30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: telefon - dovolání k soudu  (Přečteno 6716 krát)

chom

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 108
    • Zobrazit profil
telefon - dovolání k soudu
« kdy: 10 Srpna 2014, 08:10:41 »

Zdravím, byl by zde někdo ochotný mi poradit, zda má smysl podávat dovolání k doudu, co to obnáší a podobně?
Ve stručnosti jde o toto:

3. 9. 2013 jsem byl zastaven hlídkou s tím, že jsem používal telefon a že mají záznam. S přestupkem jsem nesouhlasil.
Proti příkazu podán včas odpor. Následně předvolání - omluva ze zdravotních důvodů. Další předvolání - opět zdravotní indispozice. Poté mi poslali rozhodnutí, že jsem byl uznán vinným. Podal jsem odvolání, kde jsem toto napadnul jako závažnou procesní chybu a krácení práv obviněného + pár dalších nesrovnalostí z důkazního materiálu (jakože mně viděli bez překážek na pár metrů a ono to bylo přes 30 m a přes dvě skla). Teď mi přišlo rozhodnutí z kraje, že odvolání shledávají jako nedůvodné....

Co myslíte, má to smysl a naději na úspěch? Dokumenty mám všechny v pdf včetně spisu, tak to bych kdyžtak poslal přes SZ. Díky moc.
IP zaznamenána

Luky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 82
    • Zobrazit profil
Re:telefon - dovolání k soudu
« Odpověď #1 kdy: 10 Srpna 2014, 09:41:33 »

Pokud jste ochotný platit soudní poplatek a opravdu to bylo, jak říkáte (zdravotní důvody), určitě to smysl má. Dobré by bylo najít právníka, aby musel kraj platit víc - jkraus222, Mršťa, JJ?
IP zaznamenána

chom

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 108
    • Zobrazit profil
Re:telefon - dovolání k soudu
« Odpověď #2 kdy: 10 Srpna 2014, 10:10:49 »

Na zdravotní důvody mám samozřejmě potvrzení od lékaře. Pracovní neschopnost nebyla, ale byl doporučen klidový režim. Jaké jsou přibližně náklady na takové pokračování řízení? Klidně bych do toho šel, pokud to nebudou desetitisíce a je alespoň nějaká naděje na úspěch...Předem díky za rady.
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil
Re:telefon - dovolání k soudu
« Odpověď #3 kdy: 10 Srpna 2014, 10:37:50 »

Žaloba proti rozhodnutí správního orgánu je za 3000,-
Ke krajskému soudu si žalobu můžete napsat a podat sám, lhůta je dva měsíce od nabytí právní moci (doručení) rozhodnutí o odvolání. Náklady na zastupování dostanete v případě výhry jen za advokáta.
V případě prohry lze podat kasační stížnost za 5000,-
U Nejvyššího správního soudu už je zastoupení advokátem povinné (není-li stěžovatel sám právník).

Správní orgány se zpravidla nenechávají zastupovat, v případě nařízení jednání soudem ale může dojít na náhrady cestovného (Zlínský kraj řeší krajský soud v Brně, Vysočinu v Brně a někdy v Českých Budějovicích, Olomouc někdy v Ostravě apod.).

-----
Dovolání se ve správním řízení ani správním soudnictví neuplatní.
IP zaznamenána

Sadra17

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:telefon - dovolání k soudu
« Odpověď #4 kdy: 10 Srpna 2014, 20:02:14 »

odvolání na Ministerstvo
IP zaznamenána

Luky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 82
    • Zobrazit profil
Re:telefon - dovolání k soudu
« Odpověď #5 kdy: 10 Srpna 2014, 21:56:31 »

odvolání na Ministerstvo

Jenom v praze - zde už je o odvolání rozhodnuto.
IP zaznamenána

Sadra17

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:telefon - dovolání k soudu
« Odpověď #6 kdy: 11 Srpna 2014, 00:57:33 »

aha, no pokud si je jistej výhrou šel bych to toho, pokud už rozhodli tak je to beztak 1000-1500 pokuty a 1000 správní

mě tak napadá jak je to s prekluzí v tomhle ? ta bude za měsíc pokud podá žalobu u soudu tak to do 1 roku nestihnou zcela určitě
IP zaznamenána

chom

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 108
    • Zobrazit profil
Re:telefon - dovolání k soudu
« Odpověď #7 kdy: 11 Srpna 2014, 07:00:01 »

Pokuta 1500 + 1000 správní. Podle mně prekluze nemůže nastat, protože rozhodnutí je už pravomocné, nebo se pletu? Správní žaloba jakožto mimořádný opravný prostředek nemá odkladné účinky... Pouze v případě výhry by mi asi flastra vrátili. Nemáte někdo prosím vzor podobné (správní) žaloby ke krajskému soudu?
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil
Re:telefon - dovolání k soudu
« Odpověď #8 kdy: 14 Srpna 2014, 22:20:45 »

Citace
jak je to s prekluzí v tomhle? ta bude za měsíc pokud podá žalobu u soudu tak to do 1 roku nestihnou zcela určitě
Citace
podle mně prekluze nemůže nastat, protože rozhodnutí je už pravomocné
Rozhodnutí o odvolání je pravomocné, takže podání žaloby pro tento důvod nemá smysl.

Do žaloby stačí označit:
žalobce,
žalovaného (úřad, který rozhodl o odvolání),
rozhodnutí a den jeho doručení,
výroky, které jsou napadány (stačí v celém rozsahu),
žalobní body (v čem je spatřována nezákonnost),
popřípadě navrhnout důkazy,
a vyslovit návrh výroku rozsudku (zrušit rozhodnutí).
K žalobě se musí přiložit ověřená kopie žalovaného rozhodnutí.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:telefon - dovolání k soudu
« Odpověď #9 kdy: 16 Srpna 2014, 16:08:49 »

Pokuta 1500 + 1000 správní. Podle mně prekluze nemůže nastat, protože rozhodnutí je už pravomocné, nebo se pletu?
Přesně tak.

Na dokumentaci bych se podíval, ale problém je v tom, že do žaloby už (většinou) nelze úspěšně začlenit novou argumentaci, protože soud (většinou) nové argumenty odmítne s tím, že měly být předloženy už ve správním řízení. Jsou určité výjimky (např. nový argument nebo důkaz, který pouze doplňuje argument/důkaz již předložený, nový důkaz, který v době správního řízení nebyl k dispozici apod.), ale obecně to platí takto. Soud totiž není druhá odvolací instance, ale pouze přezkoumává zákonnost proběhlého řízení.

Záleží tedy zejména na tom, jak bylo sepsáno odvolání a jak se s tím kraj vypořádal. Podle toho lze určit, zda má smysl do žaloby jít nebo ne (a i tak je to v zásadě ruská ruleta a soudce to většinou rozhodne podle toho, jak dobře nebo blbě se noc předtím vyspal).

Konkrétně u telefonu je judikatury celkem hodně a vesměs na hovno (tvrzení fízla, že to viděl, stačí jako důkaz, pokud neexistují nějaké skutečnosti, které jeho věrohodnost snižují; viz např. zde http://30kmh.cz/index.php?topic=408.0). Omluva ze zdravotních důvodů je obecný pojem - podle judikatury platí, že pokud není konkrétně doložen zdravotní stav znemožňující se na jednání dostavit, tak to uznat nemusejí; rovněž u vícečetných omluvenek mohou zpřísňovat kritéria jejich uznání - např. pokud poprvé uznají holé tvrzení "jsem nemocný", tak podruhé ho už uznat nemusejí. Neprůstřelná je víceméně jen neschopenka nebo lékařská zpráva s patřičnou diagnózou.
« Poslední změna: 16 Srpna 2014, 16:18:11 od jkraus222 »
IP zaznamenána