Opas: jen velmi stručně, zbytek když tak (i když přiznávám že velmi neochotně, protože fakt na to nemám čas a ani náladu) přes soukromé zprávy, ať tu netrháme téma.
Takže opravím Vám Afghanistán. Ano, je to Váš lehký nedostatek znalosti historie, ale tehdejší SSSR tam bylo zcela legálně na základě skutečného pozvání tamní vlády, kterou se USA tehdy rozhodlo zlikvidovat podporou muslimských mudžahedínů (výzbroj, výcvik a finance) a vzniklá občanská válka dosáhla takových rozměrů, že afghánské legitimní vládě nezbylo než požádat o pomoc tehdejší SSSR
(kteří velmi ochotně a rádi pomohli a pak to bylo pro ně velmi krvavé, tak jak je to krvavé nyní pro USA a nyní i pro nás, protože i my jsme v současnosti okupanti v Afgh.), se kterým měli dobré vztahy (které zase byly trnem v oku USA a kruh se uzavírá)…
Vietnam — no to si děláte legraci, ne? Tam především vstoupili Američané (jednou ze záminek byl dodnes ne zcela objasněný tzv. Tonkinský incident).
ČSSR — tam bych slávu pouze SSSR nepřipisoval, okupace se tehdy (ale pod velením SSSR) zúčastnili i východní Němci, Poláci, Maďaři a Bulhaři…
Sýrie — ale no tak, to snad nemyslíte vážně? Současné Rusko má oficiální mandát (na rozdíl od USA, Turecka, Izraele a tak dále) od legitimní vlády Syrie. A jak všichni víme — na rozdíl od USA tam konečně udělali pořádek a porazili IS!
Atd. (komentuji jen to podstatné, na víc nemám čas a ani náladu a pokouším se o maximální stručnost).
Nyní můj slíbený seznam (opět dávám jen ty největší a nejpodstatnější události přímého vojenského vstupu/agrese, zbytek prostě vynechávám, i když vpád USA do Laosu v r. 1959 či ozbrojené potlačení povstání na Haiti v r. 1959 či krvavé potlačení protiamerického povstání v Panamě v r. 1964 rozhodně stojí za zmínku a rozhodně bych neměl vynechat ani 1965 — vpád USA do Vietnamu — ale slíbil jsem 50 let a basta)
1971–73 bombardování Laosu (američany oblíbené kazetové bomby)
1972 vstup US armády do Nikaraguy
1975 Kambodža
1980 řádění amerických vojenských „poradců“ v El Salvadoru
1982 Libanon
1983 Grenada
1988 Americká invaze do Hondurasu
1989 opět Panama
1989 Filipíny (letecké útoky)
1990 Guatemala
1990 Perský záliv (i když o tom by se dala vést zajímavá diskuse)
1991 Irák
1992 Somálsko
1994 Irák
1996 vojenské akce v Kongu
1998 Sudán
1998 Irák
1999 napadení států Jugoslávie
2001 invaze do Afghanistánu
2002 Filipíny
2003 invaze do Iráku (vymyšlené pohádky o ZHN — známý výrok Powella „musíte nám prostě věřit“, britský zbrojní expert D. Kelly (který příliš hlasitě zpochybňoval existenci ZHN v Iráku) pro jistotu zasebevražděn…)
2003 Syrie (tradičně bez jakéhokoliv mandátu OSN…) v podstatě až do dneška…
2011 Lybie
2011 tzv. Arabské jaro — řízená destabilizace
a tak dále, fakt na to nemám čas, vypisuji jen ty nejpodstatnější události přímé vojenské agrese USA, seznam všech akcí USA (včetně jen nějakého lehčího vybombení nějakého toho městečka na podporu své loutkové vlády či potlačení nesouhlasu s americkým pojetím demoGracie) by byl mnohem delší.
Osobně si myslím, že v této chvíli je USA největší agresor na světě. Kdyby existoval ještě sovětský svaz, tak by se možná navzájem předháněli kdo z koho mnohem intenzivněji. Ale dnes už je to jinak. Když si porovnám počty US vojenských základen mimo území USA (asi 800) a počet Ruských základen mimo území Ruska (asi tak 100× menší, včetně základen v Sýrii), tak si nejsem jistý s tou dnešní údajnou ruskou agresí…

Ale přesto si myslím, že Vás asi nepřesvědčím a domnívám se, že nadále budete tvrdit, jak je USA spásonosné a Rusko vyhlazeníhodné a naštěstí pro svět nikdo z nás dvou nerozhoduje o osudu druhých. Ale o tom to je. Tomu se prostě a jednoduše říká „rozdílnost názorů“.

Politika je svinstvo, nemyslíte? A o té mezinárodní to platí obzvlášť. Zejména když si velmoci neustále musí navzájem poměřovat své pindíky a my se jen dozvímě většinou jen to, co nám dovolí se dozvědět (ale už to vůbec nemusí nic mít společného s realitou). Oni nám jednou ten internet stejně zruší…

Přeji pěkný nedělní večer.