30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Etický kodex  (Přečteno 22110 krát)

reseth

  • Příspěvků: 65
    • Zobrazit profil
Etický kodex
« kdy: 08 Prosince 2014, 00:14:46 »

Ahoj,
jak je vidět v infoboxu vlevo, nejsem aktivní přispěvatel, ale fórum sleduju víceméně od založení, problematika mě zajímá, baví ale naštěstí nebyla třeba uvést ji do praxe. Nevím jestli správně chápu místní filozofii, ale přijde mi, že se tu pomáhá při řešení problémů, které by nevznikly nebýt potřeba je utvářet a plnit tak kasy a ospravedlnit nákup radarů a plat skoropolicajtů a policajtů. Pokud tomu tak není, tak mě rovnou smažte... každopádně, už jsem tu párkrát viděl někoho kdo chtěl řešit problém, který mě osobně do uvedené kategorie nespadal a spíš to bylo tak, že něco provedl a oni mu na to přišli a nešlo zrovna o stání trávě, ale věc kdy řidič skutečně má sklopit uši a řešit to jinak než se řeší lístečky od skoropolicajtů. Je mi jasný, že každý má hranici malichernost vs. reálný problém někde jinde a je to každého věc a taky bych to nerad chtěl spojovat s represí, ale napadlo mě, že by se mohl vytvořit jakýsi Etický kodex. Nezávazná doporučení k předkládaným tématům(především pro nově registrované) a stejně by na každém bylo jestli to či ono téma vytvoří a někdo do něj odpoví nebo už je to podle něj nevhodné. Je asi otázkou času, než si v tv někdo "objedná" spot o tom, jak si na internetu radí filutové a vykrucujou se ze všeho a není jim cizí ani radit člověku co přejel dítě a proto je potřeba utahovat šrouby... Hlavní pohnutkou každého by ale mělo být, jestli chce skutečně silnici sdílet s ovcemi(tj. ti co dodržují vždy a všude a když ne tak platí) a řidiči co třeba jedou rychle, sem tam někde zaparkujou na zákazu(a neplatí) a nebo ji sdílet i s těmi co maj svoje první turbo a cihlu na plynu.

Já osobně třeba nerad potkávám poslední skupinu a nerad i potkávám pantáty co "ten kousek domů dojedu i po osmi pívech", a nepotěšila by mě ani situace kdy mi někdo naboří povoz a druhý den si přečtu jak mu tady někdo radí, že se rozhodně přiznat nemá, protože se vlastně nic nestalo. Nevím co si od tohohle slibuju, protože reálný stav na silnici to asi stejně nezmění jen bych rád vyvolal diskuzi a slyšel názor ostatních, ideálně ostřílených matadorů co poskytují rady nejcennější. 
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Etický kodex
« Odpověď #1 kdy: 08 Prosince 2014, 07:38:40 »

Zdá se mi že reaguješ na toho co ve stovce škrábl zaparkované auto. Nicméně já si nemyslím, že se chtěl vyhnout odpovědnosti, spíše se bál že když do toho píchne, tak že se to obrátí proti němu a on za způsobenou miniškodu nepřiměřeně zaplatí.
IP zaznamenána

admin

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Re:Etický kodex
« Odpověď #2 kdy: 08 Prosince 2014, 08:39:35 »

Reseth: jo, někdy se může s vaničkou vylít i dítě. Fórum je odpověď na policejní buzeraci, která postihuje za problémy, které se nestaly, lze očekávat, že protiproud může do svinstva sklouznout taky. Doufám, že z úvodníků fóra je patrné, že se zde řeší přestupky. Ujetí od nehody, nedej Bože způsobené nehody jsou trestné činy a mimo zdejší rámec.

Nicméně napadlo vás, jestli by se mohl vytvořit Etický kodex. Sepište ho, já jsem pro.
Vložte ho poté sem ať ho připomínkují další. Výsledný konsenzus přidám do úvodu fóra.
« Poslední změna: 08 Prosince 2014, 08:41:26 od Smrtihlav »
IP zaznamenána

reseth

  • Příspěvků: 65
    • Zobrazit profil
Re:Etický kodex
« Odpověď #3 kdy: 08 Prosince 2014, 09:31:09 »

Zdá se mi že reaguješ na toho co ve stovce škrábl zaparkované auto...
Uznávám, že to tak může působit, ale byla to spíš jen taková rozbuška.

Co se týká formy, tak tu tomu asi klidně dám, jen bych rád posbíral jednotlivé "body". Za mě by to byl třeba alkohol(nad 1promile?) a situace kdy někomu jinému škoda vznikla škoda(ať už materiální nebo časová). Taky bych tam uvedl, že "žadatel o radu" by se měl případu věnovat zodpovědně. Už jsem taky viděl rady a odpověď:"zapomněl jsem poslat odpor a už to nestihnu", to je taky minimálně neslušné. Někdo další?
IP zaznamenána

admin

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Re:Etický kodex
« Odpověď #4 kdy: 08 Prosince 2014, 09:48:11 »

Za mě by to byl třeba alkohol(nad 1promile?)

Jenom prosím rozlišit ožralýho a 1 promile na displeji drägeru fdechu. Má to někdy korelaci, ale nemusí mít. Nehrál bych si s nepřímo měřenými veličinami, omezil bych to na myšlenku, že kdo jezdí nalitej je prase.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Etický kodex
« Odpověď #5 kdy: 08 Prosince 2014, 09:54:41 »

Nevzpomínám si, že by se tu řešili pantátové po osmi pivech, alkohol nad promile nebo to, že někdo někoho nabořil - už třeba jen proto, že to první je řešeno jako trestný čin, ne jako přestupek, a u nějaké závažné nehody může platit v zásadě totéž, plus v tom jsou angažované pojišťovny atd.

Případů, které jsem řešil a měl pochybnosti o určité integritě řidiče, bylo naprosté minimum, ale i v takových případech bylo nad slunce jasné, že úřad řeší banalitu (65 km/h na výpadovce z obce v půl jedné v noci), nebo je řízení vedeno naprosto nekompetentně, bez důkazů apod.

Každý má právo na obhajobu. To by se také dalo tvrdit, že obvinění z určitých trestných činů nemají mít advokáta, protože co když je z toho vyseká a veřejnost bude volat po utahování šroubů?  ;)
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Etický kodex
« Odpověď #6 kdy: 08 Prosince 2014, 12:46:04 »

Dobrovolně se v čemkoli omezovat při soupeření se státním molochem je vždy cesta do pekel dlážděná dobrými úmysly.
Každý ať si posoudí sám, jestli chce někomu pomáhat nebo ne.

A Etický kodex nechte až na dobu, kdy něco takového vyhlásí příslušné orgány a budou to i dodržovat. Až přestanou policajti a magistráty vybírat dodatečnou daň a začnou řešit parkování, dopravu a informace o ní, blokové čištění zvládnou bez zbytečného přeparkovávání atd.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Etický kodex
« Odpověď #7 kdy: 08 Prosince 2014, 17:50:10 »

Jestli to má vypadat nějak "nebudeme se zabývat alkoholem nad 1 promile" atd. tak to je kontraproduktivní.

V případu toho škráblého auta byla rada kontaktovat poškozeného a vyrovnat se s ním soukromě. S tím nemám morální problém.
Ani nevidím problém aby tu lidi řešili i věci způsobené jejich vlastní blbostí.
Problém je až když jim někdo poradí nemorální postup. Ale to se tu zatím neděje.
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Etický kodex
« Odpověď #8 kdy: 08 Prosince 2014, 21:24:10 »

Takový lidi, co vám odřou auto a ujedou bych fakt střílel, jednou se mi to stalo - ráno přijdu k zaparkovanýmu autu a dveře jsem mohl vyhodit, stálo mě to všeho všudy asi 15 litrů z vlastní kapsy. Nikde žádný kamery, nikde žádný svědek a na nikom se škody nedovoláte, přitom to nemuselo nikoho stát nic a mohlo to jít z povinnýho ručení toho blba... Ještě teď se mi otvírá kudla v kapse, když si na to vzpomenu. Po týhle zkušenosti - pokud by se mi něco takového stalo, vždycky bych nechal za stěračem kontakt a vyřešil bych to přes pojišťovnu. Když už si to platím, tak ať to není jen do větru.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Etický kodex
« Odpověď #9 kdy: 08 Prosince 2014, 21:29:26 »

Takový lidi, co vám odřou auto a ujedou bych fakt střílel, jednou se mi to stalo - ráno přijdu k zaparkovanýmu autu a dveře jsem mohl vyhodit, stálo mě to všeho všudy asi 15 litrů z vlastní kapsy. Nikde žádný kamery, nikde žádný svědek a na nikom se škody nedovoláte, přitom to nemuselo nikoho stát nic a mohlo to jít z povinnýho ručení toho blba... Ještě teď se mi otvírá kudla v kapse, když si na to vzpomenu. Po týhle zkušenosti - pokud by se mi něco takového stalo, vždycky bych nechal za stěračem kontakt a vyřešil bych to přes pojišťovnu. Když už si to platím, tak ať to není jen do větru.

Problém je v tom systému bonusů/malusů, kterej motivuje ty hajzly to nenahlásit, protože to pak pro ně rozhodně zadarmo není......já jsem už asi 20 let nikomu nic nezpůsobil (fuj abych to nezakřik), teda krom sám sebe (vždycinky si do měsíce po opravě auto vodřu buď o vlastní popelnici nebo vrata :)), ale vím že kamarád jednou zavinil lehočký ťukanec a raději na místě vyklopil dva litry než by to hlásil na pojišťovny že prej by ho to vyšlo dráž...
 
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Etický kodex
« Odpověď #10 kdy: 08 Prosince 2014, 21:35:07 »

A to je právě velký omyl - u mé pojišťovny (Triglav) se nehoda do škody 10.000,- vůbec nezapočítávala jako nehoda a obecně vám každá nehoda sebere jen dva roky bezeškodného průběhu(tak nějak to je), čili kdo jezdí bezeškodně od začátku, tak si klidně může nějakou tu nehodu dovolit a o bonusy v žádném případě nepřijde. Jenže to ví bohužel jen málo lidí, tak raději ujedou nebo to zacvakají ze svého...
« Poslední změna: 08 Prosince 2014, 21:39:33 od plikous »
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Etický kodex
« Odpověď #11 kdy: 10 Prosince 2014, 19:43:05 »

on přeci vůbec není problém s obhajobou někoho, kdo přejel malé dítě nebo měl 10rumů
kdyby to příslušný orgán zpracoval tak, že tomu není co vytknout, tak ani solidní právník nebo diskusní forum s tím nic neudělá
jenže ti bozi co to sepisují, holt takoví machři nejsou ( oni si sice myslí opak, ale...)

a když mohli Lacinu poslat do lochu, tak je třeba zkusit všechno

jakmile se vytratí selský rozum a nastoupí tupý výklad zákona, tak se holt nedá nic dělat, než na tom tupém výkladu trvat
IP zaznamenána

HOHO

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Re:Etický kodex
« Odpověď #12 kdy: 11 Prosince 2014, 17:42:19 »

Dobrovolně se v čemkoli omezovat při soupeření se státním molochem je vždy cesta do pekel dlážděná dobrými úmysly.
Každý ať si posoudí sám, jestli chce někomu pomáhat nebo ne.

+1

Přece nepůjdem proti byrokracii byrokracií. Nehledě na to, že pak se nevyhnutelně strhne debata co jo a co ne, úplně zbytečně.
IP zaznamenána