30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nevrácení pasu  (Přečteno 11235 krát)

drinkANDdrive

  • Příspěvků: 180
    • Zobrazit profil
Nevrácení pasu
« kdy: 27 Února 2019, 20:43:18 »

Vážení sypači písku do soukolí naší krásné země,
nedávno mi dorazila výzva k vrácení cestovního pasu, jehož platnost se chýlí ke konci. Mám ještě druhý pas, takže mi je u tohoto jedno, zda je nebo není propadlý. Nicméně jsem líný jít na úřad nebo aspoň na poštu jim cenný doklad odeslat.

V zákoně č. 329/1999 Sb. jsem se dočetl (paragrafy 28, odst. 1 a 34a, odst. 2), že když se na vrácení pasu vyseru, tak můžu dostat flastr do 10 tis Kč. Matně si vzpomínám, že minule mi teta na okýnku něčím podobným hrozila, ale nic z toho nebylo (patrně jsem taktéž vracel po expiraci).

Říkal jsem si, že v rámci snahy dělat co nejméně zbytečných úkonů ve prospěch státu, bych pas nevrátil a počkal, co se bude dít (jakože asi nic). V případném řízení bych pak argumentoval tím, že jsem doklad vrátil, potvrzení ztratil a ať mi drahý úřad prokáže, že tomu tak není a že se mi pas stále válí v šuplíku doma.

Hádám, že na ÚOOU nebudou na "naše" praktiky asi moc zvyklí a patrně by je to mohlo vyvést z míry. Za tu srandu mi to stojí.

Nápady/návrhy/zkušenosti?
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Nevrácení pasu
« Odpověď #1 kdy: 27 Února 2019, 20:48:31 »

Říkal jsem si, že v rámci snahy dělat co nejméně zbytečných úkonů ve prospěch státu, bych pas nevrátil a počkal, co se bude dít (jakože asi nic). V případném řízení bych pak argumentoval tím, že jsem doklad vrátil, potvrzení ztratil a ať mi drahý úřad prokáže, že tomu tak není a že se mi pas stále válí v šuplíku doma.

To zkusím na konci března, to daňový přiznání jsem vážně podal ale potvrzení ztratil :)
IP zaznamenána

drinkANDdrive

  • Příspěvků: 180
    • Zobrazit profil
Re:Nevrácení pasu
« Odpověď #2 kdy: 27 Února 2019, 21:04:39 »

Tak to už je na velikosti koulí každého soudruha, do kterého úřadu začne šťárat. Zrovna do orgánů Finanční správy raději nešťourám. Ale možná jen proto, že mě zatím neobtěžovaly (v soukromém životě) žádnou zbytečnou administrativou, na rozdíl například od dopravního odboru magistrátu města.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Nevrácení pasu
« Odpověď #3 kdy: 27 Února 2019, 22:06:45 »

Říkal jsem si, že v rámci snahy dělat co nejméně zbytečných úkonů ve prospěch státu, bych pas nevrátil a počkal, co se bude dít (jakože asi nic). V případném řízení bych pak argumentoval tím, že jsem doklad vrátil, potvrzení ztratil a ať mi drahý úřad prokáže, že tomu tak není a že se mi pas stále válí v šuplíku doma.

Cca před rokem jsem bez zbytečného prodlení (neměl jsem do té doby důvod na úřad chodit) vracel 3 roky prošlý pas na MČ Praha 5. Žádné potvrzení jsem neobdržel, ani úřad v místě mého trvalého bydliště mne v této věci nekontaktoval. Až mne to zklamalo...
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Nevrácení pasu
« Odpověď #4 kdy: 28 Února 2019, 00:54:47 »

Když si chci nechat pas na památku s vízy a razítky, funguje stejný workflow jako u ovčanky? Nahlásím ztrátu, nepřiznám to "že jsem pas náležitě neopatroval" a nezaplatím žádný chechták navíc jako pokutu?
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Nevrácení pasu
« Odpověď #5 kdy: 28 Února 2019, 08:13:19 »

Když si chci nechat pas na památku s vízy a razítky, funguje stejný workflow jako u ovčanky? Nahlásím ztrátu, nepřiznám to "že jsem pas náležitě neopatroval" a nezaplatím žádný chechták navíc jako pokutu?
Vypadá to že ano, občan přiměřeně chránil, ale přesto mu ho ukradli

§ 34a

Přestupky na úseku cestovních dokladů
(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že

a) poruší povinnost chránit cestovní doklad před ztrátou, odcizením, poškozením, zničením nebo zneužitím,

Jen dodávám, že když jsem ho před mnoha lety nevrátil, protože jsem nevěděl že se má vracet a nechtěl jsem znova pro něj jet domů, řekl jsem u okýnka nonšalantně že jsem ho ztratil na dovolené. Úředník mě přesvědčil, že jsem ho ztratil až v čechách, jinak by do toho museli zatahovat i úřad cizí země. něco sepsal a bylo po akci a nic jsem neplatil. Ale to byla trošku svobodnější doba, kdy ještě nebylo lip, dneska bych se na úřadě o ničem raději nebavil a podával to písemně.

http://dfens-cz.com/obcanka/
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 688
    • Zobrazit profil
Re:Nevrácení pasu
« Odpověď #6 kdy: 28 Února 2019, 08:46:56 »

Já jsem jim nejvíc zamotal hlavu, když jsem jim řekl, že při stěhování jsem ten pas doma založil a je někde velice dobře a bezpečně schovaný mezi mými věcmi, akorát ho nemůžu najít. Protože na tohle nemohli napasovat ani ztrátu, ani zničení.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 650
    • Zobrazit profil
Re:Nevrácení pasu
« Odpověď #7 kdy: 28 Února 2019, 08:47:33 »

Vypadá to že ano, občan přiměřeně chránil, ale přesto mu ho ukradli
Nejsem inspektor Clouseau, abych byl schopen identifikovat krádež. Prostě bych oznámil ztrátu.
Lze si i vybrat matriční úřad v nějaké zapadlé Lhotě v pátek odpoledne...
IP zaznamenána

cane

  • Příspěvků: 43
    • Zobrazit profil
Re:Nevrácení pasu
« Odpověď #8 kdy: 01 Března 2019, 00:42:49 »

Kamarád to takhle nějak dotáhnul do správního.
Argumentoval zhruba tím, že mu úřad nemohl nijak prokázat, že ten pas nevrátil.
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Nevrácení pasu
« Odpověď #9 kdy: 01 Března 2019, 07:36:20 »

Kamarád to takhle nějak dotáhnul do správního.
Argumentoval zhruba tím, že mu úřad nemohl nijak prokázat, že ten pas nevrátil.
To je celkem napadnutelná konstrukce, stačí ohlásit ztrátu a případně tvrdit, to co d-fens s občankou a je vymalováno.
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Nevrácení pasu
« Odpověď #10 kdy: 01 Března 2019, 16:45:00 »

Díky za ujištění pánové pánové.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Nevrácení pasu
« Odpověď #11 kdy: 03 Března 2019, 19:47:13 »

Já jsem jim nejvíc zamotal hlavu, když jsem jim řekl, že při stěhování jsem ten pas doma založil a je někde velice dobře a bezpečně schovaný mezi mými věcmi, akorát ho nemůžu najít. Protože na tohle nemohli napasovat ani ztrátu, ani zničení.
mě se tedy toto - stěhování - skutečně stalo
samozřejmě s tím měla soudružka problém, ovšem nakonec tam někde ( v systému-počítači ) uzřela, že pas je 3 roky neplatný a dál to neřešila
IP zaznamenána

Kamiq

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 245
    • Zobrazit profil
Re:Nevrácení pasu
« Odpověď #12 kdy: 04 Března 2019, 06:36:17 »

To je asi logické, když nezahájí řízení do roku od data konce platnosti dokladu, měl by být přestupek nevrácení dokladu promlčen. Nebo ne?
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Nevrácení pasu
« Odpověď #13 kdy: 04 Března 2019, 06:43:26 »

Ne. Jedná se o trvající protiprávní stav, a to až do momentu, kdy je doklad odevzdán. Promlčecí lhůty počínají běžet až od tohoto okamžiku.
IP zaznamenána

Kamiq

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 245
    • Zobrazit profil
Re:Nevrácení pasu
« Odpověď #14 kdy: 04 Března 2019, 06:49:52 »

Ajajaj, to je nemilé, také jsem kdysi dávno nevrátil propadlý pas, když jsem to po několika letech zjistil, spálil jsem ho v kotli. Už to bude možná 20 let. Opravdu mi kvůli tomu ještě teoreticky hrozí pokuta?
« Poslední změna: 04 Března 2019, 06:52:25 od Kamiq »
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.