30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Odmítnutí vydání autentizačních údajů do EET  (Přečteno 2207 krát)

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Odmítnutí vydání autentizačních údajů do EET
« kdy: 29 Září 2020, 20:01:44 »

Vím, že momentálně tady frčí korona, ale lenost úřednictva nezná mezí. Lze nějak pracovat s odmítnutím vydání autentizačních údajů pro vstup do portálu EET?

Nástin stiutace:
Podnikatel spadá do poslední vlny EET. Vyslal jsem jej na úřad pro autentizační údaje do EET portálu, abych pokladnu pro evidenci nemusel řešit na poslední chvíli. Na úřadě byl odmíntnut s tím, že "nemají notičky", "víš to říkala paní na informacích a pak jsem i s nějakou ještě volal". Já nyní řeším, jak nejvíc elegantně údaje z finančáku vylámat.

Podle §13 zákona 112/2016 Sb. odst 3  lze o údaje žádat dvojím způsobem:
a) prostřednictvím společného technického zařízení správce daně datovou zprávou s ověřenou identitou této osoby způsobem, kterým se lze přihlásit do její datové schránky, a to ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně, nebo
b) ústně do protokolu, a to u kteréhokoliv věcně příslušného správce daně.

Datovku nemá a vzhledem k antitalentu na techniku se chci vyhnout jejímu zakládání, když stěží vybere e-mail. Beru to jako poslední možnost, kdy ji aktivuju a hned zase po obdržení údajů deaktivuju a nechám ji mrtvou.
Na portálu sice lze podat podání s el. podpisem (ten podnikatel má), ale bojím se, že si s tím úřad vytře anus, když podle zákona má poplatník jenom dvě monžosti výše. Napadlo mě i podání na podatelně, ale to už rovnou můžu i přijít a nahrát jak na mě ouředník kašle a vyhrožovat nadřízeným orgánem. Poslední možnost, co mě napadla požádat s plnou mocí třeba v Praze, kde se vyskutuju.

Co se týče EET zákonů kvůli koroně, byly vyhlášeny dva, a to, že podnikatel není povinanen si plnit povinnosti do 30.9. a druhým zákonem byla tato lhůta prodloužena do konce roku.

Napadne místní zmrdobijce ještě lepší řešení? Případně s čím šermovat až tam s podnikatelem půjdu pro údaje podruhé? Požadovat rozhodnutí, že mi je nechtějí vydat podle SprŘ?
« Poslední změna: 29 Září 2020, 20:10:54 od paty »
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí vydání autentizačních údajů do EET
« Odpověď #1 kdy: 29 Září 2020, 22:37:01 »

netuším jaká je tam konkrétní situace, mě to vydali - při minulém kole - bez problému
dokonce se mě paní ptala, zda jsou ty údaje opravdu čitelné ( je to jehličkovkou na tom "neprůhledném" papíře )
před expirací jsem žádal již přes existující údaje o nové
FU Praha
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí vydání autentizačních údajů do EET
« Odpověď #2 kdy: 30 Září 2020, 00:07:05 »

Situace se má tak, že se podnikatel nechal odmítnou. Těžko říct, jestli za to může perioda, špatný oběd nebo strach z korony. Až tam půjdu já, chci mít munici na úřednickou svini, když už za ní pojedu přes půl republiky.
IP zaznamenána

lc81

  • Příspěvků: 735
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí vydání autentizačních údajů do EET
« Odpověď #3 kdy: 30 Září 2020, 07:43:18 »

Když není datovka, podávat na podatelně 2x, 1x pro ně a 1x pro mně, kam přijde jejich razítko o přijetí. Nebo poslat doporučeně.

I kdyby to náhodou nebylo vše dle daňového řádu a v nejhorším případě skončilo u soudu, tak soud obvykle přihlédne. Musí to vyznít stylem chudinka plátce nevěděl/netušil, ale úřad měl vědět (tam mají být profíci).
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí vydání autentizačních údajů do EET
« Odpověď #4 kdy: 30 Září 2020, 08:08:31 »

Jestli technicky jde požádat na portálu s el. podpisem, tak bych to zkusil. Je možné, že to s ohledem na doslovné znění § 13 zákona 112/2016 Sb. odmítnou, ale pořád jde o podání ve smyslu DŘ a úřad na něj musí reagovat, nemůže ho tiše ignorovat. Spíš bych tipnul, že to projde (že se zkrátka na el. podpis zapomnělo při psaní zákona, ale FÚ s tím jinak nemá problém).

Pokud toto neprojde, je zde možnost b), tedy ústně do protokolu. Nikoliv (nutně) na podatelnu. Ústně do protokolu znamená, že na tom úřadě někoho najdete, komu řeknete, co chcete, a on s vámi musí sepsat protokol. Ten pak podepíšete a vezmete si jednu kopii. Pokud na to nemají noty, něco nejde atp., tak pořád nic nebrání tomu podat tu žádost a sepsat o tom protokol. A pokud údajně nepůjde ani toto, tak se zkrátka sepíše protokol o tom, že jste se dostavil, chtěl požádat o autentizační údaje EET, ale to vám z důvodu XY nebylo umožněno. Pokud nepůjde ani toto, vytáhnete mobil (pokud už nenahráváte celou dobu) a požádáte danou osobu, aby vám do záznamu zopakovala, že s vámi odmítá sepsat protokol o tom, že jste se dostavil podat žádost o autentizační údaje EET.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí vydání autentizačních údajů do EET
« Odpověď #5 kdy: 01 Října 2020, 14:52:20 »

https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/eet/eet_sluzby.faces
Pokud nemáte el. podpis, tak se tem musí po odeslání vytisknout potvrzení zprávy bez zaručené el. podpisu a to na FÚ dodat do 5ti dnů.

Pokud trváte na osobním kontaktu s úřednicí, nemusíte kvůli tomu  jezdit přes půl republiky. Podální lze učinit u jakéhokoliv finančáku v republice.
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí vydání autentizačních údajů do EET
« Odpověď #6 kdy: 01 Října 2020, 19:54:36 »

https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/eet/eet_sluzby.faces
Pokud nemáte el. podpis, tak se tem musí po odeslání vytisknout potvrzení zprávy bez zaručené el. podpisu a to na FÚ dodat do 5ti dnů.

Pokud trváte na osobním kontaktu s úřednicí, nemusíte kvůli tomu  jezdit přes půl republiky. Podální lze učinit u jakéhokoliv finančáku v republice.

Takže
"(3) Žádost může podat poplatník nebo jeho zástupce oprávněný současně k převzetí autentizačních údajů pouze
b) ústně do protokolu, a to u kteréhokoliv věcně příslušného správce daně."
znamená na finančáku, ale nemusí být místně příslušný?
To by úplně nejlepší, jednak je šance, že narazím na rozumějšího pracovníka a druhak si nemusím organizovat čas na provozní dobu finančáku. Plnou moc bych si zajistil.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí vydání autentizačních údajů do EET
« Odpověď #7 kdy: 01 Října 2020, 20:28:31 »

https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/eet/eet_sluzby.faces
Pokud nemáte el. podpis, tak se tem musí po odeslání vytisknout potvrzení zprávy bez zaručené el. podpisu a to na FÚ dodat do 5ti dnů.
Tak jsem to zkusil. Jejich webová aplikace odpovídá právní úpravě, lze odeslat jen pomocí Ověření identity přihlášením do datové schránky, u volby Nepodepisovat podání je poznámka "U podávané písemnosti nelze použít" a je nedostupná, u volby Podepsat v ePodpisFS pomocí kvalifikovaného certifikátu nic není, ale je taky nedostupná. Obejít webovou aplikaci a protlačit to přímo na API jsem nezkoušel, ale nečekal bych, že by to prošlo.

To by úplně nejlepší, jednak je šance, že narazím na rozumějšího pracovníka a druhak si nemusím organizovat čas na provozní dobu finančáku. Plnou moc bych si zajistil.
Ano, podle toho předpisu je k tomu příslušný libovolný FÚ - a už jen hádám, že snad i většina pracovišť (FÚ jsou organizovány krajsky, některá pracoviště, původně plnotučné okresní úřady, nemusí poskytovat plný servis, někde prý má být třeba jen podatelna).
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí vydání autentizačních údajů do EET
« Odpověď #8 kdy: 01 Října 2020, 23:47:49 »

Díky moc! Já tu mám plnotučný krajský FÚ, takže cajk.
IP zaznamenána