30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zbytkový alkohol - obejetí?  (Přečteno 19448 krát)

MidnightTalker

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Zbytkový alkohol - obejetí?
« kdy: 04 Října 2014, 11:30:05 »

Zdravím ve spolek,
Nedávno jsem se bavil se známým, který mě přivedl na zajímavou myšlenku.
V případě, že vás chytí na silnici konstábl a jste si vědomí zbytkového alkoholu v krvi po náročnější noci, je podle vás možné nebo mohl by fungovat následující postup?
Zastavím na pokyn opicajta, vypnu motor, uvelebím se pohodlně na sedačce, vytáhnu flašku alkoholu, ideáně s etiketou, kterou příslušník dobře pozná a s klidem si před ním cvaknu tak aby mě u toho jasně viděl.
Na otázku tedy jestli jsem požil alkohol mi nezbývá než se přiznat ve smyslu: ano, právě teď tady před vámi, sám jste mě viděl...
Samozřejmě nelze takto pokračovat dál v jízdě takže by to přicházelo v úvahu jen v případě, že s vámi jede ještě někdo další kdo je čistý nebo si můžete dovolit nechat auto odstavené a dopravit se dál jiným způsobem.
Co vy na to, je to reálný scénář?
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Zbytkový alkohol - obejetí?
« Odpověď #1 kdy: 04 Října 2014, 12:48:51 »

Dovedu si představit hned několik reakcí pacha, ale nejpravděpodobněji

- bude dělat, že nic neviděl a v klidu bude postupovat standardně, tedy dá dýchnout, zadrží ŘP, případně vyzve na krev, která z jeho pohledu prokáže alkohol v krvi. Oni samozřejmě popřou, že by viděli jak osoba pila alkohol před nimi. Taky je jasné, že po bezprostředním požití je hladina alkoholu v dechu vysoká, takže to může skočit na 1 a více promile, což může být trestným činem ohrožení pod vlivem návykové látky.

- vezme to v potaz a ihned vyzve na lékařské vyšetření, alkohol se do krve nedostane tak rychle, takže když to udělají rychle, tak v krvi zjistí nějakou hladinu alkoholu, znalecky lze určit, zda tato hodnota odpovídá napití z láhve při kontrole nebo byl alkohol již v krvi. Ještě bych dával bacha abych neměl ŘP při sobě, ale někde v autě nebo vůbec, protože v případě převozu na krev je může napadnout udělat bezpečností prohlídku a najdou ŘP, který velice rádi zadrží, pak je celé divadlo o ničem, protože sice se s velkou pravděpodobností vyhnu trestu, ale nesmím řídit.

- taky může být pozorný a rychlý a přes okno nebo po otevření dveří zabrání napití :) Přijde mi dost složité řídit auto se zbytkáčem, mít zavřená okna, zamčené zámky a flašku na dosah, tak abych to všechno mohl realizovat.

Spíš to vidím jako možnou obstrukci, protože orgán bude muset provést znalecký posudek, což výrazně přispěje k možné prekluzi. Vyhnout se trestu za jakýkoliv přestupek jde i bez takového divadla, raději je nechám udělat nezbytné úkony, půjdu se projít a vrátím se pro auto, než trávit několik hodin na fízlárně a po doktorech, kde mě nechají, takže se budu muset svépomocí ještě přesouvat, kam potřebuju. Že by byli zcela bezradní a mávli nad tím rukou si nedovedu představit.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Zbytkový alkohol - obejetí?
« Odpověď #2 kdy: 04 Října 2014, 17:39:32 »

Zbytkáč se dá elegantně a bezpracně vyřešit tím, že se správnímu orgánu zašle vysvětlení v tomto stylu http://30kmh.cz/index.php?topic=545.msg4264#msg4264

Takže pokud je vysoká pravděpodobnost, že něco nadýchám, fízlovi oznámím, že jsem ŘP zapomněl (jelikož zabavení na místě je veliká patálie) a klidně fouknu. Nemá cenu dělat složitě to, co jde jednoduše  ;)
IP zaznamenána

Sadra17

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:Zbytkový alkohol - obejetí?
« Odpověď #3 kdy: 04 Října 2014, 19:20:26 »

Taky je jasné, že po bezprostředním požití je hladina alkoholu v dechu vysoká, takže to může skočit na 1 a více promile, což může být trestným činem ohrožení pod vlivem návykové látky.
sice bude vysoká, ale každý měření bude mít značně jinou hodnotu takže neplatný měření
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Zbytkový alkohol - obejetí?
« Odpověď #4 kdy: 04 Října 2014, 20:41:52 »

Taky je jasné, že po bezprostředním požití je hladina alkoholu v dechu vysoká, takže to může skočit na 1 a více promile, což může být trestným činem ohrožení pod vlivem návykové látky.
sice bude vysoká, ale každý měření bude mít značně jinou hodnotu takže neplatný měření

Pokud to budou lemplové co neznají metodiku, tak ano, ale jinak nechají dýchat dokud nebudou mít dvě po sobě jdoucí použitelné zkoušky a když se nazadaří, tak na krev no.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Zbytkový alkohol - obejetí?
« Odpověď #5 kdy: 04 Října 2014, 21:51:07 »

Zastavím na pokyn opicajta, vypnu motor, uvelebím se pohodlně na sedačce, vytáhnu flašku alkoholu, ideáně s etiketou, kterou příslušník dobře pozná a s klidem si před ním cvaknu tak aby mě u toho jasně viděl.
Hlavní háček to má: co chcete dělat pak? Nechat tam auto a vyrazit pěšky k nejbližší zastávce?

Někde tu je odkaz na judikát, kdy chlapa někdo napráskal že jezdí po vesnici pod vlivem a policajti dojeli až když on mezitím odstavil auto a asi hodinu popíjel v hospodě. Udělali dechovou zkoušku v hospodě a sejmuli ho za řízení pod vlivem. A shodil to myslím že až NSS.

Ten judikát zároveň konstatuje že režim řidiče neplatí jen během řízení, ale i když se třeba zjevně řídit chystá nebo třeba zastavil hlídce (logicky, jinak by šel alkohol měřit jedině za jízdy).
Z toho je asi dost zřejmé jak by to dopadlo.
IP zaznamenána