30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Obec po mě žádá informaci - co to sakra je?  (Přečteno 2946 krát)

kuchtik00

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Obec po mě žádá informaci - co to sakra je?
« kdy: 22 Ledna 2021, 16:59:47 »

Ahoj všichni,

sice to sem asi úplně nepatří, ale třeba mi někdo pomůže..
Dostal jsem se do sporu s naší obcí ohledně vyvážení kontejnerů na tříděný odpad (ve zkratce-problém jsem já s manželkou, ne věčně plné kontejnery) a vyhrnování obecní cesty k mému pozemku (ničí ji traktorem, i když je dávno vyhrnutá ručně a nedají si říct, holt letos nový traktor z dotace se musí předvádět..). Naše obec je tak trochu specifická - cca 170 ob., dvoje dobrovolní hasiči, jen pro ilustraci.. Nemám zájem se s někým hádat, ale když už obecní úřad máme, tak ať sakra vyváží odpad, a zajišťuje osvětlení. Nic dalšího nechci a ani neočekávám, osobně jsem nikdy dřív s obcí nic neřešil, ale zkušenosti některých sousedů jsou zajímavé..
Dnes mi ale z obce přišel dopis (doporučený), ve kterém po mně obec žádá informace (např. ohledně povolení přestavby, řešení odpadních vod atd..) Časová souslednost s mými požadavky je jistě jen náhodná, přestavba je stará cca 5 let.

K dotazu - existuje něco, na základě čeho po mě vůbec může obec něco takového požadovat a stanovovat nějaké lhůty na odpověď??? Nemůže náhodou jít o překročení pravomoci ze strany starosty?
Nějaké nápady na reakci? Nechci to nechat jen tak - starosta má zvláštní talent na šikanování "slabších" kusů, takže bych mu to chtěl trošku osladit a ukázat mu, že na mě tohle nestačí.. Mám pár nápadů, ale rád bych další..

Díky za reakce, pokud by měl někdo zájem, pošlu přípis obce do SZ.
IP zaznamenána

lc81

  • Příspěvků: 738
    • Zobrazit profil
Re:Obec po mě žádá informaci - co to sakra je?
« Odpověď #1 kdy: 22 Ledna 2021, 17:33:02 »

obce jsou mor, hlavně v čechách (když stojí na poli 3 baráky, 1 je tutově výbor a opět se tam krmí místní darmožrouti), hlavně tuhle hydru si nechali narůst od dob opoziční smlouvy, ale k tomu občas moje příspěvky zde.

podle mně by šlo odpovědět, že informace mají z vlastní činnosti. pokud šla přestavba přes stavební úřad, jsou stejnak v řízení, viz rozdělovníky

bohužel je problém, že těm zmrdům nikdo nechce šlápnout na krk, viz marná snaha o možnost kontrol nkú na obce. tyhle zmrdi drží basu, tedy dostanete se na kraj, ten to zamázne, protože v zastup.a radě kraje jsou 2/3 starostů obcí, takže kraj to zamázne, nepůjde přece proti svým obcím. no a pak je jakýsi odbor dozoru a kontroly na vnitru, kdysi tam seděla soudružka kostruhová, a ty jim ještě dávají metodiky, jak vyjebávat s občany a bylo to těsně na hraně zákona, tedy aby to jen tak tak prošlo...
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:Obec po mě žádá informaci - co to sakra je?
« Odpověď #2 kdy: 22 Ledna 2021, 17:38:59 »

Možná budu plácat blbosti.
Ale pokud vás úřad osloví oficiální formou a žádá od vás nějaké informace. Němělo by být součástí onoho dopisu poučení, a hlavně z jakého důvodu a na jakém právním základě ony informace požaduje?
Pokud jak píšete vám stanovil nějaké lhůty, tak by tam nějaké paragrafy měli být uvedené.

« Poslední změna: 22 Ledna 2021, 17:58:41 od cocomoon »
IP zaznamenána

kuchtik00

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Obec po mě žádá informaci - co to sakra je?
« Odpověď #3 kdy: 22 Ledna 2021, 17:43:11 »

Taky bych něco takového očekával, ale asi marně.
Věc: Žádost o informace....... Požadované informace sdělte obecnímu úřadu do 15 dní od doručení...
Takže tak.. U nás si s nějakýma náležitostma hlavu nelámou.

IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 020
    • Zobrazit profil
Re:Obec po mě žádá informaci - co to sakra je?
« Odpověď #4 kdy: 22 Ledna 2021, 17:49:36 »

Pokud určili lhůtu, pak se jedná o usnesení. Podejte odvolání a přidejte stížnost na úředního parazita, že to usnesení zamaskoval jako výzvu (nebo co to bylo) a nepoučil Vás o opravném prostředku.
IP zaznamenána

Randalf

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
Re:Obec po mě žádá informaci - co to sakra je?
« Odpověď #5 kdy: 22 Ledna 2021, 17:53:41 »

Požadované informace sdělte obecnímu úřadu do 15 dní od doručení...

To vypadá jako by otočili InfZ :D
IP zaznamenána

lora

  • Příspěvků: 238
    • Zobrazit profil
Re:Obec po mě žádá informaci - co to sakra je?
« Odpověď #6 kdy: 22 Ledna 2021, 18:48:27 »

Uředník jede asi podle logiky: když může občan žádat uřad o informace, tak zajisté může uřad žádat občana o informace. :D
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Obec po mě žádá informaci - co to sakra je?
« Odpověď #7 kdy: 22 Ledna 2021, 20:32:18 »

podle mně by šlo odpovědět, že informace mají z vlastní činnosti. pokud šla přestavba přes stavební úřad, jsou stejnak v řízení, viz rozdělovníky

Pokud je to tak, pak by mělo jít podat na obec 106 dotaz, ve kterém se budete dotazovat na stejnou informaci s referencí na písemnosti, které jim byly doručovány od StavÚř. 
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Obec po mě žádá informaci - co to sakra je?
« Odpověď #8 kdy: 22 Ledna 2021, 22:14:41 »

Ovšem na druhou stranu vyhledání těchto informací něco stojí, že ano. Já bych obci vyčíslil náklady na vyhledání a zpracování a zaslání požadovaných informací. A nebo je vyzval k odstranění vad „podání“…
IP zaznamenána

lc81

  • Příspěvků: 738
    • Zobrazit profil
Re:Obec po mě žádá informaci - co to sakra je?
« Odpověď #9 kdy: 23 Ledna 2021, 06:25:36 »

ještě také zjistěte, kdo vlastně žádá, jestli je to výkon samosprávy nebo státní správy. jim je to fuk, hlavně, že dosáhnou svýho. nicméně když je výkon státní správy, tak samozřejmě navazuje možnost nadřízený správní orgán, typicky kraj, pak ministerstvo

oni si dělají co chtějí, což pramení z toho, že úředník (životní prostředí, stavební úřad, silniční správní úřad atd) dělá výkon státní správy, ale je to zaměstnanec té které obce, takže jim jdou vždy na ruku, i když je to protizákonné
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Obec po mě žádá informaci - co to sakra je?
« Odpověď #10 kdy: 23 Ledna 2021, 07:18:41 »

Tenhle nátlak znám. Hlavně jde o to zda vůbec nějaká přestavba byla realizována, a zda na Vás něco nemohou ohledně toho vyšťourat. Na mně to taky zkoušeli - nicméně osobně mezi 4ma očima a ne písemně což bylo výhodnější protože z mé strany bylo možné varovat dotyčnou osobu, že pokud to hodlá řešit takto podpásově, tak že v době, kdy se krajem potlouká spousta bulharských gastarbeiterů by nebylo nic divného, kdyby po cestě z restaurace spadl obličejem do ostružin, zatímco já si budu ještě povídat s hostinským. Nakonec jsme se docela slušně domluvili na kompromisu v dané věci.

Takže zvažte jestli máte na to s nimi bojovat. Pokud máte vše OK , tak bych odpověděl dotazem dle jakého zákona je žádost podávána, a že tam chybí poučení jaké právní následky to má v případě nesplnění.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Obec po mě žádá informaci - co to sakra je?
« Odpověď #11 kdy: 25 Ledna 2021, 08:30:20 »

[...] Dnes mi ale z obce přišel dopis (doporučený), ve kterém po mně obec žádá informace (např. ohledně povolení přestavby, řešení odpadních vod atd..) Časová souslednost s mými požadavky je jistě jen náhodná, přestavba je stará cca 5 let.

K dotazu - existuje něco, na základě čeho po mě vůbec může obec něco takového požadovat a stanovovat nějaké lhůty na odpověď??? Nemůže náhodou jít o překročení pravomoci ze strany starosty?
Nějaké nápady na reakci?
Pro začátek by to chtělo vidět ten dopis. Obec jako taková nejspíš nedisponuje žádným právním titulem k tomu požadovat po vás nějaká historická povolení, ale na druhou stranu, pokud se v tom dopise nedovolává žádných speciálních pravomocí, tedy nevystupuje jako úřad, necituje žádné §, podle kterých je k něčemu příslušná, nepřijde mi pouhý dotaz jako nějaké překročení pravomoci. Já jako soukromá FO či jako zástupce nějaké PO se taky můžu kohokoliv, třeba souseda, zeptat, jestli má na žumpu povolení, a klidně mu k tomu určit i nějakou lhůtu, a vystupuje-li obec jen jako tuctová právnická osoba, má takovou možnost taky.

Odpověď na váš dotaz, zda existuje něco, na základě čeho byste měl povinnost na takovou výzvu reagovat, by měl obsahovat přímo ten dopis. Pokud to tam není, za vhodnou reakci bych pokládal buď ignore, nebo jednoduchý dotaz, na základě čeho tu informaci požaduje. Třeba z něj vypadne ještě nějaká další perla.

[...] Dnes mi ale
Díky za reakce, pokud by měl někdo zájem, pošlu přípis obce do SZ.
Lepší anonymizované sem. Nevím, jak ostatní, ale já věc, která je mimo zaměření fóra, přes SZ řešit rozhodně nebudu.
IP zaznamenána

lc81

  • Příspěvků: 738
    • Zobrazit profil
Re:Obec po mě žádá informaci - co to sakra je?
« Odpověď #12 kdy: 25 Ledna 2021, 18:39:28 »

jinak pokud byly nějaké rozhodnutí kdysi, tak dnes už nebudou stejně přezkoumatelná
IP zaznamenána