30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Pořizování kopie spisu  (Přečteno 635 krát)

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 109
    • Zobrazit profil
Pořizování kopie spisu
« kdy: 10 Září 2019, 10:06:46 »

Ombudsmanka se snažila udělat něco užitečného - tedy donutit správní orgány umožnit tzv. "dálkově nahlédnout do spisu"  - resp. tedy zaslat kopie spisu elektronicky či poštou.
https://ochrance.cz/fileadmin/user_upload/ESO/15_2017_SZD_MS_doporuceni_ke_zmene_SR.pdf  - citace: "V době internetu, datových schránek, elektronizace veřejné správy a snah snižovat byrokracii zde máme situaci, kdy se člověk musí osobně dostavit na úřad, aby si vyzvedl prostou kopii dokumentu ze spisu..."
Dle očekávání ministři vnitra odmítli tento návrh.  Následně podala návrh na projednání ve vládě - vláda "vzala na vědomí" - rozumějme vytřela si s tím řiť - https://apps.odok.cz/attachment/-/down/RCIAB8MCH58E

Návrh byl proveden na základě průzkumu mezi jednotlivými správními orgány: https://ochrance.cz/fileadmin/user_upload/ESO/vlastni_2600-2018-VOP-MS-vyzkumna_zprava.pdf.
Je to zajímavé čtení a je to rozděleno i po jednotlivých krajích. Bohužel chybí odpovědi přímo konkrétních správních odborů - aby jim to případně šlo omlátit o hlavu v konkrétním případě.

Je zajímavé, že existují správní orgány, které se domnívají, že právo na zaslání kopie spisu účastníkovi plyne přímo ze správního řádu - je to 11% Krajských úřadů a 31% obecných úřadů, případně velké množství úřadů, které se domnívají, že to plyne z principu dobré správy.  Naopak pak existuje velká množina úřadů, u kterých si drban musí ošoupat podrážky a poníženě přijít s prosíkem - přestupky v dopravě jsou zářivým příkladem s 52% úřadů. Zdůvodnění jsou všeobecně známá - milostivý ouřada není od toho, aby "servíroval informace drbanovi až domů", ale věnoval se "kvalitě správních řízení" (sic!!), případě "jsou žádosti masivně zneužívány obecnými zmocněnci k šikaně". Chybí jakýkoliv rozumný argument a především jakékoliv porovnání časové a nákladové náročnosti řešení odesláním naskenovaného dokumentu & osobní přítomnost drbana a vyhotovení kopií.
IP zaznamenána