30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Klasika - nahrávání + orientační dechová zkouška místo krve  (Přečteno 5430 krát)

pacholek

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil

Ať nezakládám nové vlákno,
tak napíšu novou zkušenost sem,
kdo nechce číst, jak to nevyšlo v květnu,
přeskočte až na listopadový příspěvek!


Ahoj, byl jsem zastaven za účelem silniční kontroly a rád bych si ujasnil pár věcí, ať vím, jak příště jednat.

Mým cílem bylo si kontrolu nahrát a nenechat se vmanipulovat do toho, abych jim dýchnul, ale chtěl jsem jet na krev. Jako nezkušený jsem vyměknul a nepodařilo se mi ani jedno.

1.) nahrávání:
...
Policista: "Co mě fotíte, nebo co?"
Já: "natáčím"
Policista: "Natáčejte klidně"
....
Policista: "Ještě další věc, to že si nás nahráváte, od dnešního dne platí zákon o ochraně osobních údajů (bylo 25.5:2018), tady totu nahrávku, já bych vám musel dát souhlas, abyste ji nahrával, já si to nepřeju, takže jestli v tom budete pokračovat dál, tak já vás taky můžu oznámit za tady toten přestupek"
Já: "Tažke mi teď říkáte abych to vypnul?"
Policista: "Ano, já si teďka momentálně nepřeji, abyste mě nahrával, nedávám vám k tomu souhlas, jo? To je jedna věc"
....
Policista: "Já jsem vám vysvětlil, jestli tady totu nahrávku někde…" pohrozil soudem, dál to nahrané nemám, uposlechl jsem a telefon vypnul

2.) argumenty, když jsem si chtěl zvolit odběr krve místo orientační dechové zkoušky
asi 10 minut nebyl problém, rozumněli jsme si s tím, že chci test udělat v nemocnici. Chtěli mi dát test na návykové látky, na dotaz, zda jej také lze udělat v nemocnic odpověděli, že ano, že z moči, tak jsme se domluvili, že ten provedeme taky tam. Pak jeden z nich šel do auta, předpokládám, že nasbíral moudrost od nadřízeného a začal mi říkat, že už tímto se dopouštím přestupku:

Já: "A v okamžiku, kdybych ten test na krev na alkohol chtěl udělat v nemocnici, tak mi hrozí něco?"
Policista 2: "Dívejte, tím, že odmítáte ten orientační test tím Drägerem, jo, to je certifikovaný přístroj, nemusíte mít strach, že ta zkouška bude špatná, špatně provedená, že ten test nebude certifikovaný, je to přes filtry, je kalibrovaný. V podstatě když provedete oba testy tady na místě a budou negativní, můžete jet dál, pokud odmítnete jeden z těch testů, už ten přestupek zpácháte."
Policista 1: "Tak se dopouštíte už přestupku"
...

Nahrávku a přepis mám k dispozici.

Jde mi o to, abych věděl, kdo byl na místě v právu, jestli já nebo jsem se mýlím. Rád bych se, pokud je to možné, dopracoval nějakého oficiálního vyjádření, jestli policisté při zákroku pochybili.

Je něco takového možné?

Může si někdo poslechnout/přečíst celou nahrávku?

Další dotazy zodpovím.

Díky moc
« Poslední změna: 22 Listopadu 2018, 10:18:26 od pacholek »
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Klasika - nahrávání + orientační dechová zkouška místo krve
« Odpověď #1 kdy: 29 Května 2018, 13:14:15 »

Automaticky předpokládejte, že policajt, strážník nebo úředník lže nebo mlží ve svůj prospěch.
Co se týká nahrávání, tak pokud je fízl v práci a provádí úkon, pak se na něj žádný zákon o ochraně osobních údajů nevztahuje. Nicméně vy jste povinnen uposlechnout výzvy a telefon odložit, pokud vás vyzve. Jakmile fízl zjistí, že ho nahráváte, pak to vyhodnocují jako ohrožení (zřejmě je v minulosti někdo při kontrole zmlátil iphonem) a vyzvou vás k odložení mobilu.

Odmítnout lízat papírky je přestupek, trvat na krevní zkoušce místo drageru je zcela ok. - viz zde
http://road-fens.cz/fsm110_alkohol/
http://road-fens.cz/fsm-11-2-orientacni-zkouska-na-drogy/
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:Klasika - nahrávání + orientační dechová zkouška místo krve
« Odpověď #2 kdy: 29 Května 2018, 13:19:45 »

Pokud jste odmítl dechovou zkoušku, případně olizování papírku, pak je zjištění toho, kdo byl v právu váš nejmenší problém.
Není moc zřejmé, čeho se vlastně dožadujete - policajti lhali, jako když tiskne - jako "obvykle" - ale o co jde vám?

Pro J.Novák - proč by měl uposlechnout výzvy k odložení telefonu? Pořizování nahrávky při zákroku je naprosto OK, i dle výkladu policie a nová GDPR na tom nemění vůbec nic. Bohužel je to standardní chování fízla, jsou-li v přesile X : 1.
« Poslední změna: 29 Května 2018, 13:22:36 od gumidos »
IP zaznamenána

mgp

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Klasika - nahrávání + orientační dechová zkouška místo krve
« Odpověď #3 kdy: 29 Května 2018, 13:32:23 »

edit: delete, zpožděná reakce prohlížeče...
« Poslední změna: 29 Května 2018, 13:35:26 od mgp »
IP zaznamenána

DanBlack

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
Re:Klasika - nahrávání + orientační dechová zkouška místo krve
« Odpověď #4 kdy: 29 Května 2018, 13:42:26 »

@ gumidos:
Vyzvu je dobre uposlechnout, bo to jinak vyhodnoti jako "ohrozeni zbrani"...nasleduji hmaty, chvaty, klepeta a CPZka.  ;D

A proto radeji co? No prece nahravame skryte8)
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Klasika - nahrávání + orientační dechová zkouška místo krve
« Odpověď #5 kdy: 29 Května 2018, 13:57:25 »

A proto radeji co? No prece nahravame skryte8)
Přesně tak, není důvod mávat fízlovi telefonem před nosem, stačí si ho vložit do kapsy u kalhot mikrofonem nahoru - tedy vzhůru nohama a audio je úplně v pohodě, případně stačí telefon pohodit na přední sedalo auta a nechat otevřené dveře či okénko.

Policista: "Já jsem vám vysvětlil, jestli tady totu nahrávku někde…" pohrozil soudem, dál to nahrané nemám, uposlechl jsem a telefon vypnul


No on Vám neřekl, že nahrávat nesmíte, on Vám řekl že si to nepřeje a pokud tu nahrávku někde ZVEŘEJNÍTE (na fejsu, jůťubu a pod.) tak Vás bude (právem) žalovat.
Jedna věc je záznam POŘIZOVAT a druhá ZVEŘEJŇOVAT...
Takže podle všeho Vás prostě vochcal a nepůjde si na něho ani stěžovat.

IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Klasika - nahrávání + orientační dechová zkouška místo krve
« Odpověď #6 kdy: 29 Května 2018, 13:59:34 »

Pro J.Novák - proč by měl uposlechnout výzvy k odložení telefonu? Pořizování nahrávky při zákroku je naprosto OK, i dle výkladu policie a nová GDPR na tom nemění vůbec nic. Bohužel je to standardní chování fízla, jsou-li v přesile X : 1.
Podle výkladu našich zákonů má ovčan uposlechnout výzvy orgána a až PAK si někde stěžovat. Nemá to co do činení s GDPR. Pokud orgán ovčanovi řekne odložte ten telefon a zdůvodní si to tím, že ho tím ovčan ohrožuje (jako předmětem), tak to projde i u soudu. A pokud ovčan výzvy neuposlechne, projde u soudu i případná gumoléčba.
Já osobně bych výzvy uposlechl a nikde si ani nestěžoval, protože i kdyby to bylo jeden na jednoho, na orgána se nesahá a člověk dostane nejen nakládačku, ale i trestní řízení k tomu.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Klasika - nahrávání + orientační dechová zkouška místo krve
« Odpověď #7 kdy: 29 Května 2018, 14:07:47 »

Jak píšu výše - zde podle toho co je napsáno ani není na co si stěžovat a ani nebyl pyrát vyzván nenahrávat, pouze mu bylo sděleno že šimpanz s nahráváním nesouhlasí a že pokud by pyrát nahrávku zveřejnil, pak proti němu šimpanz podnikne právní kroky :

1.) nahrávání:
Policista: "Co mě fotíte, nebo co?"
Já: "natáčím"
Policista: "Natáčejte klidně"
....
Policista: "Ještě další věc, to že si nás nahráváte, od dnešního dne platí zákon o ochraně osobních údajů (bylo 25.5:2018), tady totu nahrávku, já bych vám musel dát souhlas, abyste ji nahrával, já si to nepřeju, takže jestli v tom budete pokračovat dál, tak já vás taky můžu oznámit za tady toten přestupek"
Já: "Tažke mi teď říkáte abych to vypnul?"
Policista: "Ano, já si teďka momentálně nepřeji, abyste mě nahrával, nedávám vám k tomu souhlas, jo? To je jedna věc"
....
Policista: "Já jsem vám vysvětlil, jestli tady totu nahrávku někde…" pohrozil soudem, dál to nahrané nemám, uposlechl jsem a telefon vypnul
« Poslední změna: 29 Května 2018, 14:14:15 od pk202 »
IP zaznamenána

pacholek

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Klasika - nahrávání + orientační dechová zkouška místo krve
« Odpověď #8 kdy: 29 Května 2018, 14:33:02 »

Díky za reakce,

- u toho nahrávání mi příjde důležité, že jsem se zeptal, jestli mi říká, ať to odložím - ano, nenechal jsem mu ať mi řekne, jménem zákona ... snad probíhal úkon, nemá mě co žádat jako občan. Já jsem to v danou chvíli vnímal, že mi nařizuje, ať ten telefon vypnu.

- u toho testu na alkohol jsem se jasně celou dobu dožadoval toho, že neodmítám test na alkohol jako takový, ale odmítám způsob. Pak přišli s testem na návykové látky a po tom co mi sdělili sankce:
já: "V tom případě, když jste mě poučil a  jsem seznámen, tak ten test na návykové látky můžeme udělat tady. Jestli souhlasíte."
Policista: "Z rázu měníte, takže klidně se podrobíte? Testu na návykové látky, ano a dál?"
já: "A v okamžiku, kdybych ten test na krev na alkohol chtěl udělat v nemocnici, tak mi hrozí něco?" a dál už to znáte, opět oni říkají, že odmítnutím zkoušky se dopouštím, ale z celé situace, kterou mám nahranou, je zjevné, že jsem se celou dobu snažil o provedení krevního testu a je jasné, že tomu rozuměli a souhlasili s tím.

Jde mi o to, že mi řekli, že kdybych ten test na alkohol chtěl udělat v nemocnici, tak se dopouštím přestupku, což se domnívám, že je mylná informace.
Jde mi o to, že mi nařídil (tak jsem to skutečně v danou situaci vnímal) abych vypnul nahrávání a to je podle mě taky chyba.

A ideálně bych se chtěl dopracovat toho, že podám stížnost na proběhlou kontrolu nebo něco podobného. Je to ptákovina? Mě se jedná o to, abych měl v ruce něco, co mi zajistí, že budu vědět, že jsem byl v právu.

Díky moc
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Klasika - nahrávání + orientační dechová zkouška místo krve
« Odpověď #9 kdy: 29 Května 2018, 14:53:41 »

Podívejte se...jedna věc je co Vám řekl a druhá je co Vy jste vnímal. Ovšem pro případnou stížnost je samozřejmě podstatné co vopičák skutečně řekl. Dám Vám příklad - zastaví Vás policista a obviní že jedete bez pásů a navrhne vyřešení přestupku blokovou pokutou ve výši 500 Kč. Vy řeknete "A body mi seberete/připíšete ?" a on (popravdě) odpoví - "Ne policie žádné body  nebere ani nepřipisuje."Tak budete souhlasit, zaplatíte 500 ale zjistíte, že body Vám byly připsány. Přesto si můžete stěžovat leda na lampárně, protože policista měl pravdu.Váš případ je IMHO podobný (alespoň jak to tady popisujete).
BTW - když by vám policista řekl skočte ze skály tak byste skočil ?
.. Mě se jedná o to, abych měl v ruce něco, co mi zajistí, že budu vědět, že jsem byl v právu.
Vy si hlavně ujasněte, jestli vůbec "máte koule" na to jít s policistou do sporu (opravdu to každý nedokáže), pak si vyhledejte informace tady, na road-fens, potažmo na autowebu (JUDR Beran) a ujistěte se ve svých právech. Pak si vyzkoušejte skryté, nebo poloskryté nahrávání a pak "vyražte" do ulic.
Žádnej papír v ruce mít nepotřebujete .
Doplněno:"jít s policistou do sporu" tím myslím aktivní ale asertivní odpor bez zbytečné eskalace sporu. V tom jaké máte Vy a příslušník práva musíte mít železné jasno, jinak uděláte chybu a buď zbytečně podlehnete nátlaku, nebo si "vyrobíte" zbytečný problém. Základem ovšem je nahrávat a to od samotného začátku kontroly až do samotného konce a víc než kdy jindy zde platí mlčeti-zlato, mluviti-průser.   
« Poslední změna: 29 Května 2018, 15:00:46 od pk202 »
IP zaznamenána

pacholek

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Klasika - nahrávání + orientační dechová zkouška místo krve
« Odpověď #10 kdy: 22 Listopadu 2018, 10:17:47 »

Ahoj, nová zkušenost, je to poučení z minulých chyb, takže to dávám sem.

Vpodstatě klasická kontrola (nepoučení, zkoušení, že jsem neměl pásy atd., zákaz nahrávání)

Pro mě je důležité to, že policstika zkoušela fintu s tím, že se cítí ohrožena mým mobilním telefonem, jménem zákona mě vyzvala k odložení - na výzvu jsem řekl, že telefon neodložím a nahrával jsem tedy celou dobu.

Poté už se chovali spíše zdrženvlivě, jeli jsme na krev a všechno proběhlo asi tak jak má.

Asi jen jedna otázka, je nutné podepisovat protokol o odběru krve?

Díky
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Klasika - nahrávání + orientační dechová zkouška místo krve
« Odpověď #11 kdy: 22 Listopadu 2018, 12:34:42 »

Nikdo Vás nemůže nutit cokoliv podepsat. Jiná otázka je zda ten konkrétní "nepodpis" je či není pro sprostého podezřelého výhodný (vůbec se tím nedotýkám naznačené situace).
IP zaznamenána