí vozidlo ... ve stavu/pod vlivem". Tedy pouze zbytkový přestupek podle písm. k), nehrozí body, jen pokuta v nejnižším rozpětí.

V praxi bych čekal problém nikoliv s výkladem ZPPK, ale s tím, že tvrzení o pití až po nehodě bude označeno jako účelové, zejména pokud s ním obviněný přijde až v průběhu přestupkového řízení a ne už při dýchání. Takže pro větší šance by možná nebylo od věci vozit 2 placatky - z té s vodou si párkrát mocně loknout před svědky před příjezdem fízlů, a z té s vodkou nabídnout fízlům. A tomu, že si nesmíte po nehodě dát panáka na uklidnění, se upřímně divit a především to nechat zaprotokolovat.
IP zaznamenána

Dýkej

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 370
    • Zobrazit profil
Re:Požití alkoholu po nehodě
« Odpověď #2 kdy: 13 Října 2021, 03:15:34 »

Dobrý den,

upřesním pojem z ´´praxe´´. Znám dotyčnou osobu, která šla k soudu po nehodě, ( podala odpor na radu advokáta na trestní příkaz) kde byl alkohol. Policie přijela až po 20 minutách. U soudu se neprokázalo požití alkoholu před jízdou. Samozřejmě to byla cesta obhájce, který použil tuto verzi. Výsledek byl takový, že to spadlo do klína SO. Tady už bohužel moje informace pokulhávají jak to pokračovalo fakticky dále.

Vím jen, že dotyčných následně dostal stejně zákaz i pokutu od SO. Bohužel se mi jej nepovedlo přesvědčit jej, aby si vyžádal od advokáta rozhodnutí od SO, nebo mi dal plnou moc na nahlídnutí do spisu.  Byl tím prostě znechucenej a nechce se k tomu vracet.

No a právě proto jsem tu vznesl tento dotaz, protože si marně lámu hlavu nad tím na základě čeho ten zákaz s pokutou dostal a dokonce ani potom nedostal prominutí po polovině. Nepovedlo se mi dohledat ani nějakou judikaturu na toto téma.

« Poslední změna: 13 Října 2021, 03:17:08 od Dýkej »
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Požití alkoholu po nehodě
« Odpověď #3 kdy: 13 Října 2021, 04:23:58 »

Tak zalezi co policie shromazdila za dukazy a jak to cele probehlo...  rozsudek by mel jit dohledat.

Zalezi kdy a jak probehlo:
- dychani do nejakeho dechoveho analyzatoru
- odber krve
- odber moci
- zapis o nehode ze strany fizlu a jejich chyby pri shromazdovani dukazu

Muze to prikryt fizl, nadrizeny fizla, uplaceny soudce - vsechny tyto priklady tu byly.
Slysel jsem i o lekari/laboratori, ale muze jit o drby ci vychloubani  a obvykle se to nedostane o predeslych tak snadno k soudu, protoze to lze slusne zamaskovat.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Požití alkoholu po nehodě
« Odpověď #4 kdy: 13 Října 2021, 05:33:49 »

Pokud se nepletu, JePan toto udělal v nějaké své video estrádě, ale jak to dopadlo, to nevím.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Požití alkoholu po nehodě
« Odpověď #5 kdy: 13 Října 2021, 07:59:46 »

Byl jsem osobně u případu, kdy bylo tvrzeno, že alkohol byl až po nehodě. Pochybila MP, která nechala pachatele odejít samotného na toaletu a on se jim na určitý čas vytratil. ŘP na místě nezadržen. Hladinka byla tak vysoká, že tam hrozil TČ. Nakonec to skončilo 3000,- za opuštění místa nehody, neoznámení nehody policii a požití alkoholu po nehodě.  Zákaz řízení neudělen. Škodu ale pojišťovna vymáhala po viníkovi jako regres, jako důvod bylo stanoveno opuštění místa nehody. Pokuta zaplacena, škoda uhrazena. Prostě klasické minimalizování škod u podnikatele, co ŘP potřebuje.
Mimochodem ze spisu jsem zjistil, že PČR dokonce prohlížela odpadkové koše a hledala  obal od alkoholu, který měl dotyčný vypít až po nehodě, a zajistili i kamerové záznamy.
« Poslední změna: 13 Října 2021, 08:04:21 od Panek »
IP zaznamenána