30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Drugwipe na služebně?  (Přečteno 13100 krát)

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Drugwipe na služebně?
« kdy: 01 Března 2020, 15:43:20 »

Zastaven, ztotožněn, způsob provedení zkoušky odmítnut, požádáno o lékařské vyšetření, zajištěn, převezen na služebnu, zde vyzván k podrobení se ke zkoušce na ovlivnění drogami, proveden drug wipe.

Otázka: Jak se mění postavení řidiče, který byl zajištěn a dopraven na služebnu policie ve vztahu k poskytnutí součinnosti s drugwipe?

Má policista pravomoc požadovat drugwipe podle ZPPK na řidiči, který byl zajištěn a předveden?
 Má.
Nebo už postupuje podle zákona o policii?
 Může podle obojího.
Mění se následky odmítnutí? Tedy, pokud odmítnu drugwipe jako řidič, je na mě pohlíženo jako bych požil. Platí to samé i při odmítnutí později na služebně?
 Ne. Ale je možné odmítnout drugwipe stejně, jako odmítnout foukání s tím, že chci lékařské vyšetření.
« Poslední změna: 04 Března 2020, 12:47:38 od mcsoap »
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 188
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Drugwipe na služebně?
« Odpověď #1 kdy: 01 Března 2020, 16:41:58 »

Zalezi co tim policie zjistuje a kdy    https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2017-65#f6008384 obecne je lepsi se podrobit, pokud k tomu nemate jasne duvody.

U A a jinych latek to musi byt doba u ktere je zrejme, ze je mozne tim zjistit stav ridice v dobe rizeni... tedy radove jednotky hodin(0-4h) u alkoholu u ostatnich latek se to muze lisit.

Otazka je, pokud jste na sluzebne uz >2h a proste si neco slehnete, jak by se na to nasledne dival soud - policie mela dostatek casu zjistit skutecnosti a to neucinila.
Patrne by se na to dival tak, ze jste si proste slehnout nemel, protoze jstem mel predpokladat ze k nejakemu vysetreni muze dojit.
Neco malo je zde, i kdyz se to tyka starsiho zakona https://sbirka.nssoud.cz/cz/provoz-na-pozemnich-komunikacich-povinnost-ridice-podrobit-se-lekarskemu-vysetreni-k-zjisteni-ovlivneni-navykovou-latkou.p3395.html smer myslenek je zrejmy.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Drugwipe na služebně?
« Odpověď #2 kdy: 01 Března 2020, 16:49:33 »

pokud odmítnu drugwipe jako řidič, je na mě pohlíženo jako bych požil.
Z čeho by tohle mělo vyplývat?
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Drugwipe na služebně?
« Odpověď #3 kdy: 01 Března 2020, 17:12:48 »

Já myslím že se postavení nemění.
Použil bych rozsudek že zkouška na alkohol se může dělat i po řízení vozidla dokud tam je souvislost s řízením.

Byl to případ kontroly "řidiče" který už auto odstavil a pak šel do hospody.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Drugwipe na služebně?
« Odpověď #4 kdy: 01 Března 2020, 17:24:33 »

Mezi zastavením a provedením drug wipe uplynula zhruba 1 hodina. Policista prohlásil, že s podrobením se testu na drogy jsem souhlasil, takže provede drug wipe na služebně (v autě totiž drug wipe neměli).

Neměl jsem s tím žádný problém, ale zajímá mě právní důsledek odmítnutí, zejména pokud je člověk v módu zajištění, kdy musí poslouchat příkazy policisty a ten smí jejich splnění vynutit silou. Prostě je to část vývojového diagramu, kterou nemám zmapovanou a nevím kam a jak se větví.

Zatím se mi to jeví, že když policista vyzve k orientačnímu vyšetření, tak ho mohu odmítnout a požadovat krev, ať jde o alkohol, nebo drogy. Na té služebně se jen čekalo na převoz k odběrům, takže mě z toho vychází, že i na té služebně jsem mohl odmítnout drug wipe, protože jsem už požádal o lékařské vyšetření a proto se žádným jejich orientačním zkouškám nechci podrobit. To by mělo být zcela korektní jak podle ZPPK, tak podle zákona o policii, je to tak?
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Drugwipe na služebně?
« Odpověď #5 kdy: 01 Března 2020, 17:41:23 »

Řidič odmítl způsob provedení testu na ovlivnění alkoholem a požadoval odborné lékařské vyšetření. Řidič byl převezen do nemocnice, kde zdravotní sestra na příkaz lékařky provedla foukání do drageru, odběr krve, řidič odpovídal na otázky stran zdravotního stavu, vč. zda požil drogy a nebo alkohol, na kteréžto otázky odpověděl. Poté se řidič dotýkal nosu, chodil po čáře, točil se dokola...

Dotaz: Pokud bych se rozhodl na otázky sestry a lékařky neodpovídat, může někdo prohlásit, že odborné lékařské vyšetření nelze dokončit pro nespolupráci povinného a dále postupovat, jako kdyby povinný nesouhlasil s provedením zkoušky jako celku podle poslední věty 65/2017 Sb. §20 odst. 2?

Temata sloucena. Fu
« Poslední změna: 01 Března 2020, 17:51:10 od fu »
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 188
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Drugwipe na služebně?
« Odpověď #6 kdy: 01 Března 2020, 17:46:20 »

Jedna vec je transport na sluzebnu, ze nemaji test - s testem souhlasim -> nemate ho, no tak ho dovezte. Typicky Vas "gumove" vyzvou, abyste je na sluzebnu nasledoval.

Bohuzel to vidim, tak ze mozna vymeknou, ale take ne a pak zalezi so si ve volne chvili nasledne domysli.

Odborne vysetreni: podstatny je odber(krev, moc, sliny)  - slovni nespoluprace patrne nemuze byt vykladana v neprospech a patrne bude zapsana - lekari mohou byt stejne arogatni, jako fizlove. A prece jste na odberu trval - tak proc obracet?

Slovni nespoluprace dle meho nazoru muze spis jen uskodit - biologicky odber je to dulezite, slovni muze popsat hranicni pripady -  tedy Vam muze pomoci - je dan MZCR a tedy neni to nejaka libovule lekare.
Nespatruji zadnou vyhodu - patrne jen to, ze chcete mit navrch.
« Poslední změna: 01 Března 2020, 18:08:11 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

beneji

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Drugwipe na služebně?
« Odpověď #7 kdy: 01 Března 2020, 18:07:00 »

Já tam nějak nevidím žádný zákonný důvod k zajištění, když řidič souhlasí s lékařským vyšetřením i testem na drogy. Opravdu byl takový řidič zajištěn? Tzn. omezen na osobní svobodě, dostal pouta?
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Drugwipe na služebně?
« Odpověď #8 kdy: 01 Března 2020, 18:07:14 »

Jedna vec je transport na sluzebnu, ze nemaji test - s testem souhlasim -> nemate ho, no tak ho dovezte. Typicky Vas "gumove" vyzvou, abyste je na sluzebnu nasledoval.

Bohuzel to vidim, tak ze mozna vymeknou, ale take ne a pak zalezi so si ve volne chvili nasledne domysli.

Mě oznámili že jsem zajištěn a omezen na svobodě a odvezli mě na služebnu. Zajímavost - protože jsem nechtěl sdělit u jaké jsem zdravotní pojišťovny, se hledání kompatibilní ambulance protáhlo asi na 1 hodinu. Možná se to někomu bude hodit :) Podle mě tento průtah souvisel s tím, že nemocnice používá k dohledání pojišťovny pojištěnce systém, který nefunguje v noci a o víkendech. Mám několikrát vyzkoušené, že když přijdu do nemocnice s akutním zraněním a nemám kartičku a je víkend, nebo večer, tak nejdříve odmítnou ošetřit a když vyhrožuji přivoláním policie, tak jediná alternativa je vyplnit na chodbě formulář A4, zaplatit cash (celou tu dobu mezitím krvácet a omdlívat) a pak teprve se na vás někdo podívá (to mám taky někde celé nahrané). Čili neříct jim pojišťovnu je v noci dost zpomalí.

Temata sloucena. Fu

To právě nevím jestli je úplně rozumné. Topic tohoto příspěvku nemá s tím dotazem nic společného a někdo, kdo bude hledat odpověď najde jenom nesouvisející téma.

Odborne vysetreni: podstatny je odber(krev, moc, sliny)  - slovni nespoluprace patrne nemuze byt vykladana v neprospech a patrne bude zapsana - lekari mohou byt stejne arogatni, jako fizlove. A prece jste na odberu trval - tak proc obracet?

Slovni nespoluprace dle meho nazoru muze spis jen uskodit - biologicky odber je to dulezite, slovni muze popsat hranicni pripady -  tedy Vam muze pomoci - je dan MZCR a tedy neni to nejaka libovule lekare.
Nespatruji zadnou vyhodu - patrne jen to, ze chcete mit navrch.

Souhlasím, ale v situaci, kdy řidič například požil a nechce sám sebe usvědčit, tj. chce využít svého ústavního práva nevypovídat proti sobě a počkat na výsledky a podle toho zvolit obhajobu - v takové situaci by nemělo být tomu člověku kladeno za vinu, že nechce doktorovi odpovědět. A mě právě zajímá, jestli doktor může být svině a říct, že lékařské vyšetření nelze provést, protože osoba nespolupracuje a odmítne pokračovat, tj. odebrat ten biologický materiál. No a tím pádem se to celé překlopí na úplně odmítnutí.
« Poslední změna: 01 Března 2020, 18:20:34 od mcsoap »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Drugwipe na služebně?
« Odpověď #9 kdy: 01 Března 2020, 21:04:20 »

Neměl jsem s tím žádný problém, ale zajímá mě právní důsledek odmítnutí

Můj názor.. je to stejné jako na místě..
odmítnutí vyšetření překlopí na přestupek §125c (1) d)
můžete odmítnout způsob vyšetření a trvat na vyšetření v nemocnici, ale pak ho musíte zaplatit.
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 246
    • Zobrazit profil
Re:Drugwipe na služebně?
« Odpověď #10 kdy: 01 Března 2020, 21:55:12 »

Citace
Zajímavost - protože jsem nechtěl sdělit u jaké jsem zdravotní pojišťovny, se hledání kompatibilní ambulance protáhlo asi na 1 hodinu.

Tomu moc nerozumim, proc by resili pojistovnu. Vzdyt ten system je zalozen prave na tom, ze odber zaplati sprosty podezrely.
IP zaznamenána

beneji

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Drugwipe na služebně?
« Odpověď #11 kdy: 02 Března 2020, 04:41:41 »

A jinak by to měla platit zdravotní pojišťovna? Tomu nevěřím. To snad naúčtují policii doufám?
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

Grave

  • Příspěvků: 266
    • Zobrazit profil
Re:Drugwipe na služebně?
« Odpověď #12 kdy: 02 Března 2020, 09:30:22 »

A jinak by to měla platit zdravotní pojišťovna? Tomu nevěřím. To snad naúčtují policii doufám?
Již nikoliv. Pokud podezřelý chce zkoušku na alkohol z krve, platí sprostý podezřelý.
IP zaznamenána

beneji

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Drugwipe na služebně?
« Odpověď #13 kdy: 02 Března 2020, 20:11:53 »

To chápu, ale pokud chce odběr krve policie, tak to přece nebude platit zdravotní pojišťovna ne?
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 188
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Drugwipe na služebně?
« Odpověď #14 kdy: 02 Března 2020, 20:50:51 »

B – Toxikologické vyšetření NL pro účely zdravotnické i právní .
  • Pro provedení vlastního odběru krve a moče platí tyto zásady:


    • a) Krev je nutno odebrat co možná nejdříve po vzniku podezření na intoxikaci nebo po vyšetřované události (deliktu). Odběru krve a moče a vyšetření osoby před odběrem krve a moče je přítomen žadatel o vyšetření, pokud tak stanoví příslušný právní předpis1)
    • b) Odběr krve se provádí zpravidla z loketní žíly (vena cubitalis) jednorázovými zdravotnickými prostředky. Kůže se před odběrem dezinfi kuje použitím vhodného dezinfekčního nealkoholického prostředku (s ohledem na možné využití krevního vzorku také pro stanovení ethylakoholu). Krevní vzorek pro tyto účely se odebírá do 2 suchých a čistých zkumavek o obsahu přibližně 8 ml nebo do příslušného odběrového setu určeného pro vyšetření ethylalkoholu. Nepoužívají se zkumavky se separátorem. Pro déletrvající skladování se k zabránění enzymatického rozkladu labilních substancí in vitro (např. kokainu) používá konzervační látka, např. fl uorid sodný. Plné zkumavky se spolehlivě uzavřou a označí jménem osoby, datem narození a časovým údajem o odběru krve.
    • c) Odběr moče se provádí v množství cca 50 ml do suchých, chemicky čistých a inertních nádob, nejlépe na jedno použití. Nádoby se označí stejně jako zkumavky s krví. Pro účely právní je vhodné moč odebírat pod dohledem zdravotnického pracovníka.
    • d) Z těla zemřelého se odběr vzorků krve a moče provádí výhradně v souvislosti s pitvou2). Vzorek krve se v těchto případech odebírá přednostně ze žil stehenních nebo pažních, popř. ze splavů tvrdé pleny mozkové, a to přímo do čisté a suché zkumavky. Odběr krve z jiných míst je důvodný pouze tehdy, není-li ji možné odebrat z výše uvedených míst (např. devastace těla). V takovém případě se do protokolu uvede důvod odběru vzorku z jiných míst, popis místa odběru a event. možná kontaminace vzorku látkami přítomnými při devastaci těla. Nejméně vhodný je odběr vzorku krve z cév v okolí žaludku, z volně přítomné krve v tělních dutinách a také z krve vytékající z tělních otvorů (např. z úst, nosu, zvukovodů).

  • Vzorek krve a/nebo moče je nutné neprodleně dopravit do nejbližší toxikologické laboratoře tak, aby nedošlo ke změnám jejich složení (např. rozkladem dokazovaných látek, hnilobou aj.). Pokud nelze vzorky neprodleně předat, musí být uloženy v uzamčené chladničce při teplotě cca 4 °C. Za stejných podmínek se skladují krevní vzorky v laboratoři. Po provedených analýzách je vhodné zamrazit zbytky krevního séra při teplotě -20 °C. Vzorek moče se v případě, že bude vyšetřen týž den, uloží při teplotě 4 °C, jinak se po doručení do laboratoře zamrazí při teplotě -20 °C. Zbylé vzorky krve a moče se po provedeném vyšetření uchovávají při teplotě - 20 °C po dobu 8 týdnů.

  • Vedle vyšetření NL v krvi se ve většině případů provádí jako podpůrné vyšetření i    vyšetření NL v moči. Moč je vhodný počáteční screeningový materiál pro prvotní orientaci ve vyšetřovaném případě. Pro účely právní je vhodné moč odebírat pod dohledem zdravotnického pracovníka. Odebírá se cca 50 ml moče do suchých, chemicky čistých a inertních nádob, nejlépe na jedno použití. Nádoby se označí  stejně jako zkumavky s krví, za správný odběr odpovídá k tomu oprávněný a způsobilý zdravotnický pracovník. O době odběru a množství moče se učiní záznam do zdravotnické dokumentace. 
  • Po odběru vzorků  na žádost oprávněného orgánu předá žadateli poskytovatel, který provedl odběr, dobře uzavřené vzorky krve a moče a řádně vyplněný a lékařem podepsaný Protokol. Vzor Protokolu je uveden v příloze 1. Žadatel převzetí vzorků a Protokolu opatří datem a potvrdí svým jménem napsaným čitelně hůlkovým písmem a podpisem. Žadatel neprodleně zajistí dopravu vzorků a Protokolu do příslušné laboratoře. Předání se též zaznamená do zdravotnické dokumentace vedené o vyšetřované osobě. Pokud se provádí lékařské vyšetření a odběr krve a moče z rozhodnutí lékaře a nebo na vlastní žádost fyzické osoby, zajišťuje dopravu vzorků i s průvodní zdravotnickou dokumentací do příslušné toxikologické laboratoře tato osoba.
  • Pro vyplnění „Protokolu“ platí tyto zásady: Identifi kační údaje vyšetřované osoby a anamnestické údaje vyplní žadatel s výjimkou případů, kdy jsou příslušná vyšetření a odběr krve a moče prováděny na vlastní žádost pacienta/fyzické osoby; v tomto případě tyto údaje vyplní lékař provádějící vyšetření. Lékař provádějící vyšetření zapisuje do „Protokolu“ čitelně ve všech předtištěných rubrikách údaje o lékařském vyšetření a době odběru vzorků. Protokol dále opatří datem, razítkem poskytovatele zdravotních služeb, svojí jmenovkou a podpisem. K toxikologickému vyšetření vzorků se do příslušné laboratoře spolu se vzorky odesílá „Protokol“ nejméně ve 2 vyhotoveních.   
  • Zásady pro plné zajištění objektivity a správnosti zjišťování přítomnosti NL v krvi a v moči a stanovení  koncentrací jednotlivých NL v odebraných vzorcích, a to zejména pro právní účely:
    • a) Příslušná laboratoř provádí požadovaná vyšetření podle zásad správné laboratorní praxe3) a v souladu se současnými vědeckými poznatky se zřetelem na doporučení mezinárodních toxikologických společností uvedených v bodě A 5 a podle doporučení schválených Českou společností soudního lékařství a soudní toxikologie ČLS JEP. Toxikologická laboratoř provádějící zjišťování přítomnosti NL pro účely právní dále splňuje podmínky pro personální a technické vybavení stanovené touto odbornou společností uvedené na www.soudnilekarstvi.cz pod názvem „Nepodkročitelné meze pro odbornost 814 – toxikologická laboratoř“, včetně pravidelné úspěšné účasti ve vhodných programech externí kontroly kvality.  Seznam laboratoří kvalifi kovaných pro vyšetřování specifi kovaných návykových látek v krvi nebo v moči pro právní účely je uveden v příloze č. 2.
    • b) Za účelem zajištění identity vyšetřovaných vzorků a dokumentace k těmto vzorkům se ihned po převzetí označí vzorky, průvodní Protokol a zápis o převzetí vzorků souhlasným laboratorním číslem. Ve zdravotnické dokumentaci se uvedou případné závady na doručených vzorcích a odchylky od požadovaných standardů.
    • c) Při stopové analýze NL v biologických vzorcích krve a moče se postupuje dle bodu  A 5. Pro posouzení zdravotního stavu vyšetřované osoby má zásadní význam kvantifi kace NL v krvi. Stanovené hodnoty koncentrací individuálních NL v krvi či séru, popř. jejich metabolitů,  se uvádějí v jednotkách mg/l, μg/l, popř. ng/ml. Pokud je kalibrace založena na soli referenční standardní substance, koncentrace stanovované NL se vyjadřuje jako koncentrace volné báze.

  • Toxikologická laboratoř, která provedla požadovaná vyšetření, vydá po ukončení analýzy Protokol s doplněnými výsledky vyšetření žadateli, a to proti podpisu do jeho vlastních rukou, kurýrem nebo doporučeně poštou. Jedno vyhotovení Protokolu se vždy ponechává v souladu s platnou vyhláškou o zdravotnické dokumentaci v toxikologické laboratoři. Jde-li o vyšetření pro právní účely, zůstávají na tomto pracovišti po dobu nejméně 8 týdnů uloženy rovněž vzorky krve i moče, a to za podmínek uvedených v bodě B 2. 8) Sdělení  výsledků vyšetření  jiným  osobám  než  žadateli  je  možné  pouze  v souladu  s platnými právními předpisy..

Nikde jsem nenalezl, že by součásti jakéhokoliv předpisu byla pojišťovna - zeptejte se dle GDPR, proč po Vás byl tento údaj vyžadovan.
« Poslední změna: 02 Března 2020, 21:06:59 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin