30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Telefonování za jízdy - úspěšné správní řízení  (Přečteno 33168 krát)

AlfredXpert

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil

Ahoj,
chtěl bych se podělit o můj aktuální případ, který skončil vítězstvím ve správním řízení a případně tak poradit ostatním.
Popis průběhu:
- duben 2013 mně zastavila hlídka dopravní policie s tím, že jsem držel hovorové zařízení.
Strašili, že mají vše zaznamenané na kameře a že to bude za 500 Kč. Není to sice moc peněz, ale nesouhlasil jsem a věc tak prý bude předána do správního řízení. Z mého pohledu důležitá věc: telefon jsem schoval do kastlíku a když mě policista požádal o možnost zadokumentování telefonu, odmítl jsem s tím, že ho vůbec nemám.

- červen 2013 - došlo oznámení o zahájení SŘ a předvolání - trošku jsem to prodloužil- stanovený termín jsem odmítl, z důvodu pracovní cesty...

- červenec 2013 - náhradní termín SŘ - ještě před termínem, jsem si domluvil možnost nahlédnout do spisu - samozřejmě zde nebyl žádný záznam foto/video - jen svědectví dvou policistů. Při výslechu jsem pospal situaci dle svého a úředník rozhodl o předvolání policistů na srpen. Úředník mě od všeho zrazoval, že nemám šanci, že se vždy věří policistům(co by z toho měli, proč by lhali atd.)

- srpen 2013 - byl jsem u jejich výslechu, měl připravené nějaké otázky - jeden polda byl v poho, druhý povýšeně řekl svoji "pravdu". Zase jsem si nechal kopii jejich výpovědi i té své z července a čekal co bude. Mezitím jsem si pročetl jejich výpověď u úředníka a porovnal jí s oznámením o přestupku, který byl sepsán na začátku celého jejich snažení. Snažil jsem se najít nesrovnalosti - a nějaké našel ).

- září 2013 - dostal jsem "rozsudek" - spáchal přestupek a bude platit 2000 Kč a 1000 Kč za správní řízení
sepsal jsem odvolání, citoval judikáty a poukázal na zjevné rozpory ve výpovědích policistů:
Nejvyšší správní soud v rozsudku čj. 7 As 102/2010 - 86
Nejvyššího správního soudu ze dne 25. 7. 2006 č. j. 6 As 47/2005 - 84, ze dne 22. 10. 2008 č. j. 1 As 64/2008 - 42 a ze dne 21. 9. 2011 č. j. 2 As 52/2011 - 47
Nejvyššího správního soudu ze dne 24. 5. 2006, č. j. 2 As 46/2005 - 55

- prosinec 2013 - krajský úřad rozhodnutí zrušil a vrátil k novému projednání ;D
dal mně za pravdu, úředníkovu verzi označil za chybnou, našel i chybně zdůvodněnou výši pokuty a celkově to dopadlo tak, že už jsem tušil výhru.....protože čas pracuje pro mně - byl už čas jen do dubna 2014

- květen 2014 - správní řízení zastaveno neboť odpovědnost za přestupek zanikla (uplynula lhůta 12 měsíců od přestupku)

Pokud budete chtít nějaké podrobnosti - rád se podělím.
« Poslední změna: 21 Července 2014, 15:58:18 od AlfredXpert »
IP zaznamenána

max

  • Příspěvků: 211
    • Zobrazit profil
Re:Telefonování za jízdy - úspěšné správní řízení
« Odpověď #1 kdy: 29 Června 2014, 18:39:01 »

Zmiňovaný srpen a září by měl být 2013, ne? Jinak to nedává smysl.
IP zaznamenána

AlfredXpert

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Telefonování za jízdy - úspěšné správní řízení
« Odpověď #2 kdy: 29 Června 2014, 18:53:45 »

Ano je to tak. Díky za upozornění, už jsem to opravil...
IP zaznamenána

AlfredXpert

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Telefonování za jízdy - úspěšné správní řízení
« Odpověď #3 kdy: 30 Června 2014, 21:14:37 »

Pro lepší využití vložím část pasáže odvolání, ve které se odkazuji na zmiňované judikáty.

2.   Zcela chybí jakékoliv důkazy, foto nebo video, které by dokazovaly, že se uvedený přestupek stal. I když při zastavení mého vozidla policista tvrdil, že mají můj přestupek zdokumentován kamerou v policejním automobilu. Žádný takový důkaz nepředložil a při výslechu u správního orgánu uvedl, že toto zařízení ovládal kolega a zařízení nebylo funkční. Což vzhledem k tomu, že kontrola probíhala cca 10 minut museli zjistit. Mám za to, že toto jejich tvrzení bylo taktéž účelové, aby mě zastrašili, pokud bych vážně telefonoval. Já jsem však trval na svém, přál jsem si věc postoupit k přestupkovému řízení, proto uvedli, že záznamové zařízení nebylo funkční. Zároveň policista uvedl, že jsem mu ukázal své hovorové zařízení, ale odmítl ho dát k zadokumentování. Při výslechu ale nebyl vůbec schopen popsat přibližný design, typ telefonu(dotykový, klasický, vysouvací), barvu a už vůbec ne značku. Odůvodnil to tím, že s odstupem času si již nevzpomíná. Vzhledem k tomu, že celá akce se zastavením a následnou kontrolou měla být zaměřena právě na mobilní telefon, ze kterého měl probíhat hovor, bylo by logické, kdyby si policista takové údaje o telefonu zaznamenal, právě pro další průběh řízení.

Při posuzování tohoto typu přestupku je třeba odkázat na závěry, ke kterým dospěl
Nejvyšší správní soud v rozsudku čj. 7 As 102/2010 - 86. Podle něj je u tak obtížně
zachytitelného jednání, jakým je držení mobilního telefonu v ruce řidičem, otázka přesvědčivosti důkazů zpravidla klíčová. Proto je úkolem správních orgánů důkladně zhodnotit, zda měli policisté vůbec možnost spatřit spáchání takového přestupku. Míra věrohodnosti jejich výpovědí by přitom byla vysoká třeba v případě, že by policisté přesně popsali mobilní telefon s uvedením jeho typu, barvy či designu apod.

Což se v mém případu absolutně nestalo. Žádný z policistů, nebyl schopen cokoli říci o mém mobilním telefonu.


3.   Správní orgán při svém posuzování vycházel ze svého přesvědčení, že policisté vykonávali své povolání a výsledek správního řízení jim nepřináší žádný prospěch. Naopak moji výpověď považoval jako účelovou a nedůvěryhodnou. Nebral v potaz, že i policisté mohou mít špatný den, spletli se, ale nechtěli již přiznat chybu.

Dle právního názoru Nejvyššího právního soudu si Správní orgán rozhodně nevystačí s tím, že by bez bližšího zkoumání jednu či druhou „stranu“ označil za nevěrohodnou již z povahy věci. Pokud jde o obviněného, také věrohodnost jeho verze událostí je třeba zkoumat individuálně s přihlédnutím ke konkrétním okolnostem, nikoliv a priori předpokládat, že uvádí nepravdivé údaje (viz např. rozsudky Nejvyššího správního soudu ze dne 25. 7. 2006 č. j. 6 As 47/2005 - 84, ze dne 22. 10. 2008 č. j. 1 As 64/2008 - 42 a ze dne 21. 9. 2011 č. j. 2 As 52/2011 - 47, stejně jako výše citovaný rozsudek č. j. 4 As 19/2007 - 114). To vyplývá ze zásady presumpce neviny. Jejím nutným důsledkem je také fakt, že pokud nebude mít správní orgán k dispozici indicie svědčící o snížené věrohodnosti svědectví policistů ani verze obviněného, nezbude mu, než vynést osvobozující verdikt.
Je důležité, aby správní orgány neustrnuly na konstatování, že by verze událostí sdělená obviněným byla motivována pouze snahou vyhnout se postihu za přestupek, případně že by výpovědi policistů byly nevěrohodné jen proto, že měli z povahy svého povolání zájem na kladném výsledku přestupkového řízení. Je proto možné přikročit ke zhodnocení, zda správní orgány při posuzování věrohodnosti obou verzí (v tomto případě se jedná zejména o uvěřitelnost výpovědi policistů) dostály zásadám vymezeným judikaturou zdejšího soudu.

Což v mém případě správní orgán ve svém zdůvodnění právě výše uvedený názor Nejvyššího právního soudu porušil.


4.   Dále je třeba zdůraznit, že příloha k zákonu o silničním provozu obsahuje
přehled jednání spočívajících v porušení vybraných povinností stanovených předpisy o provozu na pozemních komunikacích a počet bodů za tato jednání. Za držení telefonního přístroje nebo jiného hovorového nebo záznamového zařízení v ruce nebo jiným způsobem při řízení vozidla stanoví 2 body. Při dosažení zákonem stanovené hranice těchto bodů na řidiče dopadá automaticky sankce v podobě pozbytí řidičského oprávnění, což má za následek po stanovenou dobu, nejméně jednoho roku, nemožnost řídit motorové vozidlo. Znemožnění řídit motorové vozidlo je nutno považovat za velmi citelný zásah do svobody jednotlivce činit vše, co nezasahuje nepřípustným způsobem do práv nebo oprávněných zájmů jiných, tedy i řídit motorové vozidlo.
Takový zásah musí být opřen pouze o závažné důvody a v procesní rovině je k němu možno
přikročit pouze na základě zákonem stanoveného postupu. Tímto zákonem stanoveným
postupem jsou pravidla přestupkového práva hmotného i procesního založená, stejně jako
pravidla trestního práva, na základních zásadách, zejména na presumpci neviny, zásadě in dubio pro reo, zásadě postihu za zaviněné jednání (nikoli jen za způsobení škodlivého následku) a požadavku patřičného důkazního standardu. Z toho vyplývá, že postih je možný pouze v případě bylo-li prokázáno, že byly naplněny všechny znaky skutkové podstaty přestupku (srov. např. rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 24. 5. 2006, č. j. 2 As 46/2005 - 55, www.nssoud.cz). V řízení o přestupku se proto nelze spokojit s tím, že skutečnost, že obviněný se dopustil přestupku, se jeví být pravděpodobnou, či dokonce nejpravděpodobnější verzí skutkového stavu. Existuje-li pochybnost, tj. ne zcela nepravděpodobná možnost, že skutkový stav naplňuje všechny znaky skutkové podstaty přestupku, nemůže být učiněn závěr, že byl spáchán přestupek.


Snad někomu pomůžu v úspěšném boji. Pokud budete potřebovat nějaké info z mého řízení, klidně napište.
« Poslední změna: 30 Června 2014, 21:16:49 od AlfredXpert »
IP zaznamenána

AndyT

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Telefonování za jízdy - úspěšné správní řízení
« Odpověď #4 kdy: 21 Listopadu 2014, 15:42:14 »

Moc hezké, díky!
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Telefonování za jízdy - úspěšné správní řízení
« Odpověď #5 kdy: 21 Listopadu 2014, 18:23:43 »

Výborné, všechny tyto judikáty mám v portfoliu  :D

Jinak k obvyklé argumentaci, že fízlové nemají důvod lhát, proč by to dělali apod., podávám jeden jednoduchý argument: protože jakmile jednou do úředního záznamu uvedou, že se stal nějaký přestupek, nelze následně logicky vysvětlit, pokud by ve správním řízení tvrdili opak a uvedli, že se nic nestalo. Pokud by do úředního záznamu uvedli, že se stal přestupek a následně tvrdili, že se nestal, vystavovali by se riziku trestního stíhání pro zneužití pravomoci úřední osoby. Policistům tedy v roli svědků ve správním řízení fakticky nezbývá nic jiného, než své tvrzení z úředního záznamu zopakovat a potvrdit, i když je lživé. Důvod lhát tedy mají vždy.

Asi tak. Žádný správní orgán se s touto argumentací ještě nepokusil vypořádat.

Plus tady na téma fízlové jako svědci máme haldu judikátů http://30kmh.cz/index.php?topic=408.0
IP zaznamenána