30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Kdy se stáváte řidičem a kdy končíte činnost řidiče dle platné legislativy ČR?  (Přečteno 3472 krát)

jiberan

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil

Kdy se stáváte řidičem dle platné legislativy ČR?
Když usednu na sedačku řidiče? Když zapnu rádio? Když otočim volantem? Když vyřadim? Když nastartuju? Když uvedu vozidlo do pohybu?

Kdy končíte činnost řidiče dle platné legislativy ČR?
Když zastavim? Když zaparkuju? Když chcípnu motor? Když zatáhnu ručku? Když vystoupim? Když zamknu?

Na tenhle dotaz jsem nebyl schopen dohledat kvalifikovanou odpověď podloženou zákonem a paragrafy.

Například, sednete do auta, nastartujete, ale auto je pořád zaparkovaný, nepohnulo se, no a vy si hrajete na mobilu. Jste v tom případě řidič? Pokuta za používání mobilu? Nebo když si někde zastavíte, aby jste netelefonovali za jízdy, jste pořád řidič? Nebo, když se člověk napíje na diskotéce a chce se prospat, sedne si do auta na sedačku řidiče, a aby mu nebyla zima, tak si nastartuje a spí. Je v tom případě řidič? Můžou mu dát vopicajti dejchnout? Ovládání (nastartování)=jsem řidič? To bych potom musel byjt řidič, i  když si jenom pustim rádio od spolujezdce, to je taky ovládání. Co když nastartuje spolujezdec?

Tuto otázku bych potřeboval vyjasnit, jelikož když vás vopicajt k něčemu vyzve, hned jak vlezete do auta, ani nestihnete usednout, natož nastartovat (třeba chce řidičovo doklady), tak se mu zasměju, jelikož samotný usazení neznamená, že jsem řidič. Ovšem pokud je zima, tak mě to dohadování přestane brzo bavit, jelikož se nechci stát řidičem, abych na mě vopicajt nemoch nic vymáhat, jako po řidiči a z něčeho mě obvinit. Můžu si nastartovat, abych nemrz a nebýt řidičem? Nebo třeba když otočí klíčkem spolujezdec (pokud ho mám) bez jakékoliv mé pomoci? Co když by otočí klíčkem dítě?....
IP zaznamenána

Kamiq

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 245
    • Zobrazit profil

Na každé "co když" nemůže být paragraf.
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil

Jde o to, z jakého důvodu se ptáte.
Pokud jde o akademický dotaz, tak správná odpověď téměř na všechny situace je ta intuitivní. Např. pokud vedete koloběžku, řidičem nejste, pokud jedete na koloběžce, řidičem jste. Pokud přepřaháte povoz, řidičem nejste, pokud si sednete za kozlík a chytnete do rukou opratě, řidičem jste.
Pokud hledáte temná zákoutí ustanovení § 2 písm. d) +e) ZPPK, doporučuji judikaturu NSS.

Pár příkladů pro motorové vozidlo.
Nastartované zaparkované vozidlo,  jste na sedadle spolujezdce: řidičem nejste ani z pohledu ovlinění alkoholem či jinými látkami (dále jen ovlivnění).
Nastartované zaparkované vozidlo,  jste na sedadle řidiče: řidičem z pohledu ovlivnění s velkou pravděpodobností jste*.
Nastartované zastavené vozidlo (ve smyslu § 2 písm. p)): jste řidičem.
Nenastartované zastavené vozidlo: jste řidičem.
Nastartované zaklínované vozidlo nad montážní jamou: nejste řidičem.
Vozidlo tlačíte nenastartované nad montážní jámu: jste řidičem.

Nechápu vaše dotazy, které dávají do souvislosti zákaz používání mobilu a pozici řidiče. Zákaz používání mobilu řidičem se vztahuje (v ČR!) pouze na jízdu.

EDIT *: Má to drobné nuance. Např. mrzne, jste vyhozen namol z hospody, nastartujete a jste za volantem:
- sedíte a spíte; pak se z pozice řidiče snad/moná/asi dokážete vyvléknout, záleží na tom, se sdělíte,
- sedíte a nespíte; pak se z pozice řidiče patrně nedokážete vyvléknout,
- opěradlo sklopené, ležíte, nohy na volantu/palubce; pak se z pozice řidiče patrně dokážete vyvléknout, pokud se sám blbě neudáte.
« Poslední změna: 05 Ledna 2019, 12:25:22 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil

Před mnoha lety jsem se o to zajímal a psal asi na PČR nebo na MD (to už nevím přesně) - viz tu na fóru Garáže.

IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita