30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: MP a prokázání totožnosti pomocí pasu  (Přečteno 5712 krát)

slza14

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
MP a prokázání totožnosti pomocí pasu
« kdy: 27 Října 2018, 21:00:33 »

Vrtá mi to v hlavě již dlouhou dobu, ale stalo se mi zhruba toto....

V roce 2017 jsem se vracel z cesty po Balkáně vlakovým spojem Budapešť - Praha. Tento vlak měl bohužel poruchu a když jsem dorazil (přiznávám pod vlivem) na Florenc, tak jsem zjistil, že mi ujel poslední autobus do Karlových Varů a trošku jsem zpanikařil... Sednul jsem si na lavičku a zapálil si si cigaretu a během minutky už u mě byal dvojka MP s tím, že to mám za 500. Jako klasický naivní člověk jsem jim povídal o svých problémech během cesty včetně poruchy českých drah, která mi způsobila toto potáhnutí, které by se jinak nestalo. No chlapci byli neoblomní, že to prominout nemohou a ať jim prokážu totožnost... Tak jsem jim dal pas a pánové začali cosi vyplňovat... Já jsem stále kladl důraz na moji momentální situaci s tím, že to mohou řešit domluvou. Bohužel se to nesetkalo s adekvátní reakcí z jejich strany, tak jsem jim řekl, že ať si vyplňují co chtějí, ale ať nepočítají že jim něco podepíšu, že si to maximálně nafotím. Na to mi řekli, že tedy nesouhlasím s blokovou pokutou a chci to do správního řízení, které mě bude stát další zbytečné peníze na víc. Mlčel jsem jako hrob a kluci vypisovali nějaký další papír a pak se zasekli, že v pasu není uvedeno trvalé bydliště a ať jim ho řeknu. Na to jsem oponoval, že jim ho neřeknu, protože svojí povinnost prokázat totožnost jsem splnil. Začali výhrůžky, že zavolají státní policii na ztotožnění - na to jsem jim řekl že jsem se ztotožnil a jestli si chtějí dělat ostudu, tak že já mám do rána času dost, že není problém a ať si volají koho chtějí. No po 10min vyhrožování mi hodili pas na zem a šli do píči :)

Moje otázka zní jestli je nějaká výhoda prokázat se pouze pasem, kde není zapsáno trvalé bydliště oproti např OP, kde je vše. Mě to tak přišlo, protože kluci nevěděli co dělat :)

IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:MP a prokázání totožnosti pomocí pasu
« Odpověď #1 kdy: 27 Října 2018, 21:15:36 »

Výhodu žádnou nevidím. Stačilo si z pasu opsat datum narození, rodný číslo, číslo pasu a trvalou adresu si následně mohli zjistit z registru obyvatel.
« Poslední změna: 27 Října 2018, 21:20:36 od t4455 »
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:MP a prokázání totožnosti pomocí pasu
« Odpověď #2 kdy: 28 Října 2018, 12:59:44 »

Těšte se na budoucí článek ode mě, který mám v rozepsaném stádiu nejspíš pro D-FENS web, o tom, jak se žije bez občanky a pouze s pasem, co to má za úskalí. Bude tam i o prokazování totožnosti výpisem z registru obyvatel z Czech Pointu.

Prokazuji se pouze pasem a má to výhodu, že když nadiktuju adresu, tak se použije následně jako adresa pro doručování a vyjma Prahy se pak vždy zmrví doručování (mám datovku).
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 916
    • Zobrazit profil
Re:MP a prokázání totožnosti pomocí pasu
« Odpověď #3 kdy: 28 Října 2018, 14:30:11 »

jj doklady totožnosti to je někdy lahůdka.. Ona legislativa je taková ne úplně přesná
Taky funguju pouze na cestovní pas + doplňkově na potvrzení o trvalém bydlišti..

občan je povinnen prokázat Policii svoji totožnost..
Totožnost je jméno, příjmení, rodné číslo nic víc ( tyhle položky jsou vyjma vdavek chtivých žen neměnné a jednoznačně idetifikující)
V rámci důvodu prokázání totožnosti nemusí být striktně vyžadovány všechny položky.
Pokud kontrolují např vstup do nějaké budovy, tak jim pas stačí a bydliště neřeší..
Když ale, jak píše autor otázky, sedí o půlnoci na lavečce pod vlivem, tak je dle logiky policie
zajímá trvalý pobyt ( i když v dnešní době může mít trvalý pobyt např ve Zlíně a stejně bydlí v Praze)

Málokdo ví, že prokázání totožnosti např při policejní kontrole stačí jen řidičským průkazem. Pro tento
úkon jsou tam všechny potřebné údaje.Pokud z nějakého buzeračního hlediska chtějí bydliště, tak si ho vyhledájí sami v registru.

Takže s policií je relativně v pohodě - oni mají přístup do databáze obyvatel a mohou si sami zjistit co chtějí. Pokud je PaCh s nižším IQ tak stačí odkaz na § 63 zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky

 § 63Prokázání totožnosti
 Odst. 1
Prokázáním totožnosti se rozumí prokázání jména, popřípadě jmen, příjmení, data narození a v případě potřeby také adresy místa trvalého pobytu, adresy místa pobytu nebo adresy bydliště v zahraničí, rodného čísla a státní příslušnosti. Rozsah a způsob zjišťování osobních údajů musí být přiměřené účelu zjišťování totožnosti.

Horší je to ale u úřadů a institucí... Tady už se naráží na nedokonalost legislativy..
Např jdete založit účet do banky a jdete s ŘP. Na jedné straně splňujete prokázání totožnosti,ale banky nemjí přístupy do registru,
aby si zkontolovali, že je to opravdu Vaše ( fotografie na ŘP i Pase jsou aktuálně černobílé v otřesné kvalitě - po revoluci byly krásné barevné). A tady oni potřebují kvůli korespondenci ověřit trvalé bydliště.. Takže jim ukážete výpis z Czech pointu,ale to nepomůže.Většina SW neumí zadat jiný doklad totožnosti než OP a už vůbec ne kombinaci dokladů.

To stejné smlouva s operátorem - pokud ji pošlou kurýrem, tak kurýr akceptuje jen OP jelikož má šablonu na skrytí jiných údajů
a scanuje si to do telefonu.

Dříve to byl problém i na poště,ale světe div se, tento moloch do svých SW doplnil roletku a tam je výběr různých typ dokladů

Takže obecně stačí jezdit jen z ŘP a mít pro jistotu ten výpis o trvalém bydlišti a pokud nejdete řešit nějaké smlouvy  tak
je to naprosto dostatečné prokázání totožnosti v běžném životě.

Ještě tedy je správní řád  § 36 odst. 5
kde se píše:  Průkazem totožnosti se podle § 36 odst. 5 správního řádu rozumí doklad, který
je veřejnou listinou a v němž je uvedeno jméno a příjmení, datum naroze ní a místo trvalého
pobytu, popřípadě bydliště mimo území České republiky a z něhož je patrná i podoba, popřípadě
jiný údaj umožňující správnímu orgánu identifikovat osobu, která doklad předkládá, jako jeho
oprávněného držitele.

komentář --- Správní řád. Komentář. 4.vydání. Praha: C. H. Beck, 2013, s. 174 – 175.

 „průkazem totožnosti není průkaz bez fotografie jeho držitele, a to i přesto, že se bude jednat o veřejnou listinu, která obsahuje veškeré zákonem předepsané obsahové náležitosti.
Veškeré náležitosti podle tohoto ustanovení splňuje při striktním výkladu pouze občanský průkaz (nikoli potvrzení o občanském průkazu). Slova „popřípadě jiný údaj umožňující správnímu orgánu identifikovat osobu“ však lze chápat jako možnou náhradu za jiný údaj zde uvedený – například údaj o místu trvalého pobytu lze nahradit údajem o státním občanství a za průkaz
totožnosti ve smyslu správního řádu by tedy mohl být považován rovněž cestovní pas. Podle některých názorů
lze za průkaz totožnosti považovat rovněž kombinaci více dokladů, které jsou veřejnou listinou a splňují
dohromady všechny předepsané náležitosti. Vzhledem k základním zásadám činnosti správních orgánů,
podle kterých má být veřejná správa chápána jako služba veřejnosti a dotčeným osobám má být vycházeno vstříc,
by podle našeho názoru také ustanovení § 36 odst. 4 mělo být vykládáno ve prospěch účastníků a tento výklad
by měl být připuštěn.

« Poslední změna: 28 Října 2018, 14:55:14 od sennheiser »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 884
    • Zobrazit profil
Re:MP a prokázání totožnosti pomocí pasu
« Odpověď #4 kdy: 28 Října 2018, 14:39:35 »

Mně by se to tlouklo s tím, že z důvodů false positive testů na alkohol či drogy nedávám ŘP z ruky (nemohu ho najít), dokud nedojde k testu, pak - když jdou sepisovat oznámení do SŘ (že jsem nepředložil ŘP) ho teprve najdu...
Zatím to pravda proběhlo jednou a narazil jsem na relativně normální osádku a tak se dál nic nedělo....
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 642
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:MP a prokázání totožnosti pomocí pasu
« Odpověď #5 kdy: 28 Října 2018, 17:50:29 »

Těšte se na budoucí článek ode mě, který mám v rozepsaném stádiu nejspíš pro D-FENS web, o tom, jak se žije bez občanky a pouze s pasem, co to má za úskalí. Bude tam i o prokazování totožnosti výpisem z registru obyvatel z Czech Pointu.

Prokazuji se pouze pasem a má to výhodu, že když nadiktuju adresu, tak se použije následně jako adresa pro doručování a vyjma Prahy se pak vždy zmrví doručování (mám datovku).
Fasácké, už se těším. Mě to bohužel nejde pže ZP, ale kolegovi to doporučím, ten chce furt bejt mimo systém a problém s tím nemá. Tudle sem myslim s ním už společníkem britskýho LLPčka, aspoň zatím po mě nikdo nic nechtěl a nikdo mě nekontaktoval - stačilo poslat moje údaje a sdružení je založený. Srovnejte se zakládáním podobných organizací tady v burešstánu  ::) Do budoucna to bude mít bravurní potenciál nákupu různých věcí z různých okolních zemí, který tady jsou sledovaný jak plutonium a podobnej oser, zatímco v okolních zemích to nikoho nezajímá, a navíc bez daně ;D
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:MP a prokázání totožnosti pomocí pasu
« Odpověď #6 kdy: 10 Prosince 2018, 13:52:29 »

jj doklady totožnosti to je někdy lahůdka.. Ona legislativa je taková ne úplně přesná
Taky funguju pouze na cestovní pas + doplňkově na potvrzení o trvalém bydlišti..

Můžete prosím uvést, jestli se tedy může strážník doptávat na občanku s tím, že chce znát adresu bydliště? Totiž po mě chtěl strážník občanský průkaz. Já jsem se ho ptal, proč ho chce, že totožnost mu sdělím ústně, což lze. A on opáčil, že chce znát moje trvalé bydliště.

Mě to přijde, že to tedy není jeho pravomoc a že pokud trvá na předložení OP (nikoliv průkazu totožnosti, ale konkrétně OP) a to z výslovně uvedeného důvodu zjištění trvalého pobytu, tak sám sebe usvědčil z překroření pravomoci úřední osoby. Je to tak?
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:MP a prokázání totožnosti pomocí pasu
« Odpověď #7 kdy: 10 Prosince 2018, 14:11:45 »


Můžete prosím uvést, jestli se tedy může strážník doptávat na občanku s tím, že chce znát adresu bydliště? Totiž po mě chtěl strážník občanský průkaz. Já jsem se ho ptal, proč ho chce, že totožnost mu sdělím ústně, což lze. A on opáčil, že chce znát moje trvalé bydliště.

Mě to přijde, že to tedy není jeho pravomoc a že pokud trvá na předložení OP (nikoliv průkazu totožnosti, ale konkrétně OP) a to z výslovně uvedeného důvodu zjištění trvalého pobytu, tak sám sebe usvědčil z překroření pravomoci úřední osoby. Je to tak?
Záleží při čem to chtěl znát. Člověk má prokázat totožnost v míře potřebné pro ten úkon. Všichni tihle zmetci mají přístup do všemožných registrů, takže pokud mu z nějakého důvodu chybí adresa, tak si ji najde i z předloženého řidičáku nebo pasu.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:MP a prokázání totožnosti pomocí pasu
« Odpověď #8 kdy: 10 Prosince 2018, 20:43:23 »


Můžete prosím uvést, jestli se tedy může strážník doptávat na občanku s tím, že chce znát adresu bydliště? Totiž po mě chtěl strážník občanský průkaz. Já jsem se ho ptal, proč ho chce, že totožnost mu sdělím ústně, což lze. A on opáčil, že chce znát moje trvalé bydliště.

Mě to přijde, že to tedy není jeho pravomoc a že pokud trvá na předložení OP (nikoliv průkazu totožnosti, ale konkrétně OP) a to z výslovně uvedeného důvodu zjištění trvalého pobytu, tak sám sebe usvědčil z překroření pravomoci úřední osoby. Je to tak?
Záleží při čem to chtěl znát. Člověk má prokázat totožnost v míře potřebné pro ten úkon. Všichni tihle zmetci mají přístup do všemožných registrů, takže pokud mu z nějakého důvodu chybí adresa, tak si ji najde i z předloženého řidičáku nebo pasu.

Zastavil mě, protože jsem vjel do zákazu, kde byla výjimka pro dopravní obsluhu. A pak mi dal pokutu, protože jsem neprokázal, že jsem dopravní obsluha. Podle mě jsem dopravní obsluha a on mi musí dokázat, že nejsem, ale případ už je skoro vyhraný na jiném jeho procesním pochybení.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:MP a prokázání totožnosti pomocí pasu
« Odpověď #9 kdy: 10 Prosince 2018, 23:43:46 »

Takhle to není.
Pokud tvrdíte že máte právo tam vjet, tak máte povinnost uvést k tomu konkrétní argument, který pak musí orgán vyvrátit.
Nelze po SO spravedlivě požadovat aby vyvracel nějaká obecná a nedokazatelná tvrzení.

Takže neříkejte "jsem dopravní obsluha a dokažte že ne", ale "dovezl jsem kamarádovi kradené cihly, ale celkem logicky vám nebudu ukazovat komu."

https://www.autoweb.cz/beran-dopravni-obsluha-a-zasobovani-po-novele/

« Poslední změna: 10 Prosince 2018, 23:45:23 od opas »
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:MP a prokázání totožnosti pomocí pasu
« Odpověď #10 kdy: 11 Prosince 2018, 09:55:05 »

Takhle to není.
Pokud tvrdíte že máte právo tam vjet, tak máte povinnost uvést k tomu konkrétní argument, který pak musí orgán vyvrátit.
Nelze po SO spravedlivě požadovat aby vyvracel nějaká obecná a nedokazatelná tvrzení.

Takže neříkejte "jsem dopravní obsluha a dokažte že ne", ale "dovezl jsem kamarádovi kradené cihly, ale celkem logicky vám nebudu ukazovat komu."

https://www.autoweb.cz/beran-dopravni-obsluha-a-zasobovani-po-novele/

S tím zákonem jsem seznámen, ale pořád tomu nerozumím. To značení jasně říká, že ti, kteří tam jedou poskytovat údržbářské, opravárenské, a jiné, blabla, služby, mohou projet, ostatní ne. Pokud jsem projel, pak je moje výchozí postavení takové, že do toho spadám a nikoliv, že do toho nespadám. Respektive vy tvrdíte, že jsem automaticky vinen a musím prokázat svoji nevinu? Podobně na ulici nesmím bodat lidi nožem a to že ho mám neznamená, že jsem někoho pobodal a že bych musel dokazovat, že to tak není. No ni?
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:MP a prokázání totožnosti pomocí pasu
« Odpověď #11 kdy: 11 Prosince 2018, 14:01:19 »

Jde o to, že není možné prokázat negativní stav.

Nelze nikomu prokázat, že NENÍ dopravní obsluha. Nelze předvolat všechny kdo v dané oblasti žijí aby dosvědčili že právě jim nic nevezl.
Je možné prokázat, že NEVEZL konkrétní věc.

Tedy obviněný musí na svoji obhajobu uvést konkrétní argumenty, kterými se musí správní orgán při dokazování zabývat.
Obecný argument "byl jsem dopravní obsluha" je prázdný, nelze ho při řízení nijak vyvrátit.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:MP a prokázání totožnosti pomocí pasu
« Odpověď #12 kdy: 11 Prosince 2018, 16:02:47 »

Jde o to, že není možné prokázat negativní stav.

Nelze nikomu prokázat, že NENÍ dopravní obsluha. Nelze předvolat všechny kdo v dané oblasti žijí aby dosvědčili že právě jim nic nevezl.
Je možné prokázat, že NEVEZL konkrétní věc.

Tedy obviněný musí na svoji obhajobu uvést konkrétní argumenty, kterými se musí správní orgán při dokazování zabývat.
Obecný argument "byl jsem dopravní obsluha" je prázdný, nelze ho při řízení nijak vyvrátit.

Dobře, ale to přece není můj problém. Pokud chtějí někoho perzekuovat a dělat z něj kriminálníka, tak ať si obvolávají a dokazují. Přece nemůžu někomu říct, že je zločinec a ať mi teda dokáže opak. Přeci předpokládám, že lidé nejsou apriori zločinci a že pokud místem může projet pouze dopravní obsluha, pak ten který řidič místem projel z toho důvodu, že je dopravní obsluha a úředník musí prokázat opak, například výpovědí řidiče, který se posere a řekne "no já to mám tudyma kratší."
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:MP a prokázání totožnosti pomocí pasu
« Odpověď #13 kdy: 11 Prosince 2018, 16:51:53 »

Na to orgán odpoví: "vinen, protože jeho tvrzení je pouze obecné a nedůvěryhodné. Správní orgán ho má za účelové a nebude k němu přihlížet."
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:MP a prokázání totožnosti pomocí pasu
« Odpověď #14 kdy: 11 Prosince 2018, 17:49:40 »

Na to orgán odpoví: "vinen, protože jeho tvrzení je pouze obecné a nedůvěryhodné. Správní orgán ho má za účelové a nebude k němu přihlížet."

To je v pořádku, názor orgánu nikoho nezajímá. Důležitý je názor soudu.
IP zaznamenána