30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu  (Přečteno 7951 krát)

motoosman

  • Příspěvků: 255
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #30 kdy: 10 Února 2022, 16:55:39 »

Je to na Hlavní třídě, Ostrava Poruba.
IP zaznamenána

hladik

  • Příspěvků: 94
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #31 kdy: 13 Února 2022, 01:51:30 »

Jen taková moje osobní poznámka a spíše prosba o vysvětlení jak je toto možné:
Dané místo neznám. Ale nějak tam vůbec nevidím značku, že jde o jednosměrnou dvouproudou ulici. Kdybych nebyl místní, tak bych klidně i očekával, že jízdou v levo bych jel vlastně protisměrem. A pokud to není označené jako jednosměrka, tak by řidič autobusu předjížděl vozidlo, které dává znamení o změně směru jízdy vlevo a ještě přes plnou.

Hafo, na záznamu nevidím osobně nic, co by značilo jednosměrku, ani vodorovnou a ani svislou dopravní značku. Na tom co jsi napsal by možná nebylo úplně od věci stavět.
EDIT.  Ano je to tak, projel jsem to úplně od začátku ulice, hledal jsem, jestli tam není něco jako okruh, nebo něco takového a kromě pár značek IP 16 a IP 19, tam není nic, takže ta úvaha se mi hodně líbí.
« Poslední změna: 13 Února 2022, 02:06:07 od hladik »
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 598
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #32 kdy: 13 Února 2022, 10:53:07 »

Z hlediska průběhu (vzniku) nehody je podle mě větší vina na řidiči autobusu. Nemůžu za situace, která nastala, s lidmi ve vozidle zrychlovat. A to bez ohledu na to, zda druhý zrovna udělal nebo neudělal chybu.
Taktika založená na neexistenci označení jednosměrky mi přitom nepřijde úplně marná. Podle čeho ji bude SO prokazovat? Tím, že řidič má znát technické parametry nájezdu a výjezdu z KO a ještě je ověřovat za jízdy?
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #33 kdy: 13 Února 2022, 10:56:36 »

Ruzna zdejsi tvrzeni o zrychlovani, ne/zpomalovani nedostatecnem brzeni nebo tim, ze na konci pustil brzdu se daji celkem snadno vyvratit ci potvrdit zaznamem z tachografu. Dal ho dopravni podnik k dispozici stejne jako kamerovy zaznam?
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 892
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #34 kdy: 13 Února 2022, 13:43:03 »

Za přechodem je DZ IP19-Řadící pruhy. Otázkou je, zda by se mohla změnit obrana na (ne)jednosměrku v této fázi.
Edit:
Lerion: ano to by bylo super. Ale v této a následné chvíli autobus stále akceleruje. Což mi nepřijde bezpečné i kdyby Octavia zůstala stát.

Může někdo potvrdit/vyvrátit urban legends o tom, že řidiči MHD mají placené dny volna po nezaviněné nehodě? Slyšel jsem to v Praze o tramvajácích.

A ano nemám rád chování řidičů MHD jak si vynucují přednost.  Ale stejně se DN vyhnu, i třeba zastavením vozidla.
« Poslední změna: 13 Února 2022, 14:00:45 od Hugo »
IP zaznamenána

VencaS

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #35 kdy: 13 Února 2022, 15:28:23 »

to je fakt jen urban legend, tady je o tom zrovna psáno
https://rezistoruv.blogspot.com/2020/05/stret-s-autem-ii.html?m=1
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #36 kdy: 13 Února 2022, 15:48:26 »

Po dopravní nehodě se smrtí nejspíš volno dostanou, protože to je nebezpečný šok a nebude moc ani záležet na zavinění.
IP zaznamenána

Viktor Š.

  • Příspěvků: 91
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #37 kdy: 13 Února 2022, 17:46:35 »

.. větší vina na řidiči autobusu. ..
Právě to, že ten druhý "udělal chybu" přeci znamená, že on tu nehodu zavinil.
Čímkoli jiným stavíte na hlavu princip přednosti v jízdě.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 892
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #38 kdy: 13 Února 2022, 18:42:57 »

Tedy když budu kroužit kolem obchodního domu po parkovišti, a čekat na toho kdo mi nedá přednost zprava abych si nechal opravit auto z jeho POV nebo ukážu někomu gestem že ho pustím a pak to tam pošlu? Samozřejmě dokazuje se to špatně, ale ...

Tvrdím, že oba porušili ZPPK o tom snad není sporu. Jen se rozcházíme v tom, kdo má na nehodě větší podíl. A Vy to spolu s dalšími vidíte jinak než já a někteří další. A to jsme snad všichni schopni akceptovat.
IP zaznamenána

hladik

  • Příspěvků: 94
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #39 kdy: 13 Února 2022, 19:21:26 »

Ruzna zdejsi tvrzeni o zrychlovani, ne/zpomalovani nedostatecnem brzeni nebo tim, ze na konci pustil brzdu se daji celkem snadno vyvratit ci potvrdit zaznamem z tachografu. Dal ho dopravni podnik k dispozici stejne jako kamerovy zaznam?
Mám pocit, že na ten tachograf je judikatura, že je to zařízení co slouží k zaznamenávání odpočinku a jízdy, nikoliv rychlosti jízdy. Mám vyzkoušeno z praxe při kontrole, jak je to při nehodě nevím.
Jinak na takzvaně diagramu toho moc nenajdeš, respektive, těch pár sekund tam nepoznáš. Možná přímo stáhnutí z tachografu, otázka ale co ta judikatura. Jinak už dlouhodobě vím o tom, že řidiči MHD, tramvaje učitě mají tuším 3 dny volna při nehodě, jestli řidiči autobusu, to nevím. To co je za přechodem za značku bych zas tak moc neřešil, kdo říká že z toho parkoviště nemůžeš vyjet a jet "protisměrem" na kruhový objezd?

Edit:  Ten výtisk vypadá nějak takto, né úplně stejně, ale škála (celkově graf) je v podstatě stejná. (nemám dnes přístup ke kamionu, jinak bych vyjel ten novejší typ, můžu zítra.)
« Poslední změna: 13 Února 2022, 19:26:48 od hladik »
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #40 kdy: 13 Února 2022, 19:54:49 »

S tachografem mam zkusenosti pouze z tramvajoveho provozu. Tam se zaznamenava akcelerace (decelerace), stupen pouzite brzdy, nouzova brzda, zvonek a obrovske mnozstvi dalsich provoznich udaju. Pri kazde nehode dispecink kartu tachografu vyndava a v pripade potreby poskytuje PCR/drazni inspekci (to plati pro vsechny trakce MHD). Pri srazce saliny s trolejbusem 23. 5. 2011 na Lesnicke v Brne byl jeden z neprimych dukazu proti ridici trolejbusu to, ze tramvaje se rozjely na semaforu soucasne a ve stejnou chvili (zpozorovani trolejbusu) zacaly i brzdit. To vse se vycetlo z tachografu. Uz nevim, zda to urcil soudni znalec, ale pouzilo se to jako dukaz, ze tramvaje vyjely na signal Volno a tudiz trolejbus musel jet na cervenou.
V ramci ruznych jinych mimoradnosti se z karty tachografu ctou prave ty rychlosti. Hlida se dodrzeni navesti (max. rychlost do oblouku, na vyhybce, krizeni). Predpokladam, ze tachograf u autobusu bude fungovat stejne nebo velice podobne.

Co se tyce vami prilozeneho obrazku, tam jde krasne poznat akcelerace a decelerace. Kdyz se casova osa srovna s kamerovym zaznamem a okamzikem narazu, da se naprosto s jistotou urcit, kolik jel, zda zrychloval, zda a jak moc brzdil. Urcite daleko presneji, nez sledovanim "nakladneni cumaku" autobusu.


IP zaznamenána

hladik

  • Příspěvků: 94
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #41 kdy: 13 Února 2022, 20:10:04 »

To jo, ale skutek v rámci pár sekund na tom nepoznáš, máš tam napsané, že jeden pixel je 20s a z toho jednoho pixelu moc nepoznáš. Zítra sem hodím, jak to vypadá v reálu a pochopíš. Ono na tom jde lecos zjistit, když se na to koukáš jako celek, ale těch pár sekund fakt nemáš šanci. Btw i v kamionu tachograf zaznamenává rychl. stupeň, otáčky motoru a tak, ale nevím v jaké frekvenci.
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 598
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #42 kdy: 13 Února 2022, 21:27:56 »

Ad tachograf - s měřítkem 1px = 20s se toho fakt moc nepozná, vždyť celé video je 1,5 px. Pokud by z toho šlo exportovat s jiným "rozlišením", bylo by to jinak. Ale podle předloženého záznamu by znalec měl být schopen určit průběh rychlosti v čase.
Ad Viktor Š. - řekl bych, že smyslem konání je jezdit tak, aby k nehodě nedošlo, i když někdo přede mnou udělá blbou chybu. To se podle záznamu dle mého názoru nestalo, řidič vozidla s lidmi i přes zjevně nestandardní chování předjezdce zrychloval.
To, že jsem měl přednost, mi poškozené auto nespraví a bude-li nepojízdné, do cíle mě to nedoveze.
IP zaznamenána