30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zóny placeného stání  (Přečteno 2535 krát)

Viking

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Zóny placeného stání
« kdy: 04 Března 2020, 10:27:45 »

Ahoj, přišla mi výzva k zaplacení ...... za nezaplacené parkování v zóně, neřeším teď technikálie správního řízení apod., jen dopravní situaci - prostě zda jsem porušil nebo neporušil předpisy.

Jednoduchá situace - vjel jsem do ulice, v které jsou v protisměru parkovací místa kolmo na silnici. Na silnici není plná čára, dá se tedy odbočit vlevo aniž by člověk něco porušil. Dále za začátku dotyčných cca 20 parkovacích míst v protisměru je umístěna značka parkování IP 13C, která není doplněna vodorovným dopravním značením. Pokud tedy vjedete na dotyčná parkovací místa a opustíte vozidlo odkud jste přišel, nemáte se o zóně jak dozvědět.

Úřad se točí na následujících argumentech :

a) povinnost se řídit značkami, pravidly apod. - nemám s tím problém, ve směru jízdy jsem nic neporušil ale nemám zároveň povinnost procházet příslušnou ulici tam a nazpátek
b) není povinnost mít zároveň vodorovné značení - souhlasím, v protisměru člověk vidí svislou značku, pokud by zároveň byla vodorovná, trklo by to i ty v "mém směru" jízdy
c) citují zákon o platnost svislých dopravních značkách - "svislá dopravní značka umístěná vedle pozemní komunikace platí pro celou pozemní komunikaci v daném směru jízdy s výjimkou značky upravující zastavení nebo stání, která platí jen pro tu stranu pozemní komunikace, u níž je umístěna" - to je opět munice spíš pro mě než pro ně.

Pro úplnost dodávám, že se nejednalo o záměrný kalkul. Ta značka tam byla jeden den, přehlédl jsem ji a hned druhý den vyjelo auto s kamerou. Country for future ty vole ...

Díky

VKNG
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Zóny placeného stání
« Odpověď #1 kdy: 04 Března 2020, 10:51:36 »

Odpověď na dotaz tak, jak jste jej podal: Žádný přestupek jste nespáchal, chybí zavinění.

A nad rámec odpovědi: v obdobných případech je velice vhodné udat řidiče, který si neexistenci přestupku obhájí lépe než v případě obvinění z přestupku provozovatele provozovatel.
IP zaznamenána

Viking

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:Zóny placeného stání
« Odpověď #2 kdy: 04 Března 2020, 10:58:37 »

"A nad rámec odpovědi: v obdobných případech je velice vhodné udat řidiče, který si neexistenci přestupku obhájí lépe než v případě obvinění z přestupku provozovatele provozovatel."

Pokud bych byl přesvědčen, že se přestupek stal, klidně to zaplatím. Tady ale rozhodně nejsem přesvědčen, nechám se označit a výpalné se platit nebude a bude přestupkové řízení.
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 859
    • Zobrazit profil
Re:Zóny placeného stání
« Odpověď #3 kdy: 04 Března 2020, 11:01:14 »

Pozor, podobnou situaci jsem řešil s opicí městapa. Záleží zda se opravdu ptáte na "stání v zóně", nebo na placeném parkovišti. Tady v Olomouci je prakticky celé centrum zóna placeného stání, tzn. lze parkovat pouze na vyznačených místech po zaplacení poplatku. Samozřejmě jste mohl "jen přeparkovat z vedlejší ulice" a tudíž nevědět, že se nalézáte v zóně, ale SO městapo podrží. Pokud se jedná POUZE o placené parkoviště, je vaše situace daleko lepší - viz. váš popis.
IP zaznamenána

Viking

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:Zóny placeného stání
« Odpověď #4 kdy: 04 Března 2020, 11:13:12 »

Ano, jedná se o zónu placeného stání na městské části ale vjezd do ní byl tím pádem měl být nějak označen. Je zde pouze cedule Zóna 30 kmh, nikoliv Obytná zóna, kde se smí parkovat jen na vyznačených místech.

IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 859
    • Zobrazit profil
Re:Zóny placeného stání
« Odpověď #5 kdy: 04 Března 2020, 13:42:03 »

Zóny mohou být i jiné a (možná píšu blbost, zkušenější opraví) město si v nich může určit "co chce". V Olomouci viz.
https://www.google.cz/maps/@49.5957704,17.2444408,3a,75y,75.41h,88.06t/data=!3m7!1e1!3m5!1sJ0T65RcIxwnRORKAPU83bw!2e0!6s%2F%2Fgeo0.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DJ0T65RcIxwnRORKAPU83bw%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D18.366455%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i16384!8i8192
je "zóna placeného stání (zákaz stání), povoleno pouze na vyznačených místech po zaplacení poplatku". Nebo tak nějak. Tzn. pokud najdu místo "mimo značku placeného parkoviště, "nesmím" tam stát. Já osobně samozřejmě nejsem znalý místních poměrů a pouze přeparkovávám z jedné ulice do druhé, tudíž o nějaké zóně netuším a zcela legálně stojím na neplaceném místě....
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Zóny placeného stání
« Odpověď #6 kdy: 04 Března 2020, 16:24:00 »

Fogyn> Ta cedule zóny s omezením s textem na 7 řádků je vyloženě vtipná. Příště v Olomouci vytvoří omezení rychlosti, kde maximální rychlost nebude definována obyčejným číslem, nýbrž kvadratickou rovnicí?

Viking> Tak jedná se o zónu nebo ne? Jsem zmaten. Nejvíce by asi pomohlo, kdybyste nám sdělil, kde přesně auto stálo.
IP zaznamenána

Viking

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:Zóny placeného stání
« Odpověď #7 kdy: 05 Března 2020, 09:25:51 »

Na území městské části jsou ulice, které spadají do režimu zón a jsou tam značky parkování s hodinami. Jsou zde ovšem i ulice, kde parkování není jakkoliv omezeno. Vycházím tedy z toho, že plošně celá MČ není definována jako místo, kde se smí parkovat jen tam, kde je cedule a jinde ne (orgán ani tak neargumentuje). Vjezd do dotyčné ulice je označen pouze značkou Zóna 30kmh/h, nikoliv ulice či oblast upravující zónu placeného stání. Detailněji bych to raději neuváděl, čert nikdy nespí.
IP zaznamenána