30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Velikost postavy vs SUV  (Přečteno 12972 krát)

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil
Velikost postavy vs SUV
« kdy: 26 Května 2021, 08:08:42 »

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/ridicka-zabila-holcicku-na-odrazedle-ze-sveho-suv-ji-vubec-nevidela-40361105

Citace
„Matka ani řidička si nechtějí připustit zavinění smrti dítěte, ale objektivní okolnosti tomu nasvědčují. Řidička řídila vůz, ačkoli s ohledem na konstrukci auta a svou tělesnou konstituci neměla z vozidla řádný výhled. Nelze akceptovat, že jede, kam nevidí,“ zdůraznila žalobkyně.

Takže chápu správně, že po tomto výroku musí policie všem pipinkám v SUV co mají méně jak 160cm zakázat další jízdu? Nebo měla tak blbě nastavenou sedačku, že koukala škvírou mezi palubkou a volantem?
IP zaznamenána

grg

  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
Re:Velikost postavy vs SUV
« Odpověď #1 kdy: 26 Května 2021, 08:28:46 »

Som si skoro úplne istý, že to druhé. Čo som mal možnosť vidieť drahšie autá, možnosti nastavenia sedačky bývali pomerne dobré; napriek tomu bežne vídavam ženy sedieť tak, že majú hlavu skoro na úrovni spodnej hrany skla.

Skôr ma na tomto prípade zaráža iná vec:

Citace
Státní zástupkyně posadila na lavici obžalovaných nejen řidičku, ale také dívenčinu matku. „Nechala ji bez dozoru, neviděla, že nasedla na odrážedlo a odjela 25 metrů daleko. Stejně jako ostatní matky prostor před domy považovala za bezpečné místo a spoléhala, že do ulice nikdo cizí nejezdí. Je jasné, že již byla potrestána nejvyšším trestem, když přišla o své dítě, ale právě s ohledem na to, že se nedoznala a že došlo ke smrti, není namístě upustit od potrestání,“ řekla státní zástupkyně a matce navrhla podmínku.

To mi pripadá, že kdekoľvek, kde by mohlo hroziť akékoľvek nebezpečenstvo (to je prakticky všade), štátna zástupkyňa radí držať dieťa na krátkom vodítku alebo čo...
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil
Re:Velikost postavy vs SUV
« Odpověď #2 kdy: 26 Května 2021, 08:43:50 »

Podle znalce neviděla neuvěřitelných devět metrů před auto.   ???
To jako po návratu domů tahle "řidička" pak jen zkontroluje, co všechno sklidila svým nárazníkem?
IP zaznamenána

re4zon

  • Příspěvků: 61
    • Zobrazit profil
Re:Velikost postavy vs SUV
« Odpověď #3 kdy: 26 Května 2021, 09:10:33 »

To mi pripadá, že kdekoľvek, kde by mohlo hroziť akékoľvek nebezpečenstvo (to je prakticky všade), štátna zástupkyňa radí držať dieťa na krátkom vodítku alebo čo...
Dítě 19 měsíců na odrážedle odjede 25 metrů někam do silnice, zatímco se matka vykecává. To mi nepřijde jako jakékoliv nebezpečí prakticky všade, ale jako přirozený výběr. A doufám, že taková tragédie bude aspoň motivací pro ostatní víc si děti hlídat, na brzdy kvůli dítěti v silnici nebo matce co nečumí a strčí mi kočár před auto musím jít poměrně často..
IP zaznamenána

y1

  • Příspěvků: 100
    • Zobrazit profil
Re:Velikost postavy vs SUV
« Odpověď #4 kdy: 26 Května 2021, 12:19:04 »

Nevíme jaké tam byly podmínky a zda paní nějak závažně nepodcenila možnost nastavení sedačky - neměla naprosto nevhodnou polohu za volantem, kterou lze považovat za pochybení.

Pokud ale to dítě fakt neviděla a vidět nemohla - měla by se odvolat
viz
https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/nejvyssi-soud-zprosteni-obzaloby-nehoda-tramvaj-srazena-zena-plzen-chodske-namesti.A200805_111138_plzen-zpravy_pp

Tam to taky vyšlo až po odvolání. Jinak by se mohlo stát, že řidič někde zůstane stát, zablokuje dopravu a bude volat 158 ať mu tam přijedou ukazovat, protože má pocit že nevidí pod auto tak, jak by potřeboval...
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 649
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Velikost postavy vs SUV
« Odpověď #5 kdy: 26 Května 2021, 13:55:07 »

Podle dřívější judikatury musíš mít pomocníka, pokud potřebuješ vycouvat vodněkad, kde nevidíš. Takže třeba dodávky nesmí legálně nikde parkovat osamocenej řidič, musí mít eště druýho závozníka, protože nikdy při vyjíždění nevidí kolem sebe.

Zcela logicky pak dojdou k tomu, že když nevidíš z vozidla ani za jízdy, nemáš s ním vůbec jezdit, pokud u sebe nebudeš mít ukazovače. Tak konečně zruší tramvaje a tu ohromnou infrastrukturu vokolo, a uvolní se místo pro další pruhy na vozovkách? Paráda :D
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

František Dobrota

  • Příspěvků: 363
    • Zobrazit profil
Re:Velikost postavy vs SUV
« Odpověď #6 kdy: 26 Května 2021, 14:22:15 »

Ja toto vnimam jako obrovskou tragedii a nestesti. Schvalne jsem si do takoveho kramu sedl a tech 9m jsem napocital taky, spis jeste malinko vic protoze neni uplne rovne, ale malinky kopecek. Decko bych asi videl prijizdet ale z boku, zcista jasna se mi pred kapotou neobjevi. Vzadu to solidne resi couvaci kamera.
IP zaznamenána

Ivana Biháryová

  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
Re:Velikost postavy vs SUV
« Odpověď #7 kdy: 27 Května 2021, 16:20:58 »

Je možné, že řidička by si sedačku ráda nastavila správně. Bohužel by ale nedosáhla na pedály.
IP zaznamenána

Otto

  • Příspěvků: 1 333
    • Zobrazit profil
Re:Velikost postavy vs SUV
« Odpověď #8 kdy: 27 Května 2021, 16:27:50 »

Je možné, že řidička by si sedačku ráda nastavila správně. Bohužel by ale nedosáhla na pedály.

Pak nemá jezdit takovou oteklou SUV obludou. Např. ta vychrupená trpajzlice Olga Richterová jezdí na dětským kole  ;D ;D ;D
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Velikost postavy vs SUV
« Odpověď #9 kdy: 27 Května 2021, 16:59:09 »

Je možné, že řidička by si sedačku ráda nastavila správně. Bohužel by ale nedosáhla na pedály.
Promiňte, ale tohle je opravdu směšný argument. Buďto pomůže posunutí sedačky vpřed, nebo tak velké auto prostě neřídím.
Jezdím brigádně drink&drive a u řidiček žen je tohle dost častý zlozvyk i u nízkých aut (Arteon,...), podle mě je to spíš otázka lenosti to pořád přenastavovat, protože pak se zase špatně vystupuje (těch aut, co to umí samy při vypnutí/zapnutí motoru zas tolik není) a pohodlí.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Velikost postavy vs SUV
« Odpověď #10 kdy: 28 Května 2021, 09:30:28 »

Je možné, že řidička by si sedačku ráda nastavila správně. Bohužel by ale nedosáhla na pedály.
Promiňte, ale tohle je opravdu směšný argument. Buďto pomůže posunutí sedačky vpřed, nebo tak velké auto prostě neřídím.
Jezdím brigádně drink&drive a u řidiček žen je tohle dost častý zlozvyk i u nízkých aut (Arteon,...), podle mě je to spíš otázka lenosti to pořád přenastavovat, protože pak se zase špatně vystupuje (těch aut, co to umí samy při vypnutí/zapnutí motoru zas tolik není) a pohodlí.

V amerických autech na tohle bývá prvek volitelné výbavy - elektrický posuv pedálů pro malé řidiče, v manuálu bývá tato funkce znázorněna grafikou s ženským lýtkem a botou s podpatkem (cílovka). Je to fakt úplně běžná věc, mají to ve volitelné výbavě i obyčejná pracovní auta.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Velikost postavy vs SUV
« Odpověď #11 kdy: 28 Května 2021, 10:27:39 »

Tak posun pedálů je zajímavé a určitě levnější řešení, ale asi jsem se s tím nesetkal. Možná jsem to jen přehlédl, nevím - není úplně čas to zkoumat, zkontrolujte zrcátka a jedete. Takže jsem si všiml jen toho automatického seřízení sedadla, jeden zákazník mi dokonce tvrdil, že to auto sleduje výšku očí a podle toho automaticky upraví sedadlo i zrcátka.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Velikost postavy vs SUV
« Odpověď #12 kdy: 29 Května 2021, 00:29:46 »

Nevíme jaké tam byly podmínky a zda paní nějak závažně nepodcenila možnost nastavení sedačky - neměla naprosto nevhodnou polohu za volantem, kterou lze považovat za pochybení.

Pokud ale to dítě fakt neviděla a vidět nemohla - měla by se odvolat
viz
https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/nejvyssi-soud-zprosteni-obzaloby-nehoda-tramvaj-srazena-zena-plzen-chodske-namesti.A200805_111138_plzen-zpravy_pp

Tam to taky vyšlo až po odvolání. Jinak by se mohlo stát, že řidič někde zůstane stát, zablokuje dopravu a bude volat 158 ať mu tam přijedou ukazovat, protože má pocit že nevidí pod auto tak, jak by potřeboval...
V tom článku píší, že řidička SUV přehlédla dítě při odbočování. Předpokládám tedy, že soud to posoudil v tom smyslu, že sice řidička SUV podle posudku soudního znalce neměla možnost vidět 9 m před sebe, ale mohla tam vidět už v době, kdy tam odbočovala. Řidička SUV se asi během odbočování nepodívala tam, kam odbočuje, i když musela vědět, že na to místo pak nebude po odbočení vidět a projede ho poslepu. Svědkové uváděli, že se dítě na odrážedle zastavilo na retardéru a čekalo, takže to asi nebylo žádné nečekané vjetí přimo před SUV. To není jako u té tramvaje, kde chodkyně vstoupila při rozjezdu tramvaje přimo před tramvaj do místa, kam tramvajačka nevidí.
« Poslední změna: 29 Května 2021, 00:48:58 od alo.is »
IP zaznamenána

Ivana Biháryová

  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
Re:Velikost postavy vs SUV
« Odpověď #13 kdy: 05 Června 2021, 21:16:26 »

Je možné, že řidička by si sedačku ráda nastavila správně. Bohužel by ale nedosáhla na pedály.
Promiňte, ale tohle je opravdu směšný argument. Buďto pomůže posunutí sedačky vpřed, nebo tak velké auto prostě neřídím.
Jezdím brigádně drink&drive a u řidiček žen je tohle dost častý zlozvyk i u nízkých aut (Arteon,...), podle mě je to spíš otázka lenosti to pořád přenastavovat, protože pak se zase špatně vystupuje (těch aut, co to umí samy při vypnutí/zapnutí motoru zas tolik není) a pohodlí.
Samozřejmě, že pokud to neznáte, může vám to připadat směšné. Úplně se bojím napsat, ze při odbočování nemusela vidět přes ty obrovské lopaty, které dnes představují zrcátka. I normálně vzrostlí chlap musí za volantem často cvičit, aby viděl šikmo dopředu přes A sloupek a boční zrcatko. Abychom si rozuměli. Neznám jí a nijak neobhajuji. Jen chci říct, ze skutečně mohla nastat konstelace při které se dítě ocitlo ve slepém úhlu a nemusela to být nedbalost řidičky.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Velikost postavy vs SUV
« Odpověď #14 kdy: 15 Září 2021, 15:49:57 »

IP zaznamenána