30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Pořizování audio-video na poště  (Přečteno 10523 krát)

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Pořizování audio-video na poště
« kdy: 04 Ledna 2019, 10:54:24 »

S úřední osobou, nebo oprávněnou úřední osobou už se tady nahrávání řešilo. Mě zajímá tento případ:

1. Volám na infolinku české pošty a nechám si vysvětlit, jakým způsobem se podává reklamace. Pokud vypípnu jméno pracovnice, která rozhovor vede, je v pořádku nahrávku a) pořídit a b) zveřejnit? Dále, mám-li povinnost je upozornit na to, že si rozhovor nahrávám, stačí, když mi jejich robot řekne, že se rozhovor nahrává a já odpovím "ano, já také nahrávám"? Neřeknu to té živé osobě až to zvedne, řeknu to tomu robotovi a je mi jedno jestli v tu chvíli nahrává, nebo ne.

2. Přijdu na poštu a pošta odmítá převzít stížnost, nebo vystavit reklamaci. Prostě mám v ruce výzvu, ale pošta pochybila a zásilku vrátila odesílateli předčasně. O celé situaci chci pořídit videozáznam na bodykameru. Je v pořádku takový záznam a) pořídit a b) zveřejnit?

Případně mě zajímá, jestli se situace liší u soukromých podniků, ale podle mě ne. Pošta je sice státní podnik, ale zaměstnanci pošty fungujou v režimu zaměstnance, nejsou to úřední osoby a vstahuje se na ně stejná legislativa, jako na všechny ostatní. Prostudoval jsem toto, ale to se týká soukromých nebo obchodních hovorů mezi dvěma lidmi, ne volání na infolinku. Na infolince jsem spraven s tím, že pošta rozhovor stejně nahrává a proto bych měl mít možnost si rovněž pořídit nahrávku.
« Poslední změna: 04 Ledna 2019, 10:56:46 od mcsoap »
IP zaznamenána

Medojed

  • Příspěvků: 341
    • Zobrazit profil
Re:Pořizování audio-video na poště
« Odpověď #1 kdy: 04 Ledna 2019, 11:36:01 »

robot řekne, že se rozhovor nahrává a já odpovím "ano, já také nahrávám"?

Připojuji se se stejným dotazem, dělám to léta taky tak.
IP zaznamenána

mch

  • Příspěvků: 184
    • Zobrazit profil
Re:Pořizování audio-video na poště
« Odpověď #2 kdy: 04 Ledna 2019, 12:48:24 »

pozorne si poslechnete proc nahravaji, stejnym zpusobem musite toto sdelit i osobe na druhe strane, ze je hovor nahravan jako dukazni material v pripade soudnich sporu - tu nahravku pak nesmite pouzit jinak nez u soudu ... ale je to jen muj nazor, parkrat jsme to tak resili a soudy nam to uznaly jako dukaz ...
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:Pořizování audio-video na poště
« Odpověď #3 kdy: 04 Ledna 2019, 12:53:49 »

Můj mobil nahrává automaticky všechny hovory a nikoho na to neupozorňuji.
To je nějaké oblíbené fízlovské klišé?
Naše kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru k tomu sděluje: Dle našeho názoru žádný mobil nenahrává automaticky všechny hovory. Je nutná instalace příslušné aplikace, případně spuštění již předinstalované aplikace - tedy aktivní úkon uživatele, který cítí potřebu si nahrát kamaráda, který ho zve na pivo.
IP zaznamenána

Medojed

  • Příspěvků: 341
    • Zobrazit profil
Re:Pořizování audio-video na poště
« Odpověď #4 kdy: 04 Ledna 2019, 13:40:31 »

sdelit i osobe na druhe strane

Přímo osobě, nebo stačí automatu, o tom to je? Když se mnou mluví automat, musím mít takové povědomí o technice, že musím vědět, že automat jen mluví, ale neposlouchá?
Když já, jako běžný pitomec, slyším, jak na mě mluví automat, tak přeci mohu nabýt dojmu, že skutečně poslouchá. A vzhledem k tomu, že syntéza řeči je už na dost dobré úrovni, navíc ta hláška může být předmluvená skutečným člověkem, jak vůbec můžu poznat, že mluvím s automatem?

Když to vezmu do absurdna - oni sází na to, že "když se vám nahrávání nelíbí, zavěste". Proč já nemohu jim/automatu též sdělit "nahrávám vás, abych vás následně zesměšnil na internetu, pokud se Vám to nelíbí, řekněte jasné NE"?
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:Pořizování audio-video na poště
« Odpověď #5 kdy: 04 Ledna 2019, 13:54:55 »

Sdělení robota v případě telefonického rozhovoru je k ničemu -  viz https://www.uoou.cz/porizovani-nahravek-telefonickych-hovoru/d-14882/p1=1099, resp. prohlášení robota či pracovníka o nahrávání není explicitním vyjádřením souhlasu s pořizováním nahrávky, nenaplňuje podmínky tzv. informovaného souhlasu a je obcházením zákona.
IP zaznamenána

Kamiq

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 245
    • Zobrazit profil
Re:Pořizování audio-video na poště
« Odpověď #6 kdy: 04 Ledna 2019, 17:20:12 »

gumidos: Samozřejmě, že to dělá na Androidu nějaká aplikace, ale automaticky prostě, člověk nikdy neví, kdy se mu který záznam může hodit.
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Pořizování audio-video na poště
« Odpověď #7 kdy: 04 Ledna 2019, 20:12:14 »

POdle mého můžete nahrávat cokoliv, u soudu použít cokoliv co soud přijme, ale nesmíte to zveřejnit.
Čili klidně na poště nahrajte tu paní co Vám odmítá vydat potvrzení o nějakém jejich špatném úkonu, ale necpěte to na net, použijte to pouze jako důkaz u soudu, nebo v SŘ.

No a až to bude v spisu, bude k tomu mít přístup x lidí, tak to klidně můžete pomocí důkladného anonymizéru IP adres vystavit i na tom netu.
« Poslední změna: 04 Ledna 2019, 20:14:00 od pk202 »
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Pořizování audio-video na poště
« Odpověď #8 kdy: 04 Ledna 2019, 22:36:50 »

POdle mého můžete nahrávat cokoliv, u soudu použít cokoliv co soud přijme, ale nesmíte to zveřejnit.
Čili klidně na poště nahrajte tu paní co Vám odmítá vydat potvrzení o nějakém jejich špatném úkonu, ale necpěte to na net, použijte to pouze jako důkaz u soudu, nebo v SŘ.

No a až to bude v spisu, bude k tomu mít přístup x lidí, tak to klidně můžete pomocí důkladného anonymizéru IP adres vystavit i na tom netu.

No jasně, ale jak to teda dělaj třeba Černý Ovce když vysílaj i záznam jak si telefonujou s nějakým podvodníkem? A navíc, pokud vypípnu jméno té hovořící operátorky, tak snad ani není o čem hovořit ne? Vždyť oni ani nemohou dokázat, že se ten hovor stal, protože neznají čas, ani operátorku, ani volající číslo.
« Poslední změna: 04 Ledna 2019, 22:38:24 od mcsoap »
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Pořizování audio-video na poště
« Odpověď #9 kdy: 04 Ledna 2019, 23:42:28 »

Zajímal jsem to o důkladně před nějakými 5 lety a podle toho se také řídím. Zjistil jsem toto:

V zásadě to velmi přesně popsal pk202 předemnou. Až na jednu nepřesnost:

Právo soukromé osoby pořizovat si zvukový záznam tel. hovoru bez explicitního souhlasu druhé strany je omezeno pouze při hovor osobní povahy. To samozřejmě jen tehdy, pokud se soukromá povaha věcí týká toho, kdo nemá nahrávku pod kontrolou (vy smíte nahrávat telefonát se svým sexuologem, on vás ne). Jinak si opravdu v zásadě nahrávejte jakýkoliv rozhovor, pokud zajistíte, že takový záznam nebude zveřejněn, nebo se nedostatečným zajištěním bezpečnosti dostane do nepovolaných rukou.

Když jsem to zkoumal, nebylo tehdy jasné, jak je to ale s povinností druhou stranu o záznamu informovat. Některé názory byly velmi striktní, což jim ale druhá strana vytýkala, protože šmejdi by tak mohli mít vymetenou cestu, jak se vyhnout pořízení důkazů. Jak se to vyvinulo nevím, sám nahrávám všechny hovory, netajím se tím, ale současně druhou nikdy iniciativně neinformuju, leda když se mi to hodí.

Narazil jsem i na judikát, který stanovil že volající musí předpokládat, že volaný může mít na svém telefonu technické prostředky k pořízení záznamu a současně volanému přiřkl oprávněný důvod k pořizování záznamů příchozích volání a to zejména v situaci, kdy mu volá neznámé číslo. Volaný o záznamu nemusí volajícího zpravovat z vlastní iniciativy. Už je to hodně let, nevybavuju si, co to bylo za rozsudek, sry.

V loňském létě jsem četl Nález ÚS, které dokonce obhajuje právo za určitých okolností zatajit pořizování nahrávky (tedy nejen se o ní nezmínit, ale přímo ji lživě popřít) použitelní i jako důkaz u soudu a to ve velmi specifických situacích, např. když už je z chování druhé strany zřejmé, že se pokouší o podvod a chci si skrytě nahrát důkaz na ochranu svých práv.

Zveřejnění
Věc jsem konzultoval i s Tomášem Pecinou, který někdy takto pořízené záznamy zveřejňuje. Odnesl jsem si z toho:
- při zveřejnění vypípnu jméno a všechno, co může prozradit identitu druhé strany, není-li to úředník.
- zveřejňuju jen tehdy, pokud druhá strana provede něco, co si zveřejnění zaslouží (lže, pokouší se o podvod či jinou zmrdovinu)
- zveřejňuju výhradně přes služby, které mám pod kontrolou, abych mohl nahrávku smazat a vždy se snažím, abych byl jako autor dohledatelný (pokud to zveřejňuju přiznaně, aby mě mohla druhá strana kontaktovat a nemusela se smazání domáhat přes orgány – samozřejmě je někdy žádoucí opak, ale o takovém případu nemluvím)

V případě zájmu si zkusím vybavit, co to bylo za rozsudek/nález a doplním.
« Poslední změna: 04 Ledna 2019, 23:49:22 od jakubb »
IP zaznamenána

Forrest

  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
Re:Pořizování audio-video na poště
« Odpověď #10 kdy: 05 Ledna 2019, 12:27:17 »

Myslím, že jakubb má na mysli tento nález: N 161/42 SbNU 327 (http://kraken.slv.cz/I.US191/05), který říká:
Citace
Je nepochybné, že každý má právo zaznamenávat své vlastní telefonické hovory. Jestliže tedy D. Z. zaznamenal telefonní hovor s K., nijak tím nezasáhl do jeho práv na ochranu dopravovaných zpráv. V tomto směru souhlasí Ústavní soud s argumentací Nejvyššího soudu i Vrchního soudu v Olomouci, neboť existuje obecná povědomost o tom, že telefonát může být technickou cestou druhým účastníkem zaznamenáván. Pokud pak volající přesto telefonát za těchto předpokladů uskutečňuje, lze dovozovat, že tím konkludentně souhlasí i s možným pořízením zvukového záznamu tohoto telefonátu.
Je to tedy trochu vytržené z kontextu, protože to neříká nic o následném použití takové nahrávky.
Také si nejsem jistý, jestli tento nález nebyl později překonán, ale asi se o to mělo dát opřít.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Pořizování audio-video na poště
« Odpověď #11 kdy: 10 Ledna 2019, 09:57:19 »

Díky všem! No a rozhovor face-to-face by se teda měl řídit podobnými pravidly - skryté pořizování video nahrávky na poště by mělo být OK, jestliže tuto nahrávku nezveřejním, případně lze zveřejnit s tím, že vypípnu a zakostičkuju všechny obličeje. Důvod pořízení takové nahrávky je prostý - byl jsem svědkem události, kdy pán přišel na poštu s výzvou k vyzvednutí doporučené zásilky a ta měla na poště být do data vyznačeného na výzvě. Chybou pracovnice pošty se ale zásilka už dávno vrátila odesílateli. Pracovnice pošty pánovi vzala tu výzvu a odmítla mu jí vrátit. Zároveň odmítla vystavit reklamaci, nebo stížnost, nebo mu dát jakýkoliv papír o tom, co se vlastně stalo. Doporučené psaní bylo podle slov pána nějaké psaní od soudu, protože se snažil vystěhovat neplatícího nájemníka. Ten chlap prostě neměl v ruce vůbec nic a pošta odmítala jakýmkoliv způsobem zaznamenat, co se stalo - proto už nahrávám i na poště, nejenom policajty a úředníky.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Pořizování audio-video na poště
« Odpověď #12 kdy: 10 Ledna 2019, 15:00:18 »

V takovém případě měl pán volat policii s tím, že se na místě děje protiprávní jednání a je nutné zajistit důkazy. Zatím mi vždy stačil pohrůžka tou policií a ouřadové vyměkli a byli ochotni se pod své jednání podepsat.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Pořizování audio-video na poště
« Odpověď #13 kdy: 10 Ledna 2019, 15:01:40 »

mcsoap> Proto na poštu nenosím originál výzvy, nýbrž kopii (případně výpis ze sledování zásilky on-line a nebo také vůbec nic).
IP zaznamenána

jarax_85

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Pořizování audio-video na poště
« Odpověď #14 kdy: 10 Ledna 2019, 16:42:44 »

Výzva není potřeba, stačí jen občanka, oni si to v PC vyhledají.
IP zaznamenána