30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Přetížení vozidla  (Přečteno 3361 krát)

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 466
    • Zobrazit profil
Přetížení vozidla
« kdy: 06 Června 2019, 11:23:11 »

Řeším takovou ptákovinu a nejsem si zcela jist jestli je to vyhratelné.
Vozidlo 7,5t celková, zastavena PČR  a zvážena pomalorychlostním vážením, ( klasické přenosné desky). Zjištěno přetížení cca o 2t po odečtění tolerance. V dodacích listech váha nákladu neuvedena, pouze sdělena přibližná váha skladníkem. Ale to je celkem fuk. Vozidlo je přemotorované a na měchách, řidič neměl důvod se domnívat, že je přetížen.
Řidič chybu uznal na místě zaplatil příkazem 2000,-  a nechali ho pokračovat v jízdě. ( takže vůbec nešlo o bezpečnost a vlastně nemohl být ani naplněn materiální aspekt o kterém píšou v příkazu, že byl naplněn)
 Dnes v DS příkaz provozovateli na 27000,- a motají to kolem objektivní odpovědnosti provozovatele, což mě připadá jako ptákovina. Já měl  v objednávce vozidlo dle specifikací 7,2m s užitečnou váhou do 3t a takové jsem poslal.

Tak přemýšlím na čem stavět v budoucnu případné odvolání. Zatím mě napadá jen ten materiální aspekt, chytřejší budu až uvidím spis. Pochopitelně se budu zajímat o ověření měřidla, proškolení obsluhy, zda měření proběhlo dle metodiky atd. 
Jako silný argument vidím to, že po zaplacení pokuty ho nechali odjet.
Další věc je, že opravdu nemohla být ohrožena bezpečnost, neboť naprosto konstrukčně identické vozidlo lze pořídit s celkovovo váhou 8,5t, 10t a 12t.

Prosím jestli by mě někdo mohl nasměrovat na nějaký judikát, prostě se mi tam nelíbí ta odpovědnost provozovatele.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Přetížení vozidla
« Odpověď #1 kdy: 06 Června 2019, 12:06:49 »

Provozovatel svěřil prázdné, nikoli přetížené vozidlo. Nad dalším dějem už provozovatel neměl kontrolu.
Nastudujte:
http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2006/0028_4As__0600065A_prevedeno.pdf
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:Přetížení vozidla
« Odpověď #2 kdy: 06 Června 2019, 12:33:04 »

Úplně obrácený verdikt: http://www.nssoud.cz/files/EVIDENCNI_LIST/2016/62A_39_2016_20180504094912_prevedeno.pdf

doložení splnění povinností tím, že byl řidič ze strany zaměstnavatele poučen a byl povinen dodržovat platné právní předpisy, nepostačuje ke zproštění odpovědnosti za správní delikt. Stěžovatel se nemůže zprostit své odpovědnosti odkazem na porušení povinnosti vlastními zaměstnanci, případně osobami, které při výkonu své činnosti používá.
IP zaznamenána

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 466
    • Zobrazit profil
Re:Přetížení vozidla
« Odpověď #3 kdy: 07 Června 2019, 14:44:35 »

 Děkuji za odkazy, no to bude ještě zajímavé, ale asi  nejde už nic moc ztratit, těch  1000kč už nehraje asi roli.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Přetížení vozidla
« Odpověď #4 kdy: 07 Června 2019, 15:04:38 »

Nezbývá než tvrdit že vozidlo přeložil zákazník bez vědomí a souhlasu provozovatele a řidiče.
IP zaznamenána

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 466
    • Zobrazit profil
Re:Přetížení vozidla
« Odpověď #5 kdy: 08 Června 2019, 22:22:12 »

 njn, ale u nás zatím za přetížení vozidla nenese odpovědnost zákazník, resp. odesílatel, což je v tomto případě možná dobře, protože se k tomu může normálně přiznat a nemůže se mu nic stát a nám to třeba pomůže. Je to dobrý zákazník a máme dobrou spolupráci, asi se nějak domluvíme.
 V Německu si to v mnoha firmách hlídají jak váhu, tak zakurtování nákladu, protože za to nese odpovědnost konkrétní skladník- ještěrkář. Někde dokonce kontrolují vizuální stav kurtů a ráčen a rohů a zakládají si na prodeji zajišťovacího  materiálu slušný přívýdělek.
 Nedávno při vjezdu do jedné firmy  musel řidič shlédnout jakýsi školící film a pak vyplnit na počítači nějaký interaktivní test (pochopitelně v němčině) a když by ho úspěšně nesložil, mohl by ho až za 2 hodiny po shlédnutí videa opakovat.
 Docela obdivuji jeho trpělivost, o celé anabázi mě informoval až po naložení. Kdybych to byl býval věděl, tak bych ho poslal pryč, v objednávce se o ničem takovém nepsalo.
IP zaznamenána