30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Předvolání k podání vysvětlení čtvrtek-pondělí  (Přečteno 2307 krát)

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 419
    • Zobrazit profil

Dostal jsem ve čtvrtek předvolání k podání vysvětlení na pondělí 8h ráno. Shodou okolností mám v pondělí skutečně naplánovanou návštěvu lékaře.
Jsem předvolán jako označený řidič vozu, který pirátil a jel rychle.
Jednou už jsem byl předvolán v prosinci, normálně jsem se omluvil, pak jsem byl předvolán na stejný termín jako teď naposledy (pondělí) ale 13h. Na to jsem hned odpověděl, že obecně 13.hodina je pro mě téměř nemožná a jestli by šlo předvolání změnit na ráno nebo odpoledne, a to někdy v únoru.

Takže původní předvolání bylo na stejný den, ale jinou hodinu. Nicméně tohle aktuální předvolání je na ráno 8h, ale doručeno ve čtvrtek na pondělí.

Rád bych na podání vysvětlení opravdu šel, ale určitě ne v pondělí.
Lze odmítnout termín s tím, že není dostatečně v předstihu?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 999
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání vysvětlení čtvrtek-pondělí
« Odpověď #1 kdy: 25 Ledna 2020, 00:13:05 »

U předvolání k ústnímu jednání to musí být minimálně 5 dní předem. U předvolání k podání vysvětlení to je zpravidla minimálně 5 dní.
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 419
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání vysvětlení čtvrtek-pondělí
« Odpověď #2 kdy: 25 Ledna 2020, 08:51:46 »

V obou případech se myslí kalendářní dny, nikoliv pracovní?
Čtvrtek až pondělí jsou 4 dny.
Nechci, aby to hned vrátili provozovateli, ale v pondělí tam prostě nemůžu.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 999
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání vysvětlení čtvrtek-pondělí
« Odpověď #3 kdy: 25 Ledna 2020, 10:34:56 »

Kalendářní dny. Ale ani s nimi to nevychází.

Od přestupku (přesněji od chvíle, kdy se o něm SO dozvěděl - pokud toto datum znáte) již uběhlo/uběhne 60 dní, takže hrozí, že v případě nepodání vysvětlení Vaší osobou SO případ odloží a zahájí sprdel?

Možností je více, můžete například podat vysvětlení písemně. Pokud jej pošlete v pondělí ráno e-mailem bez elektronického podpisu a následující pondělí jej potvrdíte písemně, bude podáno včas, ale SO bude muset týden čekat na potvrzení. (více viz § 37(4) SprŘ)

Také můžete takticky vyčkat do zahájení sprdele a až pak se ozvat, že jste tehdy byl řidičem a spáchal přestupek, nicméně doposud čekáte, až se SO uráčí Vás předvolat k podání vysvětlení v souladu se zákonem s minimálně pětidenním předstihem. To by mohlo vést na šach-mat.

Samozřejmě také záleží, o jak velké překročení rychlosti jde, zda není doznání pro řidiče (pro Vás) příliš velké riziko.
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 419
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání vysvětlení čtvrtek-pondělí
« Odpověď #4 kdy: 25 Ledna 2020, 20:25:27 »


Od přestupku (přesněji od chvíle, kdy se o něm SO dozvěděl - pokud toto datum znáte) již uběhlo/uběhne 60 dní, takže hrozí, že v případě nepodání vysvětlení Vaší osobou SO případ odloží a zahájí sprdel?
Ano, to právě nechci.
Klidně bych to nechal na to zahájení sprdele a pak se ozval s přiznáním a že čekám na správné předvolání, nicméně, nemohlo by to pohořet právě na tom "zpravidla"?

U předvolání k ústnímu jednání to musí být minimálně 5 dní předem. U předvolání k podání vysvětlení to je zpravidla minimálně 5 dní.

« Poslední změna: 26 Ledna 2020, 00:30:55 od Lafayette »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 999
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání vysvětlení čtvrtek-pondělí
« Odpověď #5 kdy: 26 Ledna 2020, 22:14:40 »

Ano, může to pohořet na tom "zpravidla". Pokud chcete mít co největší jistotu, že nebude (nyní) zahájeno správní řízení s provozovatelem, bude nejlepší se k podání vysvětlení dostavit na určený termín a k přestupku se doznat.
IP zaznamenána