30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Další úřednický bordel, certifikace výrobku, uvedení na trh  (Přečteno 2415 krát)

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil

Úplně off-topic,
máte někdo zkušenost s uvedením výrobku na trh, resp. čím vším takový výrobek musí projít, aby byl legálně prodejný?
Jedná se o elektrické zařízení na 12V DC, nic speciálního, není to "stanovený výrobek".
Jde mi o naprosté zákonné minimum, k tomu se nikde nemohu dopracovat. Zkušenost z praxe, příslušné normy na mě působí, že se všechno dá naroubovat na všechno, ale taky na nic.

Každá zkušebna mi změří, co mi na očích vidí, ale nechce se mi platit stovky tisíc za něco, co nakonec nebudu potřebovat.

Klidně do soukromých zpráv, nechcete-li to tu plevelit. Díky.
IP zaznamenána

Jojoba

  • Příspěvků: 437
    • Zobrazit profil
Re:Další úřednický bordel, certifikace výrobku, uvedení na trh
« Odpověď #1 kdy: 06 Února 2019, 09:29:43 »

Nevím, jestli to pomůže . Před 2-3 lety jsem řešil otázku dovozu z Číny - náhradní díly pro elektrické tepelné stroje ( 400V) a také jsem plaval v legislativě ohledně mého postavení dovozce/distributor/výrobce..... bylo to ješto trocu komplikovanější, ale není to podstatné - po samostudiu a dotazech u známých jsem si telefonem našel na Obchodní inspekci ( pobočce ) člověka znalého dovozní neEU problematiky, a při osobní konzultaci ( úřední hodiny ) mi docela vstřícně objasnil úřední pohled na mou záležitost včetně případných rizik dalších kroků. Docela mne překvapila rozumnost výkladu a objektivně i že to tak fungovalo, a dosud funguje. Třeba se rovněž zadaří - jiné zkušenosti s OI však nemám, tak nemohu srovnávat. 8)
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 652
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Další úřednický bordel, certifikace výrobku, uvedení na trh
« Odpověď #2 kdy: 07 Února 2019, 09:39:37 »

No a výstup je jakej? Běžná praxe je, že to má mít CE, pro krytí zad mít i z (klidně přímo čínské) zkušebny změření na EMC a LVD. To se týká samozřejmě zařízení na malý napětí, tadydle na 3f jsou trochu něco jinýho. Jinak by asi věděl sysop z D-F, ten svoje věci uváděl na trh a zkušebnama to protahoval pravidelně, i na vojenský normy (věci k výbušninám dodává armádám).
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Další úřednický bordel, certifikace výrobku, uvedení na trh
« Odpověď #3 kdy: 07 Února 2019, 10:18:26 »

Díky, kolega už s ČOI mluvil a žádný kladný výsledek z toho není, zkusím se protelefonovat k někomu jinýmu.

Když vezmu certifikovaný WiFi modul (ESP32 se všemi razítky) a dám ho na malou PCB, jen aby šel zamontovat do zařízení - dle zkušebny je to nový výrobek a musí se certifikovat komplet znova, v podstatě jako bych si tu VF část sbastlil doma sám - 150 tisíc Kč - to jsem myslel, že si dělají legraci...

Na sysopa zkusím najít kontakt, díky za tip.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 652
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Další úřednický bordel, certifikace výrobku, uvedení na trh
« Odpověď #4 kdy: 08 Února 2019, 06:51:57 »

Jo, zrovna s rádiama dělal hodně, ostatně - všechny ty dálkově odpalovaný rozbušky a podobný srandy.

Tady prostě chtějí totálně zlikvidovat malý podnikání, takže ve výsledku to dopadá tak - a asi to budete dělat stejně - že to na tu desku vosadí rovnou číňan a pošle to celý. Přidaná hodnota práce zůstane u něj, tady budete jenom překupníci s marží 80+ %, aby bylo na jachty a vily stádní výpalný a živení všech úřednickejch příživníků.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Další úřednický bordel, certifikace výrobku, uvedení na trh
« Odpověď #5 kdy: 08 Února 2019, 09:26:39 »

Můžu se neformálně poptat ex-kolegů, co navrhovali a uváděli na trh malé zařízení napájené z USB a používající frekvence 125kHz a 13.56MHz i mírně vně krabičky, co to všechno obnášelo. Pamatuju si letmo, že velký opruz byl s EMC a že se dost natrápili i s USB compliance (startovací proudový peak), ale samozřejmě USB compliance není vyžadována českou ani evropskou legislativou.
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita