30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Může úřad vymáhat náklady vzniklé zmařením výkonu nějaké jeho služby?  (Přečteno 1387 krát)

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil

Omlouvám se za dlouhý a nic neříkající nadpis; nenapadla mě lepší formulace. Podotýkám, že následující situace nevznikla a ani neplánuji ji provést/zkoušet. Jedná se spíše o teoretickou otázku, která mě napadla.

Mějme situaci, kdy řidič nešika zaparkuje auto na trávníku a dopustí se tím záboru veřejného prostranství/zeleně. Řidič je takový nešika, že se zrovna trefí do dne, kdy městem najatá společnost, případně město samotné, seká trávu. Auto je zaparkováno tak nešťastně, že ho nelze odtáhnout (např. jedním kolem 2 cm od stromu a pod jeho korunou). Dělníci tedy nemohou trávu posekat a ani vozidlo odtáhnout. Existuje zde možnost, jak by mohlo chtít město nějakým způsobem vymáhat po provozovateli vzniklou škodu, která vznikne tím, že tam případně město bude muset druhý den opětovně poslat sekače trávy/technické služby?

Alternativně mě napadl scénář, že by obec plánovala nějakou stavbu (řekněme nové cyklostezky), řidič by si tam (do bahna) odložil na pár dní vůz (neodtažitelně) a nevědomky by tím zablokoval stavbu bohulibé cyklostezky. I zde vzniká škoda a tentokrát dokonce větší, než když nemůže obec posekat trávu.
« Poslední změna: 16 Dubna 2021, 01:01:45 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil

Pokud protiprávním jednáním, tj. odstavením auta někde, kde nemá co dělat (a přitom lhostejno, zda jde o porušení ZPPK, neoprávněný zábor veřejného prostranství, či prostě jen o užití soukromého pozemku bez souhlasu oprávněné osoby) způsobíte škodu, např. konkrétně vícenáklady na to sekání/stavbu, může ji ten, komu vznikla, vymáhat klasicky z titulu obecné odpovědnosti za škodu.

Co vám z hlavy nepovím, zda na uvažované škody (svojí povahou dost vzdálené od povahy provozu vozidla) se vztahuje objektivní odpovědnost podle § 2927 OZ, tedy zda může poškozený jít přímo po provozovateli, nebo je aplikovatelná jen klasická odpovědnost za zavinění (která by zpravidla šla za řidičem). Jde-li jen o hypotetický dotaz, dohledávat to nebudu.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil

Jde skutečně o hypotetický dotaz, hledat to nemusíte a děkuji za vysvětlení
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.