30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Úspěšnost v SprDeli?  (Přečteno 5511 krát)

flesh

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
Úspěšnost v SprDeli?
« kdy: 01 Února 2021, 18:06:20 »

Zdravím všechny. Možná víte, že celkem často řeším parkování, ale MP má nový způsob, jak "zatočit" se záborem věřejného prostranství. Už jsem celkem zvyklý, že si pravidelně dopisuji s přestupkovou komisí, na auto mi nasazují botičku atd. Ale nově začali plochu označovat jako chodník a teď chtějí bonz nebo peníze, případně hrozí Správním deliktem.

Samozřejmě, že na první výzvu nereaguji. Zahájí řízení o přestupku a osobně Preferoval bych nejít do Helmuta. Chtěl bych neudat nikoho, následně regurélní sprdel a až tam jim omlátit o hlavu, že se přeci nejedná o chodník, že to musejí na první pohled vidět (je to travnatá plocha). Případně i druhá instance atd, která není napojená na město... Ať s tím zabijí co nejvíce času. Má to dle Vašich zkušeností šanci na úspěch? A domníváte se jako já, že komunikace pouze v nutných případech (odmítnutí podání vysvětlení atd), nesdělovat nic navíc a munici si nechat do správního? Navíc - na místě vyznačeném na foto auta běžně stojí a dostávají lístky za "zábor". Já sám mám za minulý rok asi 15 řízení o přestupku - vše zdokumetované a založené na úřadu i s fotkami - můžou si takhle libovolně měnit skutkovou podstatu?

Přikládám fotografii z mapy.cz - jak vidíte, místo se běžně využívá (auto na foto není moje) a čas od času se na krajnici objeví pruhy; to je pak nutné stát celou plochou vozidla na "trávě", dokud nějak nezmizí (jako by je nějaký lotr vždy přesprejoval či co).  V katastru je pruh trávy - pardon, údajný chodník- označený jako Manipulační plocha - ostatní plocha.

Děkuji za názory.

PS: O tom, že budou jednat, mám bohužel jasno. Mé auto klukům z MP moc nevoní a přestupek se stal 15. 1. a koukám, že na dopravním jsou s MP jedna ruka... Nikdy bych neuvěřil, že to řeknu, ale zlaté paní z přestupkové komise :-D
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 017
    • Zobrazit profil
Re:Úspěšnost v SprDeli?
« Odpověď #1 kdy: 01 Února 2021, 18:16:57 »

Není zásadní co je v katastru, nýbrž to, co je v pasportu komunikací. Některé obce mají tento pasport komunikací volně přístupný online, jiné ne.

Zda je nereagování na první výzvu (předpokládám sprdelní výzva; výzva provozovateli k uhrazení určené částky) správným postupem záleží na tom, zda místní SO jede turbo-model.
IP zaznamenána

flesh

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
Re:Úspěšnost v SprDeli?
« Odpověď #2 kdy: 01 Února 2021, 18:49:56 »

 "... Toto  sdělení  totožnosti  řidiče může být posouzeno jako podání vysvětlení  (viz. § 125h odst. 6 zákona o silničním provozu).  Podle  ustanovení  §  137  odst.  2  zákona  č. 500/2004  Sb.,  správní  řád,  je každý povinen podat správnímu orgánu vysvětlení dle § 137 odst. 1 téhož zákona.  Neuhradí-li  provozovatel  určenou  částku,  nebo  nevyužije-li  práva  písemně  sdělit údaje  o  totožnosti  řidiče  vozidla  v době  spáchání  přestupku  ve  stanovené  lhůtě, Městský  úřad  XXXXX,  jako  příslušný  správní  orgán,  povede  řízení  o  přestupku provozovatele vozidla."

Takže předpokládám, že se o turbo nejedná? I lhůta na zaplacení / udání 14 dní. Což mi ale nevadí, protože stejně "chci" do správního... Raději bych si ale měl rychle opatřit ten pasport - ten samozřejmě není v našem "královském městě" veřejný... Požádal jsem prostřednictvím InfoZ.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 017
    • Zobrazit profil
Re:Úspěšnost v SprDeli?
« Odpověď #3 kdy: 01 Února 2021, 18:52:49 »

Já bych turbo předpokládal. Dle jejich slov pokud provozovatel nezaplatí ani nesdělí, zahájí rovnou sprdel.
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Úspěšnost v SprDeli?
« Odpověď #4 kdy: 01 Února 2021, 18:55:54 »

A co kdyby na takovem "chodniku" Helmut podklouznul, upadnul, a straslive se zranil? Treba kdyz vystoupil ze sveho auta, ktere se mu prave porouchalo. Za zraneni ktere ubohej Helmut utrpel kvuli zanedbane zimni udrzbe "chodniku" by mohl pozadovat od mesta odskodneni...
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Úspěšnost v SprDeli?
« Odpověď #5 kdy: 01 Února 2021, 19:02:38 »

Nevím, proč do přestupku, kterej je banální a bez bodů pletete Helmuta. S Helmuty si už spousta úřadů vytírá prdel a celkově mi to přijde spíš jako taková "fun" metoda, nebo metoda pro rychlosti, kde by případnému spolupracujícímu řidiči hrozily body. Velké úřady nejspíš už mají na Helmuty know-how a metodiky a úřady malých měst mají zase tendence být urputné a aktivní, takže dřív, či později by Helmuta označily jako nekontaktní osobu a sprdelizovali.

U parkování je v současné době asi skutečně nejlepší udat řidiče, který řízení povede do výročí deliktní události. Takový řidič může snadno (na rozdíl od Helmuta) odporovat, chodit na jednání, no prostě vše. A úřad ho určitě neshodí ze stolu označením "nekontaktní osoba".
« Poslední změna: 01 Února 2021, 19:04:53 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

flesh

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
Re:Úspěšnost v SprDeli?
« Odpověď #6 kdy: 01 Února 2021, 19:10:15 »

Číkus: Tak budu doufat, že si s zasláním passportu pospíší :-D
SimSon: Miluju tohle forum - a děkuji za radu. Ostatně proč Helmut; tam může uklouznout kdokoliv, kdykoliv a to nejen při parkování vozidla - chodníky jsou vlastně od toho, aby se po nich chodilo!
johncreek: Bohužel, na výročí to nevidím. Ke zdržovacím taktikám nemám dispozice ani moc možností - do DS mi chodí spousta věcí, takže většinou vybírám první den. Třeba dnes jsem si říkal, jestli už poslali povolení na zásobníky, že jsou nějací rychlí :-) A i úřad, jak je vidno, nemá do čeho píchnout, takže spodek šuplíku nehrozí. Mým cílem je dokázat, že se nestal přestupek podle silničního zákona a tedy není Sprdel vůbec na místě. A kdybych udal řidiče, zase by mu přišili zábor...
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Úspěšnost v SprDeli?
« Odpověď #7 kdy: 01 Února 2021, 19:20:12 »

Jakože by z parkování na chodníku (které chtějí sprdelizovat) udělali pro řidiče zábor, který sprdelizovat nejde? To je imo nesmysl.

Zcela amatérsky mě napadá, co takhle si zvolit zmocněnce, který nemá DS a který by poštu přebíral poslední den?..

Spodek šuplíku začne hrozit v momentě, kdy úřad zjistí, že každý jeden jejich dopis bude opětován mastným multipodáním.. Pokud se s nimi budete bavit super korektně a minimalisticky, tak pro ně samozřejmě nebude problém to vše velmi rychle vyřídit.
« Poslední změna: 01 Února 2021, 19:25:09 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 017
    • Zobrazit profil
Re:Úspěšnost v SprDeli?
« Odpověď #8 kdy: 01 Února 2021, 19:27:00 »

flesh> Aktivujte si u DS rozšířené notifikace, ať víte, kdo Vám píše.

Udaný řidič samozřejmě může protestovat, že se nejedná o zábor, ale o přestupek dle ZPPK nebo naopak.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Úspěšnost v SprDeli?
« Odpověď #9 kdy: 01 Února 2021, 21:40:18 »

Mým cílem je dokázat, že se nestal přestupek podle silničního zákona a tedy není Sprdel vůbec na místě. A kdybych udal řidiče, zase by mu přišili zábor...

Ale počítejte že vyhrát správní řízení na "já jim to vysvětlím a oni uznají že mám pravdu a odloží to" je hodně luxusní koníček..
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Úspěšnost v SprDeli?
« Odpověď #10 kdy: 03 Února 2021, 20:05:44 »

Dovolím si krátký dotaz, určitě se to bude hodit i ostatním začátečníkům.
Pasport musí mít každá obec? U mé obce (cca 25k obyvatel) jsem nikde nic nenašel.

Pokud ho obec nemá veřejně, mohu do něj nějak nahlédnout? Nebo je řešením si 106kou zjistit, jako co je dané místo v pasportu komunikací vedeno? V minulosti mi místní měšťák o jednom trávníku tvrdil, že je to chodník, ale když jsem chtěl SŘ (mohlo být moje první ::) ), tak byl laskavý a vstřícný a nechal mě odjet s napomenutím.
« Poslední změna: 03 Února 2021, 20:07:21 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Úspěšnost v SprDeli?
« Odpověď #11 kdy: 04 Února 2021, 19:41:23 »

Pasport musí mít každá obec? U mé obce (cca 25k obyvatel) jsem nikde nic nenašel.

Povinnost evidence místních komunikací (PASPORT) ukládá obcím a městům zákon č. 13/1997 Sb. v § 9.
Minimálním rozsah pasportu je uveden ve vyhlášce č. 104/1997 Sb.

Nebo je řešením si 106kou zjistit, jako co je dané místo v pasportu komunikací vedeno?

106 je ideální nástroj a lze požadovat i kopii té konkrétní části, která se tím zabývá.
Pokud tam žádnou evidenci nebo jiný záznam nemají, tak to napíšou nebo rychle něco vyrobí a napíšou.

Doplnění: v té vyhlášce je to § 5/1,2,3 a má návaznost na § 9/6 zákona 13.
« Poslední změna: 04 Února 2021, 19:46:18 od Mršťa »
IP zaznamenána

flesh

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
Re:Úspěšnost v SprDeli?
« Odpověď #12 kdy: 05 Února 2021, 09:00:26 »

flesh> Aktivujte si u DS rozšířené notifikace, ať víte, kdo Vám píše.

Udaný řidič samozřejmě může protestovat, že se nejedná o zábor, ale o přestupek dle ZPPK nebo naopak.

Díky, udělám to!!
Ale přeci pokud udám řidiče, tak se úřad dozví, kdo případně prostranství zabral, zanese to do složky a pak až to pošlou přestupkové komisi (co řeší zábory), tak už tam budou mít moje vyjádření, ne?

2M: No, doufal jsem v důkazy (že se nejedná o chodník) třeba fotografií a výpisem z katastru. Teď mám zažádáno o ten pasport, bohužel jse tam lhůta 15 dní, takže kdyžtak to holt budu zkoušet jen s tím katastrem - pochybuji, že by na městě byli připravení i s tím pasportem atd. A zkusím i argumentaci, že se po tom ani nedá chodit kdyžtak... Poprvé jsem nepřiložil foto...
http://imgbank.cz/image/9lw0
« Poslední změna: 05 Února 2021, 09:10:00 od flesh »
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 923
    • Zobrazit profil
Re:Úspěšnost v SprDeli?
« Odpověď #13 kdy: 05 Února 2021, 10:02:57 »

Ja se domnivam, ze klidne muzete s udanim/neudanim ridice/parkovace pockat az budete mit udaje z pasportu. Pokud se prestupek stal 15.1. a urad to chce napasovat na sprdel, musi 60 dni (od dne, kdy se o domnelem prestupku dozvedel) patrat po ridici. Pokud v tomto pripade tech 60 dni budete pocitat ode dne spachani a nechate si tam vuli na pripadne doruceni udani ridice, mate jeste cca 30 dni na to, abyste zjistil, zda je rozumne udat ridice (pokud se opravdu bude resit sprdel) anebo nechat urad vycukat s tim, ze sprdel to byt nemuze.
IP zaznamenána

flesh

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
Re:Úspěšnost v SprDeli?
« Odpověď #14 kdy: 05 Února 2021, 10:32:42 »

No, já se naopak bojím turbomodelu...

"Sdělení údajů o totožnosti řidiče vozidla
Pokud se provozovatel vozidla rozhodne sdělit správnímu orgánu údaje o totožnosti
řidiče (jméno, příjmení, datum narození, bydliště) vozidla zn. XXXXXX,
registrační značky XXXXX v době splatnosti určené částky, má právo, místo
zaplacení určené částky písemně oznámit správnímu orgánu na adresu v záhlaví
této výzvy osobu řidiče, která motorové vozidlo
 na uvedeném místě zaparkovala. Toto sdělení totožnosti řidiče
může být posouzeno jako podání vysvětlení
(viz. § 125h odst. 6 zákona o silničním
provozu). Podle ustanovení § 137 odst. 2 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, je
každý povinen podat správnímu orgánu vysvětlení dle § 137 odst. 1 téhož zákona.
Neuhradí-li provozovatel určenou částku, nebo nevyužije-li práva písemně sdělit
údaje o totožnosti řidiče
vozidla v době spáchání přestupku ve stanovené lhůtě,
Městský úřad LXXXX, jako příslušný správní orgán, [/b]povede řízení o přestupku
provozovatele vozidla[/b]"

Můj současný plán je tedy pořád stejný; počkat na sprdel a pak jim napsat, že provozovatel za správní delikt neodpovídá, neboť nesplňuje §2 písm a) ani b) (nejedná se o zastavení a stání a tedy ani o přestupek podle tohoto zákona). Důkaz: foto, katastr. A pokud se zadaří, tak i pasport. A kdyby se cukali, tak argumentace, že i kdyby se jednalo papírově o chodník, tak fakticky tomu tak není a nesplňuje to ani ČSN (část  přidruženého  dopravního  prostoru  určená  zejména  pro  chodce je hned vedle).
Takže pomalu začínám načítat procesní věci jako odpor, odvolání atd...
IP zaznamenána