30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Parkování - vymáhání pokuty zpět po soudním zrušení odpovědnosti  (Přečteno 2798 krát)

Hoody_CZ

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil

Zdravím a přicházím se zajímavým (alespoň doufám) případem! :)

Psal se rok 2017, květen lásky čas a já při cestě ke svému zaparkovanému vozidlu spatřil hlídku MP nasazující na mé vozidlo botičku. MP mi sdělila, že prý to bude za 500,-Kč a že je dobře že sem teď přišel, protože to byla jejich poslední botička, ale v ulici je jsou ještě další hříšníci, takže jí rovnou fouknou o vozidlo dál :D

Poděkoval jsem jim a vysvětlil, že za 500,- Kč to určitě nebude a údajný delikt odeslal do správního. Nutno podotknout, že v tu dobu jsem si platil tzv. „pojištění pokut“ a v celém řízení byl tedy zastupován.

Proběhla klasická správní bitva, při které jsem jako provozovatel nahlásil řidiče - nicméně 02/2018 po uplatnění všech dostupných prostředků přišlo rozhodnutí, ve kterým jsem byl uznám vinným. Viz příloha.

Následovalo tedy odvolání ke krajskému úřadu, které však správní orgán v této věci taktéž zamítl a potvrdil rozhodnutí správního orgánu prvního stupně. Viz příloha.

V tuto chvíli nebyla již jiná možnost, než zaplatit pokutu (1500,-Kč) + správko (1000,- Kč) a podat na správní orgán žalobu.
V tu chvíli pro mě případ víceméně skončil a já svoji aktivitu omezil na občasné ověření stavu žaloby, které jsem zhruba po dvou letech vzdal a smířil se s tím, že žádný posun už asi nebude. Leč, mýlil jsem se. Tento víkend mi dorazilo do datovky rozhodnutí o zastavení tohoto předmětného řízení s datem 2017. Chápu to tedy tak, že se mi otevřela možnost, vymoci pokutu zpět.
Předpokládám správně, že by mělo stačit přes datovku odpovědět něco v tomto smyslu? Nebo je potřeba postupovat jiným způsobem?

Žádost o vrácení přeplatku na dani

S odkazem na ustanovení § 254 odst. 1 a násl. zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, tímto žádám o vrácení přeplatku, který mám u vašeho úřadu evidován a který činí xxxxx Kč plus zákonný úrok ode dne dd. mm. yyyy do zaplacení. Ke dnešnímu dni zákonný úrok činí xxx,xx Kč.
Přeplatek vznikl, když jsem dne dd. mm. yyyy uhradil Městskému úřadu Kocourkov pod variabilním symbolem 12345678 pokutu za údajné spáchání přestupku a úhradu nákladů řízení (celkem x.xxx Kč), jež bylo vedeno proti mně Městským úřadem Kocourkov pod č. j. RYCHL/OST/NIDAN001, a v němž jsem byl protiprávně shledán vinným ze spáchání přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.
Rozhodnutí MÚ Kocourkov bylo stejně jako rozhodnutí odvolacího orgánu o zamítnutí mého odvolání jako nepřezkoumatelné pro nedostatek důvodů zrušeno rozsudkem Krajského soudu (viz příloha), na základě čehož vznikla Městskému úřadu Kocourkov povinnost vrátit přeplatek.
Žádám s odkazem na shora uvedené důvody o bezhotovostní převedení shora uvedené částky a zákonného úroku v zákonné lhůtě 30 dnů na můj účet č. 12345678/0123
« Poslední změna: 02 Září 2021, 14:30:37 od Hoody_CZ »
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - vymáhání pokuty zpět po soudním zrušení odpovědnosti
« Odpověď #1 kdy: 03 Září 2021, 10:11:15 »

Nějaké nároky na vrácení vám mohou vzniknout jedině až jak dopadne správní žaloba u soudu.
(Skutečně jste podával správní žalobu proti rozhodnutí krajského úřadu a zaplatil 3 tisíce soudní poplatek, případně náklady na advokáta? )
Takhle to vypadá, jen že mají bordel na úřadě, pokud je rozhodnutí potvrzené a pokuta zaplacená, pak nechápu proč posílají ještě takové zmatené vyrozumění.
IP zaznamenána

Hoody_CZ

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - vymáhání pokuty zpět po soudním zrušení odpovědnosti
« Odpověď #2 kdy: 03 Září 2021, 10:39:09 »

Ano je to přesně tak jak říkáte, byla podána správní žaloba a v řízení byl zastupován advokátem. Nicméně poplatek za soudní řízení, ani služby advokáta jsem nehradil, tato služba byla kryta z "pojištění pokut", které jsem v té době využíval.

Žaloba byla vedena u Krajského soudu v Ústí nad Labem pod sp. zn. XX A Y/ZZZZ. Podle aktuální výpisu z infoSoud.cz bylo řízení ukončené, viz:

Stav řízení: Odškrtnutá - evidenčně ukončená věc (od 08.06.2021)

Průběh řízení


Zahájení řízení   14.01.2019
Vydání rozhodnutí   06.05.2021
Vyřízení věci   06.05.2021
Datum pravomocného ukončení věci   10.05.2021
Skončení věci   08.06.2021

IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - vymáhání pokuty zpět po soudním zrušení odpovědnosti
« Odpověď #3 kdy: 03 Září 2021, 10:49:13 »

A jak dopadl ten soud? Jak zní rozsudek? Pokud jste vyhrál, tak máte nárok na prachy zpět, pokud jste prohrál, jste o zkušenost bohatší. Co o tom píše nebo si myslí  magistrát je celkem irelevantní.
IP zaznamenána

Hoody_CZ

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - vymáhání pokuty zpět po soudním zrušení odpovědnosti
« Odpověď #4 kdy: 03 Září 2021, 10:59:13 »

Tak k téhle informaci jsem se zatím nedopátral. Veřejně (online) se zřejmě k výsledku řízení dostat nedá, pravděpodobně však mohu kontaktovat přímo Krajský soud a zažádat si o výsledek řízení. Prozatím jsem kontaktoval provozovatele služby, která mě u soudu zastupovala.

Každopádně podám update, jakmile budu mít více informací  :)
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - vymáhání pokuty zpět po soudním zrušení odpovědnosti
« Odpověď #5 kdy: 03 Září 2021, 11:02:03 »

Soud by vám to měl poslat jako žádost o informaci dle informačního zákona. Vzhledem k tomu, že je to váš vlasní případ, nebudou muset ani anonymizovat. (pokud tedy nevypadne rozsudek z té vaší pojišťovny)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - vymáhání pokuty zpět po soudním zrušení odpovědnosti
« Odpověď #6 kdy: 03 Září 2021, 11:02:22 »

Jako první bych ověřil, že se to týká stejného případu (to přes tu anonymizaci není úplně vidět). V rozhodnutí o odvolání píšou o skutku z 29. 4. 2018 - to je zjevně chyba už proto, že zároveň píšou, že rozhodnutí v té věci bylo vydáno 26. 2. 2018, takže asi mysleli 2017, ale jistotou, že jde o identický případ, bych začal.

Jinak to vypadá jako vyhraný soud. Klikněte v infosoudu na položku "vydání rozhodnutí", tam by mohla být nějaká konkrétnější informace. Nebo si tu spisovku zadejte do https://www.pravnicke-vypocty.com/uds/ - v archivu úřední desky by mohl být vyhlášený rozsudek (jen výrok bez odůvodnění).
IP zaznamenána

Hoody_CZ

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - vymáhání pokuty zpět po soudním zrušení odpovědnosti
« Odpověď #7 kdy: 03 Září 2021, 13:14:27 »

Ověření o jaký případ se jedná, jsem provedl hned po otevření zprávy (mám aktuálně rozjetých několik řízení). Nyní podruhé a skutečně se jedná o výše zmiňovaný případ.
Co se týče chyby v datu, naštěstí v celém případu nebyla jediná. Procesních chyb tam byla celá řada.

Na infoSoudu pod vydáním rozhodnutí je vidět pouze strohé:

Bylo vydáno rozhodnutí ve věci
Rozhodnutí vyřizuje věc : Ano
Datum vydání : 06.05.2021
Druh rozhodnutí : Rozsudek
Datum vypravení : 07.05.2021
Rozhodnutí bylo zrušeno : Ne

www.pravnicke-vypocty.com/uds mi z nějakého důvodu neustále vyhazuje error 404

Nicméně jsem však obdržel vyjádření od pojišťovny, viz:

Vážený pane XYZ,
 
Velice děkuji za Vaši zprávu a zaslání vyrozumění, ve věci Vašeho případu ze dne 29. 4. 2017.

Ráda bych Vám sdělila, že tímto byl předmětný případ vyhrán a úspěšně uzavřen.

O navrácení uhrazené pokuty, včetně nákladů řízení, si můžete zažádat u oprávněné úřední osoby, tedy paní ABC, jejíž kontakt naleznete ve vyrozumění, či rozhodnutí, viz příloha. Pomocí spisové značky (ABCD/123456/7891/2017/EFgHI/Jk) by měl být případ snadno dohledatelný a pokuta navrácena.
 
Dále si Vám dovoluji sdělit, že vzhledem k tomu, že řízení ohledně Vašeho výše uvedeného případu trvalo poměrně dlouhou dobu (více než 3 roky), tak je nyní možné podat k Ministerstvu dopravy návrh na náhradu škody za průtahy v řízení.
 
Návrh k náhradě škody za průtahy v řízení sepíšeme a podáme zcela zdarma, z Vaší strany tedy není zapotřebí nic hradit. Šance na to, že Ministerstvo dopravy podanému návrhu vyhoví, je poměrně vysoká, avšak stoprocentní úspěch Vám zaručit nemůžeme. V případě, že by Ministerstvo dopravy návrhu vyhovělo, tak by Vám bylo následně vyplaceno 50% z přiznané částky.


Soud byl tedy skutečně vyhrán a pro mě z toho vyplývá následující postup:
  • Vyžádat si od Krajského soudu konkrétní rozsudek
  • Na základě rozsudku vyžádat u Magistrátu  navrácení pokuty
  • Na základě rozsudku podat Ministerstvu dopravy návrh na náhradu škody za průtahy v řízení





IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - vymáhání pokuty zpět po soudním zrušení odpovědnosti
« Odpověď #8 kdy: 03 Září 2021, 13:16:46 »

Mohu se zeptat, jakou "pojišťovnu" používáte? Pokud se obáváte, klidně do SZ.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - vymáhání pokuty zpět po soudním zrušení odpovědnosti
« Odpověď #9 kdy: 03 Září 2021, 13:35:52 »

Hmm, pravnicke-vypocty.com mají archivaci úředních desek asi fakt rozbitou. Bohužel, péčí ÚOOÚ už je neprovozuje Pecina, takže nemá smysl mu psát, aby si to opravil :)

Jelikož pojišťovna komunikuje, nebude to potřeba, ale k rozsudku by se dalo dostat i řadou jiných způsobů - možná se objeví anonymizovaný na webu NSS (prý tam podle nějaké interní instrukce už mají dávat vše ze správního soudnictví, nejen to, do čeho jde kasační stížnost), můžete si jako účastník nechat zaslat stejnopis, může si ho kdokoliv vyžádat pomocí infozákona, nebo přinejhorším můžete nahlédnout do spisu (a můžete si vybrat, zda přímo do soudního, nebo do správního, kam byl nepochybně též doručen a založe).
IP zaznamenána

Hoody_CZ

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - vymáhání pokuty zpět po soudním zrušení odpovědnosti
« Odpověď #10 kdy: 12 Října 2021, 15:50:47 »

Zdravím a rád bych toto vlákno uzavřel.

Magistrátu byla zaslána zpráva skrze datovou schránku v následujícím znění:

S odkazem na ustanovení § 254 odst. 1 a násl. zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, tímto žádám o vrácení přeplatku, který mám u vašeho úřadu evidován a který činí 2500,00 Kč plus zákonný úrok ode dne 20. 11. 2018 do zaplacení. Ke dnešnímu dni (7.9.2021) zákonný úrok činí 630,00 Kč.
Přeplatek vznikl, když jsem dne 20. 11. 2018 uhradil Magistrátu města Debilov, odboru dopravně správních činností na č.ú.: XXXXXXXXXX pod variabilním symbolem XXXXXXXXX. konstantním symbolem XXXXpokutu, za údajné spáchání přestupku a úhradu nákladů řízení (celkem 2 500 Kč), jež bylo vedeno proti mně Magistrátem města Debilov, odborem dopravně správních činností pod č. j. XXXX/YYYYYY/ZZZZ/XXXX, a v němž jsem byl protiprávně shledán vinným ze spáchání přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.
Rozhodnutí Magistrátu Debilov bylo stejně jako rozhodnutí odvolacího orgánu o zamítnutí mého odvolání jako nepřezkoumatelné pro nedostatek důvodů zrušeno rozsudkem Krajského soudu v Ústí nad Labem, vedeným pod sp. zn. XX B X/YYYY (viz příloha), na základě čehož vznikla Magistrátu města Debilov povinnost vrátit přeplatek.
Žádám s odkazem na shora uvedené důvody o bezhotovostní převedení shora uvedené částky a zákonného úroku v zákonné lhůtě 30 dnů na můj účet č. XXXXXXXXXX


Tímto bych rád poděkoval tomuto fóru za poskytnutí šablony :D

Magistrát se posléze asi 2 týdny neozýval, načež mi do poštovní schránky trvalého bydliště dorazila složenka na vyzvednutí 2500,- Kč (stále bez odpovědi magistrátu), kterou jsem vyzvedl a jelikož jsem měl poslední dobou celkem na pilno, rozhodl jsem se vykašlat se na pruzení ohledně úroků. (Ve zdejším topicu jsem se dočetl, že na ně již stejně není nárok).

Nicméně týden na to se ukázalo, že líná huba holé neštěstí stále platí, jelikož mi do datovky dorazila odpověď ohledně úroků, ve zkratce:



Ve finále tedy přiznaný úrok cca 1,5x vyšší nežli jsem se chybně dopočítal já. Navíc okamžitě odeslán na účet a neřešeno jako přeplatek na dani. Za mě tedy naprostá spokojenost (asi i proto, že naivně doufám, že ten kretén co ten přestupek vyřizoval dostal v práci aspoň trochu bídu :D) a pokud něco vymáháte zpět, nebojte se říct i o ten úrok  :D


IP zaznamenána