30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Logická hříčka: Místní příslušnost  (Přečteno 3989 krát)

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Logická hříčka: Místní příslušnost
« kdy: 19 Března 2018, 23:42:59 »

Protože je to asi úplná hovadina, hodím to do gaychatu, ale:

§ 62 odst. 1 zákona č. 250/2016 Sb.:
K řízení je místně příslušný správní orgán, v jehož správním obvodu byl přestupek spáchán.

Je zde uvedeno "v jehož správním obvodu byl přestupek spáchán" nikoli třeba "v jehož správním obvodu došlo k jednání, mající znaky přestupku" nebo něco podobného. Pokud vyjdeme z z presumpce neviny a nebo třeba skutečnosti, že se mohlo jednat o jednání v krajní nouzi atd., nelze bez Rozhodnutí říci, zda se skutečně jednalo o přestupek. A protože s jistotou nevíme, zda byl vůbec spáchán přestupek, není místní orgán místně příslušný. Deadlock? :-)
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Logická hříčka: Místní příslušnost
« Odpověď #1 kdy: 19 Března 2018, 23:50:21 »

Dále mne napadá, pokud moje auto zaprasí dejme tomu v Aši, kde jsem v životě nikdy nebyl, nemůže být SPRDel projednávám tam, přestupek jsem přece spáchal ve chvíli kdy jsem vozidlo půjčoval a to je doma....
Ale to by asi bylo moc jednoducé že ? :)
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Logická hříčka: Místní příslušnost
« Odpověď #2 kdy: 20 Března 2018, 00:04:53 »

pk202> Ale to je zajímavý nápad. Jak se vlastně určí kde byl spáchán přestupek provozovatele vozidla, když nezajistil, aby byly dodržovány povinnosti řidiče? V místě pyrátění? V místě, kde v tu dobu byl provozovatel? V místě předání vozidla?
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Logická hříčka: Místní příslušnost
« Odpověď #3 kdy: 20 Března 2018, 00:34:12 »

přestupek jsem přece spáchal ve chvíli kdy jsem vozidlo půjčoval

Přestupek provozovatele se přece nespáchá okamžikem půjčení vozu, ale nezajištěním povinností. Jak ale ke zmíněnému nezajištění, tedy absenci zajištění, určit místo? Nijak, takže nastupuje odstavec 2: Nelze-li místní příslušnost správního orgánu určit podle odstavce 1… a šup se Sprdelí do domovské obce 8)
« Poslední změna: 20 Března 2018, 00:51:37 od jakubb »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Logická hříčka: Místní příslušnost
« Odpověď #4 kdy: 20 Března 2018, 00:46:17 »

Ale to se vracíme opět na začátek, podle odst. 1 to zase znova nejde. :-)
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Logická hříčka: Místní příslušnost
« Odpověď #5 kdy: 20 Března 2018, 00:59:02 »

Nemůže do toho jebnout vidle § 125f odst. 5 zákona č. 361/2000?
Citace
Obecní úřad obce s rozšířenou působností přestupek podle odstavce 1 projedná, pouze pokud učinil nezbytné kroky ke zjištění pachatele přestupku…
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Logická hříčka: Místní příslušnost
« Odpověď #6 kdy: 20 Března 2018, 01:03:59 »

A může vůbec zjišťovat, když není místně příslušný? A jaký přestupek chce projednávat, když nevíme, zda se vůbec stal?
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Logická hříčka: Místní příslušnost
« Odpověď #7 kdy: 20 Března 2018, 06:52:35 »

Místo přestupku provozovatele bude tam kde pyrátil řidič, protože tam měl provozovatel být a zajišťovat dodržování.  ;)
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

Lexx

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 295
    • Zobrazit profil
Re:Logická hříčka: Místní příslušnost
« Odpověď #8 kdy: 20 Března 2018, 07:52:15 »

Obce si s příslušností hlavu nelámou - viz úsekáč na D1 u Brna. Jeden směr řeší Rosice, druhý Šlapanice (i když je zcela zjevné, že Šlapanice jsou úplně někde jinde) :-)) Tak by to ve Šlapkách někdo mohl zkusit.
IP zaznamenána

éRooo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 613
    • Zobrazit profil
Re:Logická hříčka: Místní příslušnost
« Odpověď #9 kdy: 20 Března 2018, 10:04:21 »

Ja mam slapky rozjety..:/
IP zaznamenána
In dubio pro reo

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Logická hříčka: Místní příslušnost
« Odpověď #10 kdy: 20 Března 2018, 10:20:35 »

Citace
Obce si s příslušností hlavu nelámou - viz úsekáč na D1 u Brna. Jeden směr řeší Rosice, druhý Šlapanice (i když je zcela zjevné, že Šlapanice jsou úplně někde jinde) :-))
Kupodivu je to správně, sám jsem to prověřoval, Šlapky jsou totiž rozlezlé na obě strany od Brna. A protože to měření jednoho a druhého směru nebylo ve stejném místě, tak jedno připadlo do Rosic a druhé do Šlapek.

Jinak místní příslušnost deliktů provozovatele (ne jenom sprdele) se tady už řešila, tuším i hh se zapojil, bohužel to nemůžu najít, závěr byl, že určení příslušnosti podle místa inicializačního přestupku je OK, a kdyby nebylo, tak to každý soud podrží jako nepodstatnou vadu.
IP zaznamenána

Martin623

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 476
    • Zobrazit profil
Re:Logická hříčka: Místní příslušnost
« Odpověď #11 kdy: 20 Března 2018, 11:14:58 »

No tuto ptákovinu jsem řešil. Byl jsem zastaven na na hranici dvou katastrů obcí. Fizlové měli vozidlo zaparkované na katastru obce, která spadá pod správní orgán ve městě  A, ale domělý přestupek byl spáchán na katastru obce, jež patří pod správní orgán města B.  Moje vozidlo bylo zastaveno a stálo  v době sepisování hlášení o přestupku, tak že spadalo pod B. Přestupek byl předán SO města A, což je pro mne z předchozích zkušeností nevýhodnější hned z několika důvodů.
1. Úředník v B je pouze jediný a u banálních přestupků, to zpravidla nechá hnít hned po podání odporu proti příkazu.
2. Úředníků v A je několik a jsou obvykle velmi ambiciózní a jsou to všichni do jednoho kokoti. Procesně je to náročnější.
3. SO v B mám do 1km od bydliště, takže veškerá podání se vyplatí řešit přes podatelnu.
4. SO v A mám 15km od bydliště.

Na dotaz, kde se bude přestupek řešit mí fízlové sdělili, že u SO A, protože jejich hlídka spadá pod služebnu města A.
Nicméně na tom místě stávají  a provádějí kontrolní kontroly pravidelně.
« Poslední změna: 20 Března 2018, 11:17:44 od Martin623 »
IP zaznamenána