30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:


>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit o jaký případ se jedná.Jak na to? Pojďte >>sem<<

Autor Téma: NSS: Zastoupení "pojištovnou proti pokutám" může být přitěžující okolností!  (Přečteno 404 krát)

Lexx

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 176
  • Zobrazit profil

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ze dne 15. 12. 2017, sp. zn. 4 As 199/2017

NSS v dané věci posuzoval, zda je udání osoby zemřelé jako řidiče možné hodnotit jako přitěžující okolnost, a dospěl k závěru, že nikoliv. Na tom není nic zvláštního, osobně mě spíš udivilo, že to prošlo přes SO2 a Krajský soud (SO1 uložil trest v polovině sazby, když přitěžující okolností bylo, že provozovatel udal jako řidiče osobu, která jak se prokázalo, byla v době spáchání přestupku upoutaná na lůžko a nedlouho poté zemřela).

Závěrem měl však NSS potřebu vyjádřit se obiter dictum k zastupování "pojišťovnou proti pokutám" a u toho jsem málem omdlel:

Citace
Nad rámec potřebného odůvodnění Nejvyšší správní soud konstatuje, že v rámci hodnocení osobnosti pachatele správního deliktu však je možné přihlédnout k okolnosti (kterou je ovšem třeba postavit najisto), že již před spácháním deliktu uzavřel smlouvu se společnosti FLEET Control, s. r. o. Ta, jak Nejvyšší správní soud vyslovil v již zmíněném rozsudku ze dne 16. 6. 2016, č. j. 6 As 73/2016 – 40, „poskytuje své služby v rámci tzv. pojištění proti pokutám za dopravní přestupky (jak plyne už z názvu a obsahu webové stránky provozované na jí drženém doménovém jméně nechcipokutu.cz).“ Pokud obviněný z deliktu platí této společnosti za takové „pojištění“, lze usuzovat, že to svědčí o jeho celkově negativním vztahu k dodržování povinností stanovených právními předpisy upravujícími provoz na pozemních komunikacích. Je totiž zřejmé, že taková osoba pohrdá pravidly silničního provozu a nehodlá se jimi řídit, přičemž spoléhá na to, že pomocí služeb poskytovaných v rámci příslušného „pojištění“ nebude za takové protiprávní jednání nijak postižena. Netřeba zdůrazňovat, že jednání řidičů, kteří již předem počítají s tím, že pravidla silničního provozu nebudou respektovat a že jim za to nehrozí žádná sankce, je vysoce společensky nebezpečné a znamená ohrožení životů, zdraví a majetku jiných účastníků silničního provozu. Takovou skutečnost lze v rámci hodnocení osoby odpovědné za správní delikt (samozřejmě nikoli paušálně, nýbrž při zohlednění konkrétního případu) hodnotit jako přitěžující okolnost.
IP zaznamenána

pk202

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 2 232
  • Zobrazit profil

Tak pokud by někdy tuto argumentaci kdokoliv použil , měl by pyrát argumentovat tím ,že se jedná o jednostranný pohled a že je pojišťen proto, aby se mu nestalo něco podobného jako byl plzeňský případ kdy policisté falšovali důkazy o údajném odmítnutí třetí dechvé zkoušky atd. atd. atd. Dále by se dalo argumetovat případnou čistou kartou řidiče před a po pojištění atd. Myslím že tohle by bylo i na ústavní soud, protože to zavání stylem - vzal si právníka, tak to bude vrah - a podle mně to pošlapává základní lidská práva.
IP zaznamenána

SYeti

 • Příspěvků: 234
  • Zobrazit profil

Asi zalezi, jak zni ta pojistna smlouva. Tedy jestli je to jen zastupovani ve spravnim rizeni zdarma, anebo napr. jestli za pachatele zaplati pokutu v pripade prohry pojistovna.
« Poslední změna: 07 únor 2018, 18:34:49 od SYeti »
IP zaznamenána

gumidos

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 457
  • Zobrazit profil

Je smutné, jak mizerně NSS dělá svojí práci.
Vlastní "pojištění proti pokutám"  - uvozovky vysvětlím dále, provozuje společnost Motoristická vzájemná pojišťovna, družstvo - IČO: 02086166. V rozsudku popsaná společnost Fleet control, s.r.o. IČO: 24149322, provozuje tak akorát údržbu motorových vozidel a nějaké poradenské služby, ačkoliv jí ovládá shodný Kocourek. Tento Fleet control není ani pojišťovacím zprostředkovatelem, takže nelze úplně vytušit, jaké "služby v rámci pojištění proti pokutám" poskytuje - vyjma možná toho, že k tomu půjčuje svůj notebook.
Další textace z rozsudku v podobě "pokud obviněný platí této společnosti za takové pojištění (myšleno Fleet control)" pak potvrzuje, že o tom NSS zjistil úplné kulové a šlo by ho dostat na nepravdivá tvrzení. Nicméně je to tvrzení "obiter dictum" - takže o ničem. Šlo by se ale vysmát správnímu orgánu, pokud by to takto použil.
Zmíněné uvozovky jsou pak proto, že uvedená Motoristická vzájemná pojišťovna, družstvo - nespadá pod kontrolní mechanismy ČNB a nedopadá na ní ani zákon 277/2009 o pojišťovnictví. Ostatně to má již ve svojí činnosti v OR - plnění se mění podle dostupných zdrojů a vyžaduje, aby každý z členů platil stejný příspěvek. Takže jinými slovy - plnění je tak trochu bez záruky. Hospodaření pak podléhá zásadně jinému systému kontroly - resp. zejména "nedohledu ČNB" či snad dokonce nějakému riskmanagementu.
Dále se mi nechce hodnotit společnost, která nadále ve svých stanovách operuje zákonem 513/1991 - viz jejich web.
IP zaznamenána

uziv

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 483
  • Zobrazit profil

Citace
Nicméně je to tvrzení "obiter dictum" - takže o ničem.

Není pravdou, kupodivu by mělo být závazné pro všechny senáty NSS. Podle usnesení samotného rozšířeného senátu ze dne 26. 8. 2008, č. j. 7 Afs 54/2007-62, totiž i právní názor vyslovený nikoli jako nosné důvody rozhodnutí, nýbrž toliko obiter dictum lze překonat jen rozhodnutím rozšířeného senátu. Ale ani v NSS v tom nemají úplně jasno.
IP zaznamenána

SYeti

 • Příspěvků: 234
  • Zobrazit profil

No ta motoristicka vzajemna pojistovna podnika jen jako zprostredkovatel pojisteni, mozna je smlouva opravdu s Fleetcontrol?
IP zaznamenána

gumidos

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 457
  • Zobrazit profil

No ta motoristicka vzajemna pojistovna podnika jen jako zprostredkovatel pojisteni, mozna je smlouva opravdu s Fleetcontrol?
Není to pravda - jak se i na služebně můžete přesvědčit - strejda "gůgl" ví skoro všechno. Jenom je potřeba hledat.
IP zaznamenána