30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Příkaz a odpor  (Přečteno 14370 krát)

Pavelpu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 149
    • Zobrazit profil
[WIN] Příkaz a odpor
« kdy: 28 Července 2014, 19:23:55 »

Zdravím všechny, byl jsem před dvěma měsíci zastaven hlídkou PČR s tím, že jsem byl právě změřen 70km/h v obci, po odečtení odchylky 67km/h. Měření proběhlo laserem MicroDigiCam LTI. Na místě jsem nesouhlasil, nic nepodepsal, ale samozřejmě jsem byl ztotožněn. Domů mi teď dorazil Příkaz, kde se uznávám vinným z přestupku dle par. 125c odst. 1 písm. f). Ještě jsem se nebyl podívat na spis (mám ještě 10 dnů na podání odporu), ale v odůvodnění mě zarazily 3 věci:
  • ve vyjádření k výši uložené sankce mi bylo přičteno k tíži, že jsem před 4, resp. 3 lety měl v kartě 2 obdobné přestupky. Můžou to použít, přestože už mi byly body dávno umazány a přes 3 roky jsem "čistý"?
  • V tomtéž odstavci použili copy - paste z jiného příkazu a napsali "Správní orgán přihlédl i k vlastní osobě obviněného p. Jandy" - což nejsem já  :D
  • s materiálním aspektem se vypořádali pouze tak, že samotné překročení rychlosti je porušení státem chráněného zájmu bezpečnosti a plynulosti provozu. Vzhledem k tomu, že jsem jel v koloně cca 5 aut, kde jsme všichni jeli přibližně stejnou rychlostí, ale zastavili jen mě, tak jsem plynulost ani bezpečnost zjevně neohrozil
Jaký by měl být teď optimální postup? Odůvodňovat odpor, nebo ho jen podat? Jak reagovat na toho Jandu - viz bod 2 výše?
IP zaznamenána

e-m

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 254
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz a odpor
« Odpověď #1 kdy: 28 Července 2014, 20:06:51 »

Ad 1) Nemohou, pokud je to více než 3 roky. Byl tím porušen princip proporcionality.
Více viz http://30kmh.cz/index.php?topic=598.0

Ad 2) Nechal bych do odvolání, ovšem zde se jedná o chybu v copy-paste šabloně, úřad to opraví a pojede se dál.

Ad 3) Na nevypořádání se s materiálním aspektem bych neupozorňoval a nechal na odvolání.

Odpor podat bez zdůvodnění.
« Poslední změna: 28 Července 2014, 20:10:45 od e-m »
IP zaznamenána

Sadra17

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz a odpor
« Odpověď #2 kdy: 28 Července 2014, 22:56:55 »

odpor nejni třeba odůvodňovat, zbytečně bys jim moh něco nahrát  ;)
IP zaznamenána

AndyT

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz a odpor
« Odpověď #3 kdy: 28 Července 2014, 23:53:56 »

Podat odpor bez zdůvodnění, případně s textem ve smyslu "žádám o nařízení ústního jednání a už se těším až spolu projdeme spis a vyslechneme svědky".

Dále viz zde a navazující komentáře:

http://30kmh.cz/index.php?topic=526.msg2351#msg2351

Zrovna řeším správní řízení v podobné věci, v koloně jsme jeli tři, naměřeno 80 km/h (po odečtení odchylky 77 km/h), dva zaplatili na místě, já chtěl správní, kde proběhlo zahřívací kolo a čekám na výslech tří beng jako svědků. Po výslechu nasdílím dokumenty.

V každém případě doporučuji po zastavení zdokumentovat (vyfotit) minimálně následující:

1) umístění radaru (v mém případě měřili přes sklo, což napadnu - je to v rozporu s návodem a minimálně je to zdrží)
2) radar a měřený úsek na jedné fotce (většina laserových je kalibrována na úhel 0 stupňů, což jde jen obtížně dodržet)
3) místo měření - je to přímý úsek v zastavěném území?
4) značka omezující rychlost, případně značka začátek obce

Zabere to maximálně 10-15 minut, což je nic vzhledem k tomu, že vám to může zachránit řidičák.
IP zaznamenána

Pavelpu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 149
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz a odpor
« Odpověď #4 kdy: 29 Července 2014, 07:47:22 »

Ještě k tomu Jandovi - šlo by to udělat tak, aby to orgán nemohl jen tak lehce opravit? Vzhledem k tomu, že jím argumentují, co trvat na jeho předvolání, jako svědka?

Takže podat odpor bez odůvodnění - jasně. V odvolání napadnout, co pujde, mj. i odůvodnění výše přestupku a argumentovat judikátem o zahlazení s tím, že je zde analogie s nejlehčími TČ, protože i minulé přestupky byly řešeny peněžní pokutou.

Mimochodem, i po dlouhém hledání jsem našel pouze certifikát k tomu laseru MicroDigiCam LTI, ale nikde jsem nenašel návod k obsluze, přičemž v certifikátu je napsáno, že jeho dodržení je závazné. Nemáte ho někdo, nebo nevíte, kde ho najít?
« Poslední změna: 29 Července 2014, 07:54:48 od Pavelpu »
IP zaznamenána

e-m

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 254
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz a odpor
« Odpověď #5 kdy: 29 Července 2014, 08:57:32 »

Citace
2) radar a měřený úsek na jedné fotce (většina laserových je kalibrována na úhel 0 stupňů, což jde jen obtížně dodržet)

Tohle jsem zkoušel. U mě rozhodně úhel 0 ° dodržen nebyl. Napadl jsem v odvolání. Bohužel to odvolačka shodila se závěrem, že úhel větší než 0 ° je v můj prospěch a měli na to nějaké vyjádření fy ATS TELCOM Praha.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Příkaz a odpor
« Odpověď #6 kdy: 29 Července 2014, 09:31:21 »

Ad 1) Nemohou, pokud je to více než 3 roky. Byl tím porušen princip proporcionality.
Více viz http://30kmh.cz/index.php?topic=598.0
Nemohou použít, pokud to je víc než rok, protože to je hranice u nejmírněji trestaných trestných činů, resp. přečinů.

Ad 2) Nechal bych do odvolání, ovšem zde se jedná o chybu v copy-paste šabloně, úřad to opraví a pojede se dál.
Metodou copy-paste se ale obvykle přebírá také výrok a odůvodnění z příkazu do rozhodnutí, takže je docela možné, že to zkopírují opět.

Ad 3) Na nevypořádání se s materiálním aspektem bych neupozorňoval a nechal na odvolání.
To každopádně.

Dále bych tam po postoupení do dalšího levelu říznul námitku podjatosti celého správního orgánu a nějaký návrh na provedení dokazování (něco nepodstatného, co nic neřeší, jen aby se s tím blbě vypořádali - nechtít např. vyslechnout fízly, to se napadne až v odvolání, pokud rozhodnou jen na základě úředních záznamů, což je v rozporu s judikaturou). Dále bych též hlídal, zda jsem byl před vydáním rozhodnutí vyrozuměn o možnosti seznámit se s podklady - pokud ne, je to důvod ke zrušení rozhodnutí.

Celé bych to teď prostě natahoval a komplikoval, aby se to pak dobře rozstřelovalo odvolání  8)
IP zaznamenána

Pavelpu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 149
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz a odpor
« Odpověď #7 kdy: 29 Července 2014, 10:59:51 »

Dále bych též hlídal, zda jsem byl před vydáním rozhodnutí vyrozuměn o možnosti seznámit se s podklady - pokud ne, je to důvod ke zrušení rozhodnutí.

Jak to myslíte? V tom příkazu je pouze poučení, že můžu podat odpor. Nic o možnosti seznámení se se spisem tam není. Dá se to napadnout teď, nebo až vydají rozhodnutí po mém odporu?
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz a odpor
« Odpověď #8 kdy: 29 Července 2014, 11:18:08 »

To přijde až pak.

Podáte odpor, začne řízení a měl byste dostat možnost se seznámit s podklady.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Příkaz a odpor
« Odpověď #9 kdy: 29 Července 2014, 12:00:08 »

Dále bych též hlídal, zda jsem byl před vydáním rozhodnutí vyrozuměn o možnosti seznámit se s podklady - pokud ne, je to důvod ke zrušení rozhodnutí.

Jak to myslíte? V tom příkazu je pouze poučení, že můžu podat odpor. Nic o možnosti seznámení se se spisem tam není. Dá se to napadnout teď, nebo až vydají rozhodnutí po mém odporu?
Toto by nastalo až v případě vydání rozhodnutí po klasickém projednání, na příkaz se to nevztahuje.
IP zaznamenána

Pavelpu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 149
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz a odpor
« Odpověď #10 kdy: 01 Září 2014, 13:54:51 »

Zdravím diskutující, jsem předvolán k ústnímu jednání. Můžete mi poradit domácí úkoly, které by bylo dobré při tomto jednání požadovat? Já bych navrhoval podmínky měření, jako je stupeň měření, počasí, viditelnost, teplotu a vlhkost, protokol o proškolení obsluhy radaru. Nějaké další nápady?
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Příkaz a odpor
« Odpověď #11 kdy: 01 Září 2014, 14:24:38 »

Já bych především na žádné ústní jednání vůbec nechodil, protože z toho nic nevytěžíte.
Teď už bych to každopádně nebral na lehkou váhu, protože ať uděláte cokoliv, tak dalším krokem ze strany úřadu už může být vydání rozhodnutí. Návrhy na dokazování bych jim tam nasázel písemně, ale primárně bych jim tam hodil námitku podjatosti celého správního orgánu, aby to nemohli rozhodnout.

Máte kopii spisu? Pokud ne, tak o ni hned požádejte http://30kmh.cz/index.php?board=24.0

Hoďte mi někam ke stažení papíry, co k tomu máte a pustíme se do díla  :)
IP zaznamenána

Sadra17

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz a odpor
« Odpověď #12 kdy: 01 Září 2014, 16:51:39 »

chce to kopii spisu, pokud jsi jel v koloně a ne první je zcela možný že bude fotka auta v zákrytu za jiným  ;)
IP zaznamenána

Pavelpu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 149
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz a odpor
« Odpověď #13 kdy: 31 Května 2015, 00:21:11 »

Tak dnes tento případ prekluduje. Jednalo se o kauzu Klatovy, kdy všem děkuji za pomoc při získání spisu, odborníkům za cenné rady a p. kalčíkové za to, že dělala tolik kravin, na kterých se to dalo vesele otáčet.  ;)
IP zaznamenána

mala.panda

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 329
    • Zobrazit profil
Re:Příkaz a odpor
« Odpověď #14 kdy: 31 Května 2015, 19:31:37 »

no tak to je veliká krása :)
IP zaznamenána