30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Špatný VIN, zadržení ORV i RZ  (Přečteno 6531 krát)

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
[WIN] Špatný VIN, zadržení ORV i RZ
« kdy: 10 Dubna 2020, 16:24:49 »

Zatím jen informace, které mám z krátkého telefonátu, postupně budu doplňovat další informace jak je budu mít k dispozici.

Majitel motocyklu provedl výměnu rámu, avšak v dokladech stále zapsáno původní VIN. Dnes zastaven PČR. Na základě nesedícího čísla rámu, mu opicisté zadrželi ORV, ale také RZ (!) a zakázali mu další jízdu.

Vyhrožovali vysokými pokutami ve správním řízení, 10k za špatný VIN, 50k provozovateli, blekotali něco o (tím pádem) neplatné technické a absenci povinného ručení.

Pokutu provozovateli bude předpokládám těžko uložit, neboť tento motocykl vlastně provozovatele de iure nemá. Motorkář si rám koupil ze zahraničí (má doklad), ale nikdy jej nepřihlásil ani nebyla provedena přestavba. Tj z pohledu zákona vlastně jel na nepřihlášeném motocyklu (který tedy nemá provozovatele), na kterém měl umístěnu RZ ze svého (jiného stroje).

Už jste někdy někdo slyšeli o zadržení RZ? Já jen o nějakých návrzích.

Co s tím? Nahlásit krádež RZ?
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Špatný VIN, zadržení ORV i RZ
« Odpověď #1 kdy: 10 Dubna 2020, 23:25:12 »

Vím z mého blízkého okolí o zadržených RZ u auta s převařeným VINkem, šli na jistotu, muselo to být na udání. Řidič bohužel neznalý FSM a zpíval víc než je zdrávo.
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Špatný VIN, zadržení ORV i RZ
« Odpověď #2 kdy: 11 Dubna 2020, 12:53:01 »

Může vůbec fízl legálně zadržet RZ? V ZPPK jsem nic takového nenašel. Leda snad třeba podle § 34(1)(b) zákona o PČR, ač mi nepřijde, že by byly splněny podmínky.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Špatný VIN, zadržení ORV i RZ
« Odpověď #3 kdy: 11 Dubna 2020, 18:01:18 »

Já to chápu tak, že de iure byl zastaven na nepřihlášeném motocyklu A, na kterém měl umístěnou RZ z motocyklu B a předložil ORV od motocyklu B. ORV motocyklu B bylo zadrženo na základě zjištěných nebezpečných závad na motocyklu A, zatímco motocykl B na místě de iure vůbec nebyl.

Tak už mám i doklad o zadržení ORV. VIN (B) je uvedeno podle ORV (resp. TP), nikoli podle rámu (A).
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Špatný VIN, zadržení ORV i RZ
« Odpověď #4 kdy: 05 Října 2020, 18:42:00 »

Motorkáři byl doručen příkaz a skoro půl roku od přestupku bylo tedy správní řízení zahájeno. Samozřejmě jsem mu poradil podat včas odpor a získat kompletní kopii spisu vč. CD.

V tuto chvíli mne napadá několik (vzájemně nekompatibilních) cest:

1. Vzhledem k tomu, že ve spisu jsou (prý) fotky jak z místa kontroly, tak z následné technické kontroly, mohlo by být zřejmé, že se jedná o jednu a tu samou motorku.

1a. Motorkář měl z nějakého důvodu přelepený štítek s VIN. Na rozdíl od přelepení RZ to ale není přestupek (nebo alespoň ne tak závažný).

1b. Měl tam pouze jiný rám, což je pouze jedna z mnoha částí. De facto se tak jednalo o přihlášenou a pojištěnou motorku, pouze s výměnou jedné součástky.

2. Má dvě stejné motorky (druhou na okruh) a nějaký dobrák mu v garáži přehodil značku. Před jízdou zkontroloval technický stav vozidla (brzdy brzdí, světla svítí, stěrače stírají), ale už jej nenapadlo kontrolovat VIN. Chybí zavinění.

3. K formálnímu aspektu přestupku sice došlo, ale rozhodně nebyla ohrožena bezpečnost provozu, takže vlastně nebyl naplněn materiální aspekt a čin tak není přestupkem.

Někdo nějaké další nápady?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Špatný VIN, zadržení ORV i RZ
« Odpověď #5 kdy: 26 Října 2020, 15:16:55 »

Po podaném odporu vyblil úřad výzvu k vyjádření se k podkladům rozhodnutí, kterou ovšem poštovní doručovatel předal tchýni obviněného. Doporučil jsem mu zachovat radiový klid.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Špatný VIN, zadržení ORV i RZ
« Odpověď #6 kdy: 07 Prosince 2020, 18:17:32 »

Doručeno rozhodnutí.

Ačkoli obsahuje nějaké rozpory, navrhoval bych v prvním kole argumentovat jen a pouze nemožností se vyjádřit k podkladům pro rozhodnutí. To by snad mělo na jedno vrácení stačit a věcné argumenty si tak lze ponechat do kola druhého. Nebo máte někdo lepší nápad?
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Špatný VIN, zadržení ORV i RZ
« Odpověď #7 kdy: 07 Prosince 2020, 22:36:34 »

Ačkoli obsahuje nějaké rozpory, navrhoval bych v prvním kole argumentovat jen a pouze nemožností se vyjádřit k podkladům pro rozhodnutí.

Pokud prokáže doručení tchýni, o čemž se dozvěděl až po doručení rozhodnutí, tak to v pohodě stačí.
Nadto střední čechy nikam nespěchají, možná ani druhé kolo nebude.

IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Špatný VIN, zadržení ORV i RZ
« Odpověď #8 kdy: 23 Ledna 2021, 01:17:28 »

22.01.2021 doručena výzva k odstranění nedostatků podaného (blanetního) odvolání

Jelikož jde o papíry, asi by bylo vhodné v doplnění odvolání trochu odkrýt karty. Jen váhám jak to formulovat. Koncept:

V rozhodnutí je uvedeno, že mi dne 26.10.2020 byla doručena výzva k vyjádření se k podkladům před vydáním rozhodnutí a že mi tato výzva byla řádně doručena do vlastních rukou, což má být doloženo doručenkou listovní zásilky s vyznačeným dnem převzetí a mým podpisem. Toto tvrzení je nepravdivé,
a) žádná taková výzva mi doručena nebyla a žádnou doručenku takové výzvy jsem nepodepisoval.
b) až nyní jsem zjistil, že tato výzva byla doručena mé tchýni, nikoli mé osobě.
c) až nyní jsem zjistil, že tato výzva byla doručena mé tchýni, nikoli mé osobě. Přikládám čestné prohlášení mé tchýně, že převzala tuto písemnost.


Kterou variantu byste volili vy? Případně nějakou jinou? Díky!
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Špatný VIN, zadržení ORV i RZ
« Odpověď #9 kdy: 30 Ledna 2021, 02:30:28 »

Nástřel doplnění odvolání, budu rád za připomínky. V plánu poslat v pondělí 01.02.2021 (poslední den lhůty) obyč. e-mailem a v pondělí 08.02.2021 potvrdit doporučeným dopisem.


Doplnění odvolání

V souladu s výzvou k odstranění nedostatků podaného odvolání spis. zn. DSA/18865/20/LUVE č.j. 1108/DSA/21/LUVE tímto včas doplňuji odvolání proti rozhodnutí spis. zn. DSA/18865/20/LUVE č.j. 68466/DSA/20/LUVE (dále také jen „Rozhodnutí“), které vydal Městský úřad Mělník (jako správní orgán prvního stupně, dále také jen „SO1“) o následující odvolací důvody:

V Rozhodnutí SO1 lživě uvádí:

„Obviněný byl správním orgánem následně písemně vyzván k vyjádření se k podkladům před vydáním rozhodnutí v souladu s § 36 odst. 3 správního řádu. Současně byl obviněný vyrozuměn o následcích podaného odporu, a poučen že v souladu s § 80 odst. 2 ZOP má právo požádat o nařízení ústního jednání, pokud je to nezbytné k uplatnění práv obviněného. Výzva byla obviněnému řádně doručena do vlastních rukou dne 26.10.2020, jak je doloženo doručenkou listovní zásilky s vyznačeným datem převzetí a podpisem obviněného.“

Toto tvrzení se nezakládá na pravdě, zmiňovaná Výzva mi nikdy doručena nebyla. Dne 26.10.2020 mi dokonce nebylo doručeno vůbec nic a v žádném případě jsem žádnou doručenku nepodepisoval. Pokud SO1 tvrdí, že disponuje doručenkou takového dopisu, tato v žádném případě nemůže obsahovat můj podpis. Nabízí se podezření, zda SO1 můj podpis na doručence nezfalšoval.

Vzhledem k výše uvedenému je zřejmé, že mi před vydáním rozhodnutí nebylo v rozporu s § 38 odst. 3 správního řádu umožněno se vyjádřit k podkladům rozhodnutí, čímž jsem byl krácen na svých právech.

Také jsem nebyl poučen o možnosti žádat o nařízení ústního jednání, čímž jsem byl krácen na právech.

Každý jednotlivý výše uvedený odvolací bod pak stačí ke zrušení napadeného rozhodnutí a zastavení správního řízení. Na základě výše uvedeného nezbývá než konstatovat, že správní řízení bylo vedeno v příkrém rozporu s právními předpisy a bylo stiženo procesními vadami takového charakteru, že zakládají zřetelný důvod pro zrušení rozhodnutí a zastavení řízení. Proto navrhuji, aby správní orgán prvního stupně řízení v rámci autoremedury podle § 87 správního řádu zastavil. Neučiní-li tak, žádám v souladu s § 36 odst. 2 správního řádu o zaslání kopie stanoviska správního orgánu prvního stupně předaného nadřízenému správnímu orgánu společně s odvoláním podle § 88 správního řádu, a dále navrhuji, aby odvolací správní orgán rozhodl o nepřezkoumatelnosti napadeného rozhodnutí, napadené rozhodnutí zrušil a řízení zastavil.

Žádám o sdělení informace, která oprávněná úřední osoba bude o odvolání rozhodovat.

Stížnost

Vzhledem k výše uvedené lži podávám stížnost na postup Bc. Lucie Verbířové. O přijatých opatřeních a způsobu potrestání Bc. Lucie Verbířové si přeji být informován.

Námitka podjatosti

Vzhledem k výše uvedeným nestandardním postupům Bc. Lucie Verbířové mám důvodné podezření o podjatosti této úřednice. Podávám tedy námitku podjatosti proti Bc. Lucii Verbířové a všem jejím nadřízeným vč. starosty Mělníka.

Připomínám, že až do vyřízení námitky podjatosti můžete dle § 24 odst. 4 správního řádu vykonávat pouze takové úkony, které nesnesou odkladu. Rozhodování, zda bude SO1 postupovat dle § 87 správního řádu a nebo věc předá k odvolacímu orgánu však nepochybně odkladu snese.

Jsem s pozdravem a předem děkuji za kladné vyřízení.

Pyrát



Ještě je otázka, zda nepřidat požadavek na posudek písmoznalce, čí že ten podpis na doručence vlastně je.
« Poslední změna: 30 Ledna 2021, 02:48:32 od Číkus »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Špatný VIN, zadržení ORV i RZ
« Odpověď #10 kdy: 30 Ledna 2021, 02:44:55 »

Váhám, zda Pyráta v příštím týdnu (tj. mezi podáním doplnění odvolání e-mailem a potvrzením doporučeným dopisem) poslat nahlédnout do spisu.

Výhoda: Mohl by na doručence poznat podpis tchýně a do dopisu doplnit i její čestné prohlášení, že dopis převzala (a doručenku podepsala) ona.

Nevýhoda: SO2 by mohl zkoušet nějaké myšlenkové pochody, že nahlédnutím byla výzva doručena a že se tedy Pyrát mohl vyjádřit k podkladům v rámci odvolacího řízení.

Co vy na to?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Špatný VIN, zadržení ORV i RZ
« Odpověď #11 kdy: 04 Února 2021, 23:04:19 »

V pondělí 01.02.2021 Pyrát podal doplnění odvolání e-mailem a ve středu 03.02.2021 se zastavil nahlédnout do spisu. Našel tam doručenku, přičemž podpis na ní okamžitě poznal  patří jeho tchyni. V pondělí 08.02.2021 potvrdí doplnění odvolání doporučeným dopisem. Navíc uvádí, že podpis na doručence je jeho tchyně a připojuje čestné prohlášení, kde tato potvrdí, že se jedná o její podpis.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Špatný VIN, zadržení ORV i RZ
« Odpověď #12 kdy: 28 Února 2021, 14:09:08 »

19.02.2021 Pyrátovi doručeno Vyrozumění o předání věci odvolacímu orgánu.

SO1 stále trvá na tom, že výzva k vyjádření se k podkladům byla Pyrátovi doručena. Předpokládám (možná trochu naivně), že pokud by SO2 rozhodl nepříznivě, mělo by to jít lehce u soudu. Ale obávám se, že se Pyrátovi nebude chtít podávat žalobu a navíc správní žaloba nemá odkladný účinek a tak by k zákazu řízení stejně došlo.

Myslíte, že má smysl na SO2 podávat ještě nějaké podání (třeba znova čestné prohlášení tchyně tentokrát s ověřeným podpisem)?

IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Špatný VIN, zadržení ORV i RZ
« Odpověď #13 kdy: 28 Února 2021, 16:46:54 »

Myslíte, že má smysl na SO2 podávat ještě nějaké podání (třeba znova čestné prohlášení tchyně tentokrát s ověřeným podpisem)?

Nemá.

IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Špatný VIN, zadržení ORV i RZ
« Odpověď #14 kdy: 03 Června 2021, 19:42:22 »

31.05.2021 Pyrátovi doručeno rozhodnutí SO2, kterým se napadené rozhodnutí SO1 ruší a věc se vrací k novému projednání.

Do promlčení 27.11.2021 (původní rozhodnutí vypraveno 26.11.2020) zbývá bohužel ještě hromada času na to, aby SO1 řádně doručil výzvu k vyjádření se k podkladům rozhodnutí a vydal nové rozhodnutí.

Nabízí se zkusit nějaké obstrukční praktiky, například:

- žádost o přezkum rozhodnutí SO2, kdy obviněný tvrdí, že SO2 měl řízení zastavit a nikoli vrátit k novému projednání
- námitka podjatosti proti celému SO1 a žádost o přesun někam jinam, neboť celý SO1 je podjatý, když prokazatelně lže s úmyslem uškodit účastníkovi řízení

Nějaký další nápad?
IP zaznamenána