30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu  (Přečteno 7945 krát)

Palda

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil

K neveřejnému tématu patrně není důvod, videozáznam pak je možné poskytnout neveřejně

Dobrý podvečer,

přicházím opět s jobovkou - dopravní nehoda vozidla s autobusem, kdy existuje kamerový záznam z kabiny autobusu. Tzn. co se na místě skutečně stalo bylo jasné a seznatelné. Nicméně správní orgán a já jsme se lišili a stále lišíme v tom, jak právně tato fakta hodnotit.

Původní obvinění spočívala v ohrožení řidiče autobusu při vjíždění na místo mimo pozemní komunikaci (kolmé parkovací stání) "Před odbočováním vlevo se musí zařadit co nejdále vlevo v části vozovky určené pro jeho směr jízdy s ohledem na rozměry vozidla nebo nákladu a šířku vozovky. ", poté, co se nám toto podařilo rozbít byla změněna právní kvalifikace na omezení a ohrožení řidiče autobusu při přejíždění z pruhu do pruhu. "Přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého smí řidič jen tehdy, neohrozí-li a neomezí-li řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí; přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy."

Faktická podstata je taková, že vozidlo vjíždějící na parkoviště jelo v pravém jízdním pruhu, přičemž po dobu 5 sekund před nárazem dávalo znamení ozměně směru jízdy vlevo, najelo k prostřední čáře, a brzdilo, poté skrz levý jízdní pruh vjíždí na parkoviště. Autobus jedoucí v levém jízdním pruhu nijak nereagoval a začal brzdit v podstatě sekundu před nárazem. (z rychlosti cca 30 km/h), škoda byla promáčklý nárazník autobusu a odřený nárazník na vozidle.

Náraz nastal v okamžiku, kdy vozidlo bylo již polovinou délky na parkovišti a polovinou v levém jízdním pruhu. a těsně před nárazem přestala klesat kapota autobusu (patrně pustil brzdy nebo zareagovalo abs).

SO1 v rozhodnutí na z 12 stran rekapituloval cca 6 stran podání a výpověď řidiče autobusu. Přičemž dle mého nzáoru zcela nesprávně hodnotil výpověď řidiče autobusu a kamerový záznam, ke kterým se vyjádřil:

Správní orgán části výpovědi řidiče autobusu, týkající se toho, že:
řídil autobus v levém jízdním pruhu,
➢ brzdil pozvolně,
➢ viděl před sebou vozidlo v pravém jízdním pruhu ,
➢ vozidlo  vybočilo z pravého jízdního pruhu a vjelo na parkoviště,
➢ došlo ke střetu autobusu s vozidlem,
hodnotí jako věrohodné, protože odpovídají provedeným důkazům, zejména kamerovému záznamu a fotodokumentaci.


Nijak se nezabýval tím, že řidič autobusu uvedl, že si vozidla všiml až sekundu před nárazem.

Momentálně dávám dohromady odvolání, které zatím stavím na nesprávném postupu při dokazování, nesprávném odůvodnění, opomenutím vypořádat se s okolnostmi vylučujícími vinu obviněného, k nepochopoení principu "omezené důvěry řidičů" dle judikátu NSS.

Mám za to, že nehodu způsobil řidič autobusu zejména tím, že se nevěnoval řízení a nezabrzdil, když jej vozidlo legitimně omezilo při vjíždění na místo ležící mimo pozemní komunikaci, čímž směrem povede veškerá argumentace.

Nenašel jsem zatím judikát, který by vymezil to, zda má přednost ustnaovení § 12 o jízdě v jízdních pruzích, nebo § 21 o odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci [byť si myslím, že § 21 by měl mít přednost] a o tom, co je to přejíždění z pruhu do pruhu [zda přejíždění z pruhu je i jeho překřížení]. Takže argumentace bude postavena na římskoprávních zásadách, které si správní orgán musel najít ve wikipedii a evidentně je nepochopil.

Přinejhorším z toho bude pěkný judikát
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 839
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #1 kdy: 02 Června 2021, 18:18:40 »

Záleží co je na videozáznamu. Pokud tam ten blinkr není FAKT dobře vidět tak za to můžete vy... Jo, je to sviňárna, ale tak to chodí..
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #2 kdy: 02 Června 2021, 18:42:52 »

Moc se mi nezamlouvá ani nová právní kvalifikace - dle mého názoru je nutné oddělit úkony přejíždění mezi pruhy a odbočování - to bude záležet na záznamu, ale z popisu mi vyplývá, že mezi přejetím a zahájením úkonu odbočování uběhla nějaká doba a že samotným přejetím do pruhu nedošlo ani k omezení řidiče autobusu. K tomu co jsem pochopil došlo až při zahájení odbočování, tedy již legálně, nicméně řidič autobusu to klasicky ignoroval a výsledkem byl střet. Argumentoval bych tedy i nesprávnou právní kvalifikací, přejíždění bych z toho zcela vynechal a soustředil se na úkon odbočování, kdy řidič autobusu měl strpět omezení a namísto toho ohrozil řidiče. Do argumentace bych zapojil také dodržení bezpečné vzdálenosti, pokud to přejetí ani zastavení nebylo nijak náhlé, tak to řidič autobusu měl zvládnout.
Potřeboval bych to potvrdit z toho videa, ať vám tu nepíšu nesmysly, můžete ho tedy nějak neveřejně nasdílet?
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #3 kdy: 02 Června 2021, 20:39:45 »

Mohl bych také čistě ze studijních důvodu poprosit o odkaz video?
IP zaznamenána

Palda

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #4 kdy: 03 Června 2021, 08:47:13 »

video připravím a pošlu SZ odkaz :)

2 Fogyn: na monitoru správního orgánu nebyl vidět vůbec - ale tam se viddo sekalo uz jen pri přehrávání - proto jsem si dal tu prací a rozsnimkoval jsem to. Na normálním počítači je to blikání vidět jasně.

2 IZS: ano, ja to tak hraju - zadns prejizdeni mezi pruhy ale najeti co nejvice vlevo aby bylo možné odbočit na kolmé parkoviště
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #5 kdy: 03 Června 2021, 09:56:51 »

Ok, jak jste na tom se lhůtou? Podal jste blanket, přišla výzva k doplnění,...?
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #6 kdy: 03 Června 2021, 11:22:39 »

video připravím a pošlu SZ odkaz :)

Nebylo by lepší přesunout do kuchyně a tam dát odkaz na video, než se omezit na radu několika lidí, které oslovíte přes SZ ?
IP zaznamenána

Palda

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #7 kdy: 09 Února 2022, 14:07:31 »

Po delší době, kdy řízení stále nebylo skončeno, odvolací orgán vrátil prvnímu stupni, jsem se konečně dostal k tomu, zveřjenit videozáznam a vložit sem , podstatný průběh cca 00:19 - 00:26
Díky a přeji pěkný den
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #8 kdy: 09 Února 2022, 15:20:15 »

Tedy ze zaznamu mi to prijde jako jasna vina ridice oktavie. Nejdriv to vypadalo, ze se vyhyba tomu typkovi, co nastupuje do auta. Pak ze tedy prejede z pruhu do pruhu, pak ze brzdi pred prechodem a jen zapomnel blikac a pak tesne pred autobusem mu to tam posle.

(A moc se vam nepovedlo rozmazat RZ v zaveru videa).
« Poslední změna: 09 Února 2022, 15:23:39 od lerion »
IP zaznamenána

grg

  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #9 kdy: 09 Února 2022, 16:17:59 »

Viem, že OT, ale veľmi mi to pripomína rôzne ruské dashcam crash videá, akurát trošku v menšej rýchlosti.
IP zaznamenána

mhepp

  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #10 kdy: 09 Února 2022, 16:22:41 »

Řidič oktávky navíc přejíždí přes plnou čáru významnou chvíli poté, co skončila přerušovaná.
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #11 kdy: 09 Února 2022, 16:44:42 »

mhepp: Coz z hlediska ZPK neni problem, protoze se da tvrdit, ze odbocoval na misto lezici mimo pozemni komunikaci a tedy podelnou caru souvislou prejet muze. Zaroven ale "při odbočování nesmí ohrozit řidiče jedoucí za ním a musí dbát zvýšené opatrnosti."
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 419
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #12 kdy: 09 Února 2022, 17:23:07 »

Nerozvazne parkovani, priste lepsi tam couvnout z leveho s blinkrem (kdyz uz stejne nekoukate do zrcatek). Prehlidnout autobus .. :D :D . Budte na jednu stranu rad ze ste prehledl autobus a ne motorkare ci elektrocyklistu, priste uz budete vedet. Nicmene branit se je na miste v kazdem pripade, ne ze by chyba nebyla na Vasi strane, ale z principu.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

Hugo

  • Příspěvků: 892
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #13 kdy: 09 Února 2022, 18:25:44 »

Za mě je viníkem nehody řidič autobusu. Řidiče Oktávky standardně oflastrovat za přestupek (přejetí V1a, omezení vozidla v levém pruhu). To mě napadlo první po zhlédnutí videa. Aniž bych věděl, kdo sem postnul video.

IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 419
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - autobus parkovani vs přejíždění z pruhu do pruhu
« Odpověď #14 kdy: 09 Února 2022, 18:31:57 »

Za mě je viníkem nehody řidič autobusu.
A podle čeho jste k tomu dospěl?
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.