30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: ČKP výzva - operativní leasing  (Přečteno 4231 krát)

BoarD

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
ČKP výzva - operativní leasing
« kdy: 17 Února 2021, 16:20:14 »

Zdravím spolubojovníci,

potřeboval bych poradit od zkušenějších k neoprávněné (tedy alespoň podle mě) výzvě od ČKP.
Měl jsem vozidlo na operativní leasing, kdy já (IČO) byl v TP jako provozovatel a leasingovka byla jako majitel.

13.9.2020 jsem vozidlo leasingovce vrátil a smlouva tak skončila. POV+HAV bylo součástí smlouvy a zahrnuto se splátkách. Období za které chce ČKP výpalné je od 15.9.2020 a dále, jelikož asi leasingovka pojištění ukončila. ČKP jsem oznámil, že nejsem majitelem vozidla, nikdy jsem nebyl a označil skutečného vlastníka. Zde jsem se domníval, že to skončí jako obdobné případy, které jsem s ČKP už v minulosti řešil.

K mému překvapení jsem obdržel odpověď, že moje tvrzení zamítají a informaci o tom, že jsem vlastníkem vozidla já prý obdrželi z registru silničních vozidel (RSV). A pokud tato informace není pravdivá, mám kontaktovat RSV a požádat je o vysvětlení a následně ČKP poslat jejich stanovisko.

Dle zák. 168/1999 § 3 odst. 2 má povinnost uzavřít POV vlastník vozidla. Takže z toho vyvozuji, že chyba je na straně leasingovky.

Dotazy:
1. Nemělo by ČKP prokazovat mě, že já jsem opravdu vlastníkem? Nikoliv já jim, jak požadují.
2. Mají povinnost komunikovat přes DS, jako správní orgány? Pořád mě obtěžují poštou.
3. Pokud mi registr vozidel sdělí, že majitel nejsem, mohu po ČKP požadovat úhradu nákladů (čas, poplatek na registru atd.)?

Děkuji za odpovědi.
« Poslední změna: 17 Února 2021, 16:49:02 od BoarD »
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:ČKP výzva - operativní leasing
« Odpověď #1 kdy: 17 Února 2021, 17:49:22 »

13.9.2020 jsem vozidlo leasingovce vrátil a smlouva tak skončila. POV+HAV bylo součástí smlouvy a zahrnuto se splátkách. Období za které chce ČKP výpalné je od 15.9.2020 a dále, jelikož asi leasingovka pojištění ukončila. ČKP jsem oznámil, že nejsem majitelem vozidla, nikdy jsem nebyl a označil skutečného vlastníka. Zde jsem se domníval, že to skončí jako obdobné případy, které jsem s ČKP už v minulosti řešil.

Mohl byste přiložit příslušné oznámení s žádostí o výpalné?
Vlastník je dle zákona 168/99 Sb. povinen uzavřít pojistnou smlouvu POV, ale k placení výpalného jsou již povinní "společně a nerozdílně" vlastník s provozovatelem  - §4 zákona 168/99 Sb. Po skončení smlouvy jste byl vymazán z registru jako provozovatel? Jaké bylo vůbec pojištěné období na zelené kartě? Kdo byl pojistitel?
Na vašem místě bych si ověřil, co je uvedeno v registru vozidel - resp. co v něm bylo uvedeno po "skončení leas. smlouvy". Pokud tam nejste zapsán ani jako vlastník, ani jako provozovatel - pak bych si zjištění rozhodně nechal pro sebe - nemáte žádnou povinnost dělat pro ČKP detektivní práci. Ale to bych udělal já - protože nemám tuhle partu rád. A klidně bych je nechal to zažalovat, abych se jim mohl vysmát.
¨
ČKP pak patří mezi OVM - orgány veřejné moci, tedy se na ně vztahuje povinnost komunikovat pomocí DS: https://www.czechpoint.cz/sovm/detail/spuu_70099618.9999 spolu s příslušnými dopady vadného doručování.
« Poslední změna: 17 Února 2021, 19:25:36 od gumidos »
IP zaznamenána

BoarD

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Re:ČKP výzva - operativní leasing
« Odpověď #2 kdy: 21 Února 2021, 18:35:19 »

Děkuji za odpověď,
Po skončení smlouvy jsem měl být samozřejmě vymazán jako provozovatel, ale zda k tomu došlo bohužel nevím. Samozřejmě jsem si to měl proaktivně zkontrolovat, což jsem bohužel neudělal.
Už jsem požádal o výpis z registru, zjistil jsem, že lze žádost podat online přes portál občana. Tak brzy uvidím co tam je.
Pojištěné období na ZK bylo 15.9.19-15.9.20, pojistitel byla Allianz pojišťovna, pojistník byla leasingovka, já byl v pojistné smlouvě uveden pouze jako provozovatel.
Samozřejmě nehodlám detektivní práci pro ČKP dělat.
Co se týká doručování tak první výzvu, i tu druhou (přikládám v příloze) doručili mému otci, čili nesprávné osobě. Má stejné jméno a trv. bydliště. Já mám zřízenou DS do které se jim nechce doručovat. Mohu to ČKP nějak znepříjemnit?
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:ČKP výzva - operativní leasing
« Odpověď #3 kdy: 22 Února 2021, 02:45:55 »

Já jsem tedy naopak přesvědčen, že nkdo vás nemůže bez vašeho vědomí vymazat z registru vozidel, tu žadost o změnu provozovatele byste musel sám aktivně podat, anebo k tomu někomu jiněmu poskytnout úředně ověřenou plnou moc, aby to podal za vás. Jestli jste nic takového neudělal, tak asi brečíte na špatném hrobě. Pokud si to správně pamatuji, zákon ukládá starému i novému provozovateli oznámit změnu údajů v registru vozidel do 10 pracovních dnů od vzniku změny a pokuta za nesplnění této povinnosti je až 50000 Kč a hrozí oběma. Jestli tu píšete cituji:
"Po skončení smlouvy jsem měl být samozřejmě vymazán jako provozovatel, ale zda k tomu došlo bohužel nevím."
tak je něco špatně přímo na vaší straně. Tohle byste měl prostě vědět, zda jste žádost podal, nebo zda jste někomu poskytl písemnou plnou moc a komu to bylo.
« Poslední změna: 22 Února 2021, 02:55:09 od alo.is »
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:ČKP výzva - operativní leasing
« Odpověď #4 kdy: 22 Února 2021, 08:23:06 »

Naskenovaná 2. výzva příliš nepomůže - je to jenom sdělení, že ČKP případ neukončila. Ani jste neuvedl, jaké dokumenty jste CKP poslal.
Doporučuji počkat na sdělení registru, jaký byl stav v TP k 16.9.2020 a mezitím kontaktovat i leasingovku, co provedli s pojištěním. Výpalné je za období do 9.12.2020 - buď je od 10.12. vozidlo opět pojištěno, spíše však ČKP, jako pakáž mizerná, vyčkává s uplatněním výpalného, aby výše rostla.
Tu otázku na "znepříjemnění" nechápu. Zjevně jste na první výzvu reagoval, protože jste ČKP posílal nějaké dokumenty. Navíc první krok by mělo být vyřešení toho vašeho problému s registrem.....
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:ČKP výzva - operativní leasing
« Odpověď #5 kdy: 22 Února 2021, 08:24:49 »

K tomu "měl být samozřejmě vymazán jako provozovatel": podíval jsem se náhodně na Všeobecné obchodní podmínky UniCredit Leasingu a byť se tam poměrně obsáhle věnují tomu, jak je nájemce na začátku povinen nechat na registru napsat sebe jako provozovatele, o postupu (a případných pokutách) po skončení leasingu jsem tam nenašel ani slovo. Tedy je otázka, co je v leasingové smlouvě a zda tohle vůbec řešila, nebo jestli leasingovce vyhovuje, že má v TP napsaného hejla, kterému chodí výzvy k úhradě určené částky a dopisy od ČKP.

K tomu "nikdo vás nemůže bez vašeho vědomí vymazat z registru vozidel": vlastník pochopitelně může provozovatele u svého auta na registru nechat vymazat.
IP zaznamenána

BoarD

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Re:ČKP výzva - operativní leasing
« Odpověď #6 kdy: 25 Února 2021, 12:23:00 »

Naskenovaná 2. výzva příliš nepomůže - je to jenom sdělení, že ČKP případ neukončila. Ani jste neuvedl, jaké dokumenty jste CKP poslal. Doporučuji počkat na sdělení registru, .........
Žádné dokumenty jsem ČKP neposlal, ať si zjistí reálný stav sami. Pouze jsem jim sdělil, že nejsem a nikdy jsem nebyl vlastník vozidla. A jako vlastníka jsem uvedl leasingovku, což byla (popř. stále je) UniCredit leasing.
Znepříjemnění jsem myslel, tak, že první i druhá výzva byla reálně doručena mému otci (stejné jméno). A co se týká reakce na 1. výzvu, tak na ní právě mohl reagovat můj otec.
Od 10.12. nejspíše vozidlo pojištěné stále není, protože i toto období ČKP eviduje jako nepojištěné, a neobeslané.
Samozřejmě nyní stále čekám na výpis z registru vozidel.

K tomu "měl být samozřejmě vymazán jako provozovatel": podíval jsem se náhodně na Všeobecné obchodní podmínky UniCredit Leasingu ........
Už jsem všeobecné podmínky také prostudoval a máte pravdu, že o postupu po skončení leasingu tam není ani slovo. Tak jsem ještě vyhrabal nájemní smlouvu a tak je pouze věta o tom, že Unicredt mi umožní vozidlo registrovat a oni mají být zapsaní jako vlastník.... A dále, že já je zmocňuji k tomu aby mě po ukončení nájemní smlouvy vymazali. Což stejně oni jako vlastník vozidla mě můžou i bez toho. Prozatím jsem i kontaktoval Unicredit, s dotazem zda mě vymazali, popř. proč mě ještě nevymazali, jelikož času na to už měli dost.
IP zaznamenána

BoarD

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Re:ČKP výzva - operativní leasing
« Odpověď #7 kdy: 26 Února 2021, 11:46:28 »

Tak z registru vozidel jsem obdržel informaci, že mi nic nesdělí jelikož nejsem majitel vozidla.
Pouze po doložení plné moci od majitele.
IP zaznamenána

reseth

  • Příspěvků: 65
    • Zobrazit profil
Re:ČKP výzva - operativní leasing
« Odpověď #8 kdy: 26 Února 2021, 19:06:22 »

Formuloval jste to jako "Kdo je provozovatelem vozidla RZ XYZ" nebo "Jsem já František Vomáčka provozovatelem vozidla RZ XYZ" ?
IP zaznamenána

BoarD

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Re:ČKP výzva - operativní leasing
« Odpověď #9 kdy: 26 Února 2021, 19:33:37 »

Formuloval jste to jako "Kdo je provozovatelem vozidla RZ XYZ" nebo "Jsem já František Vomáčka provozovatelem vozidla RZ XYZ" ?
Ani jedno, jen jsem vyplnil formulář kde je pouze uvedeno, že žádám o výpis z registru k vozidlu dané SPZ a důvod proč to chci.
Nicméně mi pak úřednice ještě volala, a po mém vysvětlení mi do telefonu potvrdila, že jsem stále zapsán jako provozoval a UniCredit jako majitel. Ale prý písemně do mailu nebo do DS mi to nepošle. Nesmí nikomu nic o majiteli vozidla sdělit když to není majitel sám nebo nemá od něj plnou moc.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:ČKP výzva - operativní leasing
« Odpověď #10 kdy: 27 Února 2021, 01:53:16 »

To je ale podivné, že by vlastnik mohl a provozovatel ne? Např. tady tvrdí, že můźou vlastník i provozovatel:
https://www.domazlice.eu/mestsky-urad/zivotni-situace/vydej-dat-z-registru-vozidel-vypis-500012.html

A tady dokonce píší:
Vlastník nebo provozovatel vozidla, dřívější vlastník nebo provozovatel vozidla, fyzická nebo právnická osoba, která sama prokáže právní zájem.
https://www.ostrava.cz/cs/urad/magistrat/odbory-magistratu/odbor-dopravne-spravnich-cinnosti/oddeleni-evidence-silnicnich-vozidel/zivotni-situace/vozidlo-2013-vydej-dat-z-registru-vozidel
« Poslední změna: 27 Února 2021, 02:04:53 od alo.is »
IP zaznamenána

BoarD

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Re:ČKP výzva - operativní leasing
« Odpověď #11 kdy: 08 Června 2021, 12:36:05 »

Update po delší době:

- Zkoušel jsem kontaktovat registry vozidel i v jiných obcích, jak odkazuje uživatel alo.is, ale neobdržel jsem od nich žádnou odpověď.
- Každopádně Unicredit nereagoval dokud nedošlo k zaslání předžalobní výzvy od právníka a i tak byli k řešení dost laxní.
- ČKP si Unicredit vyřešil sám, prý po ukončení operáku novou pojistnou smlouvu sjednali a prý chybou pojišťovny byla ukončena i tato nová smlouva.
- Jako provozovatele mne také konečně vymazali, poslali i scan TP, ověřeno pro jistotu i na registru s úřednicí, kterou jsem již mluvil v místě mého bydliště.
- Teď ještě čekám až Unicredit zaplatí právní výlohy a moje výdaje, které jim právník vyčíslil v předžalobní výzvě.
IP zaznamenána

hanzator

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:ČKP výzva - operativní leasing
« Odpověď #12 kdy: 20 Června 2021, 00:33:09 »

[
¨
ČKP pak patří mezi OVM - orgány veřejné moci, tedy se na ně vztahuje povinnost komunikovat pomocí DS: https://www.czechpoint.cz/sovm/detail/spuu_70099618.9999 spolu s příslušnými dopady vadného doručování.
[/quote
Jste si tím jistý, že ČKP má povinnost zasílat do datové schránky?
IP zaznamenána