30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: SPRDEL v turbu, odvolání?  (Přečteno 5850 krát)

silfur

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
SPRDEL v turbu, odvolání?
« kdy: 07 Září 2019, 09:55:25 »

Ústí nad Labem. Parkování s nedodržením 2x3m (pokutu dostalo 80 au, ale to je vedlejší).

Do DS přišla Výzva. Já na dovolené chybně napsal, že šlo o NOUZOVÉ ODSTAVENÍ vozidla. Překousaný kabel od labda sondy fakt mám. Bohužel jsem nenapsal pregnantně, že jsem řidič. Poslal jsem to přes DS.

Po 60ti dnech do DS SPRDEL, Příkaz, že jsem nezabránil spáchání přestupku. ODvolal jsem se, že přestupek nenastal (což je ale asi ve fázi SPRDEL jedno).

Můj dotaz:
1.) Mohou ignorovat moje vysvětlení podané přes DS, že nedošlo k přestupku a nijak ho neřešit a rovnou mi dát SPRDEL? Tj. pokutovat mě za to, že jsem nenaprášil řidiče, který provedl přestupek, který se ale asi nestal?

2.) Mohu podat více odvolání? Odovolal jsem proti přstupku, který oni už neřeší. Měl bych se odvolat proti tomu, že mě popotahují za nenapráskání řidiče údajného přesupku, u kterého se ale nezabývali tím, zda opravdu nastal.

3.) Nebo to mám do temrínu 8 dní zaplatit a ono to chcípne, i když jsem podal odvolání.

Je mi jasné, že jsem udělal chybu a nechal se chytit na blbosti, že jsem se (v tomto případě) nenapráskal, ani nehelmutil. Ale čekal jsem, že když pošlu podání vysvětlení a budu rozporovat, že k přestupku vůbec došlo, že bude následovat předvolání k podání vysvětlení, nebo že budou řešit to, zda se přestupek vůbec stal a ne, že na základě NEPROKÁZANÉHO přestupku nahodí rovnou SPRDEL.

Díky za podněty.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:SPRDEL v turbu, odvolání?
« Odpověď #1 kdy: 07 Září 2019, 12:01:21 »

Ad 1) Mohou, neboť pokud cokoliv tvrdíte, přenášíte na sebe důkazní břemeno. Slušný úřad by Vás na to měl upozornit, poučit Vás o povinnosti doložit důkazy a stanovit pro tento úkon lhůtu. Good governance (princip dobré správy), potažmo jeho nedodržování ze strany SO, je ovšem bohužel obvykle dost slabý odvolací důvod.
Ad 2) Odvolání si můžete podat, kolik je Vám libo. Klidně i ve věcech, které se Vás vůbec netýkají. To zatím žádný zákon nezakazuje. Vy byste teď ale měl podat hlavně odpor proti příkazu, případně doprovozený stížností na příslušného úředníka.
Ad 3) Pokud jste podal odpor, “chcípnul” ten příkaz, takže úhrada nic neřeší. Odpor vzít zpět nelze. Pokud jste ovšem, jak píšete, podal proti příkazu odvolání, má teď SO dvě možnosti:
  • chovat se podle toho, že nebyl podán včasný odpor, a začít vymáhat sankci, nebo
  • oznámit Vám, že Vaše podání je vadné a pomoci Vám s odstraněním vad.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:SPRDEL v turbu, odvolání?
« Odpověď #2 kdy: 07 Září 2019, 12:41:28 »

3. zachovat se tak, že byl podán odpor, neboť § 37 odst. 1 SprŘ a je zřejmé, že podatel reaguje na příkaz a chce podat opravný prostředek.
IP zaznamenána

silfur

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:SPRDEL v turbu, odvolání?
« Odpověď #3 kdy: 07 Září 2019, 14:52:06 »

Děkuji za odpovědi.
Je mi jasné, že jsem to svojí blbostí podělal, i když mě fascinuje, že mohu dostat pokutu za neprokázaný přestupek, resp. za to, že jsem nezabránil použití mého auta ke spáchání přestupku, který nebyl prokázán. Ale holt stát...
Chápu-li to správně, tím mým odporem to spadlo do správního řízení, takže teď je to ve stavu pokuta (1500,-) + náklady správního řízení (1000,-?)? Ty jsou fixní, bez ohledu na počet odvolání či když to jde ke kraji? Zvyšují se jenom v případě znaleckých posudků?
Jinými slovy, když už jsem si zaplatil řízení, můžu si ho "užít" a prudit úřady, abych alespoň pomohl ostatním řidičům tím, že úřadu přidělám práci? Když už to platím, chci si to užít.

Co byste dělali Vy? Zaplatit 2500,-, nebo to zkoušet dál a konto toho, že se SO vůbec nezabýval mým vysvětlením a tím, zda ke spáchání přestupku vůbec došlo?

Z jiného soudku - jakou pár desítek tisíc jiných lidí, i já jsme dostal pokutu z Varnsdorfu-Studánky, za rychlost. Spácháno loni v srpnu. Někdy v květnu výzva. Hozena do koše. Od té doby nic, žádný Příkaz, oznámení o zahájení řízení etc. Nyní je září. Znamená to, že je konec?

Ještě jednou děkuji.

IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:SPRDEL v turbu, odvolání?
« Odpověď #4 kdy: 07 Září 2019, 15:29:55 »

V téhle situaci už nic prohrát nemůžete, pouze trochu času a pár korun za poštovné. Pokutu už navýšit nelze, body udělit také ne. Ideální případ, pokud si chcete projít bez stresu správním řízením a něco se přiučit.
IP zaznamenána