30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Soudní příkaz  (Přečteno 7805 krát)

flesh

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
Soudní příkaz
« kdy: 21 Května 2014, 09:07:47 »

Vážení,
Považuji se za slušného občana v jakžtakž civilizovaném státě, ale to, co se mi stalo, mě přesvědčilo o opaku. Jsem asi spíš otrok dementního systému, jak mi tento stát připadá. Popíšu problém:
1. Odtah vozidla - parkování na údajném zákazu (z důvodu čištění ulic). Parkoval někdo jiný, proto se mnou správní řízení ani nezačalo.
2. Příkaz k úhradě před podáním žaloby - po asi půl roce mi přešel dopis s tímto názvem, že jsem povinen zaplatit za odtah a následný přítah vozidla, celkem 3000 Kč. Jinak mě bude město žalovat, protože jsem nezaplatil v řádném termínu atd. Přitom mi žádný dopis ani faktura nepřišly. Po chvilce googlení jsem zjistil, že tomuto poplatku se nevyhnu (viz např. nález US) a asi den před vypršením jsem zaplatil na pokladně.
3. Další tři měsíce a přišla mi obsílka od soudu s platebním příkazem na 92000! Z toho 3100 je dlužná částka i s úroky a zbytek poplatky za právní služby atd.

Naštěstí jsem určitě nevyhodil doklad o zaplacení, takže jsem "krytý" (i když hio budu asi týden hledat), ale teď už vím, jak se tady vytváří dlužníci. Dnes podávám odpor proti platebnímu příkazu a prosím zkušené bijce o radu, jak postupovat dále. Mám např. jít na město a pokusit se vše vyřešit? Nebo je hned žalovat? Nebo i ve zdánlivě takto banálním případě vyhledat pomoc právníka? Domnívám se, že svá práva znám, ale zároveň vím, že proti zkušeným úředníkům a hledačům kliček je "obyčejný" občan víceméně bezbranný. Děkuji za rady a případná zkušenosti.
IP zaznamenána

bartholomeo

  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
Re:Soudní příkaz
« Odpověď #1 kdy: 21 Května 2014, 09:41:09 »

Zdravím,

v této fázi nemá smysl chodit na město. Příkaz vystavil soud bez bližšího zkoumání předmětu žaloby, pouze na základě dokumentů předložených žalobcem. Proti příkazu je třeba podat odpor, v tomto případě doporučuji využít služeb advokáta. Teprve poté se spis dostane k soudci (do té chvíle ho řešil jenom vyšší soudní úředník) a ten může nařídit hlavní líčení nebo žalobu zamítnout - což by měl být tento případ. V rámci rozhodnutí budete mít strana ve sporu úspěšná nárok na náhradu nákladů včetně právního zastoupení.

Upozorňuji na relativně krátkou lhůtu k podání odporu, je nutné začít hledat doklad o zaplacení co nejdříve.
IP zaznamenána

flesh

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
Re:Soudní příkaz
« Odpověď #2 kdy: 21 Května 2014, 10:17:07 »

Děkuji za radu! Lhůta je, pokud se nemýlím, 14 dní, že? A kopii dokladu o zaplacení doporučujete přiložit již k odporu? A postup tedy bude takový, že zajdu za advokátem, ten sepíše odpor, dám mu peníze a až soud rozhodne (v můj prospěch, třeba i zamítne žalobu), bude mi město muset zaplatit výlohy na něj?
Děkuji za pomoc, vím, že toto moc s dopravními přestupky již společného nemá, ale třeba se bude někomu hodit...
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 350
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Soudní příkaz
« Odpověď #3 kdy: 21 Května 2014, 10:51:55 »

Odpor můžete sepsat sám, vzor najdete třeba na http://www.pracepropravniky.cz/vzory-smluv/odpor-proti-platebnimu-rozkazu-vzor/
Na tom co do odporu napišete moc nezáleží, důležité je ho podat včas. Náklady na advokáty vám město určitě dobrovolně neuhradí, obzvláště v případě, že by k soudnímu jednání nedošlo.
« Poslední změna: 21 Května 2014, 11:28:41 od urban.novak »
IP zaznamenána

bartholomeo

  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
Re:Soudní příkaz
« Odpověď #4 kdy: 21 Května 2014, 13:04:35 »

Ano, lhůta je 15 dní (§172 Občanského soudního řádu). Odpor jako takový nemusí obsahovat zdůvodnění, takže bych k němu nic nepřikládal, jenom do něj napsat, že pohledávka byla již uhrazena. Procesně by soud měl nařídit jednání a v rámci toho by mělo dojít k předložení dokladu o zaplacení. Je možné, že soud vyzve obě strany, aby se k žalobě a odporu vyjádřily, pak bude nutné doklad (nebo jeho ověřenou kopii) přiložit k vyjádření k žalobě.

Náklady - o nákladech rozhodne soud v rámci jednání dle návrhu účastníků, v případě úspěchu budou přiznány v nějaké výši a budou přímo vymahatelné (budete mít v ruce vykonatelné rozhodnutí soudu).
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Soudní příkaz
« Odpověď #5 kdy: 21 Května 2014, 13:06:12 »

Silně nedoporučuju dávat kamkoliv originály dokladů, spisy se občas ztrácí. Dokud stačí ověřená kopie (měla by prakticky všude), tak ověřenou kopii.
IP zaznamenána

bartholomeo

  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
Re:Soudní příkaz
« Odpověď #6 kdy: 21 Května 2014, 13:23:22 »

mosquito: Souhlasím, taktéž to tak dělám, vyjímku tvoří originály, ke kterým se mohu dostat jednoduše znovu.
IP zaznamenána