30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Neoprávněné zadržování vozidla soukromou odtahovou službou po nehodě  (Přečteno 5051 krát)

Norim

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil

Dobrý den, předem se omlouvám, že toto nesouvisí přímo s dopravní tématikou, proto jsem to vložil do sekce ostatní.

Sběhlý souhrn událostí:

Věc se má tak, nedávno jsem měl dopravní nehodu, při které se vozidlo ocitlo mimo vozovku. Skrze asistenční službu odtahové služby byla přivolána odtahovka, která vozidlo naložila a měla ho odvést na námi určení místo skrze hovor s asistenční službou. (Na místě byli i hasiči, policie ne, hasiči jen odklidili kusy plastu z nárazníku atp. z vozidla nic nevytékalo, mám malý technický průkaz ponechaný, vozidlo je papírově pojizdné, ovšem motor bude asi KO) Ovšem vozidlo ale do cíle nedorazilo. Tedy ne do správného. Volal jsem tedy na pojišťovnu, že kde mé vozidlo a bylo mi sděleno, že místo cíle bylo změněno odtahovou službou, že prý se na tom se mnou odtahovka domluvila a 2 hodiny po tom, co na místě nehody už nebyl nikdo, ani hasiči atp. tak bylo na pojišťovnu nahlášena změna adresy cíle a že vozidlo se nachází asi 70km od místa, kam mělo původně dorazit a že je v areálu X (na autovrakovišti, které patří stejnému majiteli, jako odtahová služba). Sdělil jsem pojišťovně, že jak se to jako mohlo stát, že jsem nic neměnil, že jsem se ani s nikým z odtahovky na jiném místě odtahu nebavil. Bylo mi sděleno, že abych zavolal tedy přímo odtahové službě, že oni tam u sebe v interní komunikaci mají zaznamenanou mnou udanou adresu cíle, ale právě i dvě hodiny poté nahlášenou změnu adresy ze strany odtahové služby, tak abych jim zavolal a domluvil se s nimi. Když jsem se dovolal odtahovce, ani mě nenechali pořádně domluvit po mém představení a hned mi řekli, abych jim poštou zaslal velký technický průkaz pro likvidaci vozidla. Řekl jsem jim, že žádnou likvidaci vozidla nechci, že jsem si nic nedomluvil a ať vozidlo odvezou na místo, které jsem určil v pojišťovně. V tom mi bylo sděleno, že vozidlo už je připravené na rozebrání a hovor zavěšen (nemám nahráno bohužel..). Volal jsem tedy zpět na pojišťovnu a tam jim vše sdělil a pojišťovna mi řekla, že abych jim zavolal další den, že zjistí podrobnosti (bylo už kolem 10. večer). Druhý den ráno jsem zavolal tedy znova a paní na lince mi sdělila, že mi do emailu zaslali oskenovaný protokol o odtahu, kde mají být mnou vyplněné údaje, že chci vozidlo převézt jinam, že je vozidlo po srážce s překážkou a můj podpis. Prostě úplně kraviny, vozidlo se s ničím nesrazilo ani, dostalo smyk. Daný protokol jsem v emailu viděl prvně, nikdy předtím po mně nic odtahovka nechtěla mimo občanky. Trochu mi vylétly nervy a tak jsem paní hlubším hlasem sdělil, že jestli si dělají srandu, že jsem nic nepodepisoval a jako co teĎ mám dělat, když si někdo jen tak vyplní můj zfalšovaný podpis. Paní mi sdělila, že můžeme společně založit stížnost na odtah. Stížnost byla založena, pár dní se nic nedělo a cca po 4 dnech mi přišlo vyrozumění, že se stížnost zamítá, že oni mají od odtahovky protokol o odtahu (kompletně zfalšovaný) a že na základě něho jim to stačí a berou to jako vyřízené a že mi již více pomoci nemohou. Že vozidlo se nachází na daném autovrakovišti a že si ho na vlastní náklady mohu odvézt kam chci.  Nic jiného nesdělili. Vyrazil jsem tedy na PČR společně s vytisknutým oskenovaným údajně mnou vyplněným protokolem o odtahu a tam mi bylo sděleno, že podle občanky, řidičáku atp. to vypadá, že jsem to opravdu nepodepisoval já (protokol je navíc vyplněn dvěma různýma barvama písma, přičemž vše je černé, jen můj podpis (který ani neodpovídá mému podpisu, který mám v občance, nebo který používám kdekoliv jinde, je to úplně jiné písmo, ovšem to písmo sedí k písmu jak černé, tak modré tužky) a mé údaje jsou modře), ale že s tím nic dělat nemohou (????), že nemohou hodnotit, zda se jedná o zfalšovaný podpis (?????). Poslal jsem tedy odtahovce doporučený dopis s tím, že mi neoprávněně zadržují vozidlo bůh ví kde na základě jimi zfalšovaného protokolu, ovšem odtahovka si doporučený dopis nevyzvedla během 10 dní a ani nijak nereagovala pak. Jel jsem se tedy na místo odtahu podívat a našel jsem své vozidlo mezi dalšími vozidly, hozenými v areálu vzadu, jak kdyby to byl kus šrotu (auto je navíc v pořádku, akorát má vysypané dvě okna a zničený přední nárazník a jedno světlo), po těch cca 14 dnech pokryté listím, kopřivami atd. Na místě ovšem v areálu nikdo nebyl, jedná se ani o nějaké druhé, odlehlé pracoviště, celkově ta firma má dvě a toto je na okraji města až. Další den jsem se známým tedy vymyslel, že ať odtahovce zavolá on, když mě hovor vytípávají a nehodlají se bavit, a aby jim řekl, že vozidlo ode mě koupil a že si ho odtamtuď chce odvézt. Pán velmi hulvátským tónem sdělil, že vozidlo tam je, ale že nemá k dispozici jeřáb, aby vozidlo vytáhl od ostatních aut, tak aby se ozval ve čtvrtek a že mu vozidlo předá, ale chce, abych na místě byl i já, jakožto majitel vozidla a že chce 4 tisíce v hotovosti jako parkovné (????) a hovor zavěsil.

A NYNÍ přichází můj dotaz. Nehodlám platit odtahovce ještě nějaké peníze, za odtah dostala peníze od pojišťovny, i když vozidlo ani neodtáhla tam, kam měla a pojišťovna to nehodlá dále řešit nijak. Můj nápad je, že se na místo dostavím a v případě, že mi nebudou chtít vozidlo vydat, nebo že budou chtít nejdříve zaplatit jejich smyšlené parkovné za něco, co jsem si k nim ani nedal, tak zavolám policii a nechám zdokumentovat, že mi vozidlo nechtějí vydat (na místo si vezmu dokumenty jako techničák - prokázání vlastnění, vytištěný dopis od pojišťovny, že vozidlo se nachází tady a že tam nic o žádném parkovném neříkají (to je výmysl dané odtahovky) a že mi sama pojišťovna říká, že si vozidlo mohu odvézt). Platit jim za něco, co si tam člověk nedal a ještě když se o vozidlo ani nijak nestarají, není zakryto plachtou nebo něčím, aby do vozidla netekla voda, ničí se vnitřní výbava vozidla, elektrika, full výbava atp. Otázka je, co na místě mohu dělat, pokud mi vozidlo nebudou chtít vydat? Žádné uznání dluhu za parkovné nemám v plánu podepisovat, když na místo zavolám PČR, pomůže mi nějak? Je možnost dostat to vozidlo ven z areálu naložené na podvalu, skrze PČR? Když odtahovce řeknu, že jsem ochoten jim dané peníze dát, ale chci potvrzení, že dané peníze neplatím za parkovné ale proto, abych si vozidlo mohl odvést, mohu s tím pak jít k soudu a žádat peníze zpět? Co když mi vozidlo nebudou chtít vydat a budou chtít podepsat nějaký papír o parkovném, se kterým ale nesouhlasím? Pokud podepíšu papír o parkovném, je to game over, ne? Bere se to jako uznání dluhu, nebo je šance s tím jít k soudu, že jsem to podepsal jen proto, abych vozidlo dostal zpět? Nebo jim tam auto nechat a jediná možnost je jedině soud a soudit se X let, řešit neoprávněný odtah, sehnat si znalce na můj zfalšovaný podpis atd. a mezitím bude auto se ničit deštěm atp. někde u nich, i když pak nakonec stejně vyhraju? Nejlepší řešení by pro mě bylo, aby mi vozidlo vydali a pak si třeba i soudně oni vymáhali nějaké jejich smyšlení parkovné, protože u soudu oni nemají jak prokázat, že jsem si tam někdy něco dal, když mají jen můj zfalšovaný podpis, který si vyrobili svépomocí, ovšem v tom jsem skeptycký, protože oni ví, že u soudu by neměli šanci a tak budou chtít peníze na místě.

Jsem už bezradný, tento souhrn se dá rozložit do několik měsíců řešení s pojišťovnou a následně i odtahovou službou, proto děkuji všem za jakoukoliv radu a přeji hezký zbytek dne.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 887
    • Zobrazit profil

Bohužel asi úplně neumím odpovědět na Vaše otázky. Jediné co mne napadá je podat trestní oznámení.

Nicméně pro lidi kteří ještě mají pocit, že PČR je tady proto aby jim pomohla bych vypíchnul toto:

.... Vyrazil jsem tedy na PČR společně s vytisknutým oskenovaným údajně mnou vyplněným protokolem o odtahu a tam mi bylo sděleno, že podle občanky, řidičáku atp. to vypadá, že jsem to opravdu nepodepisoval já (protokol je navíc vyplněn dvěma různýma barvama písma, přičemž vše je černé, jen můj podpis (který ani neodpovídá mému podpisu, který mám v občance, nebo který používám kdekoliv jinde, je to úplně jiné písmo, ovšem to písmo sedí k písmu jak černé, tak modré tužky) a mé údaje jsou modře), ale že s tím nic dělat nemohou (????), že nemohou hodnotit, zda se jedná o zfalšovaný podpis (?????).....

Tady jste přeci mněl dostat nějaké relevantní info o tom jak postupovat dál !
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 921
    • Zobrazit profil

Nojo, ale jedine, co mu v danou chvili PCR mohla poradit, bylo presne to, co zminujete vy - podat trestni oznameni. A co kdyby to, nedejboze, chtel udelat hned na miste - to by z toho preci meli praci! To by jim soudruh pan velitel vycinkal ...
IP zaznamenána

Norim

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil

Dobrý den, na oddělení PČR nejdřív nevěděli co s tím mají dělat, pak se mě ujal policista a sdělil mi informace, které popisuji výše, a že oni sice tam vidí, že to je praděpodobně zfalšované, ale s tím nic dělat nemohou, to bylo celé :)

Spíše jsem sem napsal z důvodu, zda se někdo nesetkal s podobnou situací, případně s řešením. Přece to v tomto státě nemůže fungovat tak, že si kdekdo zfalšuje co chce a na poškozeném je pak se jít soudit, dát do toho peníze, a doufat, že soud dopadne pro něho dobře.
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil

Nemusite se hned jit soudit. Trestni oznameni nemusi koncit jen soudem. Ale ano, presne tak to v tomto state funguje. Pokud mate podezreni, ze nekdo vas podvedl, zkuste se s nim nejdrive dohodnout a pokud to nepomuze, tak ukrajince trestni oznameni.
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil

A vy mate nejaky protokol od odtahove sluzby kdyz ste jim predaval auto nebo to bylo zalozene na nejake duvere v "instituci"?  Jinak slusnej hardcore, ja teda vzdycky jezdim s tou odtahovkou no, ale ne kazdej na to ma cas, zvlast kdyz ma treba v aute deti.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

Norim

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil

Přímo od odtahové služby nemám žádný papír, ani po mě nechtěli nic podepisovat, což mi sice přišlo divné, ale v ten moment jsem to neřešil. Vozidlo jsem svěřil odtahové službě podle informací od pojišťovny, která mi dala informace o RZ odtahového auta a i jméno řidiče. Řidič odtahovky si jen opsal údaje z mé občanky, a pak, ano i mojí vlastní chybou, jsem spoléhal na to, že odtahovka dojede tam, kam má, tedy na místo, které si při mém hovoru poznamenala asistenční služba. Což se ale bohužel nestalo, po našem odjezdu, a vlastně i odjezdu všech hasičů atp. z místa události, odtahová služba kontaktovala pojišťovnu a nahlásila tam jiné, jejich místo, jako cíl odtahu a že jsou se mnou prý domluveni. Pojišťovna si toto tvrzení nijak neověřila a začala řešit rozpor až v moment, co jsem poté začal auto shánět a volat pojišťovně že co se děje, kde je vozidlo. Pojišťovně jen stačil údajný protokol o odtahu, který dodala odtahovka, který jsem já ale nikdy předtím neviděl, natož na něj něco vyplňovat, proto jsem se to snažil poté řešit s odtahovkou, ale ta se odmítá bavit a chce peníze za to, že si tam auto budu moci vyzvednout, usměvné  :)
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 859
    • Zobrazit profil

Osobně bych to řešil tím, že bych se dostavil do místa kde je reálně mé vozidlo, majiteli toho placu bych řekl, že mi teď (na nahrávání) řekne kdy přesně mi vozidlo odveze tam kam bylo domluveno a pokud by nehodlal spolupracovat tak bych před ním vytočil PČR, nahlásil krádež vozidla s tím, že jsem se s odtahovkou dohodl na konkrétním místě, vozidlo tam není a mám podezření, že ho někdo ukradl na náhradní díly a mohlo by se nacházet tam a tam..... Nakolik je to "schůdné" je druhá věc.
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil

A majitel odtahovky (nejspis kamarad fizlu) v tu chvili ukaze zfalsovanej protokol o odtahu a rekne ze to lidi zkousej aby nemuseli platit parkovny. No a zvlast neduveryhodny to bude kdyz uz tam s jednou verzi byl.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil

asi se jim Vaše vozidlo hodí
oprávněně očekávám, že vozidlo bude již v úplně jiném stavu, než v jakém jej služba převzala po nehodě...
a vy to jistě nebudete mít jak prokázat

pojišťovnu bych dle ochoty řešení tipoval na ČSOB ne ?
IP zaznamenána

Delphin

  • Příspěvků: 38
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněné zadržování vozidla soukromou odtahovou službou po nehodě
« Odpověď #10 kdy: 22 Září 2020, 07:01:02 »

Nestalo se to někde okolo Břeclavi? Dost mi to připomíná příběh přítelkyně bývalého kolegy. Policie tehdy odmítla řešit trestní oznámení s tím, že je to ultima ratio a odkázala je na občanskoprávní řízení. A dotyčného z odtahovky a tuto činnost zjevně dobře znali.

Odesláno z mého SM-A530F pomocí Tapatalk

IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 859
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněné zadržování vozidla soukromou odtahovou službou po nehodě
« Odpověď #11 kdy: 22 Září 2020, 10:44:03 »

A majitel odtahovky (nejspis kamarad fizlu) v tu chvili ukaze zfalsovanej protokol o odtahu a rekne ze to lidi zkousej aby nemuseli platit parkovny. No a zvlast neduveryhodny to bude kdyz uz tam s jednou verzi byl.
Jakože nahlásím krádež auta a fízlové to odloží na základě zfalšovaného dokladu? Věřím v našem banánistánu ledasčemu, ale tohle by nejspíš FAKT neprošlo...
IP zaznamenána

Norim

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněné zadržování vozidla soukromou odtahovou službou po nehodě
« Odpověď #12 kdy: 22 Září 2020, 11:40:22 »

Nestalo se to někde okolo Břeclavi?

Nene, jedná se o odtahovou společnost z okolí Hradce Králové / Pardubic.

asi se jim Vaše vozidlo hodí
oprávněně očekávám, že vozidlo bude již v úplně jiném stavu, než v jakém jej služba převzala po nehodě...
a vy to jistě nebudete mít jak prokázat

pojišťovnu bych dle ochoty řešení tipoval na ČSOB ne ?


Auto je v plné výbavě, takže asi fakt máte pravdu, že se jim auto hodí a snažili se to uhrát na to, že s autem nebudu mít chtít nic společného už, že to zkusí hodit na totálku a nechat si ho a ještě budou tak hodní, že za mě vyřeší likvidaci. To jim ale nevyšlo.

Jedná se o Generali Česká pojišťovna.


Můj dosavadní plán je tam ve čtvrtek dojet, požadovat auto, na vlastní náklady si ho odvézt a poté soudně rozporovat podpis a žádat náklady za můj odtah a celkově celý proces vrátit na začátek, kdy bylo vozidlo odtahovkou neoprávněně odtaženo jinam, než bylo udáno a následně potvrzeno pojišťovně s mým falešným podpisem. Nerad bych tam vozidlo nechal a nechal ho hnít, než se celý soudní spor vyřešní, ovšem problém stále nastává v tom, že vrakoviště požaduje parkovné, i když neoprávněně. Proto jsem chtěl na místo zavolat PČR, doložit jim doklady od vozidla, že jsem podle techničáku prokazatelný majitel, ukázat jim dopis od pojišťovny, kde mi sdělují, že vozidlo se nachází na tomto místě a že si ho mohu kdykoliv odvést na své náklady, ale že mi ho majitel odtahovky odmítá vydat a chce nějaké jeho smyšlené parkovné. Pokusit se to otočit proti odtahovce, že já mám nezvratné důkazy o vlastnictví auta, papír od pojišťovny, kde se nikdo nikdy o žádném parkovném nezmiňuje a že pokud odtahovka chce nějaké jejich parkovné, na základně rozporovatelného kusu papíru údajně mnou podepsaného protokolu, ať si to poté vymáhá soudně skrze občanskoprávní spor, protože pokud mají můj "nezvratný" podpis, tak u soudu to pro ně nebude problém přece :) Ovšem na to odtahovka asi nepřistoupí, když sami vědí, že by u soudu neměli šanci. Budou chtít zaplatit smyšlené parkovné, čimž podpisem jim vlastně potvrdím správnost parkovného a u soudu už to pak nebudu moci použít a vymáhat, ne?
« Poslední změna: 22 Září 2020, 11:48:35 od Norim »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněné zadržování vozidla soukromou odtahovou službou po nehodě
« Odpověď #13 kdy: 22 Září 2020, 12:26:52 »

Zkrátka jste narazil na podvodníky, to se bohužel stává. Chápu to správně, že s odtahovkou nemáte nic společného, vy jste ji nevybíral, nic kromě určení původního místa s ní nedomlouval, nic nepodepisoval atp.? Smluvní vztah tedy máte s pojišťovnou, která měla odtah zajistit v rámci asistenčních služeb, které jsou přílepkem pojistné smlouvy?

Když přeskočím Ukrajince a další nelegální možnosti, z hlediska práva existují 3 roviny.

1) Trestněprávní. Pokud odtahovka/vrakoviště falšuje cizí podpisy, saje prachy z pojišťovny, likviduje auta, která nikdo likvidovat nechtěl, požaduje „parkovné“ za stání na místě, kam si auto sama proti vůli majitele odstavila, není o tom, že někdo páchá nějaký TČ, moc pochybností. Vidím tam znaky nejen krádeže (tedy snahy se zmocnit něčeho cizího), ale i podvodu (minimálně na smluvní pojišťovnu) a vydírání (požadování parkovného proti vydání auta). Podat TO je zcela na místě. Bohužel PČR sama od sebe moc užitečná nebude, v horším případě v tom nějakým způsobem jedou taky, v lepším jsou jen líní a budou se snažit věc uzavřít s tím, že je to jen občanskoprávní resp. obchodní spor. Nesmíte se nechat odbýt a musíte využít všech prostředků a k činnosti je dokopat.

2) Obligačně-soukromoprávní. Pokud odtah měla zajistit pojišťovna, zjevně plnila vadně. Můžete po ní chtít buď aby splnila to co měla, tedy zajistila odtah tam, kam jste určil, nebo aby nahradila vzniklou škodu, nebo obojí. Když to nepůjde po dobrém (stížnost/reklamace atp.), budete ji muset žalovat. Stejně tak můžete chtít vzniklou škodu i po odtahovce.

3) Věcněprávně-soukromoprávní. Auto je zatím stále vaše věc (dokud ho nesešrotují). Pokud je neoprávněně zadržováno, můžete se vydání domáhat tzv. reivindikační žalobou, případně by to možná šlo rychleji i žalobou na ochranu rušené držby. Bude-li se chtít žalovaný bránit výkonem zadržovacího práva, neuspěje, protože těžko prokáže, že proti vám má jakoukoliv splatnou pohledávku.

Jaký je nejlepší postup těžko říct. Netuším, jakou má to auto hodnotu. Dostat ho zpět „jen“ za 4k může vypadat lákavě, ale když zároveň i podepíšete nějaký účet za parkování, není to vyloženě game over, ale samozřejmě to pak bude použito proti vám. Lepší by bylo peníze před důvěryhodnými svědky jen předat, a ideálně si nechat jen potvrdit, že jste jim peníze předal, bez uvedení důvodu. Nebo to poslat na účet. Nebo využít soudní úschovy (§ 289 an. ZŘS).

Já bych z principu nějakým podvodníkům nic nedal, i kdybych na tom měl prodělat. Zkusit si to svépomocí vyzvednout s asistencí PČR je asi věc, kterou má smysl zkusit, ale pokud to nevyjde, zašel bych za advokátem, ať pak mají další kroky větší váhu, a rozjel bych to na všech výše zmíněných frontách - tedy TO a nějaké ty předžalobní výzvy. Nejvíc pozornosti bych zaměřil na pojišťovnu, ta má co ztratit (je solventní, kromě nutnosti vše uhradit riskuje i dobrou pověst, můžete pohrozit i medializací).
« Poslední změna: 22 Září 2020, 12:29:22 od hh »
IP zaznamenána

Norim

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Neoprávněné zadržování vozidla soukromou odtahovou službou po nehodě
« Odpověď #14 kdy: 22 Září 2020, 13:13:47 »

Děkuji za rozsáhlou odpověď. Ano, je to přesně tak, jak píšete. Já komunikoval jen s pojišťovnou, která mi skrze sms zaslala název odtahové společnosti, jméno řidiče odtahovky a  RZ odtahového vozidla a přibližný čas příjezdu odtahovky na místo, já jsem si na místě zkontroloval název, RZ, na pojišťovně jsem předtím nahlásil místo odtahu adresu, kde bydlím a tím jsem to bral za "uzavřené". S odtahovou službou nemám žádný papír ani jsem jim nic na místě nepodepisoval, jen si řidič odtahovky opsal údaje z mé občanky a vyrazil do cíle odtahu, bohužel tam ale nedojel a místo toho po cca 2 hodinách na pojišťovnu sama odtahovka nahlásila změnu cíle odtahu s tím, že se na tom se mnou dohodli (přitom v ten čas už na místě dané nehody nikdo dávno nebyl) a doložili to následující den tím zfalšovaným protokolem, který pojišťovně stačil na to, aby zavřela i následnou mojí stížnost na odtah.
IP zaznamenána