30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [LOST] "Odtah" vozidla a pozdější požadavek soudu na jeho úhradu  (Přečteno 5813 krát)

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil

Při blokovém čištění ulic jsem zapomněl přeparkovat vozidlo. Ráno mě vzbudil mobil, volalo mi zabezpečené auto, že ho někdo zvedá. Rychle jsem vyběhl ven a auto až bylo naložené na odtahovém vozidle. Policajtovi jsem ukázal doklady k autu, auto pak spustili na zem. Žádnou pokutu po mě nechtěli, nic mi nedali k podepsání, ani jsem nic nepodepisoval (např. převzetí auta). Policajt mi výslovně řekl, že nic platit nebudu. Auto jsem pak jel přeparkovat.

Po nějaké době mi však přišel platební výměr od soudu, že mám zaplatit částku X za "odtah" (dopisy od "neorgánu" jsem nepřebíral). Jak se mohu bránit ? Na místě jsem byl samozřejmě připraven zaplatit cokoliv, s odstupem ale platit nic nechci. Jaké mám možnosti se bránit. Mohu např. požadovat kamerový záznam policajta, který by doložil, že po mě na místě nic nechtěli, výslovně mi bylo řečeno, že nic platit nebudu a policajt mi nesdělil, že "věc" budou řešit později.

Jak je to v případě, kdy by auto bylo zaparkované na místě před tím, než tam dali přenosné značky o blokovém čištění ?
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:&quot;Odtah&quot; vozidla a pozdější požadavek soudu na jeho úhradu
« Odpověď #1 kdy: 18 Září 2020, 22:44:58 »

Máte záznam?
IP zaznamenána

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil
Re:"Odtah" vozidla a pozdější požadavek soudu na jeho úhradu
« Odpověď #2 kdy: 18 Září 2020, 22:57:26 »

Myslíte záznam o odtahu ? Nemám. Uvidím ho asi až u soudu. V Návrhu na vydání el. platebního rozkazu je uvedeno:

Dne X provedl žalobce technický úkon (tzn. odtah, kdy je vozidlo dočasně umístěno na odtahový vůz, jeho poodjetí na vhodné místo a následné vrácení zpět po odpadnutí důvodů, na základě, kterých bylo vozidlo odtaženo) s motorovým vozidlem...
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:&quot;Odtah&quot; vozidla a pozdější požadavek soudu na jeho úhradu
« Odpověď #3 kdy: 19 Září 2020, 02:01:57 »

Omlouvám se, moje chyba, měl jsem to řádně specifikovat - myslím audio/videozáznam komunikace s fízlem. Nicméně možná myslel pokutu, tj. věc veřejnoprávní, o které je kompetentní rozhodovat.

Poplatek za odtah je věc soukromoprávní, fízl o něm rozhodovat nemůže, nárok na něj je dán zákonem a jeho výše upravena sazebníkem obce (a judikaturou) - nebylo příliš moudré nepřebírat poštu, protože to není úřad, který utaháte na prekluzi.
Odtahy obecně moc dobře hratelné nejsou, koukněte do těch pár témat, co tu jsou.

Proti EPR lze podat odpor, nicméně v případě prohry se v plnotučném řízení navyšují náklady, proto doporučuji využít lhůtu pro jeho podání k tomu se rozhodnout, jestli do toho jít či ne.
Poslali vám předžalobní výzvu?
IP zaznamenána

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil
Re:"Odtah" vozidla a pozdější požadavek soudu na jeho úhradu
« Odpověď #4 kdy: 19 Září 2020, 11:20:22 »

Vlastní videozáznam komunikace s policajtem nemám, neměla by to být jejich povinnost ? Zde na serveru jsem našel jen jeden částečně podobný případ:

https://www.30kmh.cz/index.php?topic=5062.0&fbclid=IwAR1JSbea95xKcem3VQd_Fux5UquFTdxDjh2t6QTYd4tFYfUZ0nou53hCXe8

Pokud auto na daném místě zaoparkoval někdo jiný, myslím že je problém "neorgánu - státní správu nevykonává" prokázat u soudu, kdo auto na dané místo zaparkoval. Neplatí zde asi postup, jako v případě "orgánu", kdy, pokud nelze zjistit řidiče, je za přestupek odpovědný vlastník vozidla.

I kdyby mě soud nějak nutil, abych řekl, kdo tam vozidlo zaparkoval a jméno sdělil, je věc podle mě již po roce promlčena.

Silno kartou by také mohlo být, jak je zákonem definován "odtah vozidla". Jak psal někdo v diskuzi u příspěvku výše:

3) Zákon zná pouze „odtah vozidla“, a žádný „čtvrt, půl, třičtvrtě odtah“.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:"Odtah" vozidla a pozdější požadavek soudu na jeho úhradu
« Odpověď #5 kdy: 19 Září 2020, 11:34:04 »

ad bod 3) ano, to sice je tak, ale je to možné aplikovat v okamžiku, kdy se například zrovna dostavíte ke svému autu, u kterého vyčkává odtahovač a chce zaplatit tzv. částečný odtah. A to zejména když odtahovači jezdí s městkou opicí v režimu náhodného lovu. Pak ano, zákon nezná částečný, čtvrteční či poloviční odtah. Odtah se buď konal či nekonal a hotovo.
V tomto případě ale již auto bylo naloženo a v podstatě odjelo z místa (byť pár metrů) a jest to nazváno jako technický odtah. Obávám se, že u soudu byste v tomto bodě tahal za významně kratší část provazu…
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:"Odtah" vozidla a pozdější požadavek soudu na jeho úhradu
« Odpověď #6 kdy: 19 Září 2020, 12:00:10 »

Citace: Kevil
Vlastní videozáznam komunikace s policajtem nemám, neměla by to být jejich povinnost ?
Orgán o všem sepisuje protokoly nebo úřední záznamy (resp. měl by) a i pokud videozáznam náhodou vznikne, nikde není zaručeno, že ho dostanete (zákonitě když ho nejvíc potřebujete např. pro obhajobu se zázračně "ztratí"). Proto je potřeba v případě, že už se s fízlem pouštím do nějakého rozhovoru, si to alespoň nahrávat, jinak je lepší se s ním vůbec nebavit.

Citace: Kevil
Pokud auto na daném místě zaoparkoval někdo jiný, myslím že je problém "neorgánu - státní správu nevykonává" prokázat u soudu, kdo auto na dané místo zaparkoval. Neplatí zde asi postup, jako v případě "orgánu", kdy, pokud nelze zjistit řidiče, je za přestupek odpovědný vlastník vozidla.
Silno kartou by také mohlo být, jak je zákonem definován "odtah vozidla". Jak psal někdo v diskuzi u příspěvku výše:
3) Zákon zná pouze „odtah vozidla“, a žádný „čtvrt, půl, třičtvrtě odtah“.
Těsně vedle. V případě blokového čištění se postupuje podle §§ 19a a 19b zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích. V prvé řadě v zákoně neexistuje termín "odtah", hovoří se o odstranění vozidla a případném odstavení na vhodném místě (a následném vrácení), o odtahu tam není ani slovo, proto hrát si s terminologií "1/4, 1/2, 3/4 odtah" vůbec nemá smysl, vozidlo je odstraněno v okamžiku, kdy jej odtahovka zvedne z PK. Obec může sazebníkem upravit poplatky za jednotlivé úkony (tak, jak vznikají skutečné náklady).
Zároveň se v § 19b odst. 2 ZoPK dočtete, že náklady za odtah putují (v případě splnění podmínky) za provozovatelem vozidla, řidič tedy nikoho zajímat nebude, obec má pohledávku za provozovatelem a po nikom jiném ji tedy ani vymáhat nemůže (a i kdyby, proč by si to komplikovali).

Citace: Kevil
I kdyby mě soud nějak nutil, abych řekl, kdo tam vozidlo zaparkoval a jméno sdělil, je věc podle mě již po roce promlčena.
Omyl, jak jsem již psal, pohybujeme se v občanskoprávní rovině, kde se uplatní ustanovení o promlčení podle občanského zákoníku, konkrétně § 629 NOZ (3 roky). Kromě toho se běh lhůty staví uplatněním práva u soudu - ve vašem případě lhůtu stavělo podání návrhu na vydání EPR. Promlčecí lhůta neběží po celou dobu, kdy probíhá řízení, takže na promlčení to opravdu neuhrajete.
« Poslední změna: 19 Září 2020, 12:03:32 od IZS »
IP zaznamenána

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil
Re:"Odtah" vozidla a pozdější požadavek soudu na jeho úhradu
« Odpověď #7 kdy: 19 Září 2020, 12:31:38 »

V tomto případě ale již auto bylo naloženo a v podstatě odjelo z místa (byť pár metrů) a jest to nazváno jako technický odtah. Obávám se, že u soudu byste v tomto bodě tahal za významně kratší část provazu…

To se právě nestalo, auto bylo pouze naloženo na odtahový vůz, nebylo snad ani ještě zajištěno, a neodjelo z místa ani o centimetr.
IP zaznamenána

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil
Re:"Odtah" vozidla a pozdější požadavek soudu na jeho úhradu
« Odpověď #8 kdy: 19 Září 2020, 12:53:50 »

...vozidlo je odstraněno v okamžiku, kdy jej odtahovka zvedne z PK...

A to definuje zákon kde ? Odtahový vůz nepopojel ani o píď.

Ještě mě napadla jiná věc. Samozřejmě jsem byl připraven provést úhradu na místě, ala po výslovném sdělení policajta, že nic platit nebudu jsem byl v klidu. Žádnou úhradu po mě na místě nepožadoval ani řidič odtahového vozu, který mi auto bez jakýchkoliv řečí sundal. Nelze se toho nějak chytit ? Myslím si, že by se věc měla řešit hned na místě, pokud tomu nic nebrání. Připadá mi to, jako kdybych měl být za stejnou věc "honěn" s časovým odstupem 2x.

Podle mě mi neměl řidič odtahovky auto vydat, pokud jsem nezaplatil odtah na místě (samozřejmě po vydání dokladu) , případně mi ho měl vydat jen po mém podpisu dokumentu, že se zavazuji uhradit částku X za odtah do nějaké lhůty.
« Poslední změna: 19 Září 2020, 13:00:28 od Kevil »
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:&quot;Odtah&quot; vozidla a pozdější požadavek soudu na jeho úhradu
« Odpověď #9 kdy: 19 Září 2020, 13:10:09 »

@Kevil: jen v rychlosti, pokud mě někdo nedoplní, tak to pak večer doladím sám, ale pokud nemáte v ruce potvrzení o prominutí dluhu, tak tím, že vás nějaký řidič nezkasíroval pohledávka nezanikla.
Stejně tak není správné druhé tvrzení o zadržení vozidla, je na to judikatura, podle mě se tam řešilo, že to ustanovení nezakládá obligaci ze zákona (tím si nejsem jist, jestli tam bylo), ale i kdyby, tak nejde zastavit pohledávku ve výši pár tisíc autem v hodnotě mnohonásobně vyšší (to judikováno určitě bylo).
IP zaznamenána

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil
Re:&quot;Odtah&quot; vozidla a pozdější požadavek soudu na jeho úhradu
« Odpověď #10 kdy: 19 Září 2020, 13:41:21 »

... tak nejde zastavit pohledávku ve výši pár tisíc autem v hodnotě mnohonásobně vyšší (to judikováno určitě bylo).

Osobně to beru tak, že když po mě řidič odtahovky na místě žádnou úhradu za "odstranění vozidla" nechtěl a ani mi nedal nic podepsat a vozidlo mi vydal, o "odstranění vozidla" v daném případě nešlo.

P.S. V minulosti mi odtáhli auto na odtahové parkoviště a bez zaplacení mi ho odmítli vydat i když jsem byl připraven podepsat, že částku zaplatím. Hodnota auta vůči výši úhrady za odtah je vůbec nezajímala. Musel jsem zaplatit na místě, jinak by mi auto nevydali.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:&quot;Odtah&quot; vozidla a pozdější požadavek soudu na jeho úhradu
« Odpověď #11 kdy: 19 Září 2020, 19:21:31 »

P.S. V minulosti mi odtáhli auto na odtahové parkoviště a bez zaplacení mi ho odmítli vydat i když jsem byl připraven podepsat, že částku zaplatím. Hodnota auta vůči výši úhrady za odtah je vůbec nezajímala. Musel jsem zaplatit na místě, jinak by mi auto nevydali.

To se v čase měnilo.. teď snad vydají auto když podepíšete uznání dluhu.

Ale při blokovém číštění auto neodtahují na odtahové parkoviště.. protože padl rozsudek že po čištění ho musejí vrátit zpátky.
A tak při čištění by měli jen auto zvednout (a nebo dát někam stranou), vyčistit pod ním a dát auto zpátky.
K tomu podle vašeho popisu i došlo.
IP zaznamenána

Kevil

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil
Re:"Odtah" vozidla a pozdější požadavek soudu na jeho úhradu
« Odpověď #12 kdy: 20 Září 2020, 11:23:33 »

V článku:
https://www.litomerice.cz/potrebujivyridit/3640-naklady-za-odtah-vozidla

se mj. píše:

Provozovatel, který neuhradí náklady za odtah při převzetí vozidla, obdrží daňový doklad-fakturu k jejich úhradě. Pokud ve lhůtě splatnosti nezaplatí, je mu zaslána předžalobní výzva s náhradní lhůtou k plnění a poté (nezaplatí-li) je dlužná částka vymáhána soudní cestou.

V tom spatřuji rozpor, náklady jsem mohl zaplatit hned na místě, po spuštění vozidla z odatahového vozu a ne aby mě pak někdo honil u soudu. Myslím si, že bych neměl být za stejnou věc "řešen" 2x.

Jak jsem již psal, pokud mi vozidlo vydali bez faktury, nedošlo k "odstranění vozidla".

IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:"Odtah" vozidla a pozdější požadavek soudu na jeho úhradu
« Odpověď #13 kdy: 20 Září 2020, 11:58:26 »

Ještě to trochu rozvedu, ono té judikatury v tomto směru není mnoho, protože se jedná o "bagatelní částku", řízení tedy probíhá primárně v první instanci (tj. u okresního soudu) a ve věci samé není přípustné odvolání (dokonce se tím odmítl zabývat i ÚS, viz. např. I. ÚS 561/15). V případě, že se do soudního sporu pustíte to tedy musíte hrát na "první dobrou", prohra u okresního soudu bude totiž s největší pravděpodobností game over (hrát už se pak dá maximálně o náklady řízení).

Prakticky jediným styčným judikátem v tomto směru, který obsahuje většinu toho, co tu padlo (mj. je to i judikát, na který odkazuje 2M), je rozdudek NS ze dne 9. 12. 2010, sp. zn. 21 Cdo 4546/2009.
Se vznikem obligace se to má tak, že pohledávka za provozovatelem sice vzniká, ale v době vyzvednutí vozidla (realizace odtahu) ještě není splatná, tedy k ní věřitel nemůže uplatnit zadržovací právo, které lze uplatnit pouze k existující splatné pohledávce.

Zároveň je tím dané, že pohledávka vzniká naplněním podmínek ze zákona, nemusíte k ní u odtahu dostat žádný papír a nemusíte ani nic podepisovat, to na existenci pohledávky nemá vliv.
Pokud je mi známo, tak jediné, co dávaly odtahovky kdy podepsat při vyzvednutí auta byl protokol o převzetí auta, čímž se odtahovka chrání proti uplatnění práva ze škody na majetku způsobeném odtahovkou při odstranění vozidla z PK a uskladnění, a uznání dluhu, což je pouze prostředek ochrany věřitele, kdy se pouze utvrzuje již existující pohledávka (např. promlčení se prodlužuje na 10 let od podpisu uznání).

Pro váš případ je tedy směrodatné zejména:
- jestli byly naplněny podmínky ze zákona o PK pro to, aby náklady za odtah nesl provozovatel
- jestli vás věřitel obeslal s předžalobní výzvou, což je podmínka pro uplatnění nákladů
pokud nahrajete co nejvíce informací, tak můžeme zkusit vymyslet něco dalšího, ale obecně mi přijde jednodušší zaplatit ten příkaz. Doporučení vzít si advokáta je zřejmě na místě.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:"Odtah" vozidla a pozdější požadavek soudu na jeho úhradu
« Odpověď #14 kdy: 20 Září 2020, 12:00:04 »

@Kevil: Jedna věc je, co si myslíte, druhá věc je, jak to je. Pokud nechápete rozdíl mezi veřejným a soukromým právem a odmítate akceptovat co se tu píše a chcete se nějak bránit, tak vám nezbývá nic jiného, než ten právník.
IP zaznamenána