30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Problém s dodáním a seřízením dílů  (Přečteno 2955 krát)

jvms

  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
Problém s dodáním a seřízením dílů
« kdy: 16 Srpna 2021, 08:22:40 »

Nazdar,
mám problém s dodavatelem a moc mě mrzí, že to musím táhnout až sem a začít to řešit právně. Mám škodovku s motorem vzadu. V rámci počínající krize středního věku jsem se rozhodl, že si nechám udělat pořádný motor, aby to auto konečně mělo odpich. V naší škodovácké komunitě byl vždy vyhlášený jeden kolega, který ladil rozdělovače a pak začal celkově ladit motory. Měl vždy perfektní reference. Vše jsem s ním probral a výsledkem byla objendávka dílů - vačka, karburátor, elektronické zapalování, řemenice, setrvačník. S tím, že až motor budu míst složený, tak mi jej u něj v dílně seřídí.
Motor je složený, jede pěkně, ale potřebuje seřídit předstih. Mám od něj perfektní zapalování. Kolegové jsou s ním maximálně spokojení. Bohužel, on je jedinný, který ho umí seřídit. Prý to je jeho výroba. Dělá se to přes počítač a nějakou diagnostiku. Bohužel, když jsem mu psal, že motor je připraven k naladění, tak mi sdělil, že po něm jde finančák a už to nedělá. A není schopen říct, kdo by to byl schopen udělat místo něj, případně jaký software použít, prostě už s tím nechce mít nic společného. Což je problém. Motor za pár desítek tisíc a nechci ho odrovnat kvůli špatnému předstihu, kdy je jen otázkou času propálení pístů. :( :( :(
Proto jsem se rozhodl, že mu to jeho zapalování i s příslušenstvím vrátím a chci vrátit peníze. Na to se samozřejmě netvářil moc nadšeně. Je možnost z něj nějak ty peníze dostat? Na koho se obrátit, aby to mělo smysl. To zapalování s čidly a příslušenstvím vyšlo na nějakých 8 tis. A k tomu samozřejmě montáž a teď opětovná demontáž a nahrazení něčím jiným a spousta oriblémů s tím spojených.

Nemám k tomu žádný doklad. Mám pouze mailovou komunikaci, kde mi psal ceny, že to seřídí, že přišly peníze, že to odeslal atd. V jednom okamžiku mě šokoval, že všechny ceny jsou bez DPH. Ale že pokud netrvám na faktuře, tak se obejdeme bez ní. Takže ji samozřejmě nemám.

IP zaznamenána

drinkANDdrive

  • Příspěvků: 176
    • Zobrazit profil
Re:Problém s dodáním a seřízením dílů
« Odpověď #1 kdy: 16 Srpna 2021, 09:04:28 »

Záleží, jak moc zvostra do toho chcete jít. Pokud po něm už teď jde berňák, tak informace "Ale že pokud netrvám na faktuře, tak se obejdeme bez ní." mu určitě moc situaci nezlepší. Předpokládám, že po dobrém se s ním moc domluvit nedá, je to tak?
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Problém s dodáním a seřízením dílů
« Odpověď #2 kdy: 16 Srpna 2021, 09:27:50 »

Nějaká emailová komunikace, to asi nebude moc valný důkaz, to se dá podvrhnout. Jemu bude nejspíš stačit, když využije svého práva nevypovídat.
IP zaznamenána

jvms

  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
Re:Problém s dodáním a seřízením dílů
« Odpověď #3 kdy: 16 Srpna 2021, 10:30:42 »

Záleží, jak moc zvostra do toho chcete jít. Pokud po něm už teď jde berňák, tak informace "Ale že pokud netrvám na faktuře, tak se obejdeme bez ní." mu určitě moc situaci nezlepší. Předpokládám, že po dobrém se s ním moc domluvit nedá, je to tak?

Domluvit se s ním nedá. Nabízel jsem mu dovoz auta k němu. A nebo že vezmu dodávku a dovezu jeho i s vybavením ke mě na dílnu. Zaplatím i nocleh. Prostě, vyjdu mu maximálně vstříc, abychom se nějak dohodli. Ani jsem se s ním nediskutoval o ceně. Tím, že měl dobrá doporučení i reference, tak dal cenu za díly a tu jsem akceptoval bez jakékoliv slevy. A najednou prostě nic nejde a nic dělat nebude. Prostě jsem rozhodnut z něj ty peníze vyrazit zpět za každou cenu.

Nějaká emailová komunikace, to asi nebude moc valný důkaz, to se dá podvrhnout. Jemu bude nejspíš stačit, když využije svého práva nevypovídat.
Vše se dá podrhnout. Ale z mailu a SMS jdou vyčíst čísla zásilek, účtů, platby jdou dohledat zpětně. Takže moc ke zpochybnění tam není. Možná bych ještě našel i tu krabici od dílů s jeho adresou.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Problém s dodáním a seřízením dílů
« Odpověď #4 kdy: 16 Srpna 2021, 10:44:39 »

Právně je to trochu atypické, ale ve výsledku jednoduché. Neobvyklost spočívá v tom, že jde o kupní smlouvu na zboží, které je podle všeho technicky v pořádku, ale je k ničemu bez související služby, kterou ale nelze pořídit nezávisle, poskytuje ji pouze prodávající/výrobce. Otázka pak zní, zda to chápat jako vadné plnění (tedy že zboží bez seřízení nemá jakost a provedení vhodné pro účel smlouvy), nebo že jde o dvě plnění, jednak klasickou koupi, a jednak tu následnou službu, přičemž odmítnutí druhého plnění je vcelku jasným důvodem pro odstoupení od celé smlouvy (§ 2002 OZ - kdyby kupující věděl, že mu to prodávající odmítne seřídit a nikdo jiný to neumí, těžko by si něco kupoval).

Nicméně tahle právní nuance nemusí v reálu kupujícího trápit. Aby to bylo neprůstřelné, bylo by vhodné nejdřív postupovat, jako by šlo o vadné plnění, tedy klasicky zboží reklamovat, a pokud to nepovede k nápravě, odstoupit od smlouvy a požadovat vrácení zaplacené částky proti vrácení zboží, a případně i nějaké dodatečné náklady (montáž, demontáž) z titulu odpovědnosti za škodu.

Procesně to taky není žádná věda - odstoupení od smlouvy je soukromoprávní úkon, forma není rozhodující, jen to chce učinit tak, aby pak nebyl problém s prokazováním u soudu. Doporučený dopis obvykle stačí (ale odpovídá-li protistrana na e-maily, tak i taková komunikace je dostatečná - že by se tomu protistrana bránila tvrzením, že je obsah podvržený, bych se v reálu neobával). Nesplní-li prodávající dobrovolně, tak klasicky žaloba k civilnímu soudu.

Tolik teorie. V praxi se soudit o 8000 Kč (navíc v právně ne úplně triviální věci) nedává smysl. Ono ani moc nedává smysl ta výmluva na finančák - pokud po něm skutečně jdou, je to kvůli neodvedení daně nebo nesplnění nějaké jiné povinnosti vůči FÚ. Když vám to našteluje jako známému zdarma, jednak se to FÚ nemá jak dozvědět, a i kdyby, není to nic zakázaného.

[...] moc mě mrzí, že to musím táhnout až sem a začít to řešit právně.
Opravdu musíte? Nedalo by se zkusit potlačit v sobě zmrdí pudy a přistoupit k tomu trochu velkoryse, zejména jde-li o někoho z vaší úzké specifické komunity, a problém nespočívá v jeho osobním selhání, ale v tom, že ho nějspíš někdo naprášil na FÚ? Nešlo by to třeba probrat v klidu? A místo toho, co navrhuje drinkANDdrive, tedy vyhrožovat, že mu v tom kočkování s FÚ ještě přitopíte, se třeba zeptat, jestli mu s tím problémem nějak nemůžete pomoci?
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Problém s dodáním a seřízením dílů
« Odpověď #5 kdy: 16 Srpna 2021, 13:11:47 »

Nabídněte mu pomoc s tím finančákem. Jsou tu lidi, co mu poradí, včetně mně.
To, že se teď tak šprajcnul, možná souvisí s tím, že neví, kdo ho naprášil FÚ. Tak se teď bojí s kýmkoliv jednat a všichni jsou pro něj v podstatě "práskači".
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Problém s dodáním a seřízením dílů
« Odpověď #6 kdy: 16 Srpna 2021, 15:31:09 »

Nevím, jaký na tom fóru vládne diskurz vůči úřadům (jestli někdo bude ochoten pomáhat v "boji" proti FÚ), nicméně spíše něž zde by to asi mohl řešit na finexpert foru. Já si tam občas chodím pro radu ohledně daní a vždy se mi pomoci dostalo.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Jenyk

  • Příspěvků: 678
    • Zobrazit profil
Re:Problém s dodáním a seřízením dílů
« Odpověď #7 kdy: 16 Srpna 2021, 18:10:55 »

A nezapomínejte, že na podvodu s DPH jste se podílel.
IP zaznamenána

jvms

  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
Re:Problém s dodáním a seřízením dílů
« Odpověď #8 kdy: 16 Srpna 2021, 19:26:20 »

Děkuji všem za rady. Hlavně opět p. HH, místnímu matadorovi. Odstoupím od smlouvy a v případě nutnosti se obrátím na soud.

Ono, nejde jen o těch 8 tis. za to zapalování. Bez toho jsou zničeny desítky hodin práce na motoru, který byl rozebrán do posledního šroubku, kompletně zrepasován. Další čas strávený sháněním vhodných dílů, jejich úpravy atd. A teď navíc hledání nového řešení a nových, obtížně sehnatelných dílů (rozdělovač a zapalování BOSCH pro Favorit. Již se nevyrábí a jsou obtížně sehnatelné, drahé a není už ani druhovýroba, jen nekvalitní Čína)

A nejhorší je jeho přístup. Prostě to dělat nebude, nemá zájem, dílnu rozprodal a nemám otravovat. A nevidí důvod vracet peníze. Protože z peněz, co jsem mu zapatil za celý komplet dílů, prý nic neměl, protože zaplatil zase svým dodavatelům.
Tak já nevím. Já dělám ve stavebnictví a kdybych takto jednal se svými zákazníky, tak bych už dávno zkrachoval.

Pokud by měl někdo zájem mu pomoci s finančákem, tak pošlete kontakt do SZ, rád předám.

PS: Dotyčný tento web pravděpodobně zná. Řešilo se něco málona našem diskuzním Škoda fóru. A v podstatě jsme tady všichni psychopati, co si zahrávají s ohněm, když neposloucháme p. policajta.
IP zaznamenána

bmp1

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 63
    • Zobrazit profil
Re:Problém s dodáním a seřízením dílů
« Odpověď #9 kdy: 16 Srpna 2021, 20:00:39 »

Předpokládám, že se jedná o Petra U. z Bystřice pod H*******, taky jsem měl tu čest, ale nakonec to dobře dopadlo :)
 
Co to je konkrétně za zapalování, které umí naladit on?
Není to jen nějaký zaheslovaný Ignitech?
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Problém s dodáním a seřízením dílů
« Odpověď #10 kdy: 16 Srpna 2021, 23:47:04 »

jenom komentář
jestli opravdu stavěl zapalování za 8 tak z toho asi fakt moc neměl *
a zdá se, že úplně nepochopil
"pro dobrotu na žebrotu"
takže ho nějaký závistivec udal a tak si řek, že to fakt nemá zapotřebí

*koukněte co stojí takový vape na jawy - pravda, už i tam se objevila ukrajinská konkurence za 1/3ceny
mě stálo EBZ něco okolo 30EUR a neměl jsem potřebu se tím někomu chlubit
IP zaznamenána

mexiko30

  • Příspěvků: 71
    • Zobrazit profil
Re:Problém s dodáním a seřízením dílů
« Odpověď #11 kdy: 17 Srpna 2021, 08:25:07 »

"kdybych takto jednal se svými zákazníky, tak bych už dávno zkrachoval."

Tak podle toho co píšete to on právě udělal. Než jej přemlouvat, či vyhrožovat, tak raději zkuste jen dál hledat, ikdyž to není jednoduché, ale snad nebyl jediný na světě co to dovedl.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Problém s dodáním a seřízením dílů
« Odpověď #12 kdy: 18 Srpna 2021, 09:54:40 »

A nezapomínejte, že na podvodu s DPH jste se podílel.
Tady nejsme v Německu, ani Rakousku, takže nepodílel.
IP zaznamenána

Halford

  • Příspěvků: 67
    • Zobrazit profil
Re:Problém s dodáním a seřízením dílů
« Odpověď #13 kdy: 18 Srpna 2021, 21:31:22 »

Hele, chápu, že jste naštvanej a chcete do toho jít tvrdě, ale nemyslím si, že by jste si nějak pomohl. I kdyby jste proces za nějakou dobu vyhrál (což nejsem schopný tipnout), tak se v autě docela dlouho nesvezete a o závratný částky se nejedná. Sice chcete rady jiného typu, ale doporučil bych:
1. Zajet za pánem na pokec a zkusit se rozumně dohodnout (hrál bych to ze začátku na zoufalýho týpka, co chce mít pojízdné autíčko, které má rád)
2. Můžete zkusit vyhrožovat dále finančákem, předžalobní výzvou, cokoliv...Ale z tohoto již není cesta zpět, takže bych si nejprve zjistil, v jaké je obecně situaci.
3. To hlavní - nevěřím tomu, že je jediný, kdo dokáže škofli seřídit. Asi to nebude tak, jako standard onoho pána, ale  určitě to půjde tak, aby auto bylo bezpečně pojízdné a jelo. Dost pochybuju, že je to nějak extra zaheslovaný, neprolomitelný a psaný v jeho vlastním programovacím jazyce nebo nějaká rocket science. Jen si to chce rozšířit obzory, tedy dát to někomu, kdo zjistí o co se jedná a pak udělá potřebný úpravy. Nebude to asi levný a bez vlastní časové investice, ale bude to zlomek oproti tomu, když se budete tahat po soudech a rozebírat znova celý motor.
IP zaznamenána