30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Amnestie/milost na zabavené ŘP - koronavirus  (Přečteno 6885 krát)

tygr

  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
Amnestie/milost na zabavené ŘP - koronavirus
« kdy: 11 Března 2020, 12:02:35 »

Měl bych dotaz na skutečné právní experty.

Je možné udělit amnestii či milost na udělené zákazy řízení (soud, úřad) a vybodovaní?

Lze to vůbec a pokud ano, musí o tom výhradně rozhodovat prezident, nebo může vláda a úřady?

Samozřejmě se ptám v souvislosti s současnou situací, kdy všichni raději doporučují kvůli riziku nákazy jezdit autem a co nejméně používat veřejnou dopravu...

Jestli by v tomto nebyla teoretická možnost, jak získat zpět "sebrané papíry".
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Amnestie/milost na zabavené ŘP - koronavirus
« Odpověď #1 kdy: 11 Března 2020, 14:33:22 »

Amnestii vyhlašuje prezident republiky.. řeší to §104 přestupkového zákona.

Podle §104(2) b) teoreticky prezident asi může zrušit uložené zákazy řízení.

Teoreticky ta možnost opravdu existuje.. že by se to opravdu stalo je asi vyloučené.
IP zaznamenána

TomRider

  • Příspěvků: 151
  • Jsem pirát silnic a můj revír je dálnice :-)
    • Zobrazit profil
Re:Amnestie/milost na zabavené ŘP - koronavirus
« Odpověď #2 kdy: 11 Března 2020, 14:35:00 »

Teďka mě napadlo, že kvůli  koronaviru se možná hodně řízení dostane do překluze, jelikož i úředníci mají děti a díky tomu že jsou zavřené školky a školy zůstávají doma.
IP zaznamenána
Co mají společného úředník a žába?
Celý den jen sedí, čumí a vymýšlí nesmysly.

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Amnestie/milost na zabavené ŘP - koronavirus
« Odpověď #3 kdy: 11 Března 2020, 14:42:29 »

TomRider> Ale to jim neruší povinnost včas reagovat např. na infožádosti :-)
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
Re:Amnestie/milost na zabavené ŘP - koronavirus
« Odpověď #4 kdy: 11 Března 2020, 14:45:00 »

To, ze maji urednici deti je daleko horsi tragedie nez nejaky koronavirus ...
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Amnestie/milost na zabavené ŘP - koronavirus
« Odpověď #5 kdy: 12 Března 2020, 14:44:26 »

To, ze maji urednici deti je daleko horsi tragedie nez nejaky koronavirus ...

+1  :)
IP zaznamenána

tygr

  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
Re:Amnestie/milost na zabavené ŘP - koronavirus
« Odpověď #6 kdy: 30 Března 2020, 13:55:08 »

Tak jsem psal i ministrovi:

ŽÁDOST

Ministerstvo dopravy k rukám ministra             Doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA.
Ministerstvo vnitra k rukám ministra                 Jan Hamáček

na vědomí: předseda vlády

 

Vážený pane ministře Havlíčku, Vážený pane ministře Hamáčku,

 

vzhledem k současné situaci si odpustím veškeré úvody, a protože vím, že čas je to, kterého máme všichni velmi málo, se pokusím být maximálně stručný.

Věc se týká řekněme průřezového odvětví ministerstva vnitra a ministerstva dopravy, tedy řidičských oprávnění a průkazů.

V říjnu roku 2019 jsem z důvodu dosažení 12 bodů v bodovém hodnocení řidiče pozbyl řidičské oprávnění na dobu jednoho roku. Je zbytečné jmenovat dopravní přestupky (pásy, rychlost…), kterých jsem se dopustil a v jakém časovém sledu, že to vedlo k tzv. "vybodování".  Tyto informace jsou uvedeny v registru řidičů.

Jsem zaměstnán jako xxxxxxxxx (viz. pracovní smlouva), kdy pro výkon této činnosti je krom jiného vyžadován psychologické i psychiatrické vyšetření (v souladu s Vyhlášku č. 101/1995 Sb., které jsem absolvoval s kladným výsledkem a dnes a denně přímo zajišťuji dopravu osob na několikasetkilometrové vzdálenosti v ČR, čili se podílím na provozu nezbytné infrastruktury potřebné pro chod státu. Tato činnost je spojena s přímou odpovědností za stovky lidských životů a stomilionové materiální hodnoty.

V současné době žalobce bydlím v xxxxxxxxxx a pracoviště (místo výkonu práce) mám v xxxxxxxxx, což je vzdálenost zhruba 70 km. Vzhledem k nepravidelnému a nepřetržitému charakteru xxxxxxxx provozu a v souvislosti se zásadním omezením hromadné dopravy již není často možno se do zaměstnání dostat veřejnou dopravou a jako jediná alternativa připadá osobní auto, kde je navíc i mnohem nižší riziko nákazy než ve veřejném dopravním prostředku. Bohužel, pokud budu řídit své auto (os. motorové vozidlo), dopustím se tím trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Za sebe říkám, že jsem nikdy nezpůsobil dopravní nehodu v silniční ani železniční dopravě, nedopustil se žádného velmi závažného přestupku v dopravě (jízda pod vlivem alkoholu, zavinění nehody, nerespektování signálu stůj, atd.) ani trestného činu.

Věc jsem samozřejmě konzultoval s příslušným správním orgánem – v mém případě xxxxxxxxxxxx. I když úředníci pochopili moji situaci a rádi by vyšli vstříc, zákon jim to bohužel neumožňuje. Jedině vláda (PS, MV, MD) má kompetence tuto problematiku řešit.

Chtěl bych tedy tímto za sebe (i desetitisíce dalších) požádat o zvážení možnosti alespoň dočasného navrácení řidičských oprávnění (dočasně pozbytých z důvodu dosažení 12 bodů) po dobu současné krize. Jsou to lidé, kteří se dopustili několika méně závažných dopravních přestupků (tedy nemají zákaz řízení uložený soudem za trestné činy) a to v takové době, že dosáhli maximálního počtu bodů. Ve stejné situaci jsou nyní i ti, kterým již roční doba pozbytí oprávnění uběhla, ale vzhledem k uzavření úřadů i autoškol, si řidičský průkaz nemohou obnovit. Jistě, tito lidé pochybili (jako chybujeme všichni), přesto si myslím, že za současné situace si „druhou šanci“ zaslouží.

Výhodou je, že tato věc není spojena s žádnými finančními náklady.

Předem děkuji za posouzení mé žádosti.


S přáním hodně sil a všeho dobrého

xxxxx xxxxxxxxxxxxxx
IP zaznamenána

tygr

  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
Re:Amnestie/milost na zabavené ŘP - koronavirus
« Odpověď #7 kdy: 30 Března 2020, 13:56:37 »

Odpověď byla velmi rychlá:

Vážený pane xxxxxxxxxxxxx,

ministr dopravy mne cestou náměstka Sekce silniční a veřejné dopravy a správních agend pověřil k vyřízení Vaší žádosti týkající se dočasného vrácení řidičského oprávnění, přičemž k té uvádím následující.

Z Vaší evidenční karty řidiče vyplývá, že jste ke dni xxxxxxxx. 2018 dosáhl celkového počtu 12 bodů v bodovém hodnocení řidiče, přičemž ke dni xxxx 10. 2019 došlo k pozbytí Vašeho řidičského oprávnění právě z uvedeného důvodu.

 

Podle § 123d odst. 1 zákona o silničním provozu bez výjimky platí, že řidič, který pozbyl řidičské oprávnění z důvodu dosažení 12 bodů v bodovém hodnocení, je oprávněn požádat o jeho vrácení nejdříve po uplynutí 1 roku ode dne pozbytí řidičského oprávnění. Z citovaného ustanovení vyplývá, že řidičské oprávnění Vám nemůže být vráceno dříve než po dni xxx. 10. 2020.

 

Bodový systém je specifické preventivní opatření, které má přispět k eliminaci těch řidičů, kteří se dlouhodobě a opakovaně dopouštějí porušování předpisů o provozu na pozemních komunikacích. Prostřednictvím bodového hodnocení dochází k průběžnému sledování kázně řidiče, přičemž důsledkem opakovaného porušování předpisů o provozu na pozemních komunikacích, za něž jsou ukládány správní tresty v přestupkovém řízení, může být vyřazení řidiče z účasti na silničním provozu v případě dosažení celkového počtu 12 bodů. Důsledkem dosažení 12 bodů v bodovém hodnocení řidiče je právě pozbytí řidičského oprávnění, o jehož vrácení lze požádat nejdříve po uplynutí 1 roku. Výjimku z uvedených povinností, ať již prominutí či odložení důsledku protiprávních jednání nelze povolit, neboť pro takový úkon neexistuje žádné zákonné zmocnění.

 

Lituji, že Vám nemohu podat příznivější zprávu.

 

S pozdravem

xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxx

ředitel

Odbor agend řidičů



Co se taky jiného dalo čekat, že ano...
IP zaznamenána

Jenyk

  • Příspěvků: 678
    • Zobrazit profil
Re:Amnestie/milost na zabavené ŘP - koronavirus
« Odpověď #8 kdy: 30 Března 2020, 14:37:05 »

Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Úředník! tygr
IP zaznamenána

tygr

  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
Re:Amnestie/milost na zabavené ŘP - koronavirus
« Odpověď #9 kdy: 30 Března 2020, 16:41:32 »

Samozřejmě jsem panu řediteli odpověděl:

Vážený pane řediteli,

velice děkuji, že jste si udělal v této době čas na odpověď.

Je mi naprosto jasné, že  výjimku povolit nelze, protože to neumožňuje zákonná úprava. Právě proto byla žádost adresována na nejvyšší orgány ČR, aby tyto orgány zvážily, jestli není vhodné v současné době zákonnou úpravu změnit.

Ještě jednou děkuji za Vaši odpověď a přeji hodně sil do budoucna.

S pozdravem



Nejsem právník, ale moc se mi ta jeho odpověď nezdá. Když jde, aby se netrestalo ježdění s propadlým řidičákem, tak musí i tohle (nehledě na to, kolik jiných věcí jde v této době).

Já osobně nemám nic co ztratit, mohu jen získat. A v datovce to má krom MD a MV má také Úřad vlády a v mailu i premiér.
IP zaznamenána

razdvatřiaž11šlus?

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Amnestie/milost na zabavené ŘP - koronavirus
« Odpověď #10 kdy: 25 Dubna 2020, 21:33:34 »

Zdar a sílu všem, hlavně těm bez ř.p. A,B,C,D,E
nechci zakládat nové vlákno, je to ale k tématu.

mám tři zákazy řízení a do ukončení 1/2 trestu zbývá 598 dní a vypršení 1481 dní
ku.ňa, je to na dlouho, a ni újma na zdraví, a ni škoda na majetku.  Můžu tedy za

a) zaslat dopis panu presidentovi?
b) podat Žalobu na obnovu řízení? napadnout způsob u zadržení novými skutečnostmi (mám jistý důvod, pokud tady je ta možnost, uvedu v kuchyni),
    je to déle než 3 měsíce od usnesení krajského soudu.
c) ?
« Poslední změna: 25 Dubna 2020, 21:59:58 od razdvatřiaž11šlus? »
IP zaznamenána

beneji

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Amnestie/milost na zabavené ŘP - koronavirus
« Odpověď #11 kdy: 25 Dubna 2020, 21:42:53 »

Tři zákazy řízení se kvůli určení poloviny trestu sčítají? To asi tak nejde?  Asi bude třeba u každého z nich postupně zažádat o upuštění od zbytku, zvlášť jestli jsou některé od SO a některé od soudu. Nebo dokonce nechat uplynout dva první zákazy celé a zažádat až u třetího?
« Poslední změna: 25 Dubna 2020, 21:46:53 od beneji »
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

razdvatřiaž11šlus?

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Amnestie/milost na zabavené ŘP - koronavirus
« Odpověď #12 kdy: 25 Dubna 2020, 21:46:19 »

už se tady řešilo, ano sčítají se, doufám,

všechny jsou od soudu
« Poslední změna: 25 Dubna 2020, 22:02:59 od razdvatřiaž11šlus? »
IP zaznamenána

beneji

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Amnestie/milost na zabavené ŘP - koronavirus
« Odpověď #13 kdy: 25 Dubna 2020, 22:48:11 »

No předpokládám, že tresty byly ukládány postupně na základě nedodržení těch předchozích trestů, když nebyl uložen trest souhrnný, což asi vylučuje upuštění od zbytku u těch dvou prvních trestů. Je nejspíš třeba v době výkonu trestu nic dalšího nespáchat.
https://www.autoweb.cz/prominuti-zbytku-trestu-zakazu-rizeni/
« Poslední změna: 25 Dubna 2020, 22:52:20 od beneji »
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

razdvatřiaž11šlus?

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Amnestie/milost na zabavené ŘP - koronavirus
« Odpověď #14 kdy: 26 Dubna 2020, 11:00:26 »

jak jsem dostal, tak posílám dál

"Výkonem poloviny trestu zákazu činnosti se rozumí polovina doby, na kterou byl zákaz odsuzujícím rozhodnutím uložen. Postupně uložené a dosud nevykonané tresty zákazu činnosti (za podmínky, že jde o zákaz téže činnosti) se při stanovení poloviny vykonané části pro potřebu rozhodnutí o podmíněném upuštění od výkonu zbytku tohoto trestu sčítají." - viz.  5 To 454/2015 MS Praha ke sčítání dochází. Takže žádost o podmíněné upuštění by přicházela v úvahu.

IP zaznamenána