30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Rada ke křižovatce  (Přečteno 8011 krát)

gerim0

  • Příspěvků: 46
    • Zobrazit profil
Rada ke křižovatce
« kdy: 25 Dubna 2018, 10:57:16 »

Zdravím,

chtěl bych se místních odborníků na dopravu zeptat na jednu křižovatku v Pardubicích. Odkaz na ni je zde: https://mapy.cz/zakladni?x=15.7792143&y=50.0340573&z=17&pano=1&pid=55302886&yaw=1.606&fov=1.257&pitch=0.135

Jedná se o to, že chci odbočit doprava z vedlejší na hlavní silnici. Osobně si křižovatku vykládám tak, že vzhledem k existenci pruhovaného ostrůvku a plné čáry fakticky nemusím dávat přednost v jízdě vozidlu jedoucího po hlavní, jelikož to jede v jiném pruhu a nemělo ho změnit.
Avšak někteří řidiči před křižovatkou zastaví a čekají, dokud nic nejede...

Co je tedy správně?

Děkuji.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Rada ke křižovatce
« Odpověď #1 kdy: 25 Dubna 2018, 11:08:35 »

Čekat nemusíte, riziko kolize zde není žádné.

Dost to teda přestavěli. Pamatuju si to jen jako obyčejnou křižovatku :-)
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Rada ke křižovatce
« Odpověď #2 kdy: 25 Dubna 2018, 11:33:10 »

Zkuste dát kulturní odkaz (nikoli panoramu z mapy.cz nebo snad streetview z googlemaps) či název křižovatky.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Rada ke křižovatce
« Odpověď #3 kdy: 25 Dubna 2018, 12:00:49 »

Teoreticky tam nemate komu dat prednost, jenze jak vime cara neni zed, a nekdo jednouci po hlavni muze skusit predjizdet pres vas pripojovaci (spis pripojujici se?) pruh, nebo vystartovat rovnou uz pres ten pruhovanej ostruvek. V pripade nehody nic policajtum nebrani skasnout vas oba...
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Rada ke křižovatce
« Odpověď #4 kdy: 25 Dubna 2018, 12:23:12 »

Teoreticky tam nemate komu dat prednost, jenze jak vime cara neni zed, a nekdo jednouci po hlavni muze skusit predjizdet pres vas pripojovaci (spis pripojujici se?) pruh, nebo vystartovat rovnou uz pres ten pruhovanej ostruvek. V pripade nehody nic policajtum nebrani skasnout vas oba...

Pokud někdo jede přes pruhovaný ostrůvek, tak to není jízdní pruh a tedy musí dát přednost všem. A pokud jede přes plnou, tak to už je za křižovatkou a je to jen jeho problém. Ten trojúhelník tam je primálně kvůli odbočení vlevo.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 008
    • Zobrazit profil
Re:Rada ke křižovatce
« Odpověď #5 kdy: 25 Dubna 2018, 12:42:16 »

opas> Občas mají orgáni jiný názor.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Rada ke křižovatce
« Odpověď #6 kdy: 25 Dubna 2018, 12:50:27 »

no orgán může mít názor jaký chce. Stačí nesouhlasit.
IP zaznamenána

gerim0

  • Příspěvků: 46
    • Zobrazit profil
Re:Rada ke křižovatce
« Odpověď #7 kdy: 26 Dubna 2018, 06:31:48 »

Zkuste dát kulturní odkaz (nikoli panoramu z mapy.cz nebo snad streetview z googlemaps) či název křižovatky.

Zasílám opravu, takto to bude snad lepší...

https://mapy.cz/zakladni?vlastni-body&x=15.7782144&y=50.0342203&z=18&ut=křižovatka&uc=9j9cZxXgtU&ud=Arnošta%20z%20Pardubic%2C%20Pardubice%2C%20okres%20Pardubice
IP zaznamenána

gerim0

  • Příspěvků: 46
    • Zobrazit profil
Re:Rada ke křižovatce
« Odpověď #8 kdy: 26 Dubna 2018, 06:34:54 »

Teoreticky tam nemate komu dat prednost, jenze jak vime cara neni zed, a nekdo jednouci po hlavni muze skusit predjizdet pres vas pripojovaci (spis pripojujici se?) pruh, nebo vystartovat rovnou uz pres ten pruhovanej ostruvek. V pripade nehody nic policajtum nebrani skasnout vas oba...

Přesně tak.... je běžné, že auta plnou čáru (nikoli ostrůvek) zcela ignorují a to ti co pokračují po hlavní nebo ti, co se na hlavní právě připojili... Proto se tu radši ptám, protože to tam bývá občas divoké...

Děkuji všem za názory a jsem rád, že potvrdili mé chápání křižovatky...
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Rada ke křižovatce
« Odpověď #9 kdy: 26 Dubna 2018, 14:40:30 »

Odkaz je pořád nějaký divný, navádí mne na křižovatku Anenská - Arnošta z Pardubic, kde nic takového, o čem se zde píše, nevidím. Pokud by však šlo o situace podle odkazu Číkuse (viz příloha) či nějakou analogii, je to obdobné, jako nedání přednosti zprava vozidlu z jednosměrky, která směřuje z křižovatky ven (na křižovatce bez místní úpravy přednosti v jízdě). Z vedlejší jste prostě povinen dát přednost vozidlům na hlavní i když to vozidlo na hlavní nejede tak, jak by mělo (páchá přestupek). Při nehodě spáchají přestupek oba - vozidlo na hlavní nejelo v jízdním pruhu pro něj určeném, ale pořád bylo na hlavní. Vozidlo z vedlejší mu nedalo přednost, tj. řidič spáchal též přestupek a tím způsobil nehodu. Standardně se to řeší tak, že oba spáchali přestupek, ale závažnější ten z vedlejší nedáním přednosti a zavinil nehodu.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Rada ke křižovatce
« Odpověď #10 kdy: 26 Dubna 2018, 14:42:37 »

Pokud se jízdní pruhy nekříží ale míjí, tak o nějaké hlavní či vedlejší nemá význam vůbec hovořit.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Rada ke křižovatce
« Odpověď #11 kdy: 26 Dubna 2018, 14:48:53 »

To je právě ten problém. Obecné ustanovení o přednosti nehovoří o jízdních pruzích, ale o komunikacích, srv. § 22 odst. 1 ZPPK. Pokud by ten ostrůvek byl fyzický, nikoli pouze namalovaný, pak jde o jízdu v připojovacím pruhu - situace diametrálně odlišná.

EDIT: dvě věci pro podporu mého pohledu na věc
1. pokud je taková křižovatka řízena světly, z vedlejší doprava svítí vždy v době zelené na hlavní doplňková šipka vpravo, nikoli volno tříbarevné soustavy (pokud je tedy vůbec  pohyb vpravo za této situace povolen)
2. co když nasněží a VDZ není vůbec vidět až do doby, než se komunuikace dostatečně vyčistí
« Poslední změna: 26 Dubna 2018, 14:55:43 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Rada ke křižovatce
« Odpověď #12 kdy: 26 Dubna 2018, 14:53:30 »

Z vedlejší jste prostě povinen dát přednost vozidlům na hlavní i když to vozidlo na hlavní nejede tak, jak by mělo (páchá přestupek).

Moment a když je na dálnici připojovací pruh a nějaký idiot jede po dálnici na čárách, takže naprosto nečekaně vlítne do připojováku a sejme mě, neboť jsem najel do připojováku bez toho, abych mu dal přednost, tak ponesu (spolu)vinu? To je přece WTF!

Odkazovaná křižovatka Arnošta z Pce nevypadá, že by měla něco takového. To spíš křižovatka na konci Pichlovky (https://mapy.cz/s/2Atgm) má krásné vjezdové pruhy, takže není třeba dávat přednost tomu na hlavní.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Rada ke křižovatce
« Odpověď #13 kdy: 26 Dubna 2018, 15:00:39 »

...Obecné ustanovení o přednosti nehovoří o jízdních pruzích, ale o komunikacích, srv. § 22 odst. 1 ZPPK...

A co takhle hned § 12 Jízda v jízdních pruzích?

IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Rada ke křižovatce
« Odpověď #14 kdy: 26 Dubna 2018, 15:12:20 »

jakubb:
Dálnice: bohužel je to tak
Pichlova: ten ostrůvek je fyzický (ocelové hrby + C 4c), proto bylo možné hranici křižovatky (V 5) vyznačit až v teoretickém pokračování jízdní dráhy vozidla přímo v pravém pruhu
opas:  já vařím z vody, pořád nevím, o jakou křižovatku jde - bez toho se použtelnosti § 12 nedokáži vyjádřit.. Browsery mám nastavené tak, že panaroma z mapy.cz mi nefunguje (WebGL je odstaven).

EDIT: Aby bylo jasno, moje názory jsou opřeny o rozhodovací praxi PČR a SO při nehodách tohoto charakteru a vůbec se mi to nelíbí. Nic s tím však nenadělám, tak to je.
« Poslední změna: 26 Dubna 2018, 15:16:11 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.