30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Srážka se zvěří a majitel zvířete  (Přečteno 7402 krát)

pepan

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Srážka se zvěří a majitel zvířete
« kdy: 11 Listopadu 2020, 06:58:44 »

Zdravím,

srazili jste se někdy s např. divokým prasetem a po příjezdu myslivce si od něj nechali podepsat prohlášení, že je majitelem zvířete?
Ze zákona je myslivecké združení majitelem veškeré volně žijící zvěře, ale při náhradě škod všichni tvrdí, že nelze prokázat, který spolek je odpovědný. Pokud mi frajer podepíše po nehodě, že zvíře je jeho, jinak mu ho nevydám, zkusil bych následně uplatňovat škodu naněm.

Švagrová sejmula na rychlostní silnici srnce, škoda za 200tis. a zatímco z šoku brečela jak ze škody, tak ze zabití zvířete, tak jí ten zelený idiot vyprávěl, co všechno si z něj udělá za dobroty.
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Srážka se zvěří a majitel zvířete
« Odpověď #1 kdy: 11 Listopadu 2020, 07:09:55 »

Myslim ze jde o to kdo je spravce mysliveckeho reviru. Ten by mel zodpovidat za zvirata ktere se v nem pohybuji. Ta zelena pakaz by mela mit pojisteni pro takove pripady, ale vymoci od nich nahradu skody je temer nemozne...
IP zaznamenána

plešoun

  • Příspěvků: 193
    • Zobrazit profil
Re:Srážka se zvěří a majitel zvířete
« Odpověď #2 kdy: 11 Listopadu 2020, 08:00:32 »

Pokud se něco od dob mých několika motocyklem slovených kusů nezměnilo, tak zvěř je přírodní bohatství (bez konkrétního majitele), majetkem státu (jehož správu v tom místě vykonává příslušný spolek zelených opilců s flintama) se stane až okamžikem usmrcení.
Tedy naser si vopčane, jako vždycky.
A pokud zvíře nevydáte nebo strčíte do kufru, dopouštíte se pytláctví.

(Něco jiného je to pak u zvířat domácích, v soukromém vlastnictví.)
« Poslední změna: 11 Listopadu 2020, 08:02:22 od plešoun »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 003
    • Zobrazit profil
Re:Srážka se zvěří a majitel zvířete
« Odpověď #3 kdy: 11 Listopadu 2020, 10:25:56 »

A pokud zvíře nevydáte nebo strčíte do kufru, dopouštíte se pytláctví.
Pytláctví? Vezu zraněné zvířátko k veterináři na ošetření. :-)
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Srážka se zvěří a majitel zvířete
« Odpověď #4 kdy: 11 Listopadu 2020, 10:27:26 »

A proc ho mate v zavrenem pytli? :D
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

urbann

  • Příspěvků: 345
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Srážka se zvěří a majitel zvířete
« Odpověď #5 kdy: 11 Listopadu 2020, 10:47:54 »

To je pro jeho ochranu, aby se nezranilo o ty nože, které leží vedle ... :)
IP zaznamenána

pepan

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:Srážka se zvěří a majitel zvířete
« Odpověď #6 kdy: 11 Listopadu 2020, 18:49:07 »


Mám tendenci do toho vrazit nějaké peníze a nechat to rozseknout Ústavním soudem. Nižší instance jsou většinou úplně vypatlaný a každá úroveň vydá jiný rozsudek.
Není možné, aby po kraji pobíhala stáda přemnožených prasat, protože myslivci za jejich regulaci nemají dost peněz, ale když svini srazíte a zničíte si půlku auta, tak jsou na místě hned a ve střehu.

Pokud z něčeho těžím, dostávám dotace, vyloboval jsem si výhradní právo na lov na cizích pozemcích, tak prostě musí mít nějakou zodpovědnost a nést finanční následky. >:(
IP zaznamenána

Nikdo Nikdovič

  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil
Re:Srážka se zvěří a majitel zvířete
« Odpověď #7 kdy: 11 Listopadu 2020, 22:27:50 »

Ze zákona je myslivecké združení majitelem veškeré volně žijící zvěře

Mohu se zeptat konkrétně jakého paragrafu a zákona? Přiznám se, že v srnomrdských zákonech se moc neorientuji.

Pokud mi frajer podepíše po nehodě, že zvíře je jeho, jinak mu ho nevydám

Jak si to nevydání představujete? Ostatně pokud přijede místní srnomrd, pravděpodobně tak bude přes kontakt na policii - jakým jiným způsobem by se o nehodě dozvěděl? V takovém případě asi není úplně nejlepší řešení vstupovat zeleného lesního mužíka o objekt jeho sexuálních vášní - i když příjezd opicajtů může skrývat nějaký další funfactor.
IP zaznamenána

pepan

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:Srážka se zvěří a majitel zvířete
« Odpověď #8 kdy: 12 Listopadu 2020, 20:41:02 »

Kde jsem to četl už nevím. Je to už delší dobu, ale ten status majitele mi utkvěl v paměti.

Vycházím ztoho, že se po něhodě pro mě osoba neznámá sápe po zvířeti, jež způsobilo nehodu s velkou hmotnou škodou. Pokud se tato osoba dožaduje vydání "viníka" musí k němu mít nějaký vztah. Je majitelem, správcem, má za něj zodpovědnost?
IP zaznamenána

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:Srážka se zvěří a majitel zvířete
« Odpověď #9 kdy: 16 Listopadu 2020, 10:51:43 »

Jako myslivec  (teď do mě :-) ) bych rád upřesnil, jak to z pohledu zákona funguje.

Policie má kontakty na myslivecká sdružení a v případě nehody volá podle místa konkrétnímu provozovateli honitby (obyčejně myslivecké sdružení). Myslivec má povinnost se dostavit na místě a postarat se o zvěř (v případě zranění) dostřelem a odklizením kadávru. Podle rozsahu zranění zvěře je možné usmrcenou zvěř případně dále zpracovat na maso, ale správně by taková zvěř měla putovat do kafilerie.

Je potřeba si uvědomit, že nikdo myslivcům tuto pohotovost, náklady s cestou na místo apod. neproplácí. Další věc je ta, že dokud bude ve volné přírodě žít zvěř, bude docházet ke srážkám se zvěří. Na druhou stranu ti proklínaní myslivci se starají o to, aby zvěře bylo ve volnosti tak akorát, aby se uživila a nepřemnožila (ať si media a "ochranáři" přírody říkají co chtějí).

Co se vlastnictví zvěře týče - zvěř (jak správně už někdo napsal) skutečně nepatří spolku, v jehož revíru se zvěř vyskytuje. Navíc zvěř migruje a během dne by takto svého vlastníka změnila i několikrát. Proto nikdo není schopen přesně spočítat, kolik zvěře v revíru má a pro další hospodaření se počítá spíše s odhady.

Dále - nakládání zvěře do kufru nedoporučuji. Za prvé se jedná o pytláctví a zadruhé může být následná konzumace zdraví nebezpečná, protože ne každý dokáže zvěř vyšetřit na různé nemoci a dokonce některé vyšetření není možné bez speciálního vybavení zjistit (např. svalovec). Myslivci na toto mají speciální zkoušky a dokonce u černé zvěře se povinně posílá vzorek na laboratorní vyšetření.

A poslední věc - trochu off-topic: mrzí mě, že myslivost má mezi laickou populací takové špatné jméno (i když přiznávám, že si za to mohou myslivci z velké části sami), ale přesto jsem přesvědčený o tom, že se jedná o záslužnou činnost, díky které je možné v přírodě stále potkat zdravou a krásnou zvěř. Navíc myslivost se hodně mění - do zeleného řemesla vstupuje v poslední době celkem hodně mladých kolegů a ta generační obměna je docela znát (i když zvenčí zatím není tolik vidět).
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 921
    • Zobrazit profil
Re:Srážka se zvěří a majitel zvířete
« Odpověď #10 kdy: 16 Listopadu 2020, 11:48:10 »

OldSoldier> No, ono je to vsechno moc pekne, co pisete. Skoro mam chut si jit udelat myslivecke zkousky, dodelat C do zbrojaku a stat se tim hodnym myslivcem. To bych ale nesmel bydlet na vsi a videt, co jsou myslivci zac a jak se chovaji. Podotykam: vsichni ktere znam a/nebo vidam. Ne nekteri.

A jen na okraj - s tim, ze myslivcum za likvidaci nasledku nehody se zveri nikdo nic neproplati bych si dovolil nesouhlasit. Mel jsem tu cest ulovit prase jako prase motocyklem. Prase neprezilo, motocykl prezil s vetsimi sramy, ja prezil s mensimi sramy. Na misto nehody se dostavil odpudivy typek v omlacenem Favoritu a zacal rvat, co za hovado to prase prejelo a ze vsichni motorkari jsou hovada, ze nemaji na silnici co delat, ze takhle zrasovane prase muze akorat odvezt do kafilerie. No vyjecel toho na mne dost. Pak mi zacal do ruky strkat nejaky papir, at mu ho podepisu. Podotykam, ze jsem lezel v sanitce, osetrovatel mi napichoval zilu a ja se klepal jako drahej pes. Fizlove ho vyhodili a fizly potom vyhodil sanitak. V nemocnici jsem se fizlu ptal, co to po mne ten clovek chtel podepsat a oni mi rekli, ze myslivci si nechavaji podepsat papir pro pojistovnu, aby jim z povinneho ruceni vinika uhradila prave ty naklady s likvidaci. Zduraznuji, ze jsem mu nic nepodepsal.
Dva mesice po nehode fizlove setreni uzavreli s tim, ze se zadny prestupek nestal. Za dalsi cca mesic prisel dopis od pojistovny Kooprerativa, ze mi zrusili bonus Duvera, at jim koukam vysolit 1000Kc a ze mi zaroven zvedaji povinne ruceni o cca 100%, protoze si myslivci z meho ruceni nechali proplatit naklady na likvidaci mrsiny ve vysi cca 5000Kc. Po obdrzeni kopie protokolu od fizlu se Kooperativa omluvila (!) a cele to skoncilo. Jestl ozbrojenym alkoholikum to prase pojistovna proplatila nebo ne, nevim. Ale evidentne by jim ho proplatila, pokud bych byl vinikem te DN, respektive pokud bych se nebranil.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil
Re:Srážka se zvěří a majitel zvířete
« Odpověď #11 kdy: 16 Listopadu 2020, 14:52:14 »

Na mých pravidelných cestách vím, kde se vyskytujou srnky. Takže v denní době prostě jedu pomaleji a vždy jsem stihnul na srnky zareagovat.
Ani neplatím pojištění, protože tím neplacením 20 let už mám na případnou opravu vozu ušetřenou.
Ale vídám lidi, kteří to pálí k ránu, v noci, nebo večer stejně jako ve dne (100+). To se pak nemůžou divit, že nestačí na nic zareagovat a navíc místo rozbitého světla mají zmuchláno půl auta.
Buď to je služebák, nebo mají pojistku, nebo na to vyloženě kašlou.

Je to divoká zvěř a nevím jak by za ní mohl být někdo zodpovědný. Ono po té bouračce pokud je zvěř na místě mrtvá toho není moc k jídlu.

Ale nedavno se mi stalo, že během dne na celkem rušné silnici mi najednou vyběhla srnka. Nestačil jsem ani ň. Naštěstí nabourala do boku auta a kromě malého škrábance na plastu s autem vůbec nic není.

Já to beru jak to je. Pokud bych se toho bál (měl drahé auto), tak si udělám pojištění. Na myslivcích si nikdo nic neveme. Ani tu chcíplou srnku.

Kafilérka stojí cca 12kč kg. Za 5 tisíc to muselo být sakra velké prase.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Srážka se zvěří a majitel zvířete
« Odpověď #12 kdy: 16 Listopadu 2020, 15:05:34 »

Někteří řidiči to řeší tak, že v úseku, kde je větší šance, že jen zvěř, troubí.

Jinak známeh trefil nějakého kance, nebo co a sice auto nebylo extra zničené zvenčí, tak velká škoda byla díky tomu, že mu vystřelilo několik airbagů.
IP zaznamenána

plešoun

  • Příspěvků: 193
    • Zobrazit profil
Re:Srážka se zvěří a majitel zvířete
« Odpověď #13 kdy: 16 Listopadu 2020, 16:09:35 »

Hm, pokud to mám brát podle sebe, tak na blízká setkání chlupatého druhu mám poměrně štěstí.
- první srnec mezi holýma polema krátce po poledni, chrápal v příkopu, vyskočil mi před motorku když jsem jej míjel, rychlost kolem 100. Motorka kaput, srnec kaput, já trvalé následky. Chování zeleného opilce (doslova, nebýt toho že odjel dřív než dorazili fízli, nejspíš by mu dali dejchnout) s flintou naprosto stejné jako popisuje pan medved, dorazil asi deset minut po ohlášení nehody, těžký nezájem jestli mi třeba něco není, prostě úplně v jiným světě, divím se že nezačal dávat umělé dýchání tomu srnci.
- druhá, nějaký mládě, na dálnici ve středovém pásu, taky vyběhla když jsem ji míjel, to jsem naštěstí ustál, škody jen na majetku, co se stalo se zvířetem nevim, asi dodělalo někde jinde.
- třetí, statná laň, mezi polema v létě kolem čtvrté odpolední, kdybych nejel rychle (no přiznejme si to, jako debil ;D ), tak to i ubrzdím (škrtnul jsem ji koncem řidítka a brzdovou páčkou, čili zmáčkla mi přední brzdu ;D ). Škody jak na zdraví tak na majetku, laň utekla a předpokládám že se někdy jindy asistovaně zasebevraždila o někoho jiného.

Případů, kdy jsem to ubrzdil nebo to proběhlo až za mnou bylo taky dost. Společným jmenovatelem ale bylo vždycky stejně jako výše
- vždycky to bylo na motorce
- nebylo to v lese
- nebylo to večer
- nebylo to v úseku označeném značkou A14
- měl jsem buď sériový výfuk nebo aftermarket s tlumivkou. Když jsem měl uřvaný trubky, neviděl jsem jediné zvíře. Pokud nepočítám prasata v uniformách na mělnicku.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Srážka se zvěří a majitel zvířete
« Odpověď #14 kdy: 16 Listopadu 2020, 20:57:29 »

Někteří řidiči to řeší tak, že v úseku, kde je větší šance, že jen zvěř, troubí.
...
kamarádův děda naopak v takových úsecích opakovaně projíždí s Nivou...
v kufru je lino a 3plastové pytle
říká, že je to bezpečnější, než pod posedem  ;)
IP zaznamenána