30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Značení zpomalovacích prahů a poškození vozidla  (Přečteno 13654 krát)

Féna

  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Značení zpomalovacích prahů a poškození vozidla
« kdy: 13 Prosince 2014, 22:42:54 »

Podařilo se mi nepěkně očesat nárazníky a prahy na zpomalovacím prahu, který:
a)nebyl absolutně vidět
b)nebyl řádně označen
c)neodpovídal normám (pokud jsem dohledal správně)

na mém ne moc běžném autě se jedná o škodu jdoucí do desítek tisíc, ploskolebce jsem nevolal, protože jsem si pořádně neprohlédl rozsah škod, ale mám záznam z onboard kamery.

Chtěl bych se tedy zeptat, jaký je váš názor na použité značení (viz. obrázek) a jestli jsou nějaké závazné normy, které musí zpomalovací prahy splňovat. Šance na proplacení opravy nevidím jako moc vysoké, každopádně bych považoval za úspěch, kdyby za tuhle prasárnu dostal někdo pořádně po čuni a hlavně, aby se to proboha dalo do pořádku. Jen než jsem zaparkoval, tak projela další dvě auta a obě si očesala nárazník taky.

Předem díky.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Značení zpomalovacích prahů a poškození vozidla
« Odpověď #1 kdy: 14 Prosince 2014, 10:14:07 »

Zdokumentovat okolí i samotnou překážku (to znamená prokázat absenci jakékoliv značky upozorňující na stav vozovky, změřit, vyfotit…) a obrátit se s požadavkem náhrady škody na majitele/správce komunikace. Pokud to bylo ve městě, tak asi místní správu komunikací…
IP zaznamenána

Féna

  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Re:Značení zpomalovacích prahů a poškození vozidla
« Odpověď #2 kdy: 14 Prosince 2014, 11:05:21 »

Díky za odpověď, tohle je mi jasné, primárně se ale chci poradit o tom, jestli je taková "úprava" vozovky spolu s tímhle značení vůbec možná, ať mám nějakou munici pro komunikaci s úřady.

V úseku, ze kterého jsem přijížděl, je vyznačena obytná zóna, tedy 20kmh...svoji rychlost teď už asi neprokážu, ale 50 jsem tam vážně nejel. Tohle je zatím jasné.
Veškeré jiné značky před tímto záběrem pozbývají platnost, protože pár metrů před prahem je křižovatka
Regulerně 10cm před tím prahem je značka nerovnosti na vozovce, rychlost 20kmh a dodatková tabulka šipka doleva
-je možné vůbec dávat značku takhle blízko?
-značka je pravděpodobně umístěna dále jak 1m od krajnice, neměla by tedy platit, je to tak?
-dodatková tabulka šipka doleva značí místo, od kterého je tato značka platná, nebo začíná platit od úrovně té značky i v jiném směru, než ukazuje dodatková tabulka?
-musí se zpomalovací prahy značit nějakou konkrétní kombinací značek? Jak daleko od prahu musí být?
-jsou nějaké závazné normy na sklony a délku zpomalovacích prahů?
-musí být zpomalovací prahy nějak barevně odlišeny od zbytku komunikace, nebo jde jen o doporučení?
-považuje se vůbec tato kombinace třech na plocho položených obrubníků za zpomalovací práh?
-mám právo žádat zaslání projektové dokumentace k této úpravě?

Tohle prostě nemohl vymyslet svéprávný člověk...doteď jsem měl za to, že podobné úpravy mají snížit rychlost a ne každých 5 minut budit všechny okolo ranou podvozku o asfalt.
IP zaznamenána

honziss

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
Re:Značení zpomalovacích prahů a poškození vozidla
« Odpověď #3 kdy: 14 Prosince 2014, 21:34:28 »

Zpomalovaci prahy jsou mor a na praze 6 rostou jak houby oo desti. Nechapu, ze nekdo odsouhlasi a zaplati stavbu retarderu na silnici, ktera je totalne ve srotu...lide co o tom rozhoduji jsou idioti. Takze ja pres prahy v nasi ctvrti jezdim zasadne pomalu a pro jistotu troubim abych odvratil hrozici nebezpeci :)
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Značení zpomalovacích prahů a poškození vozidla
« Odpověď #4 kdy: 14 Prosince 2014, 23:10:57 »

Vždycky když jedu přes zpomalující prah (retardér), tak se zamyslím nad tím, co to udělá s takovou sanitkou, jenž spěchá s nějakým ohrožením života do nejbližší nemocnice a rozhodují doslova vteřiny (a klidná jízda)…  >:(
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 423
    • Zobrazit profil
Re:Značení zpomalovacích prahů a poškození vozidla
« Odpověď #5 kdy: 14 Prosince 2014, 23:16:39 »

Pokud jsou ty zpomalovací prahy dobrá věc, tak proč pak nejsou po celé silnici jen zpomalovací prahy???

Ale to troubení kvůli odvrácení nebezpečí je dobrej nápad!  8)
IP zaznamenána

mch

  • Příspěvků: 184
    • Zobrazit profil
Re:Značení zpomalovacích prahů a poškození vozidla
« Odpověď #6 kdy: 15 Prosince 2014, 01:30:55 »

Zpomalovaci prahy jsou mor a na praze 6 rostou jak houby oo desti. Nechapu, ze nekdo odsouhlasi a zaplati stavbu retarderu na silnici, ktera je totalne ve srotu...lide co o tom rozhoduji jsou idioti. Takze ja pres prahy v nasi ctvrti jezdim zasadne pomalu a pro jistotu troubim abych odvratil hrozici nebezpeci :)
Neni dost penez na opravu silnic v rozpoctove kapitole, tak se utraceji prachy za jine veci, napr. v Karline namalovali cyklopruhy, lec prechody jsou na spouste mist uz temer ztracene ... a prachy se musi utratit, jinak v dalsim roce muzou dostat o neco mene ...
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Značení zpomalovacích prahů a poškození vozidla
« Odpověď #7 kdy: 15 Prosince 2014, 10:09:31 »

-dodatková tabulka šipka doleva značí místo, od kterého je tato značka platná, nebo začíná platit od úrovně té značky i v jiném směru, než ukazuje dodatková tabulka?
Dodatková tabulka směrová šipka "vyznačuje směr k místu, ke kterému se vztahuje značka, pod kterou je tabulka umístěna."

Na fotce bych očekával že značka platí pro tu ulici vlevo.
IP zaznamenána

msk

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil
Re:Značení zpomalovacích prahů a poškození vozidla
« Odpověď #8 kdy: 15 Prosince 2014, 16:02:25 »

Vždycky když jedu přes zpomalující prah (retardér), tak se zamyslím nad tím, co to udělá s takovou sanitkou, jenž spěchá s nějakým ohrožením života do nejbližší nemocnice a rozhodují doslova vteřiny (a klidná jízda)…  >:(

Videl som osobne na Praha Seberov pred pizzerkou. Sanitka sa blizila nejakych cca 80 kmh, pred retarderom spomalila na +- 50 a proste ho preskocila. Pokial by bol vnutri niekto na infuziach, prijemnu zabavu.
IP zaznamenána
automaticky mi tykaj

honza16

  • Příspěvků: 51
    • Zobrazit profil
Re:Značení zpomalovacích prahů a poškození vozidla
« Odpověď #9 kdy: 15 Prosince 2014, 19:09:21 »

to 2M : Výstražná značka "nerovnost vozovky" je bez omezení, a až pod omezenou rychlostí je dodatková tabulka. Bohužel špatná, patrně chtěli použít tabulku "směrová šipka", ale na skladě měli jen "úsek platnosti". Když se použije tabulka "Úsek platnosti" ve vodorovné pozici, musí obsahovat údaj o platnosti v metrech ( jinak neznamená nic ). ;D
IP zaznamenána