30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nedovolené předjíždění?  (Přečteno 4359 krát)

lipec

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Nedovolené předjíždění?
« kdy: 18 Září 2018, 18:48:04 »

Zdravím,

potřeboval bych prosím poradit od zkušenějších z Vás.

Jel jsem na motocyklu v odbočovacím pruhu vpravo v místě před světelnou křižovatkou se zákazem předjíždění (rozděleno na levý průběžný a pravý odbočující pruh). Po přijetí ke křižovatce v průběžném pruhu už na mé úrovni zastavovala vozidla a já si uvědomil, že bych potřeboval také zpět do průběžného pruhu. Projel jsem proto kolem nejbližšího vozidla a přes plnou vodorovnou čáru se zařadil mezi stojící vozidla. V místě mého zařazení už nejspíš vozidla stála.

Je to nedovolené předjíždění?

Aférka měla pokračování, neboť za mnou stojící řidič na mě ihned při rozjezdu úmyslně najížděl a došlo ke krátkému kontaktu mě a vozidla za jízdy. Kdybych ihned nestrhl motocykl, jsem na zemi.

Vše jsem proto nahlásil na PČR, ale pokud je vše zaznamenáno, mám šanci na úspěšnou obranu za svůj prohřešek?

Předem děkuji za rady a postřehy.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 003
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené předjíždění?
« Odpověď #1 kdy: 18 Září 2018, 19:17:45 »

O nedovolené předjíždění se pravděpodobně jednat nebude, stojící vozidlo nelze předjíždět, ale jen objíždět. Bylo to v obci?

V obci na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy smí řidič motorového vozidla užívat k jízdě kteréhokoliv jízdního pruhu; přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu. (§ 12 odst. 2 ZPPK)

Přejetí vodorovné plné čáry není závažný přestupek, navíc při objíždění překážky to není zakázané.

Dále:

Značka B 21a zakazuje řidiči předjíždět motorové vozidlo vlevo (s výjimkou motocyklů bez postranního vozíku) ... což mě přivádí na zajímavé myšlenky, doposud jsem nevěděl, že zakazuje pouze předjíždění vlevo - patrně využiju na nějaké motovyjížďce :-)

Při jízdě v připojovacím nebo odbočovacím pruhu se smí vpravo předjíždět též vozidlo jedoucí v průběžném pruhu. (§ 17 odst. 1 ZPPK)

O kolonu se patrně nejednalo, neboť bezpečné zařazení možné bylo.

Objíždíme vozidla, která zastavila nebo stojí.

Jen tak navíc, jste si jist tím úmyslem najíždět?
IP zaznamenána

lipec

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené předjíždění?
« Odpověď #2 kdy: 18 Září 2018, 19:24:21 »

Děkuji za rychlou reakci. Uvidím, co přijde od úřadu.

Ano, vše bylo v obci. Vozidlo vlevo nejspíš stálo v momentě, kdy jsem se před něj zařadil, ale nejsem si úplně jist, byl to rychlý sled (leč pomalá rychlost v řádu 10 - 15m před křižovatkou).

Úmyslem jsem si jist. Přibližování při samotném stání a pak postupné najíždění při rozjetí, následné předjetí ze strany vozidla a gestikulace s křikem z auta na mě.



IP zaznamenána

gogobrno

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 644
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené předjíždění?
« Odpověď #3 kdy: 18 Září 2018, 19:51:34 »

došlo ke krátkému kontaktu mě a vozidla za jízdy.

Kontakt skutečný, fyzický?
IP zaznamenána

lipec

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené předjíždění?
« Odpověď #4 kdy: 18 Září 2018, 20:14:57 »

Ano fyzický kontakt, na několik sekund během jízdy jsem měl skříplou nohu mezi motorkou a pravým rohem auta, než jsem s motorkou uhnul. Proto mě to tolik vyděsilo při jízdě a donutilo se obrátit na PČR i s vědomím, že jsem přejel dělící čáru.
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené předjíždění?
« Odpověď #5 kdy: 18 Září 2018, 20:24:00 »

Pokud to chapu dobre, auta dobrzdovala na cervenou a mezi nejake dve auta ste se vtesnal (takze ridic z toho mel sok), coz vedlo k nejake neuvazene zbytecne pomste ze strany ridice vozidla. Hlaseni PCR v tomto pripade tedy nechapu (to jako ste si chtel pokecat s fizlama a zanadavat si na agresivni ridice?). Proc ste nedojel na pole position? To by pravdepodobne nikomu nevadilo i kdybyste pri tom porusil vsechny prikazani.

Analogicky trocha psychologie (od 1:30 je to pro vas) .. https://www.youtube.com/watch?v=fJdDis2Oge4

Fizly reste az neco prijde a radsi se snazte pochopit svou chybu, dulezitejsi nez reseni teoretickych situaci (nevime ani proti cemu se chcete branit - nevime zda auta jela nebo ne) je abyste priste predvidal a nezabil se na ty silnici. Btw, trochu off-topic, na cem jezdite?
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

lipec

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené předjíždění?
« Odpověď #6 kdy: 18 Září 2018, 20:35:23 »

Svou chybu chápu, ale svým chováním jsem řidiče neohrozil (žádná střelba před předek auta, zkrátka odbočení při kraji dělící čáry, abych nepřekážel ani před autem, ani v odbočujícím pruhu). Agresivita, kdy autem fyzicky najíždíte na motorkáře, který se rozjíždí a je vratký mi přijde zkrátka nepřijatelná a za hranicí, přijde mi umírněné se obrátit na PČR, aby se vše vyřešilo nějakou pokutou, než na sebe pokřikovat nebo najíždět v provozu.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené předjíždění?
« Odpověď #7 kdy: 18 Září 2018, 20:37:56 »

Trocha moralizování.
Pokud auta ještě jela a dobržďovala, tak jste tomu řidiči způsobil pořádný šok a pokud někdo jel těsně (do 10 m, před světly běžné) za tím, tak jemu ještě větší.
Pokud auta stála, tak řidič Vám měl být velmi podezřelý, když si nechal před sebou mezeru, do které jste dokázal vjet pohodlně s motocyklem. Takové mezery si nechávají řidiči, kteří mají problém se svým řidičským uměním (aniž to tuší a považují se za krále silnic s obrovským egem), nebo s autem.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 003
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené předjíždění?
« Odpověď #8 kdy: 18 Září 2018, 20:57:30 »

Ano, také mám jisté pochybnosti o postupu lipce na místě a zejména pak bonzování na PČR se mi velice příčí. Ale na druhou stranu, bylo by nesprávné, aby na jeho postupu vydělala obec prostřednictvím pokuty. A proto je tady tohle fórum.

Já to vidím tak, že mu rád poradím, jak se případnému postihu vyhnout, ale určitě mu nebudu radit, jak uškodit tomu druhému řidiči.
IP zaznamenána

lipec

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené předjíždění?
« Odpověď #9 kdy: 18 Září 2018, 21:12:43 »

Pánové, souhlasím s morální stránkou věci. Ale ne s tím, že bych udělal myšku a tím někoho ohrozil nebo vyděsil. Před odbočením jsem na 100% jel chvíli v zorném poli auta. Za zmíněným vozidlem žádné jiné taky nejelo a i druhý pruh jsem kontroloval ve zpětném zrcátku a zel prázdnotou. I proto jsem se obrátil na PČR, protože jsem se klepal ještě po sesednutí z motorky, z krátka když do vás najede auto, klidu vám to nepřidá. Působilo to jako silná agresivita ranní špičky, proti které jsem se chtěl bránit jinak, než násilím. S chladnou hlavou bych už teď taky postupoval jinak a mávl rukou. Ale stalo se, proto se ptám zde a děkuju za konstruktivní odpovědi.

Nechci se vozit po druhé straně. Pochybili jsme podle vašeho rozboru jistě oba. Každopádně si stojím za tím, že najíždět na někoho plechovkou je za hranicí.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené předjíždění?
« Odpověď #10 kdy: 18 Září 2018, 21:29:18 »

Vůbec bych tohle téma dál nerozváděl, motorkáři a řidiči aut si nemají navzájem co vyčítat
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené předjíždění?
« Odpověď #11 kdy: 18 Září 2018, 22:25:42 »

...
V zornem poli byt muzete jak chcete, kdyz nekdo dobrzduje na semafor tak vnima realne svuj telefon / radio a brzdovy svetla (a vzdalenost) auta pred sebou. Takze i kdybyste byl v zornem poli, ridic dobrzdujiciho auta vas s nejvetsi pravdepodobnosti nevnima.

Jinak s plechovkarema ste prestrelil, je tu spoustu motoristickych nadsencu a proti motocyklum tu asi nikdo nic mit nebude, ba naopak.

Na policii nechodte s horkou hlavou (idealne tam nechodte vubec), kdyz netrva nejake realne nebezpeci kdy jde o zdravi nebo o majetek. Zni to blbe, ale je to mysleno v dobrem a samozrejme v dobrem pro vas. Ono pokud to tady trochu proctete tak se dozvite proc tomu tak je. A pokud o tom budete i premyslet, tak dospejete k zaveru ze zadna pokuta nikdy nikoho nenaucila chovat se ohleduplne k ostatnim (coz je prave jadro vaseho problemu).

Taky vrele doporucuju nastudovat www.road-fens.cz ... posune vas to hodne dopredu.
« Poslední změna: 18 Září 2018, 22:27:20 od qoyi »
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené předjíždění?
« Odpověď #12 kdy: 19 Září 2018, 10:19:55 »

což mě přivádí na zajímavé myšlenky, doposud jsem nevěděl, že zakazuje pouze předjíždění vlevo - patrně využiju na nějaké motovyjížďce :-)

Nevím jak to chcete využít.. předjíždění vpravo zakazuje zákon.. kromě předjíždění vpravo vozidla které odbočuje vlevo.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 003
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené předjíždění?
« Odpověď #13 kdy: 19 Září 2018, 16:54:34 »

Ano, ale je velký rozdíl mezi § 125c 1 f 7 ZPPK a § 125c 1 k ZPPK a za tu legraci by to mohlo stát.
IP zaznamenána