30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Výzva-prosím o pomoc  (Přečteno 15340 krát)

AngeslBoy

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
[?] Výzva-prosím o pomoc
« kdy: 20 Ledna 2015, 21:44:57 »

Zdravím kolegyně, kolegové,

dnes jsem objevil tento web a nestačím žasnout, že si tady takto pomáháte. I když jsem tady pročítal asi dvě hodiny...stejně se zeptám.

Půjčil jsem si od přítelkyně auto a to jsem následně půjčil kamarádovi (je tady na návštěvě-je z KUWAITU). Kamaráda zastavila (18.1.2015) městská policie pro nesvícení světla-nevěděli si rady a předali to POLICII ČR- a policie ČR zjistili, že jeho řidičské oprávnění není v naší zemi platné (proč?)

Přítelkyni přišla výzva k podání vysvětlení a má se 26.1. dostavit na policii ČR.

Dnes přišlo mě od městské policie výzva k podání vystvětlení, kdo řídil automobil dne 22.12.2014 (překročení rychlosti-měřený úsek kamerama) - řidil ho právě ten kamarád z KUWAITU-před tím měl půjčené auto ode mě:).

Mám se dostavit na městskou policii 28.1.2014.

Kamarád umí jen trochu anglicky.

Prosím o radu co s tím?

1) Má přítelkyně říct, že to půjčila mě (půjdu tam s ní) a rovnou řeknu, že jsem nevěděl, že nemá řidičák? A tohle jim bude stačit a budou to řešit s tím kamarádem? (co mu hrozí případně? ať ho na to připravím:))
2) Co mám dělat s mým podáním vysvětlení nejlépe?- zase bych toho kamaráda nechtěl napráskat. Mohu si vymyslet jiného KUwaiťana a říct, že jsem to půjčil jemu a že už není v ČR? Ale co po mě budou chtít strážníci? stačí jméno a příjmení?
3) Můžeme mu zatím to auto nechat, ať si jezdí?:)
4) Proč mu tady neplatí řidičák?

Moc děkuji za případnou radu a doufám, že jsem to napsal srozumitelně.
IP zaznamenána

reseth

  • Příspěvků: 65
    • Zobrazit profil
Re:Výzva-prosím o pomoc
« Odpověď #1 kdy: 20 Ledna 2015, 22:02:14 »

1) Pokud to neplánujete platit, tak to natahuj co to pude. Na fóru je nápadů habaděj, předpokládám, že i někdo zkušenější poradí.
2) Mrtvolku? Helmuta? Nápady jsou opět tady na fóru.
3) De iure ne, už víš, že ho nemá a tak vůz neoprávněnému nesmíš svěřit. Dokud to ale nikdo "oficiálně" neví, tak to asi není problém.
4) spousta řidičáků neplatí u nás, stejně jako náš neplatí všude, existuje něco jako "mezinárodní řidičský průkaz", což je doplňkový doklad k řidičáku a jen společně s ním tě to opravňuje k řízení v tom konkrétním státě. Existují asi dvě varianty, podle dvou úmluv(Vídeň a Ženeva). Zajišťuje to, že orgán pak z mezinárodního vidí kdo ten člověk je a co smí řídit(skupiny jsou zjednodušený a psaný více jazyky). Nevim jak vypadá ŘP v Kuvajtu, ale odhaduju, že je psaný "klikyhákama" arabsky a zprava doleva, průměrný orgán nepozná přestupek, natož jestli to je ŘP z Kuvajtu nebo kartička do knihovny v Saudský arábii.. Pokud tu je delší dobu, tak by nebylo od věci, kdyby si zavolal na svůj konzulát poptal jak to funguje, možná mu to i vydají na dálku. Měl by to ofiko a eliminoval by se tím aspoň jeden problém. Mimochodem pro Čecha to tak nejde, protože žádost se podává v místě bydliště, na počkání a stojí to asi pade.
« Poslední změna: 20 Ledna 2015, 22:04:05 od reseth »
IP zaznamenána

AngeslBoy

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Výzva-prosím o pomoc
« Odpověď #2 kdy: 20 Ledna 2015, 22:21:44 »

1) Co neplánujeme platit? Myslíte jeho problém, že nemá řidičák?-a co mám teda říct, že jsem nevěděl, že nemá řidičák?

2) A jaké všechny informace musím oznámit na Helmuta? Jsou mi povini nejdříve ukázat fotku řidiče, před podáním vysvětlení?

Co hrozí mému kamarádovi za trest, že tady řídil bez platného řidičáku?
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Výzva-prosím o pomoc
« Odpověď #3 kdy: 20 Ledna 2015, 22:35:55 »

V ČR platí i zahraniční řidičák pokud splňuje podmínky viz http://www.mvcr.cz/clanek/plati-muj-ridicsky-prukaz-v-cr-mohu-musim-si-ho-vymenit-za-ridicsky-prukaz-cr.aspx

1) Co neplánujeme platit? Myslíte jeho problém, že nemá řidičák?-a co mám teda říct, že jsem nevěděl, že nemá řidičák?

Nejen jeho. Provozovatel podle zákona nesmí svěřit řízení osobě která nesplňuje podmínky pro řízení.
I provozovatel může dostat pokutu.

2) A jaké všechny informace musím oznámit na Helmuta? Jsou mi povini nejdříve ukázat fotku řidiče, před podáním vysvětlení?

Jméno, adresu a datum narození.

Co hrozí mému kamarádovi za trest, že tady řídil bez platného řidičáku?

4 body, zákaz řízení 1-2 roky a pokuta 25-50 tisíc.
Nic moc.
IP zaznamenána

AngeslBoy

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Výzva-prosím o pomoc
« Odpověď #4 kdy: 20 Ledna 2015, 22:55:36 »

1) a jak se mám s přítelkyní z toho vyváznout co nejlépe? I případně s kamarádem? , ale toho už identifikovali:(
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Výzva-prosím o pomoc
« Odpověď #5 kdy: 20 Ledna 2015, 23:50:24 »

Tak si říkám, jestli už jsem toho brazilskýho rumu nevypil nějak moc... Jakej kuvajťan? To je nějaká kamufláž nebo reálná osoba? Asi jsem úplně mimo...
« Poslední změna: 20 Ledna 2015, 23:52:00 od plikous »
IP zaznamenána

AngeslBoy

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Výzva-prosím o pomoc
« Odpověď #6 kdy: 21 Ledna 2015, 00:24:26 »

Tak si říkám, jestli už jsem toho brazilskýho rumu nevypil nějak moc... Jakej kuvajťan? To je nějaká kamufláž nebo reálná osoba? Asi jsem úplně mimo...

Je to reálná osoba, člověk, který přijel do ČR z Kuvajtu....
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Výzva-prosím o pomoc
« Odpověď #7 kdy: 21 Ledna 2015, 01:00:53 »

OK, zatkli ho? Ne? Ten se může na nějakou PČR zvysoka vysr...
IP zaznamenána

AngeslBoy

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Výzva-prosím o pomoc
« Odpověď #8 kdy: 21 Ledna 2015, 01:24:05 »

Nezatkli...čeká na dopis od PČR...NEVÍM...asi se to bude řešit přes velvyslanectví, nevím jak TO BUDE...

Co kdybychom udělali s tím kamarádem zpětně nájemní smlouvu o půjčení vozidla? To potom přítelkyně nemá povinnost kontrolovat jestli má řidičák, ne?
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Výzva-prosím o pomoc
« Odpověď #9 kdy: 21 Ledna 2015, 07:54:49 »

Kuvajťan Vaší přítelkyni řidičák ukázal s tím, že je pravý a platný. Vaše přítelkyně není oprávněna posuzovat platnost dokladů, kterým nerozumí. Žádnou pronájemní smlouvu nesepisujte, zbytečně by se to komplikovalo. Když tak ať Vaše přítelkyně napíše papír (a pokud je kamarád k disposici, tak ještě lépe ať to napíše arabsky — dostane to lepší multikulti šmrnc!): „prohlašuji, že jsem držitelem řidičského oprávnění a jsou mi známa pravidla silničního provozu v ČR, která se zavazuji dodržovat.“ A tohle ať ten kuvajťan podepíše a máte pro účely řízení tu nejlepší možnou bumážku. :-)
Vy jste udělali maximum a tím se můžete vyvléci i ze SPRDELe…
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Výzva-prosím o pomoc
« Odpověď #10 kdy: 21 Ledna 2015, 09:09:35 »

"pachatel" byl ztotožněn PČR, takže vše další by mělo jít za ním, provozovatel by se do toho vůbec neměl podle mě tahat ne?
K čemu pozývají přítelkyni k podání vysvětlení? A kdyby už tam teda šla, tak prostě odmítne vypovídat a hotovo nebo?
A můžou začít obesílat pána z Kuwajtu obálkami s modrým pruhem....

jestli jsem to vše pochopil správně, tak tady prostě SPRDEL aplikovat nejde (zastaven přímo - tj. ne automatizovaný systém, světla - tj. ne rychlost, parkování)

a k druhému bodu - překročení rychlosti - tady bych buď nereagoval, nebo rovnou "udal" pána z Kuwajtu, a opět úřad má povinnost ho kontaktovat a dokazovat...
IP zaznamenána

Cecil

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 227
    • Zobrazit profil
Re:Výzva-prosím o pomoc
« Odpověď #11 kdy: 21 Ledna 2015, 09:40:27 »

Dle popisu se jedná o 2 samostatné případy.
1.) kamarát z kuwajtu byl zastaven a ztotožňen 18.01.2015
2.) kamaráta z kuwajtu změřili automatizovaným radarem - 22.12.2014

Neplést dohromady!
IP zaznamenána

burtonbell

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 564
    • Zobrazit profil
Re:Výzva-prosím o pomoc
« Odpověď #12 kdy: 21 Ledna 2015, 09:52:59 »

nekomplikujte to zbytečně... pachatel je znám, tak ať si s tím naše slavné ouřednictvo poradí. když bude komunikovat pouze a jen ve svém rodném jazyce, nedokážu si představit, že s tím ouřada udělá něco jiného, než že to hodí do koše. jak píše plikous - kuvajťan se na ČR může vysrat :)

podání vysvětlení odmítáme a až vám něco přijde, hoďte to sem
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Výzva-prosím o pomoc
« Odpověď #13 kdy: 21 Ledna 2015, 10:19:26 »

Víte co bych udělal já, vysral bych se na PČR i městskou policii komplet a nikam bych nechodil, nehrozí za to totiž žádná sankce a má to stejnej efekt, jako odmítnout podat vysvětlení. Začal bych to řešil až ve chvíli, pokud něco dorazí z magistrátu.
« Poslední změna: 21 Ledna 2015, 10:23:24 od plikous »
IP zaznamenána

Cecil

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 227
    • Zobrazit profil
Re:Výzva-prosím o pomoc
« Odpověď #14 kdy: 21 Ledna 2015, 11:07:06 »

Pozor na to že při prodlužování víz kamarádovi z Kuwajtu můžou přihlížet k těmto skutkům. Takže pokud tady chce být legálně i nadále neměl by se asi hlásit k přestupku z prosince. Ale to jen můj názor.
IP zaznamenána